Strážce divočiny

• Slovensko Strážca divočiny (více)

Není to tak dávno, co se po celé Evropě prostírala nespoutaná příroda. Dnes takových míst zbývá jen několik. Patří k nim záhadná Tichá dolina ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Odlehlé soutěsky a čarovné lesy jsou domovem asi čtyřiceti medvědů, kteří zde žijí volně a bez jakéhokoliv konfliktu s člověkem. Dva mladí filmaři se nechali inspirovat těmito skvostnými tvory, nazývanými strážci divočiny, a zachytili jejich život. Ukazují při tom pomíjívý svět nezkrocené divočiny, v němž je člověk pouhým pozorovatelem. (oficiální text distributora)

berg.12

Já vím, že slovenská příroda je poklad. Na další podobný projekt "Vlčie hory" jsem velmi zvědav. Ale viděli jste i nějaké jiné přírodopisné dokumenty? Myslím ty, kde se třeba i něco stane a polovinu záběrů netvoří plovoucí oblaka. ()

Radko

Prístup tvorcov pri filmovaní života medveďov a iných tatranských zvierat (napr. skvelé zábery lovu vlkov na jeleňa, kamzíčie súboje počas ruje v horolezeckom teréne a pod.) rešpektoval nezasahovanie. Nezasahovanie do života týchto zvierat a najmä do prostredia, ktoré obývajú. V Tichej doline už roky odohráva tento konflikt: neustála snaha lesníkov mechanizmami vyčistiť územia napadnuté lykožrútom vs. snaha ochranárov zachovať prirodzené spoločenstvá pre druhovo pestrý tatranský život. Strážca divočiny ukazuje život, aby nepriamo upozornil na hrozbu zániku necitlivým zásahom zvonka. K negatívam: príliš pateticky znejúci komentár; záberov s rýchlo plynúcou hmlou pomedzi tatranské štíty a romantizujúcou MAOKOVOU hudbou bolo priveľa; v snahe vytvoriť "hodinovku" tiež vznikali obrazy síce rozdielne, ale vo výsledku ukazujúce to isté: pasúce sa medvede. Sú to sú len drobnosti, a napriek nim si film 100% určite zaslúži! ()

tahit

Byla to skvělá filmová jízda divočinou. Je to vlastně ku podivu, vidět tak ještě kus neuvěřitelné krásy volné přírody a k tomu nedaleko od nás z Čech. Patrně každému oku musí tento film zalahodit, který dýchá harmonií báječných krás slovenské divočiny. Já jen dodám, že jsem si ten filmový skvostný zážitek opravdu vychutnával. Nelze opomenout, že ty jedinečné záběry musely stát mnoho úsilí, považuji je jednoznačně zcela za unikát, díky moc za ně. ()

cheyene

Povedený dokument z tatranské přírody, kde ještě stále na mnohých místech platí zákony divočiny. Působivé záběry na šelmy a zvířata, které v lesích a pralesích TANAPu žijí, jsou stejně dechberoucí jako záběry na přírodu. ()

JohnnyD

Štandardný (na svetovej úrovni) prírodopisný dokument, ktorému na autenticite uberá z komerčných dôvodov prilepený hlas Marián Geišberga. Zišiel by sa aj nejaký koncept, ktorý by zlepil a usporiadal jednotlivé zaujímavé zábery a pospájal ich do celku, kde by jedna pri druhej vynikli. Nezdieľam všeobecné nadšenie, no teším sa na budúce dokumenty tvorcov. ()

S.Quentin QUALE

Moc pěkný dokument o medvědovi ve slovenských Tatrách, který musel dát tvůrcům hodně práce a za který jim patří velké uznání a dík. Doporučuju! ()

klerik

Fajn dokument, ktorí ťaží zo svojej neveľkoleposti. A rovnako z toho, že necháva na divákoch, aby si o situácii okolo Tatier i medveďov urobili vlastný názor... Názov je trochu zavádzajúci - súvisiaca kniha sa volá Posledná pevnosť, čo je omnoho výpovednejšie, keďže film nie je len o medveďoch... Ale to by sa asi horšie predávalo... ()

Jirka_Šč

Nemyslím, že by se film o přírodě, vytvořený z autentických záběrů, dal spracovat zásadně lépe. Výkladní skříň slovenské přírody. Respekt za poctivý přístup a za nadšení. Zjištění, že autorem hudby je Slovák, je pro mě šokující! ()

Marek1991

Trochu mi nie je jasné o čom mal byť tento dokument, či o medveďoch alebo medveďoch z Tichej a Kôprovej doliny alebo o tom území, pretože popri ústrednej línii života medveďov sa sem tam odbiehalo aj k životu inej zvery napríklad kamzíkov, či kuvička. Každopádne, keď sa budete chcieť niečo viac dozvedieť o živote medveďov aj inak ako z kníh, písaných a obrázkových materiálov, tak či už starší americko-francúzsky film Medveď alebo toto dielo vám môže aký taký obraz dať. Navyše sú to diela, ktoré oplývajú oddychovou atmosférou a krásnymi zábermi. MAOKova hudba skvelá, možno to však chcelo podrobnejšie rozobrať život medveďov vrátane sfilmovaných ukážok, občas totiž tých oblakov bolo príliš. ()

Ajinka126

Dokonalost! Občas jsem si z toho málem cvrkla a hned na to jsem málem roztála tím jak tihle tvorové tak roztomilí a nebezpeční zároveň. Tito filmaři mají skutečně koule, když sami medvědy vyhledávají a chodí do jejich teritorií, aby natočili tyto snímky. Jsou to skvostné záběry s velmi dobrým komentářem. Ježiš ti malinkatí méďánci jsou tak roztomilí, že si dám ten dokument znovu :)) ()

easaque

medvídky mám rád, tak jsem podle zdejšího hodnocení byl nalákán na tento dokument, který po zhlédnutí hodnotím jako poklidný a docela poučný. Potěšili mě záběry z různých období a sledování osudů tatranské zvířeny - teda zejména medvědích rodin v průběhu několika let. Kamery i střih byly profesionální, jen komentář to trochu kazil. Takže se mi to líbilo na hezké čtyři hvězdičky a dokument je na stejné úrovni britské BBC svým zpracováním, ale techniku mají angláni rozhodně lepší ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Kwaichi

"Stretnutie šeliem v prírode sa zväčša zaobíde bez krvi, a tak to bolo aj tento raz." Tu vidíme hlavný rozdiel medzi podávaním informácií nás európanov a senzácie chtivých američanov. V ich dokumentoch takmer vždy prezentujú len akčné scény s krvilačnými, agresívnymi tvormi. V tomto dokumente je zobrazená malebná, tichá a pokojná slovenská príroda s jej prirodzenými obyvateľmi. Medvede, ktorých mnohí považujú za najnebezpečnejších predátorov našich končín autori vykreslili vo svetle ako ich nepozná skoro nikto. Ako múdre, rozvážne a ostražité zvieratá, ktoré netúžia po ničom inom, len po pokojnom prežití svojho života. ()

Copacabana

Spočiatku sa mi to javilo ako mozaika zdanlivo nesúvisejúcich až náhodných záberov s fundovanými komentármi , no neskôr vo mne prepukol pocit, že ale veď tak to má byť, divočina je presne takáto - na prvý pohľad chaotická, no keď sa pozrieme bližšie, tak je fascinujúce sledovať s akou dômyselnosťou sú všetky vzťahy usporiadané a všetko súvisí so všetkým. Čo ma asi najviac zaujalo, prekvapilo a potešilo boli práve príbehy, čoby príbehy - skutočné životy zvieratiek a hlavne medveďov, čo by som radila si pozrieť ľuďom s predsudkami voči týmto zvieratám, pretože naozaj nevyzerajú ako zabijaci. Keď sa vo filme chvíľu neobjavovali, už som len čakala, kedy konečne prídu. Nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť prácu E. Baláža, bez ktorého by to boli tiež veľmi pekné zábery, no na základe jeho fundovaných, ale zato logických vysvetlení sme mohli mať aj my na chvíľu pocit, že sme ako doma a rozumieme týmto prekrásnym miestam našej zeme. Dotýkajme sa prírody srdcom. ()

denisse

Jedinečný dokument podle knihy Poslední pevnost nejen o životě pár medvědů v Tatrách. Až po přečtení pár pasáží z knihy jsem uvěřila tomu, že medvědi jsou opravdu nepochopená zvířata. ()

Kurikmoon

"Ak ponecháme prírode čas, zregeneruje a stane sa pre nás inšpiráciou ducha." Film točený nadšencami so snahou nerušiť prírodu pri svojej činnosti. Ja im to verím. Pokochajte sa pohľadom na Kôprovskú a Tichú dolinu vo vysokých tatrách. V hlavnej úlohe huňaté medvede, rozhodne nie také aké poznáte z mnohých médií. Kľud, ktorý dostanete z tejto snímky si zaslúžil plný počet. A potešila i nevtieravá Maoková hudba. ()

YoZo8

Mám rád prírodu a divé zvieratá. Medvede, vlky a iné zvery sú veľmi múdre a vnímavé tvory. Je veľmi dôležité, aby sme ich chránili a venovali im úctu a pochopenie. Pri tomto slovenskom, prírodopisnom dokumente som si prišiel na svoje. Krásne zábery slovenskej divočiny (Tichá a Kôprová dolina), unikátne zábery zvierat, tajomná hudba a prijemný komentár. ()

Prochy38

Opravdu nádherný dokument. Kvalitní záběry. Moc hezky natočeno. Klobouk dolů před takovouto prací. Takových by mělo být víc... Víc není co k tomu říct.. ()

vander19

Opäť raz sa ukázolo, že keď sa spojí kvalitný tím dokopy, tak aj v našich zemepisných šírkach sa natočí dokument, ktorý smelo môže konkurovať zahraničným publikáciám. Veľmi pekné a profesionálne zobrazenie najmenších veľhôr na svete. Skvelá kamera, výborne doplnená hudbou a netuctové príbehy zvierat. Čo viac si človek môže priať? ()

Za zvířaty do kina Atlas

Za zvířaty do kina Atlas

30.10.2016

Druhý ročník dokumentárního filmového festivalu Zvířata jsou taky lidi nabídne v pražském kině Atlas celkem 12 projekcí ve čtyřech festivalových dnech. Tématem přehlídky, která proběhne od 10. do 13.… (více)