Strážce divočiny

Slovensko, 2009, 54 min

Robert Rajchl

Marián Geišberg (vyp.)

Robert Rajchl

Nádherný dokument který ukazuje, že nemusíme hledat tu pravou divočinu v kanadských lesích, ale máme ji doslova za humny. To je asi to nejhezčí co mi tento dokument ukázal. Dále bych ocenil vyvrácení některých mýtů o divokých zvířatech tatranské divočiny. A i když vizuální stránka dokumentu vede, tak přesto jsem se něco nového dozvěděl. Stejně jako Návrat rysov - nádhera.(11.6.2011)

Jediný dôvod prečo som filmu Strážca divočiny nedala päť hviezdičiek je ten, že som krátko pred tým čítala súvisiacu knihu Posledná pevnosť, ktorá je TOP! V tomto prípade asi odporúčam opačnú postupnosť - film a až potom kniha, lebo keď som si teraz po rokoch film pozrela, stojí za päť hviezdičiek. A preto nakoniec po čase dávam tých päť!(15.8.2013)

Fajn dokument, ktorí ťaží zo svojej neveľkoleposti. A rovnako z toho, že necháva na divákoch, aby si o situácii okolo Tatier i medveďov urobili vlastný názor... Názov je trochu zavádzajúci - súvisiaca kniha sa volá Posledná pevnosť, čo je omnoho výpovednejšie, keďže film nie je len o medveďoch... Ale to by sa asi horšie predávalo...(22.1.2013)

Byla to skvělá filmová jízda divočinou. Je to vlastně ku podivu, vidět tak ještě kus neuvěřitelné krásy volné přírody a k tomu nedaleko od nás z Čech. Patrně každému oku musí tento film zalahodit, který dýchá harmonií báječných krás slovenské divočiny. Já jen dodám, že jsem si ten filmový skvostný zážitek opravdu vychutnával. Nelze opomenout, že ty jedinečné záběry musely stát mnoho úsilí, považuji je jednoznačně zcela za unikát, díky moc za ně.(18.5.2011)

Spočiatku sa mi to javilo ako mozaika zdanlivo nesúvisejúcich až náhodných záberov s fundovanými komentármi , no neskôr vo mne prepukol pocit, že ale veď tak to má byť, divočina je presne takáto - na prvý pohľad chaotická, no keď sa pozrieme bližšie, tak je fascinujúce sledovať s akou dômyselnosťou sú všetky vzťahy usporiadané a všetko súvisí so všetkým. Čo ma asi najviac zaujalo, prekvapilo a potešilo boli práve príbehy, čoby príbehy - skutočné životy zvieratiek a hlavne medveďov, čo by som radila si pozrieť ľuďom s predsudkami voči týmto zvieratám, pretože naozaj nevyzerajú ako zabijaci. Keď sa vo filme chvíľu neobjavovali, už som len čakala, kedy konečne prídu. Nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť prácu E. Baláža, bez ktorého by to boli tiež veľmi pekné zábery, no na základe jeho fundovaných, ale zato logických vysvetlení sme mohli mať aj my na chvíľu pocit, že sme ako doma a rozumieme týmto prekrásnym miestam našej zeme. Dotýkajme sa prírody srdcom.(18.10.2011)

• - Film Strážca divočiny získal hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto v Bratislave ako aj cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film. (POMO)

• - Erik Baláž bol aj jedným z tých, ktorí vlastným telom bránili vstupu ťažkých mechanizmov do Kôprovej doliny. (Valentt)