Strážce divočiny

Robert Rajchl

MAOK

Marián Geišberg (vyp.)

Robert Rajchl

"Ak ponecháme prírode čas, zregeneruje a stane sa pre nás inšpiráciou ducha." Film točený nadšencami so snahou nerušiť prírodu pri svojej činnosti. Ja im to verím. Pokochajte sa pohľadom na Kôprovskú a Tichú dolinu vo vysokých tatrách. V hlavnej úlohe huňaté medvede, rozhodne nie také aké poznáte z mnohých médií. Kľud, ktorý dostanete z tejto snímky si zaslúžil plný počet. A potešila i nevtieravá Maoková hudba.(26.12.2011)

Mám rád prírodu a divé zvieratá. Medvede, vlky a iné zvery sú veľmi múdre a vnímavé tvory. Je veľmi dôležité, aby sme ich chránili a venovali im úctu a pochopenie. Pri tomto slovenskom, prírodopisnom dokumente som si prišiel na svoje. Krásne zábery slovenskej divočiny (Tichá a Kôprová dolina), unikátne zábery zvierat, tajomná hudba a prijemný komentár.(18.6.2013)

"Stretnutie šeliem v prírode sa zväčša zaobíde bez krvi, a tak to bolo aj tento raz." Tu vidíme hlavný rozdiel medzi podávaním informácií nás európanov a senzácie chtivých američanov. V ich dokumentoch takmer vždy prezentujú len akčné scény s krvilačnými, agresívnymi tvormi. V tomto dokumente je zobrazená malebná, tichá a pokojná slovenská príroda s jej prirodzenými obyvateľmi. Medvede, ktorých mnohí považujú za najnebezpečnejších predátorov našich končín autori vykreslili vo svetle ako ich nepozná skoro nikto. Ako múdre, rozvážne a ostražité zvieratá, ktoré netúžia po ničom inom, len po pokojnom prežití svojho života.(10.6.2011)

Jediný dôvod prečo som filmu Strážca divočiny nedala päť hviezdičiek je ten, že som krátko pred tým čítala súvisiacu knihu Posledná pevnosť, ktorá je TOP! V tomto prípade asi odporúčam opačnú postupnosť - film a až potom kniha, lebo keď som si teraz po rokoch film pozrela, stojí za päť hviezdičiek. A preto nakoniec po čase dávam tých päť!(15.8.2013)

• Prochy38

||| Dokud budou dokumenty řazeny do žebříčků nejlepších filmů, dokud nebudou vyčleněny do speciální kategorie, vždy ode mě a bez výjimky dostanou odpad!. Své hodnocení nechávám zde v komentáři, v tomto případě bych dokument hodnotil - 5* ||| Opravdu nádherný dokument. Kvalitní záběry. Moc hezky natočeno. Klobouk dolů před takovouto prací. Takových by mělo být víc... Víc není co k tomu říct..(20.9.2012)

• - Film Strážca divočiny získal hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto v Bratislave ako aj cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film. (POMO)

• - Erik Baláž bol aj jedným z tých, ktorí vlastným telom bránili vstupu ťažkých mechanizmov do Kôprovej doliny. (Valentt)