Strážce divočiny

Slovensko, 2009, 54 min

Robert Rajchl

Marián Geišberg (vyp.)

Robert Rajchl

dokument z ktorého netrčia prachy, ale skôr láska k nespútanej slovenskej divočine, ktorú si treba vážiť a chrániť... námet a scenár: erik baláž, robert rajchl kamera: robert rajchl, erik baláž, vladimír ruppeldt ml. filmová asistencia: jana sadloňová, vladimír ruppeldt ml. hudba: maok komentár: marián geišberg strih a réžia: robert rajchl(23.8.2010)

Jediný dôvod prečo som filmu Strážca divočiny nedala päť hviezdičiek je ten, že som krátko pred tým čítala súvisiacu knihu Posledná pevnosť, ktorá je TOP! V tomto prípade asi odporúčam opačnú postupnosť - film a až potom kniha, lebo keď som si teraz po rokoch film pozrela, stojí za päť hviezdičiek. A preto nakoniec po čase dávam tých päť!(15.8.2013)

"Stretnutie šeliem v prírode sa zväčša zaobíde bez krvi, a tak to bolo aj tento raz." Tu vidíme hlavný rozdiel medzi podávaním informácií nás európanov a senzácie chtivých američanov. V ich dokumentoch takmer vždy prezentujú len akčné scény s krvilačnými, agresívnymi tvormi. V tomto dokumente je zobrazená malebná, tichá a pokojná slovenská príroda s jej prirodzenými obyvateľmi. Medvede, ktorých mnohí považujú za najnebezpečnejších predátorov našich končín autori vykreslili vo svetle ako ich nepozná skoro nikto. Ako múdre, rozvážne a ostražité zvieratá, ktoré netúžia po ničom inom, len po pokojnom prežití svojho života.(10.6.2011)

Trochu mi nie je jasné o čom mal byť tento dokument, či o medveďoch alebo medveďoch z Tichej a Kôprovej doliny alebo o tom území, pretože popri ústrednej línii života medveďov sa sem tam odbiehalo aj k životu inej zvery napríklad kamzíkov, či kuvička. Každopádne, keď sa budete chcieť niečo viac dozvedieť o živote medveďov aj inak ako z kníh, písaných a obrázkových materiálov, tak či už starší americko-francúzsky film Medveď alebo toto dielo vám môže aký taký obraz dať. Navyše sú to diela, ktoré oplývajú oddychovou atmosférou a krásnymi zábermi. MAOKova hudba skvelá, možno to však chcelo podrobnejšie rozobrať život medveďov vrátane sfilmovaných ukážok, občas totiž tých oblakov bolo príliš.(30.12.2013)

Nádherný dokument který ukazuje, že nemusíme hledat tu pravou divočinu v kanadských lesích, ale máme ji doslova za humny. To je asi to nejhezčí co mi tento dokument ukázal. Dále bych ocenil vyvrácení některých mýtů o divokých zvířatech tatranské divočiny. A i když vizuální stránka dokumentu vede, tak přesto jsem se něco nového dozvěděl. Stejně jako Návrat rysov - nádhera.(11.6.2011)

• - Erik Baláž bol aj jedným z tých, ktorí vlastným telom bránili vstupu ťažkých mechanizmov do Kôprovej doliny. (Valentt)

• - Film Strážca divočiny získal hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto v Bratislave ako aj cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film. (POMO)