Strážce divočiny

Robert Rajchl

MAOK

Marián Geišberg (vyp.)

Robert Rajchl

Byla to skvělá filmová jízda divočinou. Je to vlastně ku podivu, vidět tak ještě kus neuvěřitelné krásy volné přírody a k tomu nedaleko od nás z Čech. Patrně každému oku musí tento film zalahodit, který dýchá harmonií báječných krás slovenské divočiny. Já jen dodám, že jsem si ten filmový skvostný zážitek opravdu vychutnával. Nelze opomenout, že ty jedinečné záběry musely stát mnoho úsilí, považuji je jednoznačně zcela za unikát, díky moc za ně.(18.5.2011)

Veľmi pekný dokument nesúci sa v pokľudnejšom tempe, čo však nijak neprekáža, práve naopak - podobné otrepané frázy používam síce nerád, no tentokrát to naozaj pôsobilo ako taký balzam na dušu. Že život v meste býva často hektický a uponáhľaný (mimochodom ďalšia fráza!:-)), to mi asi dáte za pravdu, no a tento tatranský dokument bol pre mňa veľmi príjemným, takmer hodinovým únikom, počas ktorého akoby sa zastavil čas a mohol som sa "nasýtiť" prekrásnou a ničím nerušenou prírodou. Ono za to, že sa im podarilo natočiť zvieratá z takej blízkosti bez toho, aby ich vyrušili alebo nejakým spôsobom odohnali im patrí ešte pochvala navyše, skutočne to muselo dať zabrať. Výsledok však stojí za to a ja som len rád, že som mal možnosť vidieť ďalší z nespočetne dôkazov o tom, akými pokladmi tá naša malá krajinka disponuje. A len tak mimochodom, Geišbergov hlas k tomu sedí priam fantasticky! 5/5(18.1.2015)

Nádherný dokument který ukazuje, že nemusíme hledat tu pravou divočinu v kanadských lesích, ale máme ji doslova za humny. To je asi to nejhezčí co mi tento dokument ukázal. Dále bych ocenil vyvrácení některých mýtů o divokých zvířatech tatranské divočiny. A i když vizuální stránka dokumentu vede, tak přesto jsem se něco nového dozvěděl. Stejně jako Návrat rysov - nádhera.(11.6.2011)

Prístup tvorcov pri filmovaní života medveďov a iných tatranských zvierat (napr. skvelé zábery lovu vlkov na jeleňa, kamzíčie súboje počas ruje v horolezeckom teréne a pod.) rešpektoval nezasahovanie. Nezasahovanie do života týchto zvierat a najmä do prostredia, ktoré obývajú. V Tichej doline už roky odohráva tento konflikt: neustála snaha lesníkov mechanizmami vyčistiť územia napadnuté lykožrútom vs. snaha ochranárov zachovať prirodzené spoločenstvá pre druhovo pestrý tatranský život. Strážca divočiny ukazuje život, aby nepriamo upozornil na hrozbu zániku necitlivým zásahom zvonka. K negatívam: príliš pateticky znejúci komentár; záberov s rýchlo plynúcou hmlou pomedzi tatranské štíty a romantizujúcou MAOKOVOU hudbou bolo priveľa; v snahe vytvoriť "hodinovku" tiež vznikali obrazy síce rozdielne, ale vo výsledku ukazujúce to isté: pasúce sa medvede. Sú to sú len drobnosti, a napriek nim si film 100% určite zaslúži!(2.9.2011)

Štandardný (na svetovej úrovni) prírodopisný dokument, ktorému na autenticite uberá z komerčných dôvodov prilepený hlas Marián Geišberga. Zišiel by sa aj nejaký koncept, ktorý by zlepil a usporiadal jednotlivé zaujímavé zábery a pospájal ich do celku, kde by jedna pri druhej vynikli. Nezdieľam všeobecné nadšenie, no teším sa na budúce dokumenty tvorcov.(11.6.2011)

• - Erik Baláž bol aj jedným z tých, ktorí vlastným telom bránili vstupu ťažkých mechanizmov do Kôprovej doliny. (Valentt)

• - Film Strážca divočiny získal hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto v Bratislave ako aj cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film. (POMO)