Zabíjení po česku (TV film)

Killing, the Czech Way

Dokumentární

Česko, 2010, 57 min

David Vondráček

Smutné vyrovnávání se s minulostí má tradiční dokumentární nešvary po česku: tvůrce (David Vondráček) jako průvodce působí rušivě, množství zpovídaných je až nepřehledné. Škoda, že tvůrci víc nestříhali. Zkrátit o deset patnáct minut, pak byl by dokument zajímavější. Článek Jana Gazdíka nebo upoutávka v Událostech zajímavější než rozvláčný dokument. Kladem jsou vzpomínky obou stran - jak Čechů, tak Němců. A především pohledy historiků.(6.5.2010)

Prumerne zpracovani, dobre tema, dle mnoha ne vzdy sebereflexivnich reakci, ktere po odvysilani nasledovaly, ocividne talo do ziveho. Jenom jsem mel chvilemi pochybnosti jestli David Vondracek nezachazi trochu moc bulvarne daleko (napr. otazka na syna po zavrazdenem Nemci a situaci kdy byl po revoluci v roce 1989 exhumovan: "A poznal jste ho?")(17.11.2010)

Je zaujímavé, že sa z radov Čechov niekto pustil do takejto citlivej témy, kde sa málokedy priznáva chyba z pohľadu ľudskosti. Situácia v pohraničí po vojnách len ukázala, že nejde o národnosť, ale o to, aký je kto človek a aké pudy v sebe zachováva. Škoda ale, že dokument je vedený takým jednoduchším štýlom, skoro amatérskym.(28.3.2016)

• Fikus.xf

Mně se ten dokument nelíbí, autor několikrát používá záměrně dvojsmyslná a možná nepřesná data a promluvy pamětníků mi přijdou také částečně upravené tak, aby seděly do dokumentu. Většina výpovědí svědků se pak věcně a často i formulačně shoduje s následným výkladem historika a zdá se tedy, že historik používá jako zdroj právě ty pamětníky, kteří už v dokumentu mluvili před tím. Samozřejmě tato tvrzení nemůžu doložit, nicméně dobrý dokument by ve mě tyto pochybnosti vyvolávat zřejmě neměl. Plus se ptám (a to nemusí být dotaz tak úplně mimo hru), co si o tom tématu máme teda myslet nebo co s tím máme dělat, co bylo cílem toho dokumentu - o divokém odsunu jsme věděli a že to bylo svinstvo víme zcela jistě taky. Na druhou stranu tehdejší události umíme vyargumentovat: a) většina lidí, kteří to zlo páchali, resp. ho iniciovali byli především bejvalí kolaboranti maskující stopy a b) národ, který byl šest let soustavně huben s cílem úplného vyhlazení poté, co mu rozbili vzkvétající republiku (strefujte se věcně do téhle věty, samozřejmě) na kterou tak dlouho čekal, prostě nechal průchod revoluční "spravedlnosti", resp. oprávněnému vzteku. Pro mě tedy velmi špatný dokument bez poselství nebo závěru.(28.11.2010)

Velmi silné téma, které nebylo bohužel zpravováno moc dobře, ale i tak hodnotím vysoko. Ono totiž vůbec není na škodu ukázat, jak vypadá taková spravedlnost vítězů, nebo revoluční spravedlnost. Nejhorší mezi hroznými jsou ti, co za války byli kdesi schovaní, nebo dokonce i kolaborovali a pak se pasují na hrdiny a stávají se katy. Ale takové to bohužel je v každé době a nejen u nás.(25.4.2011)

• - Film získal cenu Respektu za nejlepší audiovizuální dílo roku 2010 a Mezinárodní cenu lidských práv Franze Werfela. (dinamit_1)