poster

Šaman ze Sibiře

 • Francie

  Chamane

 • Rusko

  Šaman

 • Rusko

  Шаман

Dobrodružný / Drama

Francie / Rusko, 1996, 90 min

Režie:

Bartabas

Scénografie:

Tom Conroy
(další profese)
 • Renfield
  ***

  Tak se mi zdá, že kdyby přežil Toli, mohlo to být celé podstatně zajímavější... byl by to vlastně takový jiný Děrsu Uzala. Jenže Toli nepřežil, i když... No, v hlavní roli je jednoduše Dmitrij a není příliš šťastně obsazen. Totiž to že herec nebudí největší sympatie, bych ještě překousl, ale jeho věčně stejný toporný výraz je prostě špatně a filmu tak značně ubírá. Vlastně jsem byl rád, když nebyl v záběru, když úchvatná kamera zabírala krajinu, nebo lidi co Dmitrij potkal. A právě lidé mohli mít více prostoru... někdo se objeví, zdá se být často velmi zajímavý, ale za pár minut (někdy snad ani to ne) je pryč a děj plyne dál. Děj je taktéž zajímavý, ale plný hodně zvláštních náhod, nebo nedovysvětlených událostí (např. voják ve srubu). Tohle všechno je škoda, protože jinak je Šaman ze Sibiře pěkným filmem, především pěkně natočeným, již zmíněná kamera... a k ní hudba, jak já mám rád zvuk brumle. 60%(15.9.2017)

 • radektejkal
  ***

  Neustále - mnohdy až nepříjemně - se mi paralelně připomínaly útěky z lágrů, jak je popsal Alexandr Solženicyn. A jak většina z těchto útěků skončila. Místo amatérských motorkářů jsem čekal vrtulníky. Místo denního cestování na koníku jsem čekal zahrabávání se přes den do sněhu. Problémem útěků přes půl kontinentu je, že ti x lidí pomůže a 1 zradí, který tím smaže pomoc všech těch předcházejících x. Film - ala pohádka - byl přesto pěkný. Houslista Dimitrij se svým kamenným obličejem a neochotnými pohyby mi zde byl sympatičtější než mnozí slavní profesionálové. Jakpak se má takový mukl chovat, co, kritici?(30.10.2017)

 • cashflower
  *****

  Príbeh dvoch väzňov (Yakutského šamana Anatolia a Ruského huslistu Dimitria), ktorí utečú zo zajateckého tábora na Sibíri. Oslobodenie duše šamana od fyzického tela prináša silu a múdrosť a tak započne nevídané putovanie Dimitriho po zasneženej pustatine. Duch Anatolia ukazuje cestu srdca, ktorú si postupne bude osvojovať aj Dimitri - dopomôže mu k tomu aj uvedomenie si kontrastu medzi sibírskou divočinou a ľudským osídlením. Aká bude nakoniec jeho púť do Moskvy, tak ostáva v sile jeho srdca. Hudobná stránka je taktiež skvelým doprovodom. --90%--(18.11.2015)

 • cunesk8
  *****

  Aka ŠAMAN. Příběh Yakutského šamana a moskevského houslisty Dimitri, kteří utečou na dvou divokých koních ze sibiřského pracovního tábora. Dimitri krátce po útěku zustává sám v drsné zimní tajze a snaží se dostat zpět do Mosky s pomocí amuletu od šamana. Film zobrazuje krásnou , ale také drsnou sibiřskou přírodu, kterou doprovází výborná meditační hudba.(25.4.2010)

 • akni76
  ****

  Príroda - krásna, príbeh - zaujímavý, hudba - dobrá ... a ďalej? Škoda, že je film skôr príbehom symbolov, často samoúčelných. Postava šamana - Jakuta je určite zaujímavá i príjemná, hlavný hrdina je síce strnulý a mnohým nesympatický, ale: budiž. Film však má množstvo logických i časových "zádrhelov". Najprv navodí atmosféru čias boja boľševikov proti menševikom, vzápätí tu máme vrtuľník Mi-8. Chlap ujde zo zrubu - zimovja za neuveriteľných a najmä nevysvetlených podmienok a ďalej pokračujú fantaskné až bláznivo úchylné koláže. Vysockého zlaté struny (kedy bola vytvorená táto pieseň?!!) a nejaké deprimujúco-stalinské časy na Bajkale, chlap prežije prelomenie ľadu (tu sa zomiera do 15 minút ako vravia domáci) atď... Film má svetlé i chabé momenty a pôsobí dosť rozpačito. Niektoré formy kritiky sú zbytočne neokrôchané (chlap zvracia z mosta na päťcípu hviezdu), iné kruto nelogické, ale... tento kus sveta mám a "sever, vôľu, nádej, krajinu bez hraníc" ešte viac a preto 4 hviezdičky.(3.2.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace