Návštěvní den Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna v Semaforu (divadelní záznam)

Talk-show

Československo, 1970, 48 min

Ján Roháč

Díl z roku 1970, který ČT odvysílala premiérově až v roce 1998 ze svého archivu. Podtitulem by mohlo být téma intelektuální řeči, kterými také začneme. Úvod je ukončen myšlenkou Grossmann na to, že by vzal poklop z kanálu a spadl by tam filozof se Sokratem půjčeným z knihovny. Následuje písnička od Helekala, pak Š+G předvedou své textařské dovednosti při skládání textu k písni Onehdy jsem po ránu točil klikou lanovky. Tu si pak i sami zazpívají pod názvem "Radost ze života" se závěrečným popěvkem elois, elois. Následuje píseň Milušky Voborníkové, povídka JAK JSME CHOVALI UŽITEČNÉ ZVÍŘE, píseň Bobka, další intelektuální řeči, pak nápad na scénku o miláčkovi Georgeovi, Grossmannova verze písně Blízko Little Big Hornu, scénka s miláčkem George na Aljašce, píseň Nadi Urbánkové, závěr obstará opět pár intelektuálních řečí. Jde o zcela tradičně udělaný Návštěvní den, ve kterém není žádná větší scénka, spíše vtipné dialogy Š+G a písně.(8.8.2011)

"Ovočkuj mě tedy doktore, zde je mé levé stehno!"(27.1.2014)

Onehdy jsem po ránu hledal intelektuální téma, přičemž jsem spadl společně se Sokratem, miláčkem Georgem a motostřeleckou divizí majora Ticháčka do kanálu. Bylo tam trochu těsno, té zábavy nebylo nijak zvlášť moc, písničky mne taky za srdce příliš nevzaly, ale skládání šlágru a chování užitečného zvířete jsou natolik legendární záležitosti, že si nedovolím jít pod čtyři hvězdy.(2.7.2014)

• duddek

Vlastně jediný vydařený výstup je skládání vlastní písničky ("Onehdy jsem po ránu točil klikou lanovky, když jsem předtím posvačil trochu teplé vánočky" ... "a v dáli mě zdravila svými větvi jedle" :)), kde se také objeví narážky na tehdy aktuální "Eloise" od Barryho Ryana (1968). Povídka o praseti se moc nepovedla, miláček George jakbysmet a hudební čísla mají sestupnou tendenci - až k hořkému konci s rozdováděnou Naďou Urbánkovou.(4.11.2013)

POZOR, existují dvě verze Návštěvního dne Š+G (obě bez pořadového čísla, čili jakoby s číslem 1). Zatímco tahle verze mi víc než příjemně utekla, ta druhá se vůbec neměla k odchodu. Znám od Š+G několik skvělých povídek a skečů, a tak vím, že dovedou být sakra hodně vtipní. Samozřejmě to ale není případ všech jejich výstupů, podobně jako třeba u geniálních Monty Pythonů. Zdejším uživatelům ale velké kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými Dny asi nevadí, všechny díly se pohybují mezi 88 a 92 %. Snad jim (uživatelům) včas dojde, že tím odkazu slavného dua jen škodí a budou hodnotit, jak si zaslouží (Š+G).(20.11.2012)