V cizí kůži

The Change-Up

Zamenení

Komedie / Fantasy

USA, 2011, 108 min (SE: 118 min)

Dva nerozluční kamarádi Dave a Mitch si jednoho večera u "kouzelné" fontány postesknou nad svým životem a jen tak do větru vysloví přání navzájem si prohodit svoje životy. Kupodivu, druhý den ráno se každý probudí v těle toho druhého a od té chvíle začne kolotoč plný trapasů, nedorozumění, ujetých vtipů, ale na řadu se v druhé polovině dostanou i situace, ve kterých si na své přijdou citlivější diváci mající u sebe při sledování filmů kapesníčky. Pravda, mně se líbila víc ta první polovina s nasazením vysokého tempa, kde se to dobrými a hrubozrnnými gagy způsobenými záměnou obou protagonistů jen hemžilo a jen jsem si přál, aby to vydrželo. Nevydrželo to a je to logické, vzhledem k bezmála dvouhodinové stopáži. Nedá se přímo říct, že by scenáristům vyschla studnice nápadů, ale gagů a sprostých slov výrazně ubylo a začaly se řešit výhody plynoucí z výměny těl. Dave byl právník, milující otec a manžel a Mitch zase rád střídal ženy a vedl poměrně nezodpovědný život budující si nejistou kariérou pochybného pornoherce. A život v těle toho druhého přinesl oběma nejen fyzickou změnu, ale také duševní a oběma se už ani nechtělo vrátit se ke starému způsobu života, protože v nových tělech byli úspěšnější a lepší. Kdyby film právě více zapracoval na postupně budujících změnách, kterými oba muži postupně procházejí a přišel s nějakým originálním závěrečným vyústěním skvěle rozběhnuté zápletky, dalo by se napsat, že se jedná o pozoruhodnou komedii, která tady dlouho nebyla. Jenže scenáristé jako by se báli zariskovat. Čím více se blížil závěr, o to víc jsem byl nespokojenější s jejich finální verzí. Moje verze byla ponechat oba muže v jejich "nových" tělech a o jejich proměně by věděl pouze divák, ale to se nestalo. Jenže, až na rutiní závěr, je to komedie perfektní s perfektně hrajícím duem Reynolds/Bateman doplněné o perfektní ženské duo Mann/Wilde. Hlavně Reynolds byl tady mnohem přesvědčivější, než jako nedávný comicsový hrdina a Bateman hraje vždy skvěle a spolehlivě. Nápad s výměnou těl není nijak originální, a i český film má svého zástupce (Já nejsem já), ale tohle zpracování jen s drobnou chybičkou na kráse, a tím je zmíněný závěr, bylo jedním z nejlepších, které jsem viděl. A nesmím zapomenout na vynikajícího Craig Bierka, jehož zvrhlý porno režisér s vtipným evropským přízvukem neměl chybu. 90%(2.11.2011)

• TeeAge

|| Scenár: Jon Lucas, Scott Moore | Hudba: John Debney | Produkcia: David Dobkin, Neal H. Moritz | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Relativity Media, Original Film, Big Kid Pictures | Rozpočet: 52 miliónov $ | Tržby: 75,450,437 $ || K takýmto kusom potrebujem byť sakra správne naladený, najlepšie troma deci pálenky. Chlast som po ruke nemal, a tak som to skúsil za triezva. Nepodarilo sa. 15% | Blu-Ray, HU DTS |(14.9.2013)

Nejde o příběh s originální zápletkou. Takových filmů je natočeno více a dokonce i v našich končinách jeden takový máme. Ale pokud se budu chtít bavit na tohle téma, tak si raději pustím Mezi námi děvčaty. To mi přišlo daleko vtipnější. Nebyla tam dětská hovínka a podobné záležitosti. Stopáž by šla určitě o něco zkrátit.(16.3.2012)

Příběh byl vlastně celkem fajn, lehce šablonovitý, zhruba takový, jaký by ho mainstreamový divák (a dnes i já) očekával - záměna lidí nebo osobností bývá příslibem zábavy. Sice žádný zázrak, ale ani podprůměr. 70 % Co mi vadilo bylo trochu moc úchyláren, ne že bych byl nějak prudérní, ale přijde mi to zbytečné, nevkusné a kazí to můj dojem. Oba hlavní představitelé nepatří mezi mé oblíbence, ale žádnému z nich, ani dalším hercům, nelze nic vytknout. Olivia neskutečně sexy, ale je ve vedlejší roli. Pokud jde o zábavu, mohlo to být lepší, ale čekal jsem to horší; malé děti (obzvlášť dcerka) pomáhají; škoda, že nevyužili slova "masturbace", protože po úvodu to k tomu vyloženě vybízelo. # příběh 6 | hudba 7 | humor 5 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 6(3.11.2011)

Nevím čím, ale nějak mě tento film upoutal. Nedokážu to vysvětlit, protože děj je nic moc. Na druhou stranu tam bylo mnoho vtipných scének. Možná za to může tohle podivné období, co prožívám. A proto není moje hodnocení objektivní + obsazení mých oblíbených herců a úžasné Olivie Wilde + ♥ = jedna hvězdička navíc.(21.1.2012)