Kočky

Félins, Les

Joy House

Krimi / Drama / Thriller

Francie, 1964, 97 min

Při pohledu do zrcadla mi už dávno chybí spokojený výraz, kterým na sebe po ránu zasněně hledí Marc do zrcadla, takže opravdu stěží mohu pomýšlet na svádění zazobaných paniček. Jemu to však jde a když za to má být pro výstrahu umrtven, tak jde raději sloužit ke dvěma skutečným Kočkám, které ho pro změnu obě chtějí. Po dobrém či po zlém, živého nebo mrtvého a to je fajn. Je to totiž hodně originální, napínavé a škodolibý divák mého typu si i tu koncovku dokáže užít.(9.11.2015)

Film začíná velmi banální zápletkou. Hold si zase jeden nedal pozor, komu chodí za ženou. A tak se Marc Borel ocitá na útěku před zabijáky amerického boháče, kteří mu jdou po krku. Souhrou náhod se dostane na zámek, kde bydlí dvě sestřenice, které mu nabídnou místo řidiče. Obě jsou velmi krásné, ta starší ve zdech ukrývá své velké tajemství a ta mladší se jeví jako nedospělá a naivní holčička. Postupem času se odkrývají karty, ale v této hře může být jen jediný vítěz, který bere vše. Film René Clémenta je příkladem francouzské krimi míchané ve stylu noir. Dá se říci, že ve filmu je zcela absolutní absence naprosto kladné postavy. V roli Marca zazářil Alain Delon a jeho dvě tajemné femme fatale skvěle ztvárnily v té době opravdu krásné Lola Albright a Jane Fonda. Příběh mne bavil celou dobu, bavilo mně sledovat ty známé hry kočky s myší a že jich nebylo málo. Nejlepší však je ta skvělá pointa filmu u které, ač se jedná o krimi thriller, jsem se opravdu zasmál a z níž si odnáším dvě ponaučení do života: 1. Žena dostane VŽDY co chce, 2. Žena dostane VŠE co chce. Perfektní...(13.12.2012)

Tak tento film René Clémenta mě uchvátil, především pro jeho spletitý děj a výkon Alaina Delona (Marc Borel). Od prvních okamžiků je zřejmé, že jde o víc, než o útěk před pomstou žárlivého manžela. Různé náznaky a události příběh stále zamotávají, ale až v posledních dvaceti minutách Clément postupně odhaluje pointu, takže jsem v napětí setrval až do konce, což mám neobyčejně rád. Jednoznačně plný počet hvězdiček.(17.8.2009)

Svižný a napínavý start. Trochu vleklá a zamotaná prostřední část, s o to brilantnějším a strhujícím rozuzlením. Výborný konec. K napětí a pozornosti přispívá dobrá hudba. Zbožňovaný Delon mezi dvěma krásnými, osudovými ženami, z nichž každá má svůj cíl. Smyslná a dráždivá Jane Fonda (povinnost pro její fanoušky tohle shlédnout). Čím jsou ženy krásnější, tím jsou nebezpečnější. A ta kočka na závěr :-) Výborné.(14.11.2013)

Učesaný a odevšad pronikající art ve spojení s detektivními prvky. Tedy alchymie vytvářející typologickou nadčasovost, vytvářející příkladnost bez hranic. To je nejspíš asi nejsilnější parketa René Clémenta. Neznám nic, co by atmosféru těchto jistým způsobem archaických snímků připomínalo. René Clément je jednou z nejoriginálnějších postav, které se kdy ve filmovém průmyslu objevily. Pro mne je to jakýsi renesanční čaroděj. Vynikající komentáře: Vesper001, Rosalinda,(28.12.2011)