Reklama

Reklama

Dvoudílný film z doby třicetileté války o Janu Ámosu Komenském... Jan Ámos Komenský (Z. Řehoř) vahou své vědecké a morální autority zapůsobí na švédskou královnu Kristinu (M. Vránová) v naději, že s její pomocí zlomí císařskou feudálně-klerikální moc v Praze a obnoví tak českou samostatnost… Jan Ámos Komenský při své návštěvě švédské královny Kristiny ve Stockholmu, od níž očekával pomoc, zjišťuje, že český národ zůstává ve svém boji o obnovení samostatnosti a zlomení císařské feudálně-klerikální moci osamocen… (Česká televize)

(více)

Recenze (5)

rivah 

všechny recenze uživatele

Velmi pěkně (byť účelově) napsané a neméně dobře zahrané a režijně provedené. Stále působivé a výmluvné, že nakonec rozhoduje mocenská síla či slabost a hlavně peníze. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Sice po všech stránkách jen průměrná TV inscenace, ovšem na brněnské TV studio je i takovýto počin vlastně úspěch. Hra je sice poplatná jen dost jednostrannému výkladu tohoto složitého úseku našich dějin, dnes se kyvadlo jeho interpretace naopak stále víc vychyluje na opačnou stranu, ale to už tak je, že veřejnoprávnost ČT značí, že se chová podle hesla, kam momentální vítr, tam i plášť. I tak je zde ale dobře prezentováno, že vznešené myšlenky idealistů jsou úplně bezmocné vůči přitažlivosti moci, majetku a peněz. Do role královny Kristýny byla naprosto nevhodně zvolená Miriam Vránová, která ani trošku nedokázala zosobnit panovnický majestát. To byla asi i největší slabina této inscenace. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Brněnská televize natočila dvoudílnou studiovou inscenaci o Janu Amosovi Komenském, který na švédském královském dvoře během konce třicetileté války oroduje za Českou zemi. Do hlavní role Amose byl obsazen Zdeněk Řehoř, což byla výborná volba. I další obsazení bylo velmi zdařilé, ať už Miriam Vránová (švédská královna Kristina), Václav Voska (kancléř Oxenstierna), Oldřich Slavík (královský sekretář Moe), nebo Josef Karlík (hrabě Tyllenborg). Dobová atmosféra z obrazovky přímo sálala a to i zásluhou hudby Jiřího F. Svobody. Režisér Jiří Bělka byl ve svém oboru zkušený řemeslník a tuhle historickou událost zpracoval nadmíru věrohodně. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Scény z velkého sálu královského hradu ve Stockholmu se natáčely na zámku v Telči. (Korsak)

Reklama

Reklama