Dlaha

Z knížní předlohy někdo vypáral všechny prvky, které dělaly příběh tak unikátním a nahradil je hororovým klišé a patosem. Ústřední klaun, ačkoliv zpracován parádně, absolutně postrádá hloubku. Motivace smolařů se změnila na stokrát viděné damsel in distress. Chvilkový "rozpad party" je zbytečně samoúčelný. A hudební doprovod v pasážích jako je bitva kamením nebo umývání koupelny je pak vyloženě bolestný a nesmyslně odlehčuje ikonické momenty příběhu. Dvě hvězdy dávám za to, že se přes to všechno na dětské herce dívá dobře a strašení Toho je zpracováno originálně a koukatelně. ()

Bozvav

Upřímně jsem mezi tímTo z roku 90 a tímtoTo neviděla žádný výrazný rozdíl. Jistě novější verze má lesklejší a svítivější kabátek, snesitelné a i hrající dětičky, nejakou tu drobnou hrůza scénu navíc ale jinak je to naprosto stejná blbost. Debilní panák, jenž vzbuzuje ponejvíce pocit, že je otravný a měl by dostat do držky, předvídatelný děj (a to jsem knihu nečetla) a hlavně je to celé úplně o ničem. Prostě přeceňovaný grafoman Kong v celé své kráse. kdyby to bylo ještě o čtvrt hodinky delší, asi bych si k tomu hnusnému kašpárkovi i vytvořila nějaký hlubší vztah, třeba jako k exmanželovi. Za mne jedna usezená hvězďule. ()

Aurus

Tenhle film je jeden z nejlepších hororů které jsem kdy viděl. Atmosféra je výborná, herecké výkony jsou velmi dobré a hudba ta je kurva báječná. Postavy 10/10, hudba 10/10, herecké výkony 10/10, Kamera 10/10, příběh 10/10. Na tomhle filmu se nedá nic vytknout. Moje hodnocení 95%. ()

peetrejr

Slušný nárez. Nie veľa adaptácii na Kingove diela sú úspešné. No To z roku 2019 patrí medzi tie úspešnejšie adaptácie. Pekné jumpscary, atmosféra je špičková, príbeh zaujímavý. Aj keď ma film 2 a pol hodiny, ani raz som sa nenudil. Príbeh detí, ktoré natrafili na príšeru z iného sveta, ktorá sa ich snaží zmasakrovať. Tu máme strašidelnú scénu za strašidelnou scénou. Väčšina scén s Pennywisom bolo nechutných ale mali šmrnc. Mladí herci sú perfektní. No naviac dominuje Finn Wolfhard, ktorý sa do úlohy Richieho hodí bravúrne. Humor, ktorý postava prináša do deja odľahčuje napätú situáciu a vyvodí na tvári úsmev. Ale toto by nevzniklo keby nebolo  Stephena Kinga. On napísal 1000 - stranovú knihu, ktorá bola hitom a aj je. Zásluhy si zaslúži aj režisér, ktorý parádne vystihol letnú ale zároveň strašidelný atmosféru. Keď je však vo filme až moc CGI efektov, niektoré začnú pôsobiť smiešne. To sa stalo napríklad keď Eddieho naháňal ten "zombie". Ale, bolo to dobré. Mne sa to páči a teším sa na druhý diel, ktorý má možno sklame. ()

Sydonai

Překvapení roku! Skvěle zpracovaná předloha, luxusni obsazení a vizualni orgie. Nikdy bych nehledal v hororu i komedialní prvky, ale tady vše šlape jako hodinky. Do topu chyběl jen trochu svižnější konec, ale jinak jeden z letošních favoritů. ()

Majkak

Příliš velké strašení se nekoná. Ta maličkost, že je něco ekl a chystá se tě to sežrat, je sice nepříjemná, ale chybí tomu skutečná děsivost. Onen pocit překvapivého děsu, kterému nemůžeš uniknout. Tady tak nějak dopředu tušíš, co asi bude. Zhruba od poloviny je jasné, že v podstatě to má cosi dělat s překonáním vlastního strachu. Jiná pravidla nefungují, a tudíž to začíná být lehce obehrané stále totéž. Kdyby aspoň ten strach nějak souvisel s konkrétním lidským běsem, ale tam žádná extra spojitost není. Zajímavá je sonda do vztahu k rodičům, a z toho vyplývajících běsů, a škoda, že nejsou víc rozpracovány tyto motivy, třeba na úkor nekonečného prolézání kanálů a jednoho starého baráku. ()

Andronikos

Film, ktorý mi takpovediac zobral 4 roky života; tak dlho som naň čakal, a výsledok ma adekvátne neodmenil! Musím mu ako kladné rysy priznať, že som bol miestami, hlavne na záver, napätý a že 135 minút v kine mi ubehlo plynulo a rýchlo. Prevažujú u mňa ale rozpaky a isté pohoršenie. Samozrejme hrá pritom rolu i porovnávanie jednak s filmovou verziou r. 1990, jednak s knižnou predlohou, ktorému sa nedokážem vyhnúť. Zábery na jazero, do ktorého je treba skočiť, sú síce pekné, ale zostavovaniu "klubu" a vystihnutiu atmosféry to výrazne nepomohlo. U málokoho z členov je dostatočne pôsobivo načrtnuté rodinné, sociálne a psychické pozadie, nie všetci sú traktovaní rovnocenne, takže vo výsledku mi bezmála až splývali. Je pochopiteľné, že na to celovečerný film nemá dostatok času (verzia z r. 1990 ostatne na túto rovinu taktiež takmer úplne rezignovala). "Kompenzované" to je niekoľkými scénami, ktoré očividne chcú byť pôsobivé: záberom na nesympatickú tvár slečny, ktorá píše na Eddieho prázdnu sadru, či vylievaním vedra výkalov do toaletnej kabínky. Na pubertálne (pri zohľadnení veku postáv teda náležité a vierohodné, mňa už ale bohužiaľ iba otravujúce) vtipky, väčšinou sexuálne zafarbené, či už tlmočené Richiem alebo zabudované do deja (Beverly na deke a pár mládežníkov mlčky na ňu zízajúcich), sa zato priestor pravdaže našiel! Rovnocenný podiel hrdinovia a hrdinka nedostávajú ani pri zoznamovaní sa s Tým (alebo si to aspoň nevybavujem, čo ale tiež o čomsi svedčí). Btw, pre mňa najpohoršujúcejšia zmena oproti knihe nastala v prípade postavy knihovníčky a jej postoja a správania k Benovi. :) Ani záporáci, Bowers a Hockstetter, nie sú vykreslení dostatočne farbisto a pôsobivo, hoci druhý menovaný je aspoň využitý na vyobrazenie jediného postgeorgieovského úspešného (a desivejšieho než knižného!) ataku Toho; na to, že tam prvý vôbec bol, som už takpovediac zabudol. Titulná postava, jej výstupy a počínanie sú, ako som pochopil z 2 recenzií, pre neznalých knihy málo pochopiteľné, čo je samozrejme značný problém, s ktorým si samozrejme neporadil ani kolektív z r. 1990, ktorý ale vo filme venovanom iba detskej časovej rovine nejako (Rauchloch, samozrejme :) ) riešený byť asi mal (iba že by sa s niečím počítalo do "dvojky"). Môj problém ako predlohy znalého je principiálne iný. Po formálnej (vizuálnej) stránke je Pennywise, the dancing clown, v knihe a v zásade i v r. 1990 "obalom", v ktorom To komunikuje potom, čo sa mu nepodaril útok, či v iných nie životu nebezpečných situáciách, a zároveň To na korisť poľuje (v tej či onej desivej podobe) v "súkromí", bez nadbytočných svedkov a rušiteľov. Tento film ale Skarsgårda v podobe takmer vždy hrozivého či inak nepríjemného klauna nasadzoval bez akejkoľvek logiky, príliš často a nechal ho ingerovať do prostredia, kde to nie je vhodné (knižnica, synagóga, ba dokonca pivnice a garáže rodinných domov a pomerne rušné ulice Derry), skrátka do prostredia, kam To síce podľa logiky oboch starších diel preniká skrze rodinných príslušníkov a ľahostajných spoluobčanov, kde sa ale nesnaží odchytiť si "obed". Film po zostavení "klubu" necháva podniknúť "loserov" dve výpravy proti Tomu. Ladí ich obe do akčnejších polôh než kniha (a samozrejme tiež televízny film). Táto emancipácia síce napomohla tomu, že som, ako som už naznačil, bol napätý, resp. zvedavý, ale nakoniec musím konštatovať, že v zásade som si iba potvrdil, že skutočnú konfrontáciu s Tým tak, ako ju líči King, natočiť nejde. Záverečná konfrontácia je tu teda síce pretkaná baseballovými pálkami, zabodnutými tyčami atď., u diváka ale absentuje ten úžasný a pre zmysluplnosť celku nutný pocit, že tentokrát má aj To strach. Nemôžem si pomôcť: celkovo sú Toho akcie natáčané, akoby šlo o jednu z epizód Nočnej mory v Elm Street (takže intertextuálny význam má nápis na kine nielen vo vzťahu ku klaunovi z Batmana 1989, ale snáď i k Englundovej postave). Chumáče vlasov zväzujúce Beverly a nešetrenie prúdom krvi z umyvadla sú asi na prvý pohľad najvýraznejšími podobnosťami, ale aj zmienené odchytávanie obetí "medzi ľuďmi" je obom bubákom spoločné (hoci Freddy si súkromie zabezpečoval aspoň pomocou snov). Miestami takpovediac votrelcovské čeľuste Toho sú už asi iba nechcene komickým prvkom... Tým v klaunovskej podobe pre mňa bohužiaľ zostane Curryho stvárnenie. Zaiste hrá rolu to, že ma ako 8- až 12-ročného dokázal desiť vďaka môjmu veku, ale predimenzovane "renesančne" vyfintený a furt sa zlovestne a desivo tváriaci Skarsgård skrátka nedokázal vyčarovať jedinú pamätihodnejšiu scénu, ktorá by čo i len vzdialene pripomínala desivú premenu výrazu Curryho postavy v prvej jej scéne. Dalo by sa to zhrnúť tak, že za jedno zhliadnutie tvorcom ďakujem, povrchnejšími akčno-bubáckymi scénami ma v druhej polovici udržali v napätí (ak teda odhliadnem od toho, že tomu pomáhala aj príliš hlučná hudba, ktorej čo do otravnosti konkuroval už iba Pseudo-Georgie kričiaci "You'll float too, you'll float too!"), ale to stačí iba na to, aby som film uznal za priemerný, pretože si do pamäti sotva hlbšie vpíšem nejakú scénu. P. S. 1: Mike musí prejsť iniciáciou spočívajúcou v zabití bezbrannej ovce. Vynikajúca karnistická propaganda! :( P. S. 2: Svojím spôsobom najväčším zážitkom (voľne) súvisiacim s týmto filmom boli dve zamyslenia v istej recenzii, ktorú som mal to potešenie čítať (a ktorej autor údajne nepozná knihu ani starší film): a) "Proč vypadá zrovna jako klaun? Proč ne jako had nebo pavouk – těch se přece taky bojí hodně lidí"?; b) "Pro změnu by možná taky pomohlo, kdyby ho nehrál herec, nýbrž herečka, tedy by šlo o ženu." Sapientibus sat. ;) To druhé, nielen vo svetle Skarsgårdovho výkonu, naozaj stálo za zváženie! P. S. 3: Odporúčať musím komentár od katysramkova. Jej uhol pohľadu by mal byť samozrejmý, ale - nie je... () (méně) (více)

helloween93

Horor, který podle box office značně rozčeřil stojaté a duchařské hororové vody. Tvůrci IT kombinují staré, hororově laděné klukovské filmy s brutálním hororem a velmi se jim to daří. Kingovu předlohu jsem nečetl, ale ač postav je hodně, nelze říct, že by některá z nich byla vyloženě plochá. Neustálé rektění mezi klukama mi remindlo druhý stupeň ZŠ, kde lítaly podobné hlášky. Společný boj proti zlo mi připomněl Noční můru v Elm Street IV, kde je obdobný motiv. Obecně IT oplývá 80's feelingem. Jsem zvědavý na part II. 4* ()

fixaman

Jako velký fanda Kinga (mám za sebou šedesát jeho knížek) jsem se na IT hodně těšil. Bohužel jsem dostal pěkně natočený, ale hodně nudný film, u kterého jsem se ani minutu nebál. Herecké výkony jsou skvělé, některé scény fungují, celkově ale film postrádá tíživou atmosféru knížky a působí až příliš vesele. Zároveň se opakuje situace jako u Shutter Island, kdy lidi dávají vysoké hodnocení jen proto, že zase jednou do kin přišel horor s vysokým rozpočtem. Že je v rámci žánru spíš těžce podprůměrný už nikdo neřeší. Čekal jsem o hodně víc. Edit: Komentář Morien je neskutečně výstižný a musím uznat, že třetí hvězdu si film nezaslouží, takže snižuji na dvě. ()

Mrhoolup

Príjemná atmosféra, trefné, rytmické dialógy skvele nacastovaného ansámblu. King vie ako postaviť jednotlivé archetypy postáv, vie aj kedy ktorú zatiahnuť za šnúrky a tak príbeh napreduje od prvej minúty. Chýba mi väčšia filmárska odvaha, vadí mi prílišné pridŕžanie sa konvencií a zbytočná doslovnosť. Ľakačky v Conjuring 2 boli predsa len vizuálne príťažlivejšie a štylisticky odvážnejšie. Film napriek spomínaným negatívám hýri režijnými nápadmi - teším sa na ďalšiu časť. ()

FilmWave

Celovečerní "Stranger Things" s klaunem. S ničím se to ne..., herci naprosto super a plné odkazů a citací. Škoda, že v průběhu se z toho stane spíš sled super scén, než silnější příběh. ()

Gumby

K většině výhrad z okolních komentářů se přidávám (je to ohlodané až na kost atd.), ale jednu musím ještě přidat: Beverly. Všechny ostatní postavy jsou přesný, ale ona - je starší. O dva roky. A je to zásadní chyba, protože ona ještě nemá být úplně a plnočelně sexy. Not yet. Jen tak na 10%. Toto (velmi dobrých 73%) už ruší, nedává to smysl, nemá to dětskou atmosféru, škoda. ()

Folky

Mohl bych tomu vytknout mnohé. Nefungující emoce, slabé finále, místy otravný humor. Ale nemám to zapotřebí, když sem se u filmu 90% času bavil a ve zbytku aspoň nenudil. Herci výborní, nejvíc samozřejmě vyniká Stellan Skarsgård. Jeho Pennywise je řádně děsivý a dost bavil ve všech scénách. Těším se na pokračování, kde Pennywise dostane ještě víc prostoru. ()

xmy

Asi jsem od It čekal moc. Nezáživný děj, nepříjemné postavy a horor to není ani omylem. Nechápu, proč je film v červených číslech. ;o) ()

Sarrow

Jsem rád že to nakonec nebylo postavené na jednoduchých lekačkách, ale atmosféra se moc vybudovat nepovedla i když je vidět že se autoři snažili, asi to ale vzhledem k hodnocení bude spíš subjektivní, ale přišlo mi to jako horror pro mladistvé, po úvodním šoku se stává film spíš vtipným. Pochválit ale musím to že se hlavní hrdinové nebojí používat mozek, což není v amerických hororech zrovna samozřejmost, jinak se mi moc líbil úvod, není nic lepšího než film otevřít klasickou hudbou... ()

lemonova

To bola krása! Vôbec nie som hororový fanúšik, ale Stephen King nepíše len tak nejaké horory, on píše príbehy! A toto bol skvelý príbeh: dobrodružný, rozprávkový, strašidelný (hoci podľa mňa tak milo, niekedy až komicky strašidelný), zamilovaný aj roztomilo vtipný. Nevedela som, čo od filmu čakať, a dočkala som sa neuveriteľne príjemného prekvapenia. Detskí hrdinovia boli úžasní, originálni, hoci do značnej miery spĺňali akúsi šablónu klasickej detskej partie (komik, romantik, strachopúd, skeptik, intelektuál... atď), ale vôbec mi to neprekážalo, skôr som si tieto ich role vychutnávala, pretože decká ich zahrali tak presvedčivo a sympaticky, že to asi ani nešlo lepšie (na môj vkus priveľa nadávok, ale aj to tak nejak k daným okolnostiam patrilo) Keďže moje posledné filmové zážitky boli skôr sklamaním, možno je moje terajšie nadšenie neobjektívne, ale ospravedlňuje ma, že toľkú radosť z návštevy kina som už dávno nezažila :) ()

owwidius

It (z 1990) je moja velka detska kultovka, videl som to ako maly a totalne som sa vzil do partie chalanov. A mozno aj kvoli tomu mam rad horory :) Toto je rozhodne filmovejsie ako ta televizna verzia. A vobec IT je celkovo dost iny hororovy film, ziadny duch/demon/vrah, ako to je v 90% dnesnych hororov. Ale, kedze bolo nedavno Stranger Things, napadlo mi, ze by sa atmoska dala este lepsia spravit. Ale vo vysledku slusne 4 brmbolce. [#28/2017] ()

Qeo

Strašně těžko soudit. Jako zpracování pro novou generaci absolutně geniální - to je nutno říct, hned na začátek. Při zpracování látky mého nejoblíbenější horroru si ale neodpustím pár kopanců. Kingův odkaz v knize je něco mnohem víc, než jen stvůra co žere malé děti. It v sobě nese mnohem silnější poselství než strach. Dětství a síla fantazie je hlavním nosným pilířem Kingovi knihy, který ve mě zanechal tak hlubokou ránu. Silná rozpor mezi tím jak svět vidíme a cítíme jako děti, jaké máme ideály a mezi tím co se z nás stane v dospělosti. A právě fantazie a síla v ní uvěřit je to co v adaptaci silně chybí. Přesně ten neuchopitelný pocit, kdy nevíte jak se zlem máte vypořádat, protože na to nemáte dostatek zkušeností a naopak vědomé přehlížení zla v dospělosti. Dále jsem docela zklamán upozaděním universa, který King v knize vybudoval. Snad se k tomu tvůrci vrátí ještě v pokračování, ale nejdůležitější pasáže, tak silné v knize, vypadly a nevěnovala se jim žádná větší pozornost. Původ a historie monstra, Billovo koktání, rituál Chüd, Želva, šťastná sedma a mnohem další. Pokud se ale vrátím na začátek, tak zpracování super. Dětské role vynikající a klaun děsivější, než v mým nejhorších nočních můrách. ()

Wargoo

Pri knihe som sa bál viac.. resp., aby som to upresnil, autor z atmosférou pracoval kurevsky majstrovsky. Bodaj by nie, veď to bol sám KING. Muschietti však pracoval s o niečo viac zhovievavým a umiernenejším scenárom, ktorý ale úctihodne dodržiaval základy knihy. O to viac budem tajne dúfať, že sa v "dospelej" verzii TO: Chapter 2.0 scenáristi vybúria. Búranie hororových štandardov a trhanie končatín deťom dáva na známo, že predloha si s podobnými klišé vytrela prdel a v dvojke chcem toho vidieť dvojnásobne... a dvojnásobne viac chcem aj hnusného Skarsgarda. Jeho pukanie popcornu mám ešte stále pred očami a v ušných bubienkoch... výborné stvárnená postava ! Casting kľúčový, mladý tlsťoch najväčší sympaťák. Myslím, že King nemôže byť príliš sklamaný. 4**** a 77,927% ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi