Big Bear

Jak na nový rok, tak po celý rok? Uf..tak ještě , že to zachránil pátý díl Marie Terezie... Protože kdyby šlo jen o TO, byl by alespoň pro mne letošní rok zdá se zcela ztracený... TO jsem absolvoval v rámci další escort mission s omladinou. Viděla už dvojku a chtěla i tu jedničku, že se to prej celé rozuzlí jako co a proč bylo, že bez začátku je dvojka špatně pochopitelná... No, já mám celkově s horory problém. Fakt bych jim dal šanci, ale těch u kterých jsem měl fakt husinu od strachu bych napočítal jen pár a to ještě po dlouhém listování svými recenzemi. TO mezi ně zahrnout fakt nejde. Nelogická nekonečná blbost (stopáž 135 minut!!!) vzbuzující opět u mne jen jedinou otázku. Pro koho je tenhle film? Pro dospělé? Těžko. Pro pubescenty? Těžko. Pro osmileté děti? Snad, tam by ještě mohlo těch pár lekaček či svítících očí klauna s vodnatelnou hlavou a vetřelčím chrupem zabrat. Samozřejmě jen ve sklepě, kde ač je světlo, děti tam chodí zásadně po tmě.. . Ale to je bol mnoha hororů. Lidi raději běhaj temným barákem a řvou strachy z každého stínu, místo aby si rozsvítili... Tak nějak mne napadlo, že u nás party dětí v dětských filmech spolu s VB chytají zločince nebo s rytířem Brtníkem z Brtníku a s Leontýnkou opravují gotický hrad Krakovec. V Americe podobná partička bez pomocí skřítků vylezlých z nory mlátí vyděšeného Ronalda z McDonalda bejzbolkami v kanalizační stoce. Inu jiný kraj, jiný mrav, každopádně já raději Pribiňáčka coby pramen zdraví z posázaví! Dávám za jeden píchlej červenej balónek!  * ()

JohnnyD

Muschietti a spol. konečne dostali z Kingovho námetu niečo poriadne. Oceňujem najmä kacírsky prístup, kedy sa nebáli robiť zásadné zmeny oproti knihe (žiadna priehradka!) a vymýšľať celé nové scény a motívy (i keď aj v tom sa dalo ísť ďalej, napr. vyškrtnúť aspoň jednu z hlavných postáv, ako to aj spravili v jednej verzii scenára). Dialógy i postavy sú nadštandardne dobre napísané, každý z hrdinov má aspoň jeden charakter-formujúci okamih a to nielen v rámci Losers (hoci na najväčšie klasiky ako Stand By Me, Super 8, či Stranger Things to nemá). A Bill Skarsgard je famózny, no zaslúžil by si viac priestoru ako postava, nielen ako škeriaci sa prízrak - jeho najlepší moment je hneď prvý, kedy sa asi jediný krát poriadne rozrozpráva. Film bohužiaľ straší prevažne kombináciou hlučných zvukových efektov, ľakačiek a nechutných CGI (škoda že nevyužili ručné efekty, malo by to viac 80s atmosféru). Nie je to úplne najlacnejšie, ale určite tu bol priestor viac pracovať s atmosférou a budovaním napätia. Vyslovene problematické je posledné dejstvo. Kým dovtedy skoro všetky scény pomerne zručne na seba nadväzujú, odchodom zo strašidelného domu sa krkolomne naruší dovtedy plynulé stupňovanie príbehu, ktoré sa do konca stopáže nepodarí vierohodne zlepiť. Škoda, že z toho nevznikol osemdielny seriál. PS: Vo dvojke chcem Molly Ringwald ako Beverly! Alebo rovno celý brat pack! ()

Beckett51

Dokonalý prototyp mistrovského hororu se vším všudy. Uvidíme, jak dopadne druhý díl, ale zatím to vypadá, že si tato adaptace přivlastní přízvisko "nepřekonatelná". Konečně pod dlouhé době něco, co si King opravdu zasloužil. ()

Pilda17

IT je horor, který se nezakládá na lekačkách, jak je v dnešní době normální. Příběh je hlavní, což se u moderních hororů nevídáme často. Sympatické herecké obsazení mladých herců, pár zábavných scén, pár brutálních scén a i pár lekaček. Atmosféra, práce s kamerou, hudba nebo zpracovaní klauna, vše dokonalé. IT má prakticky vše, co by kvalitní horor měl mít. Tady se mu může vytknout jedině jeho dokonalost, ale nic víc. Pokládám si otázku, šlo TO natočit vůbec lépe? 8/10 = 89% ()

Disk

Neviděl jsem původní televizní adaptaci, ale tahle nová verze je skutečně fantastická. Atmosféra nestojí jen na lekačkách, ale na výborné atmosféře a přesně obsazených dětských a pubertálních postavách. Bill Skarsgaard jako klaun Pennywise je skutečně mimořádně děsivý. K tomu navíc je tu působivý hudební doprovod včetně skvělého písničkového soundtracku. Ne, o žádný přelom nejde, nové To spíše kráčí ve stopách obou dílů Wanova Conjuringu a více než třicet let staré kingovské adaptaci Stůj při mně. Více vlastně ani není potřeba a někdy to opravdu stačí. ()

Cappuccino

Úprimne, ono ma TO dostalo na celej čiare. Nie je TO klasický horor, ktorý vás chce iba vystrašiť a v inom smere pre diváka neposkytuje prakticky nič. TO je originálne, novodobo natočené, častokrát príjemne humorné, poriadne atmosferické a pútavé. Decká sa snažia na sto percent, Pennywise je peckovitý, skrátka, v kine som si Kingovu najnovšiu filmovú adaptáciu užil na jednotku a i keď by TO z objektívneho hľadiska možno nebolo za čistých päť, z môjho uhľa pohľadu neváham. A podotýkam, že pri hororovom žánre dám skutočne máloktorému filmu plný počet. ()

666teen

Je toto nové To lepší, než to staré To z roku 1990? Po prvním díle to vypadá, že ne. Snad to druhý díl pořádně rozsvítí. Tady opět kloužeme po povrchu a tisícistránkový Kingův opus magnum dále hrdinně vzdoruje snahám o přesun na plátno. ()

-OverLord-

Bezpochyby jeden z těch lepších letošních hororů, kterých je opět poskrovnu, a rozhodně zatím nejvýraznější. Ačkoli strachu nebo lekaček se hororoví fandové extra nedočkají, kompenzuje to solidní atmosféra v čele s dokonalým Pennywisem a dalšími "příšerami". TO je věrné originálu, takže kdo viděl původní TV film, bude během sledování zažívat příjemná déjà vu. Rkový rating a ujetý humor byly správná volba, protože k takovému dílku prostě patří. Feeling 50. let je pecka a celkově mě zápolení bandy děcek s klaunem fakt bavilo. ()

Allien.9

Úvod s lodičkou je skvělý, děti jsou šikovné, ale (na danou roli příliš mladý) Skarsgard mění Klaunovu teatrálnost v trapnost a dělá z filmu sebeparodický kabaret. No, snad si dospěláci povedou lépe... ()

Rominator

Ve městečku Derry začnou mizet děti. Jednou z obětí se stává Georgie, který má staršího bratra Billa Denbrougha (Jaeden Lieberher). Sedmičlenná parta kamarádů („Lůzři“) kolem Billa se bude muset postavit svému strachu a zlu, které představuje klaun Pennywise (Bill Skarsgård)... Film nabídne solidní dětské herce a fungující lekací scény. Knižní předlohu od Stephena Kinga jsem nečetl a původní televizní film z roku 1990 jsem zatím neviděl, ale to velmi brzy napravím. Nevím proč, ale Sophia Lillis (Beverly Marsh) mi připomínala Scarlett Johansson. ()

misterz

Jeden z najlepších remakov, aký som kedy videl. Napätie a výborná mysteriózna atmosféra sa tu dali krájať už hneď od začiatku, bez prestojov, pričom smerom ku koncu pekne narastali. A to nehovorím o audiovizuálnej stránke, ktorá bola jednoducho šmakózna. Hororové prvky sa tiež vydarili na jednotku - hlavne masky boli výborné a ani ľakačkami sa tu nešetrilo. Skrátka film ma dokázal zabávať po celý čas pomerne dlhej stopáže, a to už je čo povedať, keďže príbeh samotný je chronicky známy a väčšina divákov už dopredu vie, čo príde a čo má čakať. Konečne po dlhej dobe nejaký horor, čo si zaslúži plné hodnotenie. Kam sa hrabe pôvodná verzia, už sa neviem dočkať dvojky. ()

Satan

Tohle bylo skvělé - od dramaturgické koncepce tvrdého eRka (některé brutálnější scény ještě skončily ve střižně) přes respektuhodné uchopení legendární a vpravdě obsáhlé předlohy (geniální rozdělení na dva party) až po sklouznutí na vlně osmdesátkových Stranger Things s příměsí hororů moderního střihu a tučným produkčním zázemím. Nade všemi ční ovšem vynikající casting mladých herců a chemie mezi nimi - i kdyby tam žádné zlo nebo klaun nebylo, vůbec bych se nezlobil. Velmi milé překvapení. [Přesná stopáž: 135 min] ()

liskam

Perfektní práce! Tak se zase jednou nestydím dát plnohodnotných 5*. Dětské postavy dotažené k dokonalosti. Super! ()

Vančura

Trailer mě příjemně navnadil, ale z kina jsem nakonec odcházel spíše zklamaný. Strašidelné mi to přišlo málo (a to je ještě většina "strašidelnosti" postavena na zvukových efektech), některé věci jsem tam moc nepochopil (snad proto, že v knižní předloze - kterou jsem nečetl - to bylo vysvětleno lépe), a ani samotní "lůzrovští" hrdinové mi nebyli moc sympatičtí (film se bude podle mě nejvíc líbit právě těm, kdo se budou s hlavními postavami identifikovat - i proto na mě ten film působil jaksi nepříjemně "teenagersky". Ostatně - kdybych takový film viděl ve svých 15 letech, asi bych z něj byl nadšený - dnes ho však v nejlepším případě vnímám s - jen lehkou - přezíravostí). Za mě tedy spíše jen vlažný dojem, zapříčiněný s největší pravděpodobností asi tím, že prostě nejsem typická cílovka, a proto mi to celkově moc nesedlo. Na můj vkus značně vysokému zdejšímu hodnocení (v době psaní tohoto komentáře 80%) tedy příliš nerozumím a působí to na mě značně vyhajpovaně. (Btw. strašidelní klauni coby hororová rekvizita mi osobně přijdou strašně ohraní a už mě nebaví). ()

pornogrind

Starší verze působí oproti téhle nové jako lehce hororová pohádka pro odrostlejší mládež. Což se dá lehce pochopit. Jednak je to rokem vzniku ale hlavně na rozpočtu. Pennywise má sice novej a poměrně krvavej look, ale stejně se nemůžu ubránit dojmu, že to nebylo to co jsem od toho očekával. Výslednému pozitivnímu dojmu z první kapitoly rozhodně nepomohly ani nefunkční lekačky a některý scény, který působyly ( nechtěně ) komicky. Za jednu ze všech jmenuju tu naháněčku bezhlavýho zombíka - WTF ? Pozitivem filmu jsou určitě krvavý scény, který prakticky ve starší verzi chybí. Plusem filmu byl taky hláškující brejloun a maminčin mazánek. Ačkoliv to nemá s filmem nic společnýho, tak musím pochválit diváky v sále. Po dlouhé době byli v kině normální lidi a nikdo nekazil projekci filmu. I tak je pro mě první kapitola nového TO, pouze průměrnou hororovou podívanou. Coulrofobici, ale s tímhle filmem budou mít problém. Proto jim doporučuju do kina pampers(ky). ()

mzss1

|95%| TO bylo prostě perfektní! Co jiného k tomu dodávat? Nebudu zde psát nějaký sáhodlouhý rozbor. Prostě stručně a jasně v kostce: Originální horor, skvěle podaný příběh a to ve všech směrech, napětí, výborná atmosféra, hudba, pár lekaček (i když jich nebylo moc), nápady, chvílemi to bylo hezky nadlehčené, vtipné situace či hlášky, skvělá postava klauna (dala by se téměř vyrovnat Jokerovi z Temného Nolanového rytíře, Rkový rating, který byl krásně využit včetně drsného úvodu. No a největším kladem tohoto snímku byli rozhodně dětské postavy. Dlouho jsem nefandil a neviděl tak sympatickou sestavu dětí. Snad každá postava mě zaujala, měla svou charakteristiku apod. Původně jsem se bál, že dlouhá stopáž filmu uškodí, ale naopak. Spád to mělo velmi rychlý a ani by mi nevadilo, kdyby to bylo o něco delší. Psal bych donekonečna, TO se prostě musí vidět. Má to úplně jiný styl než třeba Conjuring. Líbila se mi tam i drsná parta teenegarů. Ani nevím, co bych zkritizoval. Možná skutečnost, že tu mohla nějaká postava přijít o život, aby to bylo ještě víc temnější a intenzivnější, ale to je detail. Jsem zvědav na druhý díl, kde uvidíme už postavy o 27 let starší. Nechci malovat čerta na zeď, ale myslím, že to tento díl nepřekoná. Už tam nebude to pravé dětské kouzlo postav. ()

kingik

Maniakální cirkusový klaun s neléčeným "mozartovským" syndromem přichází terorizovat omladinu do zapadákova Derry, až z něj bude mít každý Plenyplňajs. Ocitáme se v létě 89, ve sladkém prázdninovém nicnedělání, přesto pro sedmičlennou partu dětí to bude nejděsivější léto v jejich životě. Utkají se s monstrem, které se na scénu vrací každých 27 let a vystačí si s pojmenováním TO. Teď už je jasné, že Stephena Kinga v dětství pígloval nějaký strejček oděný v kostýmu klauna, čímž si vysvětluji původ monstra, trauma veliké, až jím naplnil asi šest stovek stran své komplexní předlohy, která se moc ráda schovává za horor, stejně jako TO za idol dětských narozeninových párty. Šikanovaní loseři mají ale fištrón, tudíž jim nějaký bídák nemůže zkazit letní dovádění, právě naopak. Lepší než dělat v čase volna bordel, tak jim připravil dobrodružně laděné pátrání, kdy se parta vydává po jeho stopách, aby pak poznali sílu přátelství, první beďary a poměřování pér, neb co by to bylo za klučičí partu, kdyby v jejich řadách nebyla růže, která vůbec nepíchá, ovšem na svoji ženskost je náležitě připravena nákupem prvních tamponů. Film jsem mezi zatrženými filmy neměl, odradila mě první verze z roku 1990 a také režisérův předchozí počin Máma. Tohle jsem si ale nechal líbit. Je to naprosto nesrovnatelné se stařičkou verzí, nesrovnával bych to ani s literární předlohou, kniha a film jsou úplně odlišné světy. Andy Muschietti ukázal, že je kompetentním tvůrcem, který umí dát filmu to, co si žádá, tedy řemeslný um, kvalitní herecké výkony a zajímavý ráz vyprávění. Nejslabším úsekem je prostředek, kdy se nakupilo až moc iracionálních veličin. Moc nemusím sledovat to, co se de facto neděje, ta inkriminovaná pasáž je skrz naskrz protkána halucinogenními výjevy, což film vrhlo do méně zábavných vod, jenže to byl jen předěl k závěrečné třičtvrtěhodinové jízdě, která už pěkně využívá přidělený rating R. Až TO skončilo, hned bych si dal kapitolu II., která bude zasazena do současnosti. Lehce ji ve filmu naťukne Beverly, která přítomným sdělí, že měla vizi, v níž své kamarády viděla ve věku čtyřicátníků. Herečka Sophia Lillis, která ji ztvárnila, bude možná pokračování citelně scházet. Mládežníci hráli sveřepě, ještě lepší byli mladí násilníci, kteří je systematicky šikanovali, výprava, včetně detailu, co se právě hraje v kině, zdatně evokovala popisovanou éru. Jen nutno čestně prohlásit, že jsem se ani jednou nelekl, nic ve mně nevyvolalo pud sebezáchovy. Snad to bylo nečekaně nízkým výskytem klauna, kterému ve dvou třetinách jeho psychiatr naordinoval klídek, čímž reálně hrozilo, že už jej nebudu postrádat, nicméně na finále samozřejmě nemohl chybět. Z rukou mu na okamžik vylezly pavoučí nožičky, což je signál, že se zřejmě napříště shledáme s jeho transformací, která ve verzi z devadesátek nechyběla. Bill Skarsgard byl opravdu znepokojivý. Hezký, přítulný, jen se moc nehodil do rodiny s dětmi. Tak máme za sebou úspěšně kapitolu I., klaun byl pilný student, úspěšně složil maturitu z hrůzy, teď ho čeká "vejška". Co asi nabídne tam. Bod dolů, že ho bylo málo, druhý bod za slabší prostřední část. Ti diváci, kteří mají hrůzu z "polívkovského" klaunského nosu, by měli být ve střehu. 8/10 () (méně) (více)

Snorlax

Možná více příběh o přátelství party dětí, než horor, ale i toho je celkem slušná dávka. V každém případě má film strhující tempo a výbornou atmosféru. ()

dr.horrible

Vidím to prvýkrát, odkedy som na tom bol v kine a nakoniec to na 5 hviezd nedvihnem. Veľa vecí by bolo za, hlavne milujem tieto detské retrá (keď je dobrý casting a herci), a Sophia Lillis je napríklad super, ale kazí to tých pár cgi, ktoré tomu uberajú na strašidelnosti, a samé o sebe sú mementom 3Dčkovosti a komerčnosti celej veci. Ako jediné negatívum. 85% ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi