Moskva, doba tuhého komunismu. V Parku Gorkého se najdou tři zohavené mrtvoly.   Snímek zkušeného Michaela Apteda Park Gorkého vznikl v roce 1983. Na americký film má poněkud atypický námět a atypického hrdinu. Hlavní vyšetřovatel moskevské milice Arkadij Renko řeší případ záhadné vraždy tří mladých lidí, do něhož je zapletena KGB, zkorumpovaná justice i cynický americký obchodník s kožešinami. Spravedlivý a čestný policista tedy bojuje s mocnou přesilou, ale nakonec díky pomoci newyorského detektiva (!) a nonkonformní ruské dívky Iriny zajistí za cenu mnoha životů průchod právu. Solidní politicko-kriminální drama se rozvíjí v pomalém tempu s občasnými akčními scénami. Tvůrcům se celkem podařilo vystihnout sovětské reálie, byť natáčeli ve Finsku. Ve své době byl Park Gorkého možná zajímavou výpovědí o poměrech, o nichž na Západě musely být notně zkreslené představy. Dnes by však stěží obstál před obrazem, jaký o své zemi podávají tamní filmaři. (oficiální text distributora)

Tsunami_X

Nehoráznej a navíc i blbě zrežírovanej televizák. Alespoň je to sem tam prdel s espézetkou 1984, Lee Marvinem jako poživačným Američanem v Moskvě (styl) a syndromem generálova syna, kterým trpí chudák Hurt. Nic moc na film, ve kterým musíme podstoupit cca tří minutovou (brrrr) sexuální scénu a závěrečné vypouštění kožichové zvěře. ()

Real Tom Hardy

Presne to, čo som hľadal – triler (kde hlavne exteriéry a kamera hrajú prím) o vyšetrovaní trojitej vraždy z mrazivých moskovských ulíc so všadeprítomnou paranojou doby a s KGB na každom rohu, v uliciach, kde za chvostom tvojho šeredného VAZ 2101 alias Žiguli krúžia 24/7 "tajní" v nablýskanej čiernej Volge M23 s chrómovými doplnkami – som aj dostal. Zamrzia možno len dosť horibilné herecké výkony (najmä ústredné trio Hurt x Marvin x Dennehy) a miestami dosť prekombinované sprisahanie týkajúce sa sovietskeho monopolu s kožušinami soboľa ázijského, ale inak vsjo v parjadke. Vďaka za tip MontyBrogan... "They say he even had dinner with Brezhnev before he died. Well, perhaps the conversation would have been better if he'd dinner with Brezhnev after he'd died." (x / x / x) ()

sepp

Tentokrat musim s Tsunami_xem nesouhlasit, zas az tak spatny to neni. Nejspis jsem videl normalni/zkracenou verzi (na MGM kanalu) a triminutova sex scena se nekonala:) A ten pribeh je celkem i zajimavej, me osobne ale hlavne lakalo prostredi sovetskeho svazu. Proto tomu davam o jednu hvezdicku vic, celkem tedy tri. ()

Madsbender

Vydarený a napínavý thriller a zároveň drsná kriminálka zo "starej školy", s elegantným Williamom Hurtom a mrazivým Lee Marvinom. ()

Anderton

Nikdy som nechápal praktický význam ruských baraníc. Ja nosím čiapku v zime najmä preto, že mi je zima na uši. Niet divu, že aj Hurt ju po čase odloží a začne chodiť v mrazoch s elegantne ulízanými mokrými vlasmi. No a americké krimi v 80 rokoch bez Briana Dennehyho v úlohe kriminalistu, to by bolo ako si dať údené bez chrenu. Pomerne netradičná detektívka, ktorá sa niekedy po polovici stáva krimi, pretože sa odhalí vrahova identita. Film potom neprekvapivo končí tuctovou prestrelkou. ()

Lokutus

Velmi zajímavý a vydařený thriller s kouzelnou vedlejší roličkou soudního patologa pro Iana McDiarmida, k tomu ještě tradičně neselhávající William Hurt a zajímavě experimentální hudba Jamese Hornera. ()

slunicko2

Starosvětsky natočený ponudnělý špionážní thriller. 1) Velmi americký film používá absolutně neruské dialogy. 2) To nejzábavnější na celé věci jsou autenticky působící sovětské reálie - ulice, jídelna, budovy. Až z titulků pak divák zjistí, že ony sovětské záběry vznikly v Helsinkách. 3) Přemýšlím, kolik stojí sobolí kožešina. Ve filmu za šest kousků chtějí dva emigranty a 200 000 dolarů. Na současném ruském trhu se cena sobolí kožešiny pohybuje od 300 dolarů za kus. Tak nevím... Ostatně i v závěrečné scéně použili kuny lesní místo sobola (poznáme to podle žluté srsti na hrudi). ()

bourec

Je to snad první film,kterej sem od Apteda viděl.Sice skvěle obsazenej,zpočátku i napínavej,ale konečná pointa,která se točí kolem veverek s vzácnou kožešinou,a závěrečnou scénou,jak z pohádky o princezně ,to celý trochu pohnojila.Hvězda dolů.40%. ()

Juto

Film je celý zvláštny , réžia je odflaknutá a k tomu ešte scenár je celý zamotaný do jedného kĺbku, ktorý sa ťažko rozmotáva. Jedine pozitívum je že sa film dejevo odohráva v Rusku. 4/10 ()

majo25

Nie príliš uchvacujúca zápletka, ktorá sa spočiatku tvári ako mysteriózny klenot s presahom na neviem čo a neviem koho. Vyústenie mi však prišlo slabšie...najprv KGB, vraždy, podivní Američania v ZSSR, ale nakoniec sa z toho vyliahne iba málo vierohodný obchod z kožušinami, prípadne s ľudmi. Zaujímavé je netradičné zasadenie do ZSSR a sovietske reálie sú vykreslené v pohode - nesmie chýbať pochmúrne počasie, sneh, baranice, žigulíky, špina a strohé príbytky miestnych. Aj keď je Hurt v podobe ruského policajného vyšetrovateľa sympatický, na rolu sa príliš nehodí. Ostatné obsadenie je ale fajn, potešil hlavne Marvin v postave obchodníka so sobolými kožušinami, ktorý hrá svojskú spletitú hru. Fajn je aj záverečná akcia, škoda ale, že to predtým je viacmenej zdĺhavé a nie tak záživné. ()

flyboyeda

Pokusit se na svet divat ruskyma ocima konci v drtive vetsine pripadu americke filmove produkce spise usmevnym dojmem. Usmevu jsem se nekolikrat neubranil ani zde. I presto se jedna o skvely konspiracni krimi-thriller s vybornym (nejenom) Hurtem a prijemne mrazivou zapletkou. Moc jsem se bavil. ()

noriaki

Gorky Park je velice solidní kriminální thriller, kterému jsem rád odpustil amerikanizovaný Sovětský svaz i překombinovaný děj. Sestava skvělých herců, bezútěšná atmosféra namaskovaných Helsinek a především fantastická hudba Jamese Hornera totiž všechny neduhy více než kompenzovaly. Díky nim se film vyšvihl o kategorii výš, a dá se zařadit mezi zapomenuté klenoty. ()

Gekacuk

Absolutně špatný film. Neuvěřitelně nereálné a překombinované. Nechápu, že jsem to dosledoval do konce. Doslova fantasmagorické vyjádřní sovětských reálií. Snaha více přiblížit ruskou mentalitu vedla amerického režiséra k implantování patosu, tak známého skoro ze všech sovětských filmů té doby. Zde ale působí spíše jako cizorodý prvek. Nevím, jestli se podařilo nalákat diváky na záběry obětí. Mě to spíše odrazovalo. Je poznat, že autoři neměli o skutečném reálném životě za železnou oponou ani páru. Měli raději film pojat jako parodii. Je to zkrátka blbost o pašování sobolů, kvůli nimž zemře mnoho lidí. Ale co chcete od Amíků, kteří si pletou například Čečnu a Česko? Několik chyb: 1) Ikdyž nemůžete auto nastartovat, tak vám bez problémů fungují stěrače. 2) Bouřka a liják v Moskvě pokryté sněhem. 3) Americký naivní bratr je nejméně o 20 let mladší, než americký detektiv volně pátrající v Rusku. Opravdu reálné, jako ze života. Jedna hvězda za hudbu. ()

Aqualung

Jistě zajímavý pokus o pohled zvenčí na něco, co se odehrávalo za železnou oponou. Je téměř vždy bizarní, když se Američané pokoušejí zpracovat ruské téma. Ovšem tohle není Zločin a Trest. Takže dobře vystihnutá atmosféra v Rusku s mírně nepatřičným šéfem policie, tady milice, který je konfrontován s atypickým zločinem, který už od počátku nese stopy díla KGB. Jak se do případu noří objevují se další hráči z různých institucí a s rozdílnými motivacemi. Vespod je, jak to už bývá žvanec nebo politika. Zde to první. Poněkud naivní Irina s nepatřičnou láskou k Arkašovi, Rusovi, který staví vlast a sebe nad lásku.....No a gauneři končí s kulkami v těle..........,a s mrtvými soboly na sněhu. Aaspoň ti žíví prchají z otevřených klecí na svobodu do švédských lesů......Slušný film. ()