Reklama

Reklama

VOD (1)

Moskva, doba tuhého komunismu. V Parku Gorkého se najdou tři zohavené mrtvoly.   Snímek zkušeného Michaela Apteda Park Gorkého vznikl v roce 1983. Na americký film má poněkud atypický námět a atypického hrdinu. Hlavní vyšetřovatel moskevské milice Arkadij Renko řeší případ záhadné vraždy tří mladých lidí, do něhož je zapletena KGB, zkorumpovaná justice i cynický americký obchodník s kožešinami. Spravedlivý a čestný policista tedy bojuje s mocnou přesilou, ale nakonec díky pomoci newyorského detektiva (!) a nonkonformní ruské dívky Iriny zajistí za cenu mnoha životů průchod právu. Solidní politicko-kriminální drama se rozvíjí v pomalém tempu s občasnými akčními scénami. Tvůrcům se celkem podařilo vystihnout sovětské reálie, byť natáčeli ve Finsku. Ve své době byl Park Gorkého možná zajímavou výpovědí o poměrech, o nichž na Západě musely být notně zkreslené představy. Dnes by však stěží obstál před obrazem, jaký o své zemi podávají tamní filmaři. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

Gekacuk 

všechny recenze uživatele

Absolutně špatný film. Neuvěřitelně nereálné a překombinované. Nechápu, že jsem to dosledoval do konce. Doslova fantasmagorické vyjádřní sovětských reálií. Snaha více přiblížit ruskou mentalitu vedla amerického režiséra k implantování patosu, tak známého skoro ze všech sovětských filmů té doby. Zde ale působí spíše jako cizorodý prvek. Nevím, jestli se podařilo nalákat diváky na záběry obětí. Mě to spíše odrazovalo. Je poznat, že autoři neměli o skutečném reálném životě za železnou oponou ani páru. Měli raději film pojat jako parodii. Je to zkrátka blbost o pašování sobolů, kvůli nimž zemře mnoho lidí. Ale co chcete od Amíků, kteří si pletou například Čečnu a Česko? Několik chyb: 1) Ikdyž nemůžete auto nastartovat, tak vám bez problémů fungují stěrače. 2) Bouřka a liják v Moskvě pokryté sněhem. 3) Americký naivní bratr je nejméně o 20 let mladší, než americký detektiv volně pátrající v Rusku. Opravdu reálné, jako ze života. Jedna hvězda za hudbu. ()

FIBO 

všechny recenze uživatele

Gorky Park patří mezi méně známé akční filmy osmdesátých let. Narazil jsem na něj náhodou při listování skladatelské filmografie Jamese Hornera a musím říct - posadil jsem se na zadek. Ne z filmu (šedivý průměr), ale z hudby, která u Jamese opět nezklamala. Hornerovi nadšenci nemůžou nepostřehnout zjevnou podobnost použitých prvků s Commandem (1985), Vetřelci (1986) a dalšíma, pro něj typickýma prvkama nejen akčních filmů. Už při prvním podívání/poslechu se může zdát základní motiv povědomý, nicméně díky své originalitě hudba nenudí a člověk ani nemá až tak velký pocit, že Horner později (byť jen částečně) vykrádal sám sebe. Tomu právě brání velká dávka vlastní invence, která dělá celkové score jedinečným. Pokud je někdo blázen do Hornerovy kompozice, je Gorky Park naprostou povinností (film 65%, hudba 90%). ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Nie príliš uchvacujúca zápletka, ktorá sa spočiatku tvári ako mysteriózny klenot s presahom na neviem čo a neviem koho. Vyústenie mi však prišlo slabšie...najprv KGB, vraždy, podivní Američania v ZSSR, ale nakoniec sa z toho vyliahne iba málo vierohodný obchod z kožušinami, prípadne s ľudmi. Zaujímavé je netradičné zasadenie do ZSSR a sovietske reálie sú vykreslené v pohode - nesmie chýbať pochmúrne počasie, sneh, baranice, žigulíky, špina a strohé príbytky miestnych. Aj keď je Hurt v podobe ruského policajného vyšetrovateľa sympatický, na rolu sa príliš nehodí. Ostatné obsadenie je ale fajn, potešil hlavne Marvin v postave obchodníka so sobolými kožušinami, ktorý hrá svojskú spletitú hru. Fajn je aj záverečná akcia, škoda ale, že to predtým je viacmenej zdĺhavé a nie tak záživné. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Starosvětsky natočený ponudnělý špionážní thriller. 1) Velmi americký film používá absolutně neruské dialogy. 2) To nejzábavnější na celé věci jsou autenticky působící sovětské reálie - ulice, jídelna, budovy. Až z titulků pak divák zjistí, že ony sovětské záběry vznikly v Helsinkách. 3) Přemýšlím, kolik stojí sobolí kožešina. Ve filmu za šest kousků chtějí dva emigranty a 200 000 dolarů. Na současném ruském trhu se cena sobolí kožešiny pohybuje od 300 dolarů za kus. Tak nevím... Ostatně i v závěrečné scéně použili kuny lesní místo sobola (poznáme to podle žluté srsti na hrudi). ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Gorky Park je velice solidní kriminální thriller, kterému jsem rád odpustil amerikanizovaný Sovětský svaz i překombinovaný děj. Sestava skvělých herců, bezútěšná atmosféra namaskovaných Helsinek a především fantastická hudba Jamese Hornera totiž všechny neduhy více než kompenzovaly. Díky nim se film vyšvihl o kategorii výš, a dá se zařadit mezi zapomenuté klenoty. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (2)

  • Hoci sa dej filmu odohráva v Moskve, natáčanie kompletne prebiehalo v Helsinkách, nakoľko Komunistická strana Sovietskeho zväzu film považovala za proti-sovietsky. Park Gorky bol nahradený parkom Kaisaniemi. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama