Televízny záznam open-air predstavenia divadelnej hry Jááánošííík z repertoáru Radošinského naivného divadla. (Theatis)

sportovec

Jinak skvěle zvládnutá i napsaná hra poněkud dráždí divákovu soudnost; mladý Jánošík s dědečkovským vzhledem, který jakoby z oka vypadl jeho rovněž dědovskému otci, je poněkud dost nepřirozený. Všechny scény, v nichž Jánošík vystupuje, ztrácejí svou sílu a přesvědčivost. Snaha zachovávat co nejdéle původní herecké obsazení je jistě chvályhodná, nesmí však znásilňovat skutečnost. Objevem byl pro mne Csongor Kassai, jehož aktualizované pojetí zbojníkovské úlohy působení nedostatku, který tu vytýkám, výrazně oslabilo. Hra je na Slovensku, ale i u nás spolu s ČLOVEČINOU i RAŇAJKAMI V TRÁVE dostupná na DVD nosiči, subvencovaném Slovenskou spořitelnou. ()

Frajer42

Divák musí být Slovák a celým svým srdcem zbožňovat a obdivovat Jánošíka, aby plně docenil tento dosti atypický divadelní záznam. Celý záznam se odehrává v dosti improvizovaném divadle kdesi v přírodě a je zachycen dosti zvláštní kamerou. Bohužel nevládzem tak dokonalou slovenštinou, abych na první poslech dokonale docenil každý vtip, ale i moje bránice se sem tam rozkmitala, když tu a tam zazněla opravdu vtipná hláška, kterou jsem byl schopen rozšifrovat. Viděl bych to na takové pěkné tři kusy. ()

nascendi

To bolo čo??? Patrím ku generácii, ktorá dodnes ľutuje, že nikoho nenapadlo nakrútiť pôvodný záznam Jánošíka a kompenzuje to tým, že celý obsah druhej strany LP pozná naspamäť. Už som si zvykol, že je neskutočne veľký rozdiel medzi divadelnými predstaveniami RND a ich filmami (Človečina, Alžbeta Báthory a Ženské oddelenie sú výnimkami). Ale tento inovovaný Jááánošííík je unikum. Nepriniesol nič nové, okrem roztrasenej amatérskej kamery a aj inak dobrý Kassay sa zbytočne nútil do Markovičovej dikcie textu. A pri troche drzosti by som podotkol, že ani Štepka sa netriafal do samého seba spred rokov. Takže výsledkom je sklamanie prechádzajúce do nemého údivu. ()

Flego

Pri hodnotení tohto predstavenia nastáva veľká dilema, lebo televízny záznam natočený pod holým nebom na provizórnom javisku so zbytočnou úvodnou scénou, ktorá nemá s témou nič spoločné, je takpovediac... veľmi vágna. Ak by som mal hodnotiť legendárnu hru, ktorú dokonale poznám z platne, idem na maximum. ()

Lucjen

Na predstavení som bohužiaľ nebola, počula som nahrávku a tá bola snáď o trošku lepšia...ale pri Jánošíkovi neviem byť objektívna...doslova zľudovené hlášky ktoré u nás doma znejú denne ma rozosmiali aj po tisíci raz. :) ()

jan72

Predpokladám, že mnohí hodnotili pôvodnú divadelnú hru z roku 1970, ktorú poznajú z LP platne. Toto je ale niečo iné, je to 40 minútový záznam Juraja Štepku z predstavenia pod holým nebom v pozadí s Veľkým Rozsutcom. Na začiatku je zbytočná scéna ako ide motorkár (René Štúr) s frajerkou (Vica Kerekes) na toto predstavenie do Terchovej. ### hrali: Štepka (otec Jonathán aj syn Juraj), Kassai (píšťalkár, Uhorčík), Kolníková (mama), Nedomová (sestra, pani urodzená 1), Norisová (Anička), Felix (dráb, sused), Abrahámová (pani urodzená 2), Caban (harmonikár). Vyrobila televízia Markíza a RND. ()

StarFsh

Záznam divadelného predstavenia legendárnej hry RND. Hodnotím tak, ako hodnotím preto, lebo som veľkým fanúšikom tohoto divadelného súboru. ()