Rammbock

Rammbock

Rammbock: Berlin Undead

Horor / Thriller

Německo / Rakousko, 2010, 59 min

Čo povedať, keď už bolo všetko povedané? Snáď len, že niektoré režisérske stratégie (použitie takmer výlučných nehercov, resp. začínajúcich hercov, obmedzenie na zvládnuteľný jasne ohraničený priestor, spĺňanie základných žánrových podmienok a pravidiel, zvolená stopáž a jej využitie) sú sympatické a dokladajú uvedomenie si svojich možností. Nič úchvatné, avšak snaha o malý funkčný príspevok v tak zdanlivo vyčerpanom žánrovom okruhu je cenná. Marvin Kren je realista, nemá premrštené ambície a spĺňa to, čo si zadáva ako úlohu. To sa mi na ňom páči. 65-70%(23.10.2014)

[REC] barák, zombíci a několik více či méně sympatických Němců. Rammbock (respektive Siege of the Dead) je ničím neurážející hororový průměr, zajímavý jednak tou lokací jednoho činžáku, jednak několika poměrně svěžími nápady boje s nemrtvými. Fajn jednohubka, jejíž nespornou výhodou je i velmi krátká stopáž.(28.11.2010)

Film náleží do pomyslné kategorie současných debutů, v nichž začínající tvůrci vycházejí z tradičních žánrových půdorysů, které osobitým způsobem naplňují, čímž vytvářejí díla přesahující výchozí schematické škatulky. Zde se výchozím bodem stal žánr filmů o zombie apokalypsách (Noc oživlých mrtvol apod.). Tvůrci se ovšem místo vršení otrlostí soustředí na psychologickou stránku celé situace a také na přesazení žánrových prvků do německých reálií. Děj je takřka výhradně omezen na prostor dvorku a jej obklopujících činžáků. Zde se odehrává drama obyčejných lidí lapených uprostřed katastrofy. Vyprávění se soustředí především na drobné detaily, jimiž profiluje jednotlivé postavy. Scénář postavy staví do situací, kdy musí svým důvtipem bojovat proti nemyslící mase krvežíznivých zombií, což zavdává k řadě nápaditých a mnohdy i lehce úsměvných situací. 7/10(27.8.2010)

Zombie pandémia v ostatných rokoch nemilosrdne prepukla vo väčšine západoeurópskych metropol, takže po Londýne (28 Days/Weeks Later, Devil's Playground), Madride (REC) či Paríži (La Horde) nezostal ušetrený ani nemecký Berlín... Rammbock so svojou sotva hodinovou stopážou nemá nárok na nejaký dlhý prológ či obsiahlejšie predstavovanie postáv, takže prvý infikovaný občan zaútočí už v piatej minúte filmu a potom to už ide ako po masle... Podobne ako tomu býva v prípade väčšiny súčasných zombie hororov je aj Rammbock jasne nízkorozpočtovým počinom, takže od neho nemožno očakávať nejaké zázraky, v rámci obmedzených možností si však nemeckí filmári počínali vcelku rutinérsky. Masky nakazených sú tak akurát a nechýba ani napätie či nejaká tá ľakačka, jedine herecké osadenstvo mi akosi nesadlo - najmä hlavný hrdina je pekný suchár a fakt neviem, či jeho obsadenie bola z núdze cnosť alebo išlo o úmysel o čo najrealistickejšie vykreslenie situácie a konania tuctových ľudí, akých každodenne stretávame na každom rohu v takýchto extrémnych podmienkach. Naopak, škoda potetovaného svalovca zo susedného bytu, ktorého možný bojový potenciál zostal trestuhodne nevyužitý... Na to že ide o horor zo zvyčajne nemastnej-neslanej nemeckej produkcie, však vnímam Rammbock jednoznačne pozitívne.(26.12.2010)

Minimalistická zombie záležitost odehrávající se na činžovním dvorku a přilehlých barácích. Germáni sice s ničím převartným nepřišli, ale díky rozumně zvloné stopáži má film tempo od začátku až do konce a pořád se něco děje. Navíc herci jsou docela sympatičtí a zombie trpí jistým problémem, čehož hlavní hrdinové celkem originálně využívají. Lehké příjemné překvapení. 65%(22.6.2015)