King of Thorn: Ibara no ó

• angličtina

King of Thorn

Animovaný / Psychologický / Sci-Fi

Japonsko, 2009, 110 min

vypadá to jako klasický katastrofický film, lidstvo v háji, skupinka přežije a jde bludištěm ven, přitom postupně umírají, až jich zbude jen hrstka. Tady je kosí potvory křížený s vetřelcem a dinosaurama vytvořený z mysli malýho kluka. Celý je to protknutý pohádkou o šípkový růžence, konec se tak zamotal až sem se ztratil, nejsem si moc jistej který z dvojčat vlastně přežilo, ale i tak to bylo hezký(17.11.2015)

Zajímavý námět, který je dost špatně zpracovaný. Nezajímavé zvraty, zbytečně moc příšer a hlavní postava je napřesdržku. Celé je to příliš freneticky sestříhané a z poměrně jednoduchého příběhu se díky zbytečně rychlým skokům ke konci stává mišmaš, ve kterém je těžké se pro nával informací orientovat. Nicméně příběh samotný je poměrně hodně jednoduchý.(29.7.2012)

Další zástupce vyhlášené japonské animované školy, od kterého jsem čekal přece jen malinko víc. První polovina je sice docela povedená, kdy skupina lidí, probuzená po kryogenním spánku, prochází tajuplným hradem obývaným všelijakými příšerami. V této části má film parádní atmosféru a je opravdu zajímavý. Jenomže pak se začne zbytečně moc vysvětlovat a člověk neví, kde mu hlava stojí, co je realita a co sen. Navíc příběh, který je už tak dost uvalený, se postupně dostane na pomezí až absurdně existencionalistického sci-fi a posledních dvacet minut je už docela pořádný úlet. Samotné animace jsou tradičně výborné, nicméně film jako celek mě zrovna dvakrát nezaujal. Za zmínku stojí velmi poutavá ústřední melodie.(5.4.2011)

Inteligentní sci-fi horor odehrávající se na pomezí snu a reality ne úplně nepodobný například Paprice nebo Inception. Zdaleka ale nejde o tak precizní dílo jako zmíněné filmy. Vykreslení postav se nevyhnulo určitým stereotypům, stejně tak jejich otravné proslovy. Jedna z postav se zase zničehonic objeví jen aby sdělila klíčové informace a pak opět stejně rychle zmizí. Film také dost neobratně kombinuje dvoj a trojrozměrnou animaci, což obzvláště rušivě působí u lidí, u nichž mezi těmito módy zobrazení chvílemi přepíná. Přese všechno zmíněné ale zdařile udržuje diváka v nejistotě, zda to, co vidí, je opravdu skutečné a dokáže překvapovat a soustavně vyvolávat touhu vědět, co se doopravdy stalo. Dobře využívá metaforu s příběhem o Šípkové Růžence dávající celému filmu trochu pohádkový nádech a vše završuje fantastickým a emocionálně přesvědčivým závěrem. Pro mě osobně jedno z největších překvapení za dlouhou dobu, i přes tu spoustu nedostatků.(9.1.2011)

Jsem uchvácen. Nějak z principu nemám rád Anime a to nejspíš kvůli častým "zjednodušeně" nakresleným scénám, které mají působit vtipně, anebo kvůli super-mega-giga soubojům, které jsou sice hezké, ale často neuvěřitelně přehnané. Něco takového jsem čekal i tady, ale nestalo se. Vlastně tenhle film byl až nad očekávání vyspělý a to jak po grafické stránce, tak po stránce myšlenkové. Nevím, co se to se mnou děje, když mě kreslený filmek dokáže zaujmout víc, než "kinohit" Inception. Atmosféra mě zcela pohltila, kreslení hrdinové mi byli (zdá se to nemožné, ale opravdu) sympatičtí (i když byli kreslení). Příběh byl dost složitý a měl jsem pocit, že jsem od začátku až do konce úplně zmatený a nechápu, co se děje. Dokonce jsem musel s kamarádem probírat, jestli jsem myšlenku pochopil správně :)). Jsem na sto procent spokojen a tenhle kousek mi dává úplně nový pohled na Anime. Takový méně skeptický.(15.2.2011)