Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televizní komedie o trampotách, které v jedné rodině způsobil vánoční dárek. Předvánoční čas v domácnosti se čtyřmi malými, temperamentními dětmi už sám o sobě vytváří komediální podhoubí. Když se ale do zmatků přidají ještě potíže se zámkem na heslo, je o legraci postaráno. Zaměstnaný otec rodiny (J. Dvořák) si jeden takový důmyslný zlepšovák pořídí. Tento vynález má ratolestem znemožnit jejich věčné pídění po vánočních dárcích. Napjatá atmosféra a souhra náhodných okolností způsobí, že i malicherné problémy začínají v očích matky (I. Janžurová) nabývat zcela jiných rozměrů. Dříve důvěřivá manželka si po svém vykládá manželovy šachové tréninky, tajuplné telefonáty.... A aby toho nebylo málo, tak otec zapomene heslo na zámku. Vše vyvrcholí, když manželka pod stromečkem objeví dárek, který byl pravděpodobně určen jiné ženě. Záhady se ale objasní až na Silvestra, kdy do příběhu zasáhne – světe div se – tchyně (S. Zázvorková)! (Česká televize)

(více)

Recenze (29)

argenson 

všechny recenze uživatele

Ač nerad, přiznávám, že moje teze o všeobecném zalíbení ČST v depresívních vánočních příbězích neplatí vždy. Ani tohle sice není bůhvíjaká taškařice, ale je tu plně funkční početná rodina, řada vtipných momentů a taky slušný závěr. Dvojice Janžurová-Dvořák bez chyby, ostatní ovšem spíše jen do počtu. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Průměrná televizní komedie pro pamětníky, kdy ve vaně plaval kapr, děti si hrály s moduritem, každý dostal jeden dárek a to ještě manžel nestíhal sehnat dárek pro manželku. Film sice není příliš vtipný, ale na zavzpomínání spolu s Ivou Janžurovou, Stellou Zázvorkovou a Josefem Dvořákem a dalšími na doby (ne)dávno minulé, celkem ucházející. Jak zmiňuje dopita, slušně řečeno to zde výjimečně Zuzaně Bydžovské sluší. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Nostalgická vzpomínka na starostmi zaplněné prázdno doby. 1) Otec, matka, čtyři děti, babička a malý byt - na koflikt je zaděláno. Film je umělý stejně jako štěstí reálného socialismu._____ 2) Dobově typicky kontrastuje pracovitost a shon v domácnosti s odpočinkovým nicneděláním v práci. Nádech fantasy představuje šest bab v kanceláři, které se očividně mají rády a vycházejí spolu skvěle._____ 3) Vidíme typickou ukázku vyprázdněnosti vánočních oslav. Nepadne ani slovo o Jéžíškovi, vše se točí jen kolem dárků a konzumních rituálů. Silvestr pak znázorněn písničkami Ivana Mládka v televizi a chlebíčky na stole._____ 4) Příznačný pro dobu je i fakt, že všichni kupují jeden stejný vánoční dárek, parfém Toro, protože...ženský to braly._____ 5) Nostalgický úspěch zajišťují skvělé herečky - 43letá Iva Janžurová (matka), 62letá Stella Zázvorková (babička), 23letá Zuzana Bydžovská (děvče z kanceláře), 20letá Barbora Hrzánová (děvče z kanceláře a další, na něž je radost se dívat, navzdory tomu, že recitují text Stanislava Rudolfa. Ostatně profesionální režie Františka Filipa naivitu dialogů trochu maskuje. ()

Stoka 

všechny recenze uživatele

Chvílemi mi přišlo, že se dívám na epizodu Homolků. Napéct cukroví, koupit ženě dárek, sehnat visací zámek, aby děti nezjistly kde mají pro ně rodiče schované dárky, hrát šachy a udělat si v práci se ženskýma večírek. Ať udělá Dvořák cokoliv, pro Janžurku je to špatně. Na vánoční podívání slušné. Afrodita - Bohyně lásky. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Televizní film z období, kdy Vánoce měly svoje kouzlo, a jedna obyčejná rodina, ve které Iva Janžurová a Josef Dvořák vyrábějí vánoční cukroví z moduritu a chystají se na Štědrý den. To se ještě stály fronty na vánoční stromky, chovali se kapři ve vaně a jako každý správný manžel i Pepa Dvořák nemá vánoční dárek pro svoji manželku, což je srovnatelné i s dnešními muži, ale místo toho sehnal visací zámek, bez kterého by měl doma peklo. Pořád prima podniková nálada a s ní spojený podnikový večírek. A pozor, v takovém správném podniku nesmí chybět specialista na role podnikových říďů, co všechno zařídí, a sice Jiří Císler. Není to proklatě vtipná komedie, ale je z ní cítit velmi dobrá řemeslná "facha" pana režiséra Františka Filipa, jenž byl přímo odborníkem na podobné typy televizních filmů pro celou rodinu, které v této podobě zcela vymizely. Proč nestrávit hodinu s tímto sympatickým televizním počinem před blížícími se vánočními svátky. Film tak perfektně vystihl vánoční čas, což už dneska působí sice archaicky, ale Vánoce už zkrátka dneska jsou brány zcela jinak než za socialismu, kdy si tohle období všichni užívali s takovým tím krásně bezprostředním stylem. Kvalitně zahrané, s dobře navozenou vánoční atmosférou, ačkoliv ani na chvíli divák neopustí studiové kulisy. Jen těch podnikových Vánoc mohlo být méně a přidal bych více jiskření v kruhu rodinném v rámci zápletky, již byl jistý vánoční dárek. 60% ()

Galerie (2)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama