Krvavý Bangkok

Skin Trade

Pomsta v mene dcéry

Akční / Drama / Thriller

USA / Thajsko / Kanada, 2014, 96 min

Jako relikt osmdesátek či devadesátek je Skin Trade docela přesvědčivý. A Dolfiho mám rád téměř homosexuálně a z jeho návratu v hlavní roli oldschoolového akčňáku mám přímo dětskou radost. No ale táhne mu už na šede, takže se moc nehoní a nechá se dablovat co to jde, to je jasný. A navíc jeden šikovný thajský nožičkář s kouzelným přízvukem maká za dva. Takže z tohohle hlediska to celkem jde. ALE: zhruba půlku času mi tenhle film rozežíral mozek jako kyselina, asi zrovna dneska nemám ten správný nadhled. Zase ta srbská mafie a zase ten obchod s bílým (vlastně žlutým) masem a zase ty ubohé nevinné panny nucené k prostituci a zase ty haldy pathosu... zkrátka zase ti američtí scénáristi v akci. Sem tam to má celkem říz, třeba když ze sebe Dolph na JIPce strhá kabely a hadičky, nadopuje se bobulema, popadne kvéry a vystřílí hospodu, nebo nějaký ty bojový souboje, to je přesně ono, tak bych si to představoval. Jenže takových momentů je ve filmu málo. Nic naplat, Sly je ve čtvrtém Rambovi i v Expendables nesrovnatelně lepší. A já doufám, že Dolph dostane rozum a nebude se někdy v šedesáti pouštět do naznačované dvojky, to ať probůh radši přenechá dédymu Neesonovi.(25.4.2015)

Je to vydarený akčný film s Dolphom Lundgrenom v hlavnej úlohe. Má dosť dobrý príbeh o detektívovi, ktorý sa dostane na stopu vplyvného srbského mafiána, obchodníka s bielym mäsom a podarí sa mu ho dostať, ale pri akcii zomrie mafiánov syn. Kvôli tomu dá na detektíva vyslať zabijakov, z čoho sa mu síce podarí so zraneniami vyviaznuť, ale jeho rodina to neprežije a navyše sa mafiánovi podarí dostať do zahraničia, ukryje sa v Thajsku. A tak detektív urobí všetko preto, aby sa pomstil, lenže problémy mu robia nielen mafiánovi zabijaci, ale aj strana zákona na čele so schopným miestnym policajtom. So spracovaním som nadmieru spokojný, v posledných rokoch som si už síce zvykol, že podobné filmy väčšinou nie sú, čo bývali, ale toto je našťastie ten lepší prípad. Prakticky po celý čas som mal až na nejaké detaily pocit, akoby som sledoval žánrovku natočenú pred štvrťstoročím, takže dejovo sa tu nič nové nenájde, ale aj tak si to v rámci svojej kategórie drží až prekvapivo kvalitné prevedenie. Pôsobí to aj dostatočne pestro a tak okrem tradičného prvku pomsty, tentokrát dokonca v niekoľkonásobnej verzii nejaký čas nechýba ani štýl útekových filmov a dokonca aj snaha upozorniť na obchod s bielym mäsom a funguje to. Takže je to dostatočne dobre zvládnuté aj mimo akcie, vďaka čomu sa tu dá vytvoriť vzťah k postavám, nie je tu žiadna scéna, ktorá by pôsobila nudne alebo zbytočne, po celý čas si to drží výborné tempo a tak tu som skutočne veľmi spokojný. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Nájde sa tu viacero súbojov, ktoré síce vzhľadom na obsadenie svoj potenciál nevyužili úplne ideálne, predsa len by niektorí dokázali predviesť aj podstatne viac a navyše mohli byť aj trochu kontaktnejšie, takto nepôsobia až tak surovo, ale aj tak majú kvalitnú choreografiu, kde sa dá užiť viacero dobrých chvatov a sú aj dobre a prehľadne natočené. Nesklame ani nápaditá naháňačka a viacero explózií, no a čo sa týka prestreliek, poteší dostatok zabitých, nesklamú ani vizuálne a minimálne na Lundgrena so samopalom je radosť pozerať, ale predsa len mohli byť trochu nápaditejšie, toto mi prišlo až moc pasívne, ale aj tak sú slušné. Najviac sa mi páči súboj Tony Jaa vs Michael Jai White alebo naháňačka v strede filmu, no všetka akcia ma bavila. Herecké obsadenie je výborné, Dolph Lundgren je v najlepšej forme za dlhé roky, nemá to problém ťahať v akcii aj mimo nej, už dávno ma takto nebavil, Tony Jaa sa síce v porovnaní so svojimi filmami až tak moc nepredvedie, ale to som aj čakal, aspoň je tu ten správny sympaťák a predsa len dostane aj nejaký ten priestor v akcii. Nesklame ani Michael Jai White, Ron Perlman ako hlavný záporák a poteší aj Peter Weller alebo Cary-Hiroyuki Tagawa v menších úlohách. A veľkým plusom je aj sympatická Celina Jade, ako priateľka thajského policajta. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, síce sa občas nájde nejaký lacnejší záber, ale aj tak mi to vizuálne sadlo, má to obstojnú výpravu, atraktívne lokácie a kvalitne zvládnuté akciu, takže v rámci žánru si nemôžem moc sťažovať. A na moje prekvapenie na mňa dobre pôsobila aj hudba. Takže celkovo som veľmi spokojný, Skin trade je rozhodne jeden z najlepších akčných videofilmov a Dolph Lundgren natočil svoj najlepší film za dvadsať rokov, pričom sa dokonca priblížil aj k svojim najlepším klasikám. Už dávno som si nejaký akčný film takto neužil. 77%(1.5.2015)

• RedAK

No ty píčo! A protože toto zvolání ani zdaleka nedemonstruje intenzitu mého zděšení, přidám ještě pár zmatečných jinotajů a trochu vzteklého blábolení, aby to bylo co nejvíce autentické - vuáááá, grrrr, kurva kurva, dzzzzzz, mrdat! Mrdat mámu, mrdat tátu, mrdat psa! Ffffffffff. Kvak kvak. Takže... Jeden by snad řekl, že když se nám tu sešla etablovaná sorta těch nejvýznamnějších absolventů katedry filmové vědy s neocenitelnou vytříbeností filmového vkusu a všeobecným rozhledem natolik širokým, že by se dal vyvažovat žitem, tak že jejich biblicky významné komentáře budou zásadním, erudovaným a vůdčím růžencem pro nás nedostudovanou debilní lůzu jen se dvěma vysokými školami. A vono hovno, pyčo vole! Jak si teď mám, kurva, vážit pana Mojmíra, toho kultivovaného smrkače omítky a jedlé sody, nebo snad mistra Wáci, který sice nerozlišuje s/z, mě/mně, nebo dobrý/špatný, páč základku přerušil hned první den někdy mezi přezouváním bačkůrek, když ho šestiletí spolužáci v šatně umlátili chlebem s paštikou v sáčku, ale jinak nedoceněného národního polyhistora a vášnivého milovníka špatných béčkových sraček? A což teprve, až to sem se svým egomaniakálním proslovem přijde zaplavit věhlasný Čuk, též náčelník Malé Péro přezdívaný, kterej tolik vzrušení naposledy zažil loni na dovolené v Tescu, když si směl sáhnout na odstředivý odšťavňovač? No jsem nebývale konsternován tímto selháním a myslím, že to tady brzy zabalím! Když to tady můžou kurvit i samotní arbitři dobrého vkusu a veřejní činitelé správných rozhodnutí, pak už opravdu nevím, co bych tady pohledával zrovna já, obyčejný kluk prostého dělnického lidu se zbytkem rýžového nákypu za umaštěným nehtem. Jinak je to strašně super béčko, samozřejmě, jsou tam bitky a tak, takže jsem si u toho vzrušením poslintal levou bradavku, prostě borečkovi unesou cérendu, že jo, až do jihozápadního Thajska, což je země, o které toho víte tak málo, že jste si ani neuvědomili, že je ve skutečnosti jihovýchodní, a von pak jde a všecko to tam vyšolichá, uáááá, prostě sekec mazec, fakt hustý, bro! A ještě bych rád citoval tu smažku pode mnou - Lundgren je OBROVSKEJ !!! - tak tak, souhlas, takovýho čuráka jsem fakt jaktěživ neviděl!(25.4.2015)

• Lateef

Alpinskohimalajské vrásnění potkalo Zabijácké dítě z džungle a všechno to pokálel černoch slyšící na přízvisko Džej Bílý. Hele, není to průser velikosti Grand Kaňonu, ale ani žádná hvězda zářící a už vůbec ne libová či superakční. Souboje nejsou vyloženě špatné, ale jaksi oťukávací, necítím skoro žádné fyzično, jen výjimečně se na mě usměje paní Choreografie. Příběh stojí za pověstnou zlámanou grešli, Lundgren je prostě starej, Jai White zpomalenej a Jaa tupej. Ostrost jeho muay boranskych komb se ztupila o hollywoodské mantinely. Nestojí to ani o větu navíc.(25.4.2015)

• Chrustyn

I přes to jak moc je film špatný, není to takové peklo, jak by se mohlo díky Lundgrenově přítomnosti znát. Film láká na spojení Tonyho Jaa a Dolpha Lundgrena, kteří si během filmu několikrát vjedou do vlasů a na tom staví příšerný příběh kombinující veškeré klišé akčňáků 80. let, kde nechybí pomsta za smrt rodiny ani nepřátelé, kteří nakonec stojí při sobě. Lundgren už nezastavitelně stárne, Jaaovi lokty už nebaví a Perlman se asi hodně nudil.(14.6.2016)

• Tony Jaa

• - Natáčení probíhalo od 15. ledna do 29. března 2014 ve Vancouveru a Bangkoku. (Domin1359)

• - Dolpha Lundgrena inšpiroval k napísaniu scenára novinový článok o obchode s ľuďmi. (m.a.t.o.)

• - Prvú verziu scenára napísal Dolph Lundgren ešte v rokoch 2006-2007, no následne ho ešte prepracoval John Hyams. (m.a.t.o.)