Američané v Pchjongjangu

• Severní Korea

Americans in Pyongyang

Dokumentární

USA / Severní Korea, 2008, 53 min

Paradoxy dnešní doby... V ultrakomunistické Sev.Kor. se vyskytli občané USA...?!!! Velmi zajímavý dokument o lidech kolem hudby, které právě toto umění pro jednou zase spojilo...(28.4.2011)

Stejně jako u českého dokumentu Vítejte v KLDR!, i tady se víc dovíme o objevitelích než o objevovaných. Američani se totiž (překvapivě?) dostali jen na místa, kam je Severokorejci pustili. Přesto se dokumentaristům párkrát povedlo se dobrat zajímavých okamžiků. Paradoxně díky americky dětské naivitě (přímé, jednoduché otázky) a díky tomu, jak si evidentně ani neumějí představit, jak fungují totalitní režimy. ......................................................... Pro názornost popis finální scénky a můj komentář k ní: (POZOR, SPOILER!) Když Amíci hrají lidovou korejskou píseň, tak to všechny dojme. I mě. Opravdu. Jenže Amíci jsou z toho až tak naměkko, že tleskajícím Korejcům párkrát z pódia zamávají. To světaneznalé Korejce trochu zaskočí, ale aby hosty neurazili, tak začnou mávat taky. (Navíc - přece nechtějí, aby si na ně pak činovník stěžoval, že byli nezdvořilí.) A tak tam všichni na sebe navzájem mávají, až je z toho bolí ruce. :) Ale aby toho nebylo málo, tak je tam ještě lepší -symbolický- závěr: jak to Amíci komentují. Vysvětlují si to mávání tak, že v Korejcích tou písní probudili spontánnost. A že tím učinili krok k trvalému míru. ............. No, hezká pohádka to byla. :)(8.5.2011)

KLDR je země na piču. Všichni jsou tam usměvaví, všichni mají odznáčky svého malého-malého pantáty, všichni jsou vyhublí a žlutě nezdraví a hlavně všichni mají rádi klasiku. Občas se v dokumentu objevuje něco zajímavého-dramatického (když jedna kočena evidentně lže do kamery jak se má dobře a studovat do prohnilého USA nechce). Jinak celkově se dokument snaží zdělit to, že hudba sbližuje národy (i když v jednom vládne král kokotů s malým kokotem v zlatém paláci) a soudruzy v KLDR se snaží o to co nejvíce. Jo KIM ČONG VYLIŽPRDEL IL je prostě lidumil. Debil jeden.(27.5.2010)