Rozumné řešení (festivalový název)

• Švédsko

Nathan Larson

Helena Danielsson

Scénografie:

Peter Bävman

Režisér řekl, že se vedly spory o tom jestli se jedná o drama či komedii. Když se diváci budou smát, tak mu to prý vadit nebude... Projekce tohoto filmu přímo vybízí k nějaké sociologické studii. Není to legrační film, to jen některé scény jsou "úsměvné"... To ovšem český divák prostě musel ukázat, že je natolik inteligentní a smál se tedy úplně všemu, aby pan režisér věděl, že to chápe.. A to se dle mého názoru nehodí.. Směšnost některých scén je vlastně spíš tragikomická a smích v sále rozbil několikrát sílu dramatičnosti a tragičnosti a tedy i celkový dojem z filmu... Na druhou stranu nevěřím tomu, že se v rámci švédské kinematografie jedná o nějak unikátní počin. Je to prosté úsměvná a smutná sonda to problému, který občas lidé mohou pocítit. Avšak nemyslím si, že by film byl nějak převratný, osobitý, jedinečný, nebo důležity... Příjemné strávení trochy volného času...(10.7.2010)

45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 - HORIZONS - Horizonty (Det enda rationella / A RATIONAL SOLUTION / Rozumné řešení) - To rozumné řešení bych dal raději do uvozovek. Zpočátku mi to vše přišlo vtipné, ale s přibývajícím časem jsem začal kroutit hlavou a říkal si, jak to můžou všichni tak dlouho vydržet, takto se přece žít nedá... Kam se poděla všechna jejich hrdost a sebeúcta?... - 3. 7. 2010 - kino Thermal - Velký sál - Karlovy Vary - 65%(16.7.2011)

Příjemné drama hraníčící s velmi, ale opravdu VELMI hořkou komedií. Humornost v těch nejabsurdnějších momentech je pojata skutečně velmi jemně, ale díky civilním hercům a nevykalkulovanému příběhu a zvratům to funguje takřka na výbornou. Škoda pomalejšího tempa a delší stopáže... 8/10 (45. MFF KV)(3.7.2010)

Nikoliv drama ale komedie, tak tento film vnímám já. Nejhezčí chvíle ve filmu byly ty, při kterých jsem se smál - absurdní seznam pravidel společného soužití. Doplnění seznamu o nová pravidla. Jemný humor ve scéně s Erlandem milujícím se v autě s Karin (rozkutálená jablka), šťastný Sven-Erik veslující na člunu a dostávající kopačky. Trpějící Sven-Erik naslouchající milování své "přítelkyně" s Erlandem. Jemný guru přes partnerské vztahy Erlando, jeho noblesní návrhy, nadhled a ohleduplnost mne přiváděly ke smíchu docela často :-). Komedie za 4 *(6.7.2010)

Jak sám řekl režisér tohoto snímku. Pokud vám to přijde vtipné, smějte se, mě to vadit nebude. V tomto duchu se nese celý film. Ze začátku máte opravdu nutkání se uculovat, postupem času vám však mrzne úsměv na rtech, ostatně jak to dost často u severských filmů bývá. Nakonec se přistihnete, že se jenom divíte. Celkově krásných 8/10. MFF KV(6.7.2010)