poster

Rozumné řešení (festivalový název)

 • Švédsko

  Det enda rationella

 • Finsko

  Ruotsalainen avioliitto

 • Německo

  Eine vernünftige Lösung

 • Itálie

  Una soluzione razionale

 • angličtina

  A Rational Solution

Drama

Švédsko / Finsko / Německo / Itálie, 2009, 98 min

Scénář:

Jens Jonsson

Kamera:

Anders Bohman

Hudba:

Nathan Larson

Producenti:

Helena Danielsson

Scénografie:

Peter Bävman
(další profese)
 • Toj
  ***

  Režisér řekl, že se vedly spory o tom jestli se jedná o drama či komedii. Když se diváci budou smát, tak mu to prý vadit nebude... Projekce tohoto filmu přímo vybízí k nějaké sociologické studii. Není to legrační film, to jen některé scény jsou "úsměvné"... To ovšem český divák prostě musel ukázat, že je natolik inteligentní a smál se tedy úplně všemu, aby pan režisér věděl, že to chápe.. A to se dle mého názoru nehodí.. Směšnost některých scén je vlastně spíš tragikomická a smích v sále rozbil několikrát sílu dramatičnosti a tragičnosti a tedy i celkový dojem z filmu... Na druhou stranu nevěřím tomu, že se v rámci švédské kinematografie jedná o nějak unikátní počin. Je to prosté úsměvná a smutná sonda to problému, který občas lidé mohou pocítit. Avšak nemyslím si, že by film byl nějak převratný, osobitý, jedinečný, nebo důležity... Příjemné strávení trochy volného času...(10.7.2010)

 • bassator
  ***

  45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 - HORIZONS - Horizonty (Det enda rationella / A RATIONAL SOLUTION / Rozumné řešení) - To rozumné řešení bych dal raději do uvozovek. Zpočátku mi to vše přišlo vtipné, ale s přibývajícím časem jsem začal kroutit hlavou a říkal si, jak to můžou všichni tak dlouho vydržet, takto se přece žít nedá... Kam se poděla všechna jejich hrdost a sebeúcta?... - 3. 7. 2010 - kino Thermal - Velký sál - Karlovy Vary - 65%(16.7.2011)

 • Skejpr
  ****

  Příjemné drama hraníčící s velmi, ale opravdu VELMI hořkou komedií. Humornost v těch nejabsurdnějších momentech je pojata skutečně velmi jemně, ale díky civilním hercům a nevykalkulovanému příběhu a zvratům to funguje takřka na výbornou. Škoda pomalejšího tempa a delší stopáže... 8/10 (45. MFF KV)(3.7.2010)

 • MrD
  ****

  Nikoliv drama ale komedie, tak tento film vnímám já. Nejhezčí chvíle ve filmu byly ty, při kterých jsem se smál - absurdní seznam pravidel společného soužití. Doplnění seznamu o nová pravidla. Jemný humor ve scéně s Erlandem milujícím se v autě s Karin (rozkutálená jablka), šťastný Sven-Erik veslující na člunu a dostávající kopačky. Trpějící Sven-Erik naslouchající milování své "přítelkyně" s Erlandem. Jemný guru přes partnerské vztahy Erlando, jeho noblesní návrhy, nadhled a ohleduplnost mne přiváděly ke smíchu docela často :-). Komedie za 4 *(6.7.2010)

 • Sandcrew
  ****

  Jak sám řekl režisér tohoto snímku. Pokud vám to přijde vtipné, smějte se, mě to vadit nebude. V tomto duchu se nese celý film. Ze začátku máte opravdu nutkání se uculovat, postupem času vám však mrzne úsměv na rtech, ostatně jak to dost často u severských filmů bývá. Nakonec se přistihnete, že se jenom divíte. Celkově krásných 8/10. MFF KV(6.7.2010)