Christina (Greta Garbo) se stala královnou již v 5-ti letech. Během její vlády se Švédsko stalo silnou evropskou dominantou. Jako anglická královna Elizabeth I., tak i Christina je nucena k politicky výhodnému sňatku se svým bratrancem, ale její srdce patří španělskému emisarovi Antoniovi (John Gilbert). Stejně jako u Elizabeth I. Se stane náboženství ohniskem protestů a nepochopení Španělů pro svazek jejich královny s katolíkem.. (oficiální text distributora)

Wiliem

Historické drama o ženě, která se už ve svých pěti letech stala královnou Švédska. O ženě která přesto že byla svázáná povinnostmi vůči majestátu, což se jí velmi příčilo, dokázala si zachovat zdravý přístup k životu. Když pak jednoho dne potká osudovou lásku, nedokáže již déle odolávat hlasu svého srdce a rozhodne se vzdát se trůnu a žít svůj vlastní život, své vlastní ideály. Skvěla Greta Garbo. 90% ()

majo25

Ak niekto očakáva historickú drámu odohrávajúcej sa na tvrdom severe Európy, podobne ako ja ostane sklamaný. Od začiatku až po koniec ide totiž iba o ľúbostný príbeh mladej švédskej kráľovnej. Že ide iba o štúdiovku so statickým dejom sa navyknúť dá, rovnako na aj silný (kráľovský) patetizmus. Chýba však príbehová nadstavba, väčší dramatický moment, po celý čas iba láska a útrapy mladej kráľovnej, či zasvätiť život povinnosti alebo láske. Tento ľúbostný akt sa dokonca ani nezakladá na pravde, ide o číru historickú fabuláciu. Ani mladá Greta Garbo nie je ktovieako presvedčivá. Aspoňže stopáž nie je krutá. ()

classic

Dnes som si konečne našiel čas na GRETU GARBO, lebo som mal nabitý týždeň, a tak som videl od nej - dva filmy, ktoré sa podobajú svojimi názvami, ale našťastie, O-B-S-A-H-Y, sú rôzne, a to je dobré pre konečné vyznenie filmového diela. Už v úvode naznačím, že je prospešné, že švédsku kráľovnú - Kristínu, si zahrala - švédska herečka - Greta Garbo, ktorá svojej postave, vdýchla neuveriteľný zápal po veci, ale aj nebezpečnú D.I.L.E.M.U, čo teraz... Ako kráľovna má pod palcom svojich poddaných, ale i svojich - poradcov, čo nemá pod palcom, je láska, ktorú si nevie postrážiť, je nútená ísť do manželského zväzku, v ktorom ale byť, nechce, ani nie je, v prestrojení spoznáva - španielského veľvyslanca Antonia, do ktorého sa zamiluje, pričom On netuší, kto Ona, je ? Zistí to, keď príde ku koreňu veci, ale má to, čo dočinenia so spustením škandálu, ktorý organizuje, jeho sok, Magnus, ktorý sa dvorí, Kristíne, hucká poddaných, ktorí to majú momentálne v hlave, popletené, nenávidia - Španiela, ktorého chcú vyhnať, príde i k súboju, týchto dvoch mužov, či k abdikácii - kráľovnej, ale dámy a páni, to som už, aj tak veľmi veľa z deja, prezradil, neostáva vám nič iné, ako sa vrhnúť na film, v ktorom, žiari, GARBO ! Umelecký a majestátny romantický film, ktorým Greta, určite rozumela... PS : Všimol som si toho velikána - Johna Gilberta, ktorý svojou účasťou vo filme, bohužiaľ, neobnovil svoju umierajúcu kariéru, lebo ako vieme, hviezdil za čias, nemého filmu, do zvukového sa nepresadil, ani božská Garbo, nepomohla, ale aspoň, jedna vec, sa spochybniť, nedá, a to, že to medzi nimi dvomi, náramne iskrí, najlepšie vidieť v hostinci, kde to je, moja najobľúbenejšia časť filmu. ()

kaylin

Greta Garbo je v tomhle filmu skutečně úchvatná a musím říct, že mi učarovala mnohem více než taková Marlene Dietrich. Kamera se na Gretu velmi soustředí, ale v žádném případě to není nucená obsese, ale je to zaujetí postavou a její krásou, stejně jako charismatem. Příběh není z nejlepších, ale rozhodně je to něco, co pořád dává smysl a zaujme, i když o nějaké historické věrohodnosti se skutečně mluvit nedá. ()

liquido26

Kvalitní historický romantický velkofilm o životě švédské královny Kristýny. Přestože většina příběhu neodpovídá historickým faktům, jedná se o vysoce kvalitní podívanou s hezkými kostýmy, kulisami a především skvělou Gretou Garbou v hlavní roli. Její love interest, španělský velvyslanec je ztvárněn hvězdou němých filmů Johnem Gilbertem. Film byl natočen ještě před vydáním nechvalně proslulého kodexu, a proto je tam ukázáno a naznačeno trochu více než by o rok později bylo možné, např. to, jak královna stráví s velvyslancem noc v pokoji v hospodě anebo to, jak políbí svou komornou. Určitě by však tomuto filmu prospěla trochu kratší stopáž a občas méně teatrálnosti. ()

• Scéna, v ktorej sa Christina (Greta Garbo) spontánne smeje, sa nakrúcala tak, že na ňu John Gilbert, Akim Tamiroff a ďalší dvaja herci robili opičky mimo záber kamery. (Michal74)
  • Švédští producenti po 2. světové válce uvažovali o natočení filmu o otci královny Kristýny, Gustavu Adolphu II a Gretě Garbo bylo nabídnuto vrátit se v roli jeho dcery. Film se však nenatočil. (kenny.h)