Královna Kristýna

Královna Kristina

Queen Christina

Drama / Romantický / Životopisný / Historický

USA, 1933, 97 min

Škoda, že tak slabý a historicky zavádzajúci scenár mi znehodnotil očakávaný zážitok. Niečo podobné som naposledy zažila pri Jakubiskovej Báthoryčke, kedy som bola znechutená, či nahnevaná - nielen na Jakubiska, ale aj na historika - poradcu a konzultanta, ktorý mu to odobril.. Tentoraz som mala pocit akoby autori chceli "rehabilitovať" Kristínu a romantickou láskou ospravedlniť jej "zradu", totiž nielen abdikáciu a odchod z krajiny, ale hlavne konverziu na katolícku vieru... SPOILER: Antonio Pimentel de Prado nezomrel v súboji, bol Kristininým spolupracovníkom, resp. zahraničným vyslancom ešte veľa rokov. Kristína dožila svoj život v Ríme a na jej hrobe je nápis: "Tu odpočíva kráľovná Kristína z ríše Švédov, ktorá sa dobrovoľne zriekla svojho kráľovstva z lásky k rímskemu náboženstvu a žila svoj život v Ríme“.(8.5.2011)

Královské melodrama s životopisnými prvky sice není můj žánr, ale jelikož jsem před pár týdny Frearsově Královně nadělil tři hvězdičky, Mamoulianově musím čtyři; je sice o tři čtvrtě století let starší (a patřičně divadelní ve scénáři, herectví i výpravě), ale stokrát stylovější i životnější, nehraje si na víc, než je, a přesto zvládá pojednat téma symbolů, rolí a nesvobody mocných do zcela srovnatelné hloubky. K tomu hlavnímu – romantice – jen tolik, že předkodexově uvolněná epizoda v zájezdním hostinci je krásně čistá, ty prosté věci, co si ti dva o lásce říkají, sahají k podstatě s jakousi s prominutím nadčasově dojemnou jednoduchostí. A na rok '33 je to neuvěřitelně technicky vypulírované.(21.3.2017)

Kráľovná Kristína je klasickým hollywoodskym romantizujúcim zobrazením histórie. Avšak natočeným v dobe, keď sa takýto prístup nepokladal za jej hanobenie, pretože sa jednalo o niečo nové. Tým novým by som tu nazval silný emancipačný prvok, čiže silnú ženskú osobnosť, ktorá si dokáže presadiť navzdory všetkému svoje a je schopná sa neprispôsobiť zdanlivo bezvýchodiskovej situácii. Takú postavu mohla v tej dobe zahrať možno ešte Marlene Dietrich, ale Greta Garbo je v úlohe kráľovny absolútne dokonalá. K vyššiemu hodnoteniu sa prikláňam vzľadom na to, že podobne silné ženské postavy sa v našej kinematografii objavili až niekedy v 60. rokoch. V Holyywode odpozorovali emancipáciu moderného sveta oveľa skôr, čoho výsledkom sú filmy ako tento, alebo Mildred Pierce.(2.7.2014)

Gréta Garbo hraje dost přesvědčivě tuto proslavenou švédskou královnu, která žila především velmi uvolněným životem, nesnášela snahy svých ministrů aby se provdala, a málokdy si nechala do vlády mluvit.Milovala přírodu a lov. Oblékala se jako muž, a zamilovaná byla jen jednou, a když byl muž, kterého měla ráda zákeřně zavražděn....vzdala se královského trůnu a odjela do exilu, kde později zemřela(28.2.2007)

Dnes som si konečne našiel čas na GRETU GARBO, lebo som mal nabitý týždeň, a tak som videl od nej - dva filmy, ktoré sa podobajú svojimi názvami, ale našťastie, O-B-S-A-H-Y, sú rôzne, a to je dobré pre konečné vyznenie filmového diela. Už v úvode naznačím, že je prospešné, že švédsku kráľovnú - Kristínu, si zahrala - švédska herečka - Greta Garbo, ktorá svojej postave, vdýchla neuveriteľný zápal po veci, ale aj nebezpečnú D.I.L.E.M.U, čo teraz... Ako kráľovna má pod palcom svojich poddaných, ale i svojich - poradcov, čo nemá pod palcom, je láska, ktorú si nevie postrážiť, je nútená ísť do manželského zväzku, v ktorom ale byť, nechce, ani nie je, v prestrojení spoznáva - španielského veľvyslanca Antonia, do ktorého sa zamiluje, pričom On netuší, kto Ona, je ? Zistí to, keď príde ku koreňu veci, ale má to, čo dočinenia so spustením škandálu, ktorý organizuje, jeho sok, Magnus, ktorý sa dvorí, Kristíne, hucká poddaných, ktorí to majú momentálne v hlave, popletené, nenávidia - Španiela, ktorého chcú vyhnať, príde i k súboju, týchto dvoch mužov, či k abdikácii - kráľovnej, ale dámy a páni, to som už, aj tak veľmi veľa z deja, prezradil, neostáva vám nič iné, ako sa vrhnúť na film, v ktorom, žiari, GARBO ! Umelecký a majestátny romantický film, ktorým Greta, určite rozumela... PS : Všimol som si toho velikána - Johna Gilberta, ktorý svojou účasťou vo filme, bohužiaľ, neobnovil svoju umierajúcu kariéru, lebo ako vieme, hviezdil za čias, nemého filmu, do zvukového sa nepresadil, ani božská Garbo, nepomohla, ale aspoň, jedna vec, sa spochybniť, nedá, a to, že to medzi nimi dvomi, náramne iskrí, najlepšie vidieť v hostinci, kde to je, moja najobľúbenejšia časť filmu.(25.3.2016)

• - O hlavnú mužskú úlohu sa zaujímali aj Franchot Tone a Nils Asther. (Michal74)

• - Scéna, v ktorej sa Christina (Greta Garbo) spontánne smeje, sa nakrúcala tak, že na ňu John Gilbert, Akim Tamiroff a ďalší dvaja herci robili opičky mimo záber kamery. (Michal74)

• - Hlavnú mužskú úlohu mal pôvodne hrať Laurence Olivier. Greta Garbo však nakoniec presadila do tejto úlohy Johna Gilberta. (Michal74)