Královna Kristýna

Královna Kristina

Queen Christina

Drama / Romantický / Životopisný / Historický

USA, 1933, 97 min

Konečně to vyšlo na DVD! Romantika. Garbo ve formě. Po skončení filmu jsem seděl asi hodinu na webu na heslech Kristína I. Švédská a Třicetiletá válka. Viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Krist%C3%BDna_I._%C5%A0v%C3%A9dsk%C3%A1(23.12.2009)

Škoda, že tak slabý a historicky zavádzajúci scenár mi znehodnotil očakávaný zážitok. Niečo podobné som naposledy zažila pri Jakubiskovej Báthoryčke, kedy som bola znechutená, či nahnevaná - nielen na Jakubiska, ale aj na historika - poradcu a konzultanta, ktorý mu to odobril.. Tentoraz som mala pocit akoby autori chceli "rehabilitovať" Kristínu a romantickou láskou ospravedlniť jej "zradu", totiž nielen abdikáciu a odchod z krajiny, ale hlavne konverziu na katolícku vieru... SPOILER: Antonio Pimentel de Prado nezomrel v súboji, bol Kristininým spolupracovníkom, resp. zahraničným vyslancom ešte veľa rokov. Kristína dožila svoj život v Ríme a na jej hrobe je nápis: "Tu odpočíva kráľovná Kristína z ríše Švédov, ktorá sa dobrovoľne zriekla svojho kráľovstva z lásky k rímskemu náboženstvu a žila svoj život v Ríme“.(8.5.2011)

Gréta Garbo hraje dost přesvědčivě tuto proslavenou švédskou královnu, která žila především velmi uvolněným životem, nesnášela snahy svých ministrů aby se provdala, a málokdy si nechala do vlády mluvit.Milovala přírodu a lov. Oblékala se jako muž, a zamilovaná byla jen jednou, a když byl muž, kterého měla ráda zákeřně zavražděn....vzdala se královského trůnu a odjela do exilu, kde později zemřela(28.2.2007)

Královské melodrama s životopisnými prvky sice není můj žánr, ale jelikož jsem před pár týdny Frearsově Královně nadělil tři hvězdičky, Mamoulianově musím čtyři; je sice o tři čtvrtě století let starší (a patřičně divadelní ve scénáři, herectví i výpravě), ale stokrát stylovější i životnější, nehraje si na víc, než je, a přesto zvládá pojednat téma symbolů, rolí a nesvobody mocných do zcela srovnatelné hloubky. K tomu hlavnímu – romantice – jen tolik, že předkodexově uvolněná epizoda v zájezdním hostinci je krásně čistá, ty prosté věci, co si ti dva o lásce říkají, sahají k podstatě s jakousi s prominutím nadčasově dojemnou jednoduchostí. A na rok '33 je to neuvěřitelně technicky vypulírované.(21.3.2017)

Tradičně pojaté a romantickou linkou výrazně prodchnuté historické drama o sebevědomé ženě, svázané povinnostmi vůči svému majestátu, jež drasticky omezují její lidsky přirozené tužby a přání. "Královnu Kristýnu" provází okázalá výprava a na svou dobu přímo velkolepé dekorace, které ve své štědrosti dávají jasně na zřetel, že film byl natáčen pro širokou diváckou obec; čemuž nasvědčuje i lehce stravitelný děj nepostrádající zábavnost, čilý spád a srdceryvné finále. Lidem, kteří mají rádi romantické příběhy odehrávající se na půdorysu historických událostí bych tedy "Kristýnu" bez větších obav doporučil... a nemusí jít ani zdaleka jen o milovníky kinematografie počátku třicátých let. Co se týče okouzlující Garbo... svým místy teatrálním vystupováním a dramatickým herectvím sice nezapře "starou školu" ještě z dob němého filmu, ale právě to je na jejím projevu přece tak krásné, no ne? :-).(30.3.2006)

• - Katharine Hepburn marně prosila, aby si s Gretou Garbo mohla záhrát alespoň její komornou. (kenny.h)

• - O hlavnú mužskú úlohu sa zaujímali aj Franchot Tone a Nils Asther. (Michal74)

• - Scéna, v ktorej sa Christina (Greta Garbo) spontánne smeje, sa nakrúcala tak, že na ňu John Gilbert, Akim Tamiroff a ďalší dvaja herci robili opičky mimo záber kamery. (Michal74)