Tři mušketýři

The Three Musketeers

Traja mušketieri

Dobrodružný / Akční / Romantický

Německo / Francie / Velká Británie / USA, 2011, 106 min

Anderson odmítá dospět. Opět si na nevelké hrací ploše (hl. Versailles a Tower of London), s banálními pravidly a rozpočtem čítajícím několik desítek milionů hraje s hrstkou akčních postaviček, které lze vystihnout jedním slovem (drsňák, zelenáč, kráska…). K hraní a hrám je neustále odkazováno přímo ve filmu. Historické entrée připomíná deskovou hru, trochu větší figurky vojáků zaplňují pracovnu kardinála (zase nevyužitý Waltz), jehož oblíbenou kratochvílí jsou šachy (na šachovnicových dlaždicích se odehrává také střešní akční scéna s Mylady). Nekonzistentní strukturou Tři mušketýři připomínají sérii postupně obtížnějších misí, jež musí hrdinové s využitím svých zvláštních schopností splnit (kdo hrál třeba Commandos, bude před londýnským „levelem“ v obraze). ___ Celá přidebilněná zápletka, k jejímuž vyřešení by po chvilce zamyšlení (jímž se ovšem postavy nezdržují) stačilo zfalšovat jistý diamantový náhrdelník, je zasazená do zpotvořené verze 17. století se vzducholoďmi, plamenomety a jinými blbinami, jež dělají hodně rámusu a usnadňují zabíjení. Padouši k zemi padají bez číhokoli pozastavení jako hlavy během francouzské revoluce, aniž by vystříkl mililitřík krve. Teprve během souboje D'Artagnana a Rocheforta pár kapek ukápne, nejspíš abychom se alespoň pro tuto chvíli strachovali o zdraví nesympatického hlavního hrdiny. Z jeho věku i z jeho probojovávání se do světa dospělých je zřejmé, na jakou skupinu diváků tvůrci cílí. Totiž na stejnou jako tvůrci dnes tak naivních akčňáků z 80. let, na mladé muže, kteří hledají své dospělé vzory. Tři mušketýři jsou naivní už teď, ovšem s jednou nepřehlédnutelnou změnou v chování „učně“. Posun od mladého protagonisty, který ke svým zkušenějším vzorům vzhlížel s respektem ke zde prezentovanému přidrzlému, autoritami pohrdajícímu frackovi (bohužel) velmi trefně reflektuje stávající aroganci mladých vůči starším. ___ Celý svět novodobých mušketýrů je uzpůsoben hráčům videoher, obecně pubertálním geekům, jak jsou stereotypně vnímání. Tedy jako osoby, které potěší sebepitomější vulgární vtip a které vezmou za vděk jakoukoli odhalenou ženskou končetinou. Tady dráždivý pohled na dámskou nožku, támhle vtípek založený na zženštilém chování krále, případně velké potřebě opeřence. (Básnická licence stranou - vysere se tam pták. Dvakrát.) Jakože dospělé jsou jenom naprosto vyprázdněné proslovy o hrdinských činech, které je třeba vykonat. ___ Film po akčním prologu začíná nesmyslně nanovo - všechny je třeba opět seskupit -, ovšem zajímavým stavem, kdy je nezbytnost hrdinů (podobně jako v posledních bondovkách) relativizována. Nic nosnějšího než tento náznak ale scenáristé dále nenabízejí, což platí rovněž pro naťuknutou nemožnost věřit mocným, před nimiž nakonec hrdinové stejně sklánějí hlavy. Možností, jak v dnešní době naložit se čtveřicí mýtických postav, se přitom nabízí tolik… alespoň tím Sherlockem se pánové mohli inspirovat. ___ Opakování informací je vzhledem k průhlednosti záměrů každého intrikáře ubíjející. Dramaturgicky film totálně selhává, závěr, kdy je nám namísto očekávaného grandiózního akčního finále (jejda, ono už proběhlo?) naservírován feel-good taneček, působí jako, slovy jedné z postav, prd v lahvi. ___ Přese všechno napsané jsem se bavil. Méně než u Rallye smrti, kdy Anderson na věk diváků nemusel brát ohledy, ale bavil. Celé dvě hodiny. Akční scény jsou díky plnému využití prostoru (namísto nadužívání střihu) přehledné a nebijí do očí stejnou stylistickou vyčerpaností jako scény dialogové (během nichž kameraman neví, jak se okolo postav točit a neopakovat se, pročež se opakuje), bojová komba Milly navlečené do dobových kostýmů jsou neodolatelná a potěšil i tématicky odpovídající song pod závěrečnými titulky (When We Were Young od Take That). Možná do té stereotypní představy hráče videoher nakonec sám zapadám... (2D, titulky) 55% Zajímavé komentáře: Marigold, Psema, Falko, mcb, Iroquaise(18.10.2011)

• johnn333

V novem dilu Resident Evil Milla Jovovich opet meta salta, vzpira se gravitaci a uhyba kulkam ve zpomalenych zaberech... Pockat, ono se to jmenuje Tri musketyri! Malem jsem to nepoznal, Anderson totiz serviruje naprosto prepaleny maglajz a v prebarvenych kulisach inscenuje sceny snad ze vsech tematicky podobnych blockbusteru posledni doby. Nejvic to samozrejme schytavaji Pirati z Karibiku, persona sparrowskeho typu tu ale trestuhodne chybi: Logan Lerman je skutecne pouze nesympatickym frackem a trojice musketyru vynika snad jen svoji absolutni nevyraznosti. A jsme opet na zacatku: do kina na to stoji zajit vazne jen kvuli superhrdince v satech s obruci Mille. Mikkelsen a Waltz uplne ztraceni a ke konci to zacina dost nudit. 50%(19.10.2011)

Chudák Dumas to schytává opakovaně. Tentokrát pořádně. Paul W. S. Anderson chtěl ochutnat ambicióznější látku, vymyslel několik ptákovin (vzducholodě), obsadil manželku (Milla), prosadil si 3D (proč?) a hodně kašlal na příběh (v dialogových scénách se ztrácí). Výsledkem je mišmaš, který má své momenty, ale ve výsledku hlavně zamrzí, že se přehledné šermířské souboje se solidními zpomalovačkami, ocitly zrovna v tomhle kousku!!(14.6.2014)

Ne takovej hyper naklad, jak jsem ocekaval a v podstate ty nejlepsi akce uz byly videt v traileru. Na druhou stranu, porad se neco deje a je to zabava od zacatku do konce. Anderson vzal klasickou musketyrskou zapletku o nahrdelniku, takze tu nechybi vetsina starejch znamejch postav a i par situaci, ale cely to hodil do mixu mezi Piratama z Karibiku, Assassin's Creed, s hudbou z Sherlocka Holmese. A vysledek je zkratka jednoducha, ale zabavna podivana, kde nechybi jak klasicky, tak i trochu prehnany sermirsky souboje, par epic scen a sem tam nejakej ten humor. Navic herci jsou fakt sympataci a seslo se tu fakt ukazkovy obsazeni, obzvlast ucast Tila a Madse me potesila. Navic triky az na par vyjimek bezchybny. Takze cekal jsem sice vic, ale i tak jsem spokojenej. Slusny 4*.(23.3.2012)

• Hrabka

Tvůrci se v posledních letech předhání v tom, kdo udělá ze zasloužilých filmů nejen podle knižních předloh, víc efektnější remake s přiblblým příběhem. Kdeže ty časy jsou, kdy hlavní důraz byl kladen na propracovaný, inteligentní příběh a ne na efektní, co nejvíc velkolepou stránku věci. Tři mušketýři jsou v tomto typickým příkladem. Příběh je zde naprosto vymaštěný, blbý a ujetý... Nechci to všechno házet jen na to proklaté 3D, které doslova vybízí kašlat na příběh a zaměřit se jen na ohromení diváka, ale určitě v tom všem má velkou roli. Kdyby aspoň ta megalomanská akce byla trochu reálná, ale tohle bylo vážně až přespříliš. Hlavně že u toho dnešní teenageři, neznalí původních verzí, šílí nadšením, co Andersone? Ucházející děj a přiměřená akce - to bych od filmu s tímto tématem očekával... Nicméně musím říct, že i přesto, že jsem trpěl, tak jsem se u filmu nenudil, asi díky postavám, které byly zajímavě zvolené a pár světlejším momentům. PS: Stačí když Milla sází Matrix v nejnovějších Resident Evilech, sem se to opravdu moc nehodí. Nechte si tyhle efektní orgie do jiných filmů. 50%(6.2.2012)

• - Logan Lerman získal roli i bez konkurzu. (Weasley)

• - Na začátku filmu ukazuje mapa Evropy království té doby. V Německu lze ale spatřit Würzburg, fiktivní království a také název města, kde se točily zásadní scény filmu, např. i zámek Versailles. (magic2013)

• - V poslední scéně je vidět několik stovek lodí a vzducholodí. Velmi podobná scéna se objevila i v dalším snímku Orlanda Blooma s názvem Troja (2004). (Domin1359)