• Kanada

• slovenský

Drama / Thriller

Kanada / Francie / Portugalsko / Itálie, 2012, 108 min

Více než hodinu je to vynikající stylovka s lákavě malátnou atmosférou a absurdními dialogy, kdy nikdo nikomu neodpovídá a pouze přednáší nejrůznější více či méně zábavné proklamace. Navíc výtečná Suschitzkého kamera, díky níž jsou i zdánlivě obyčejné záběry na vlasy Sarah Gordon velmi zajímavé. Poslední půlhodina je ale jak z úplně jiného filmu a doposud dobrý pocit dokonale zkazí. Giamatti se do takového snímku absolutně nehodí, navíc jeho výběr vzhledem k postavě, kterou hraje, je na Cronenberga až otřesně laciný a prvoplánový. Dvacet minut tam prostě blábolí s ručníkem na hlavě a dělá z jinak dobrého filmu jakousi béčkovou tragikomedii. Škoda, jinak by to byly čisté čtyři hvězdy.(31.5.2013)

Ach, ještě teď toho mám plnou hlavu. Precizní studie (u perfekcionisty Cronenberga nic překvapivého) rozkladu a postupného zániku společnosti. Mrazivé, chladné odosobněné. Každodenní lékařské prohlídky, nemanželský sex, chybějící manželský sex, odtržení od reality života, trezor s modrými obrazovkami na kolech...Pro mne zatím jeden z nejtěžších filmů od Cronenberga, protože jakmile se přestanete soustředit, tak se ztratíte. Vypojíte mozek a verbální drama vás mine. Viditelný hnus ze svých raných filmů nahradil režisér něčím ještě děsivějším. A samozřejmě nechybí oblíbený motiv lidské odlišnosti (nejde sice přímo o mutaci, ale ona asymetrie se ukáže být velmi důležitou). Snímek určený menšinovému publiku, které dokáže při sledování přemýšlet. Hodnocení zde neodráží v žádném případě kvality filmu, ale na něm to stejně nestojí. Jsem rád, že jsem se jím nenechal odradit...(30.5.2015)

• Terva

CITÁT - Jsi nebezpečný člověk. Souhlasíš?........... Celkem jsem se nudil. Dlouhé "intelektuální" dialogy, které abych přiznal barvu, jsem někdy vůbec nepochopil nebo jim nerozuměl (možná je to to samé). CITÁT - Umíráme každý den.......... Sem tam jsem si z těch dialogů vybral nějakou tu moudrost (to když jsem tomu rozuměl). Hlavně se obrňte je to hodně o dialogu. Sem tam je vidět něco v pozadí. CITÁT - I počítače zemřou. Vlastně už umírají................. Ten film je jen asymetrická prostata. CITÁT - Teď bych si dal pivo..............Fakt rád.......... A to, jak se tak říká ve filmu, díry jsou zajímavé a jak se tak odpovídá, že hovna taky....... a píšou se o nich knihy - tomu se dá i věřit.(6.4.2013)

• verbal

Ahoj. Tak jsem tady! Hezky jsem si to tu seřadil podle hodnocení od těch "největších" po ty nejrozumnější a musím říct, že skutečně žijí mezi námi! Psychotický Davča se velkohubě chopil příležitosti předhodit chudákům globalizovaným pseudoyntelechtuánům DeLillův nudný, existenciální blábol, který tak filosoficky a dekadentně nevypovídá o ničem jiném, než že autorovi předlohy krvácí hemoroidy a strašně ho sere, že nekope první ligu v točení světem. A ani se těm zdejším müslitelům, co se tak dokonale dokázali ztotožnit s myšlenkou přeplněné žumpy, moc nedivím. S titulem z FFUK máte totiž neomezené možnosti uplatnění v dnešním tísnivém a nepřátelském světě. Namátkou třeba na stavbě, v Tescu, u McDonalda atp. A tak není divu, že nejsou li schopni svou kuličku doválet výš, nezbývá jim, než se zastavit, setřít pot z čela zbrázděného vráskami ze všech těch starostí o budoucnost lidstva, připojit se k základnímu prostředku kapitalistické masové dezinformace, který by měli z přesvědčení bojkotovat, a sdělit ostatním ufonům, že i oni se umí dokonale hrabat v hovně. A je nasnadě, že se k tomuto skupinovému bučení převelikých mozkounů přidají i některé jednobuněčné organismy, jako například nezletilý pičusek Péťa♥, který se tolik touží zařadit do yntelechtuálních vrstev, že dokonce na chvíli odloží pětkování Heryho Potrata a 3x zhlédne něco, co by nepochopil ani před lobotomií. Ale nevyužijte příležitosti, zatahat se za své nevyvinuté přirození. Jeden se pak cítí tak mužně. Ale zpět k Robertkovi. No herecká kakofonie jako obvykle! Jeho etuda prostřelení ruky je natolik dokonalá, že mu přes slzy smíchu opravdu bezvýhradně uvěříte, že je homoupír! Doufám, že po tomhle už opravdu získá ono "zasloužené" uznání a příště jej uvidím s jeho prokopnutým xichtem a mimikou čerstvě nahozené stěny konečně recitovat do lebky v nějakém tom Stmívání v království dánském!(15.10.2012)

Satyricon 21. století. Dekadentní film o dekadentní společnosti, hnaný do absurdna a grotesknosti. Zvráceně uhrančivá sebedestruktivní road-movie v ulicích pološíleného New Yorku. Nastavování zrcadel v tom nejlepším slova smyslu. Pattinson hraje jako ďas a všichni jeho kolegové taky. Odmítavé reakce chápu, ale nesouhlasím s nimi. To, co většinu lidí iritovalo, to mě naopak stimulovalo a líbilo se. Nekompromisní film, na jehož vlnu se musíte naladit, jinak proklejete všechny, kdo se na tom podíleli. Od režiséra, přes klapku, až po catering. V srpnu se uvidíme znovu v kině, mezitím si nechám vyšetřit prostatu.(2.7.2012)

• - Nabídku na roli Erica Packera obdržel Robert Pattinson v poslední den natáčení filmu Twilight: Rozbřesk - 2. část (2012). (Sufferer)

• - Do hlavní mužské role byl původně obsazen Colin Farrell, avšak kvůli účasti na natáčení filmu Total Recall (2012) nakonec musel odstoupit. Nahrazen byl Robertem Pattinsonem. (Freshoun)

• - Howard Shore si přizval k nahrání soundtracku kanadskou skupinu Metric, jejíž členové se autorsky podíleli na třech skladbách. (Brousitch)