Frankenstein (TV film)

Velká Británie, 2007, 90 min

Jed Mercurio

Jed Mercurio

John Lunn

Kdo je největší zrůdou tohoto filmu (světa)? Zrůda, která byla stvořena z touhy a ctižádosti? Její tvůrce, který nehleděl na okolí a důsledky, které jeho výzkum bude mít? Lidé okolo génia, který má dostatek schopnosti na stvoření života, ale nikdo mu v tom nezabrání nebo ho ani nedokáže kontrolovat? Korporace, které nehledí na ztráty, ale na finanční a technologický prospěch z jakéhokoliv, nepovedeného i povedeného, experimentu? V příjemně temné atmosféře filmu, který si nehraje na veledílo, ale na moderní pohled na Frankensteinovu legendu se snahou odpovědět na podobu dnešního světa.(24.6.2010)

První polovina filmu byla šílená nuda, už jsem přemýšlel o přepnutí, ale když UX (velkej sympoš) v sobě probudil temnější stránku a rozšlápnul toho "houmlesáka", začalo to být zajímavé. Takže mě by se to více líbilo jako klasický horor, než nějaké rádoby psycho drama. Závěr byl trochu nečekaný a to mám rád. 50% - 3***(5.6.2010)

• SOLOM.

Spisovatelka Mary Wollstonecraft Shelley autorka literárního Frankensteina se musela zřejmě několikrát doslova obracet v hrobě, když seshora viděla tu plejádu filmů a divadelních inscenací na její dílo, z nichž minmálně polovina udělala jejímu výtvoru jen samou ostudu. A toto dosti netradiční zpracování patří bezesporu mezi ně taky. Nejde sice jen o tuctovou záležitost a obšlehnutí klasické zápletky – tvůrci se snažili přijít s revoluční myšlenkou a pojmout tento známý příběh podle sebe, ale popravdě se jim to moc nepovedlo. Zvláště když jde o televizní film s nepříliš velkým rozpočtem. Docela jsem hleděl, když s tímto filmem přišla ČT1 v normálním vysílacím čase v osm večer – říkal jsem si, tak v tomhle asi moc hororových prvků nebude, ale kupodivu by se tu pár temnějších momentů i našlo. Samotný tvor sice moc hrůzy nevzbuzoval – no on zas až tolikrát vidět nebyl (celý) – spíše jen záběry na jeho zdeformovanou hlavu a ústa – což mimochodem občas vypadalo i dost komicky. Ovšem když už došlo k zabíjení (malá holčička, bezdomovec, atd…) mělo to v sobě jisté emoce a atmosféra se výrazně zlepšila. Což je taky důvod, proč tento film nemíním odstřelit úplně. Nebyla to sice úžasná podívaná, na kterou bych vzpomínal s radostí a odhodláním si ho pustit ještě někdy znovu, ale několik světlejších chvilek tu bylo. Na druhou stranu tu však bylo i dost nezáživných pasáží a styl natáčení (často dost rozmazaný obraz) mi taky moc nesvědčil. Samotný nápad a chuť odlišit se od ostatních Frankensteinů, však přičítám tvůrcům k dobru. 40%(10.6.2019)

• Campbell

Neuvěřitelná sračka a zneuctění Frankensteinova monstra. Film je neuvěřitelně stupidní. Herci jsou šíleně špatní. A monstrum? To je k smíchu. Film se táhne, jde od jedný sračkovější scény do druhý a.... Já prostě na tohle nemám jen stěží nedávám odpad který jsem chtěl dát. Sračka na kterou se nedá koukat.(17.3.2014)

• igi B.

Hm, udělat z námětu klasického romantického horroru scifi biotechnologický thriller - nenamítal bych nic, kdyby se to formou celé tak lacině nepodbízelo masovému televiznímu divactvu. A nezachránil to ani ten navzdory očekávání ne zcela jasný konec... Tak snad někde v nějaké tv laboratoři nechystají nějací pošahaní producenti obligátní >dvojku< ... %-| - - - - - (Poprvé viděno se zpočátku značným zájmem a následným rozmrzením 17.10.2011 na >degenetické jedničce< , hodnocení 54., komentář zde jako jedenáctý - 17.10.2011)(17.10.2011)