[REC]³: Génesis

Mikel Salas

Kostýmy:

Olga Rodal
  • swamp

Po prvních dvou dílech, které byly příjemným osvěžením na poli hororů, přichází část třetí, režírovaná tím větším "pakem" z původní autorské dvojice. Všechno je tady ovšem tak nějak špatně, skoro až komediálně - a snad to i vypadá, že je to tak schválně. Do rozjeté série se to však vůbec nehodí. Uvidíme, čeho se dočkáme od čtvrtého dílu režírovaného kolegou Balaguerém.(24.10.2014)

• Bloody13

Je strašná škoda, že u takhle rozjeté série se Plaza rozhodl zatáhnout za ruční brzdu. A není to jen odhozenou kamerou, po které se film v 21. minutě přepne na klasickou formu. Stísněnou atmosféru uvnitř tmavého činžáku totiž vyměnil za slunečný den na malebném zámku, jenž se zvrhne v typický masakr plný řevu a kousanců. Hodně se hysterčí, utíká, a tuhle jaksi ohranou písničku zvelebí až motorová pila zařezávající se do ksichtů nakažených. Bohužel hodně krátce. Jinak bez napětí, atmosféry a snahy se někam posunout. Není ale všem dnům konec... uvidíme, jak to zafinišuje Balagueró.(19.7.2012)

Bolo jasné, že Paco to sám nezvládne tak dobre (kto má napozeranú filmografiu na predošlích snímkoch spolupracujúcich pánov vie čoho je kto schopný) a len zamrzí, že najočakávanejšiu scénku (nevesta s motorovou pílou) ešte aj poriadne skurvý. Po zaujímavom svadobnom úvode, tvorca odhadzuje kameru (a Belaguero ju nemieni ani v najmenšom zdvihnúť) čo mi nevadí ako tie odľahčené situácie, ktoré vôbec nie sú funny (brnenie a už zmienená píla) aby to vylepšil nekompromisný záver ako sa patrí. I tak ostáva nemastný neslaný pocit a la Prometheus (adohráva sa to v tom istom vesmíre ale nakoniec z toho nie je ani to ani ono), no našťastie chuť na ďalšie pokračovanie nezahnal. Ako by aj mohol keď na ňom bude pracovať moj obľúbenec, hahá.(29.7.2012)

První dva díly této série se mi hodně líbily, a proto jsem se těšil na tuto třetí kapitolu. Věděl jsem, že to bude jiné, už podle prvních trailerů, ale že až tak, to jsem fakt nečekal (a soudě podle hodnocení ani většina ostatních). [REC]³ Génesis je opravdu jiný než předchozí díly, ale to neznamená, že je špatný. Naopak, po většinu času jsem se opravdu královsky bavil a užíval jsem si ten nový přístup (není zde jen ruční kamera, ale i normální, je zde více gore efektů) a upřímně jsem doufal, že konec se ponese v duchu této série a taky že jo. Beru, že film je v některých místech nechtěně komický (rytíř ve zbroji) ale naštěstí se to vždy nějak dorovnalo nějakou dokonalou scénou (nevěsta s motorovkou). Je to zvláštní, ale u tohoto filmu chápu hatery, ale nepřidám se k nim. Už po několikáté to píšu - je to jiné, ale to nutně neznamená špatné! Musíte zkrátka a dobře přijmout fakt, že namísto atmosféry se tento díl spíše soustřeďuje na gore efekty. Díky tomu konci (nechci a nebudu spoilerovat, ale opravdu lahůdka) jsem si definitivně jistý - 90 %. Jsem zvědavý, jak (a jestli) to celé nějak uzavřou v posledním(?) dílu této (pro mě) skvělé série.(23.9.2012)

• Djkoma

Od prvních dvou dílů určitě odklon, na druhou stranu je velmi patrné, že Paco Plaza dělá přesně to, co chce. Několik typických nástrojů (jedna kamera, zdroj obrazu, cílení na jednu úzkou skupinu lidí) pro tu pravou atmosféru a vyprávění se zbavuje (vtipně) už v prvních minutách. Proč ne, jen tím jasně ukazuje, že chce zkusit svou cestu, své pojetí. Jeho smysl pro černý humor je naroubován na útržky příběhu z předchozích dílů a přidává několik klišé a celý film působí přesně jako "radost a smutek na svatbě jednoho neuvěřitelně zamilovaného páru na pozadí rodící apokalypsy". Scény, kdy novomanželé brutálně vraždí své příbuzné je smutná, vtipná a krvavá současně. Jen ta jejich lehkost a přehnaná hrdinskost s telepatií ("Cítím, že žije") zavání přehnanou důvěrou v nadpozemské síly (?!). Sklon k křesťansky fanatickému pojetím jsem tak trochu očekával, ale ta atmosféra uzavřeného prostoru tomu výrazně ubrala na působivosti. Každému podle chuti, ale některé slušné scény jsou rychle zabity černý humorem (podle mě sahající až parodii samotné série). Jako sebeparodická výprava oddychové (i díky délce), jako horor plné klišé a humoru, podkopávajícího atmosféru. PS: tu ženskou chci domů:)(22.7.2012)

• - Leticia Dolera se narodila ve stejný den jako hvězda prvních dvou snímků Manuela Velasco, tedy 23.10. Dolera je o 6 let mladší. (Spidey3)

• - První a druhý díl zrežírovali Paco Plaza a Jaume Balagueró společně. Třetí a čtvrtý díl si ale rozdělili s tím, že Paco natočil třetí a Jaume čtvrtý. (karlik4801)

• - Ačkoli to název naznačuje, nejedná se o prequel, neboť děj se odehrává ve stejné době či dokonce později než první a druhý díl. Lze to vysledovat ve scéně, kdy se Koldo (Diego Martín) nachází v řídící místnosti a v televizi za ním jsou ve zprávách zobrazovány právě události prvních dvou dílů. (Teabag)