REC 4: Apokalypsa

[REC] 4: Apokalypsa

(festivalový název)

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

Nejslabší celovečerní Balagueró a současně nejslabší film ze série REC. A přestože s tím skoro nikdo nebude souhlasit, tak pro mě vlastně první slabý REC, protože trojku, která se hejtuje o sto šest, považuju za solidní film - hlavně z toho důvodu, že se nebála být jiná. Apocalipsis plus mínus navrací vážný tón, stísněné prostory, Angelu a krvavou akci, ale kouzlo prvních dvou dílů je pryč. Je to pro mě docela šokantní, protože Balaguera jsem téměř s jistotou považoval za motor režijního dua, ale teď se zdá, že to mohla být právě spolupráce dvou kreativců, kteří se předháněli v tom, kdo vymyslí lepší nápad, jež udělala z prvních dvou filmů to, čím jsou. Protože právě zajímavé nápady jsou to, co Apocalipsis strašně chybí. Působí to tuctově, genericky a líně. Zklamání, zbytečnost, byť hezky natočená.(14.12.2014)

• RedAK

Španělsky umím pasivně i aktivně, neboť jsem se narodil pod srpkem zářící luny v plážových docích pitoreskního městečka St. Susanna, neasi. Takže jsem s filmem neměl sebemenší problémy a jsem rád, že mi nic neuniklo, protože bez porozumění dialogům typu "Ticho!" - "Cože?" - "Ticho buď!" - "Aha, dobře." - "Pšššt!" - "Nepšti mě sakra!" - "Ticho!" - "Cože?"… bych byl asi úplně v prdeli. Nesnáším svoji nespavost, pak čumím na sračky a ani nevím proč. Z této série jsem kromě tohoto viděl pouze díl první a to jenom proto, že mě k tomu tenkráte v dávných mýtických časech donutila jedna z bejvalek, neboť si z nějakého nepochopitelného důvodu patologicky libovala v nudných, nezáživných kokotinách. Což byl nejspíš i důvod, když to tak zpětně zhodnotím, proč chodila zrovna se mnou. Z činžáku jsme se dekadentně přesunuli na loď, ukázková regrese nastala snad ve všech ohledech a atmosféra je hutná a napínavá stejně jak ta v pětihodinovém dokumentu o perspektivách hřebíku. Ač si to objektivně odpad! nezaslouží, již nehodlám být nadále pošetile smířlivý a tlačit ze sebe zchátralé hvězdy jen za to, že nějaká sotva vyučená kosmetička naplácala někomu na ksicht ideální vrstvu paštiky. Namrdat, přátelé! Abych si vynahradil všechny ty dlouhé roky nudných, užvaněných, směšných pseudohororů, z nichž mě ani jeden nedokázal dokonale vyděsit k onomu pověstnému posrání, rozhodl jsem si pravidelnou dávku zděšení vykompenzovat formou několika nejhorších možných situací, ve kterých se běžně ocitáme, a to hezky současně. Jen tak namátkou, lidé mívají strach z toho, že budou příliš brzy gravidní, že nestihnout koupit květinu drahé polovičce na narozeniny, že se v tom novém oblečení nebudou nikomu líbit a nebo že je někdo načapá při masturbaci nad něčím prapodivným. Když jsem si v Tescu v květinářství nacpán do růžových legín honil péro nad IKEA katalogem se zaraženým těhotenským testem v prdeli, tak to byla ta nejhorší noční můra, jakou jsem kdy zažil! Edit: Kokot RedAK zdraví Boha, pana Všehomíra, stvořitele Youtube, mistra vlogera, rodilého Španěla, Francouze i cigoše, nejvíc sexy chlapa databáze, Mastera of Koksšňup 2014 a vládce moří Flipnice, tvůj smysl pro sarkasmus je zkrátka brilantní. Eres un genio, amigo!(30.11.2014)

• Fr

„SITUACE JE KOMPLIKOVANĚJŠÍ, NEŽ SI MYSLÍTE. UŽ SI NEMŮŽEME DOVOLIT VÍC CHYB.…“ /// Po povinný rekapitulaci z činžáku – páč si fakt hovno pamatuju, se ocitnem na lodi. Plovoucí laboratoř, na který je nakonec víc osazenstva, než bych čekal. Virus si furt mele tu svoji, takže o zábavu bude postaráno a není moc důležitý, kdo všechno zařve. Inteligenci a originalitu nechali na souši, ale nějaký krve se při honičkách mezi zdravejma a nemocnejma dočkáme. Situace se stává zoufalou a navíc to komplikuje časovej odpočet. Takže drama jako prase. Co vám budu vykládat! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Při francouzáku mi strčil(a) jazyk až do žaludku. 2.) Před virem zdrhám parníkem. 3.) Thx za titule ,,mirinkat“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(7.2.2015)

Jaume Balagueró ma tentokrát sklamal. Nehovorím, že by pohorel úplne, pretože stále sa jedná o pomerne solídnu krvavú zábavu, ale všetky dobré nápady očividne vyčerpal v prvých dvoch častiach. Toto je len čistá akcia a lodná naháňačka s infikovanými. Vojačikovia, zombíci, streľba, krik, krv - a týmto to končí. Akurát infikované opice predtým chýbali, ale tie sa dali vidieť aj inde. Filmu chýba zaujímavý príbeh, strach a atmosféra. V koľkých lodných hororoch sme už totiž videli, ako skupinka ľudí bojuje o prežitie a napokon sa snaží odtiaľ vyhrabať skôr, ako to celé vyletí do vzduchu? Takže žiaľ, skĺzlo to do tuctového klišé. Ale stále lepšie ako hrdzavým drôtom do oka. Navyše, hlavná hrdinka sympatická ako vždy. Masky a gore myslím chváliť netreba, to som už režiséra čakal automaticky. Stiesnených pocitov, z ktorého temného kúta vyskočí nejaký zombík, sa však divák nedočká. Vlastne ani neviem, či sa mi to páčilo viac ako predchádzajúca časť. Asi nie... 5/10.(29.11.2014)

• Flipnic

Vidět to v BLUray verzi, asi by to byl zcela odlišnej zážitek kvůli těm scénám soubojů se vzteklýma zombíkama, ale i tak jsem přesvědčenej, že bych nehodnotil výš ... Režisér se veze na přeceňovaném úspěchu prvního dílu a místo na atmosféru, souboje se zombies, budování nejistoty a aspoň nějaké bližší souznění s hrdiny filmu, se soustředí na dialogy ... Samozřejmě nejen kokot RedAK ovládá španělštinu, na rozdíl od něj se tím tady nepotřebuju infantilně chlubit. Koukal sem na čas stopáže a skutečných 45 minut se na lacině působící lodi nestalo nic, jen se kecalo a kecalo, ale naprosto o ničem!! Těch 45 min, kdybyste si vystřihli, tak to na filmu vůbec nic nezmění ... Takže nuda. Pak se rozjede sice docela slušný peklo, kdy se začně posádka lodi řezat se zombíkama, ale na nějaký GORE scény zapomeňte ... Jsou zde asi dva záběry prokousnutí krku, jakási strunová sekačka jednou v akci, protože podruhý ji asi kvůli malýmu rozpočtu už prostě nedokážou nahodit, a to je všechno... Pokud už někdo upadne do spárů běsnících nakažených, kamera jde bokem, nebo se raději úplně vypne a raději sleduje další nezáživný dialog naprosto nedůležitých postav ... Co je špičkově provedeno, tak masky zombíků a jejich xichty, to je fakt na jedničku s hvězdičkou. Ale to je tak všechno. Prvnímu dílu jsem udělil krásné 3 ***, byl tajemný, byl nový, byl to "FOUND FOOTAGE" <-- což tohle není !!!! (další obrovská chyba, ta loď k tomu vyloženě vybízela ... ), měl atmosféru, kterou budoval, byl temný a tajemný. Zde práce s temnotou, stíny, klaustrofobií atd. naprosto chybí ... Vlastně zde chybí cokoliv, co by zde mohlo být a nebylo... a protože nebylo, tak se mi to nelíbilo a hlavně mne to nudilo. Celá série jde evidentně do kopru postupně co díl to další díl ... Neoblíbená "trojka" je proti tomuto skvost!! Film jsem shlídl spíš z pohnutek osobní povinnosti, abych předehnal v komentáři a hodnocení "sofistikovanýho" kokota J*A*S*M*A a utvrdil se v tom, že přece jen do toho stáda oveček, čekající na tohle rok jako etiopani na déšť z nebes, skutečně nepatřím ... 2/5 a to ještě z milosti ...(30.11.2014)

• Bloody13

Nešťastný konec jedné krásně rozjeté série, aneb kde je ta posraná Apokalypsa?! Balagueró se z původně zamýšlených ulic velkoměsta přesunul raději na moře, kde nechal pobíhat po lodi skupinku (většinu otravných) postav, která sem tam zastřelí nějakou tu nakaženou svini, nebo se nechá pokousat. A dobře jim tak, jelikož diváka to počtvrté už zkrátka nudí. Stísněné lodní prostory jsou hrubě nevyužity, napětí nefunguje a fandit se dá snad jen Angele a Nicovi. Pochválit se dají určitě masky, digitální opičky a úplně poslední scéna v taxíku, ale to je na uzavření takhle důležité ságy trošku málo, ne? Koncept celé série se od trojky absolutně nikam neposunul, pouze dovysvětlil pár detailů z prvních dvou dílů. Nasranej však nejsem, od Génesis mé nadšení a očekávání opadlo. Naštěstí. (40%)(20.12.2014)

• Zeck

Je až neskutečný jaký pokles kvality dokázala tahle série udělat od třetího dílu dál, přitom jí mají pod patronátem stejní tvůrci jako dokonalou jedničku, která se právoplatně a zcela překvapivě zařadila mezi špičku zombie žánru za posledních dvacet let. Čtyřka po absolutně zkurveném výstřelku Génesis, který zřejmě udělal Pako na fetu bez dozoru nadanějšího Balaguera, měla původně popisovat apokalypsu, únik viru do města a s tím spojené trable z rozkladu společnosti, jenže natáčení se protahovalo, premiéry oddalovaly a informace o čem má film vlastně být permanentně měnily. Po několikaletém čekání se fanoušci dočkali Génesis 2: Výlet na lodi. Chápu, že chlapáci chtějí především vydělat děsný prachy a investovat minimum, ale s tímhle ať jdou do prdele. Nejenom, že děj tohoto filmu je úplně o hovně a místo aby příběh posunul dál, pouze vyvařuje již třikrát viděné, a ještě k tomu v méně zajímavé podobě, ale nefunguje zde absolutně hororová stránka filmu a místo kousavé vybíjené se zde divák dočká zcela vážně podaného nakažení poloviny postav z jehněčí pečeně. Dříve dravé a nebezpečné zombies se mění na tupé karikatury sebe sama a jim sekundující hlavní postavy podávají místy až ochotnické výkony. Ke konci filmu tvůrci dávají jasně najevo, že původně vážnou hororovou pecku transformovali do tuctové a trapné hororové komedie, a jsou s tím děsně spokojení. Já s tím spokojený nejsem, takže vám na pátý díl zvysoka seru, vy diletanti! 20%(15.12.2014)

Tak nějak na snesitelné úrovni trojky - a to jsme opravdu nečekali. Nevadí, každopádně Balagueró by mohl teď natočit spíš něco ve stylu výborného Zatímco spíš. V hororech už se asi kapánek vyčerpal.(14.12.2014)

Vskutku nejslabší Rec a co Balaguero dělal při natáčení netuším. Co potěší je opuštění konceptu Found Footage, co zamrzí je zanechání roztřepané kamery a špatného střihu, takže ve výsledku, jako by se nic nezměnilo. 40 minut nuda, pak se film alespoň slušně rozjede, ale nic jiného než napětí nenabídne, gore je pramálo ( Z trojky si pamatuji minimálně 3 úžasné gore efekty, ze čtverky si za týden nebudu pamatovat nic), stísněná atmosféra nefunguje, potěší jen Zombie opička a parádní masky, ale toť vše. Zhlédnout se Rec 4 dá, ale lepší než průměrné hodnocení si nezaslouží. 55%(14.12.2014)

Sice lepší než tragická trojka, ale pořád daleko za prvními dvěma díly, jichž je jen slabým odleskem. "Nesmíme si dovolit víc chyb", to tam padne několikrát, ale všichni dělají jednu blbost za druhou, což je rovněž rozdíl oproti jedničce a dvojce, kde v rámci možností dávalo jednání postav i smysl.(25.12.2015)

• Hal_Moore

Pvní dva díly mi přijdou jako z úplně jiné série než díl třetí a čtvrtý, a to hlavně kvalitativně. Found footage aspekt evidentně tvůrcům sedí daleko lépe než klasická vyvražďovačka. To jediné, co na čtvrtém dílu mohlo fungovat (přitažlivost hlavní představitelky, s čímž nesrovnatelně úspěšněji pracuje díl předchozí) není vůbec využito a spíše se zde hraje na uzavření jakéhosi pokusu o soudržnou tetralogii, na rádoby komplexní příběh a jeho epické završení a herecké snažení. Já se také snažil - užít si alespoň napínavé scény, ale když už bych musel, tak příště raději sáhnu po trojce (o prvních dvou dílech ani nemluvě).(3.7.2017)

Je to nadpriemerný akčný horor, ktorý je záverečným dielom tejto slávnej série. Má pomerne dobrý príbeh o niekoľkých preživších, ktorým sa podarilo dostať z infikovaného domu vrátane moderátorky Angely a príslušníka zásahovej jednotky, pričom boli prevezení na špeciálnu loď ďaleko od ostatných ľudí. Tu sú izolovaní a strážení, aby sa predišlo prípadnej katastrofe, pričom vedci sa snažia získať liek na tento mimoriadne nebezpečný vírus, lenže všetko sa pokazí, keď je väčšina osadenstva lode nakazená a tak preživší musia bojovať o svoje životy. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak som čakal o niečo viac. Síce ma určite trochu mrzí, že z pôvodného štýlu tu nezostalo takmer nič a toto pokračovanie už na prvý pohľad minimálne zápletkou pôsobí úplne bez nejakých ambícií, ale aj tak z toho stále mohlo byť kvalitné žánrové béčko, no ani toto nevyšlo úplne ideálne. Spočiatku mi to v rámci možností sadlo, úvod slušne prepojí s udalosťami prvého dielu, vráti do deja moderátorku Angelu, čo je rozhodne kladom, ale aj celkovo tá dlhá zoznamovania fáza pôsobí dobrým dojmom a keď sa to už rozbehne, je sa nejaký čas na čo pozerať, aj keď ten spôsob nakazenia väčšiny posádky mi príde vzhľadom na bezpečnostné opatrenia dosť mimo. A tiež by to chcelo opäť niečo zaujímavé ohľadne toho vírusu, tu sa vlastne nič nenájde. Ale po tej hodine ma to už prestalo baviť, síce nemôžem tvrdiť, že by sa znížila celková kvalita, alebo, že by sa nič nedialo, ale predsa len to upadne do úplného stereotypu, chýba nejaký lepší nápad, ktorý by to dokázal dlhšie oživiť a tak už je to len čakanie na koniec. Po hororovej stránke som tiež skôr sklamaný, o atmosféru tu už nejde, napätie som tiež vôbec nepocítil, všetko to ustúpilo akcii, lenže aj tá ma dosť rýchlo prestala baviť. Ešte v prvej hodine je akcia správne dávkovaná a tých niekoľko prvých naháňačiek a stretov s nakazenými pôsobí aspoň dynamicky a surovo, ale potom mi to už prišlo ako taký obyčajný survival, kde je tých lepších momentov alebo záberov len veľmi málo. Herecké obsadenie je na tom dobre, najviac poteší Manuela Velasco v hlavnej úlohe, bavil ma aj príslušník zásahovej jednotky, pričom spolu vytvorili sympatický žánrový pár, ale aj celkovo mi to zloženie prišlo pre potreby filmu úplne ideálne. A čo sa týka réžie a technickej stránky, potreby žánru to bez problémov spĺňa, ale Jaume Balagueró je predsa len iná úroveň a tak som od neho čakal viac. Škoda, prvý diel mám veľmi rád, považujem ho za jeden z vrcholov hororového žánru, ale všetky pokračovania boli už len také vlažné, iba mierne žánrové nadpriemery a to sa týka aj tohto záverečného dielu. Ale na jedno pozretie môže byť. 60%(25.12.2014)

No tak aj štvorka len potvrdila, že rozdelenie tvorcov nebolo dobrým riešením a séria končí ešte zbytočnejším pokračovaním ako bola trojka. Kvalitne natočené to je o tom žiadna pochybnosť, masky sú masakrálne len taká radosť ich študovať v detaile a Manuela Velasco nič nestratila zo svojho sexepílu, ale že s POV kamerou sa vyparilo aj akékoľvek napätie to už je zarážajúce. Paza zrejme dodával dobré nápady a Balagueró to vedel pôsobivo podať. Takto vznikli dve priemerné pokračovania, jedno divné a jedno bez nápadu.(16.12.2014)

• Wacoslav1

Nehodlám tu soupeřit o nejvíc kokotskej komentář. Na to jsou tu jiní kadeti. Stačí když napíšu, že je to ten nejzbytečnější díl z té nejzbytečnější hororové série všech dob ok? Jednička se ještě dala přežít, dvojka, trojka už úplně mimo a kterej vocas může zafinancovat aby se natočila i čtyřka?! Nemám slov.5%(1.12.2014)

Nějaký velký průser to podle mě není, každopádně po výtečné jedničce a dvojce asi všichni čekali finále, které bude někde jinde. A jinde je nejen kvalitou, ale i prostředím, což se dalo čekat, barcelonský barák si toho už zažil dost. Loď se nejevila zpočátku tak špatně, ale veškerý dění na ní bohužel nebylo nijak kulervoucí. Spíše naopak, dějově dost chaboučké, povedený momenty to určitě má, ale v celkovým pohledu tento závěr série není nic, co by nějak utkvělo v paměti. Kvalitativně bych to asi zařadil na úroveň trojky. 60%(13.4.2015)

Reportérku Angelu Vidal zachráni z domu množstva nainfikovaných ľudí skupinka vycvičených vojakov. Tí ju následne odvážajú do útrob obrovského tankeru. Nikto z cestujúcich vrátane lekárov či ochranky však netuší, že mladá žena už dávno nie je tým čím bývalá. Vďaka krátkej úvodnej scéne štvorka ľahko nadväzuje na prvé dva príbehy. Čo sa zombie subžánru týka, niet sa na čo sťažovať. Akonáhle sa na scéne objavuje prvý krvilačný "zmrd", nejeden milovník hororu si príde na svoje. Masky v kombinácii s gore sú proste na parádu! Niet pochýb o tom, že sa z pohľadu týchto prvkov jedná o kvalitatívny nad priemer. Ďalej musím vyzdvihnúť pomerne rýchly spád vďaka ktorému sa divák nenudí. Bohužiaľ, atmosféru ako pri prvých dvoch častiach sa nastoliť nepodarilo (no to snáď ani nikto nemôže očakávať). Záver síce len s malým prekvapením, bez neočakávaného rozuzlenie, no zato s jasným posolstvom - nežerte ryby! - 65%.(29.11.2014)

Po třetím díle nebylo co očekávat, ale pořád žila naděje, že to vezme do rukou Jaume Balagueró a dočkáme se nějaké změny. To se bohužel nestalo a v průměrné zombie podívané není o co stát. Pár dobrých nápadů najdeme, jako jsou třeba například opice, takže oproti předchozímu dílu je lehké zlepšení. Jenže k čemu je nějaké zlepšení, když první dva díly nasadily laťku hodně vysoko? K ničemu! Jsem akorát tedy zvědavý, jestli se dočkáme dalšího pokračování nebo tohle byla konečná, ve kterou upřímně i pevně doufám .. 5/10 = 50%(15.1.2015)

• S.Quentin QUALE

Jen ve zkratce - značka [REC] měla skončit druhým dílem a talentovaný Balagueró se měl věnovat peckám typu Zatímco spíš. Na čtyřce lze jen stěží pohledat jeho rukopis, takže přidanou hodnotu tohoto filmu vidím jen pramalou. Že nepůjde o žádnou velkolepou apokalypsu, se dalo čekat, ale že nedostanu ani nadprůměrnou hororovou zombies zábavu, to jsem teda nečekal. A na nějaký trapný dějový zakončování série, o předtitulkové scéně a zakomponování trojky nemluvě, nejsem zvědavěj. 45%(22.12.2014)

• Beckett51

Natáčet REC bez found footage je.... nahovno.(17.1.2015)

Horror fans návratu "zombíkárny," opět pod taktovkou technicky zdatného režiséra Jaume Balaguera, ovace ve stoje neprojeví, ale jejich hororový půst spojený s touto sérií je i tak u konce. Podvýživa nehrozí, protože po mizerné trojce se dostavil čtvrtý díl, jež by rád napravil reputaci. První půlhodina nenaznačuje markantní zlepšení, je nudná, a když ji přeskočíte, nic se nestane. Poté to už začne nabírat na obrátkách a film začne mít jasnější kontury sice ne příliš objevného příběhu, ale plní si zdatně, co si stanovil. S tv reportérkou Angelou (vrací se po pauze z prvního dílu) a spol. se ocitáme na lodi, jež slouží pro výzkum a izolaci krajně nebezpečného viru, který mezitím zmutoval a je stále těžší na něj vyvinout protilék. Jednou z novinek v řídkém ději je zjištění, že nositelem viru je neznámý druh parazita, který si s oblibou vyhlédne svého lidského hostitele. Scénář z toho ale neudělá napínavou tipovačku, kdo z přítomných na palubě lodi by mohl být jeho nynějším hostitelem a rovnou bez skrupulí určí toho nejpravděpodobnějšího možného nositele. Ono je vlastně dobře, že se z toho nestala druhá "Věc" po španělsku, protože i taková možnost se nabízela a jednu chvíli to i reálně hrozilo..Balagueró tomu včas zatnul tipec a rázem se vydal akční cestou, na které se toho moc nevymýšlelo, a především se pokosil příslušný počet zombies. Virus se rychle a nezastavitelně šířil. Vše odstartovala (digitálně vyvedená) opička, co uprchla z karantény a napadla lodního kuchtíka. Řetězová reakce na sebe nenechala dlouho čekat a do té doby bezpečná loď byla rázem plná svinstva a rozzuřených zombíků, jež měli kvalitní make-up. Plavba se stala zhusta akční. Litovat lze třeba málo využitých možností, které se nabízely. Hodil by se útok zmutovaných opiček ve velkém, uvítat se dala i větší jatka a také nápaditější využití lodních prostor. Scénář tedy nepřišel s ničím extra navíc. Technicky zdatný režisér však nedostatky ve scénáři, na němž se podílel, doháněl zběsilou akcí zabírající dvě třetiny filmu. A ta dosahovala vysokých technických kvalit a plnila nároky dynamicky pojaté jízdy. Kamera odvedla perfektní službu, kdy si dávala záležet na dynamických nájezdech, průletech, anebo zajímavě kroužila kolem málo charismatických herců. Velkou měrou se tak zasadila o příznivý dojem. Film, pokud jde o technické známky, je na tom výborně. Herecká sestava postrádala někoho charismatického. Ani jeden z účinkujících nebyl dostatečně zajímavý, a to včetně ženské hrdinky. Určitá nepřehlednost panovala v úmrtí postav. Rozhodně si přesně nevybavím, jak která postava zemřela. Je to dáno také hektičností, kterou film minutu od minuty nabíral. Nejvíc rušivá (pro mě osobně), byla španělština. Jazyk, co mě nezní a nikdy znít nebude. Po fiasku se třetím dílem, je následné pokračování hotový zázrak. Scénář nepřišel sice s ničím novým, a pro daný žánr zásadním, ale akční jízda plná hnusných monster, to je rozhodně zdatná. A o nic víc z mého pohledu ani nešlo. 70%(12.1.2015)

Mám rád námet, kde skupinka ľudí bojuje v uzavretom priestore s nejakým zlom, atmosféra v tomto prípade má slušný základ na to, aby v priebehu deja pekne gradovala. To sa žiaľ však netýka tohto snímku. Nebolo to v tomto smere najhoršie, ale určite sa dalo urobiť viac. Najviac ma zaujali masky, tie boli na parádu. Škoda ale, že neprišlo aj na nejaké slušné gore. Ďalšou chybou je, že sa záver nevyhol obvyklej a štandardnej pointe s rozuzlením, nič nové pod slnkom, bez nápadu a so slabým napätím. Priemer. 60/100(21.12.2014)

Tohle se mi líbilo víc než 3, tedy svatba. Děj se přesouvá na loď, kde se vědci snaží najít lék na nebezpečný virus. Ten se opět rozšíří a posádka se infikuje. Kromě poslední naděje na nalezení léku se také snaží každý zachránit. Vysvětlí se tu pár věcí z 1. a 2. dílu. Opět je tu kouzelná Manuela Velasco. :) Snad už mají od viru konečně pokoj. Atmosféra už není tak dobrá, jako v tom domě... Docela se mi líbilo zajímavé využití příručního motoru. "Zvedni to!" :D(4.8.2015)

Takovej Titanic se zombíkama uvnitř a bez potápění a bez ledovcu a bez lásky mezi Jackem a Rose.. fajn lodní zombi vyvraždovačka.. po dlouuuhééééé době konečně jsem viděl snesitelnej zombie film KONEČNĚ!!! byl jsem spokojen proto lehce nadhodnocuji.. otázkou však zustava: KAM KURVA ZMIZEL TEN KAPITAN??(13.7.2018)

No s jedničkou ani dvojkou se to nedá srovnávat, značný propad dolů po dějové i hororové stránce. Nicméně nejsem sám, kdo asi očekával úplně něco jiného, že??? Tahle série začíná mít docela značné vady. Zaprvé se vůbec neměl točit 3. díl, který byl o ničem !!! A zadruhé, pokud tvůrci za každou cenu chtěli využít prostředí staré lodi, tak měl být tenhle díl třetí a nikoli až čtvrtý. Jenže kdy se konečně dočkáme té apokalypsy, která postihne celé lidstvo nebo alespoň město? Balaguero to technicky zvládl, bavil jsem se taky, ale po těch letech jsem čekal opravdu něco jiného a jsem zvědavý, jestli z tématu REC nebude nakonec natahovaná ždímačka peněz ve stylu SAW. 55%(18.5.2015)

Když se někdo podívá, jak jsem hodnotila jednotlivé díly REC, asi neporozumí.. Prvnímu jsem málem dala plný počet, protože to prostě bylo ono, stísněná atmosféra, fajný dům, kamera-klapka- jedeem. Ale umírnila jsem se na čtyři, protože jsem to poměřovala s neméně drásavým Kruhem.. Druhý REC byl ovela slabší, ale i tak jsem mu dala čtyři, protože.. musím mít důvod? Ne? Tak dobře ;-). Třetí REC jsem vynechala ze zdravotních důvodů a hurá pojďme na čtvrtý, který je milým překvapením, byť zdejší hodnocení svědčí spíše o opaku. REC v hranatých závorkách značí, že nejedeme na plný plyn o jedné dvou kamerách, ale máme i "normální" záběry. Záběry na infikované lidičky s krví podlitýma očima, kteří mají jediné nové hobby- kousat do dalších lidí, kteří před nimi s jekem utíkají. Jelikož se děj odehrává na lodi, je patrné, že prostor je lehce omezený a plavání v rozbouřeném moři si necháte jako poslední alternativu. Za mě osobně 4*, ale jsou to jiné čtyři než za první díl a úplně jiné čtyři než za dvojku. Kapiš?(7.1.2015)

• virus10

Po vynikajícím prvním a druhém snímku REC spatřil světlo světa díl třetí, nesoucí podtitul Génesis. Ten byl všemi kritizovaný a vcelku oprávněně, protože kouzlo série REC se úplně vytratilo. Zatímco první dva filmy natočili Jaume Balagueró a Paco Plaza spolu, další měl na starost každý zvlášť, a tak Plaza natočil Génesis a Balagueró Apocalipsis. Dost lidí mělo za to, že oním důvodem poklesu kvality série je právě post režisérské stoličky, a proto se mnohem více nadějí vkládalo do čtvrtého dílu. A i když se třetí REC moc nepovedl, tedy ohledně důstojného pokračování svých skvělých předchůdců, člověk se u toho aspoň slušně bavil a nebýt nálepky REC, nebylo by zklamání z filmu určitě tak velké. Naopak čtvrtý REC postrádá veškerou šťávu a hraje se spíš na kecy. Jasně, nějaký vysvětlení je důležitý, ale mohlo by se tam toho dít víc. Pro mě bohužel nejhorší díl. Největší plus je návrat Ángely Vidal.(24.12.2014)

První REC, to je dnes už taková legenda (zaslouženě), dvojku (všeobecně chválenou) jsem nějak nepobral, trojku (aspoň prozatím) rovnou přeskočil, no a čtyřka... koukněme se na to, jaké příjemné překvapení se nám tu vylouplo. Zahodit všechny připomínky k ději (protože ten je... no, spíš ten není :-) a bavit se u horůrku, ze kterého adrenalin cáká víc než krev z hlavy nakaženého (btw asi nejlepší scéna z celýho filmu, kterak mu tam tu hlavu tak krásně rozjebali- lovely :-). Ono vůbec je čtvrté REC po technické stránce hódně vydařené, tím myslím hlavně hudbu, kameru a celkové vizuální vyznění- moc pěkně se na to kouká. A Ángela Vidal je novodobou španělskou Ripleyovou :-)(6.1.2015)

Porovnávať s pôvodnou španielskou hororovou lahôdkou nemá vôbec zmysel. REC 4 sa pretransformoval na Resident Evil. A ako premena dopadla? No v porovnaní s jednotkou série RE dostáva na frak, ale ak by sa brali do úvahy len jej pokračovania, tak španielsky kečup nijako moc nezaostáva. Takže ak ste fandom nie REC, ale RES... série, tak tu máte k dispozícii európske placebo, ktoré vôbec nenudí a dobre vyzerá.(28.12.2014)

No ani těšil jsem se ale ze všech dílu a začátku kdy vše začalo v prvních minutách a vy pak dostanete tohle to jako vážně po všech těch věcech jen tohle zklamáni a taky nejslabší pokračování.(7.9.2018)

Tak jsem zkompletoval konečně tuhle kdysi nadějnou španělskou sérii a je mi z toho vlastně dost smutno.Rec byl v roce 2007 neskutečným hororovým zjevením, ještě nikdy jsem neviděl film o ''zombie'' který by byl tak neskutečně děsivý, krvavý a strhující.Okamžitě jsem si film oblíbil a jako hororovej nadšenec si ho hned zařadil do svých oblíbených žánrových filmů, no a potom už to šlo jenom dolu.Dvojka byla sice pořád slušná, ale napětí už bylo pryč a uječená policejní jednotka mě spíš rozesmívala a vše zachránil jen konec s démonickou Manuelou Velasco.Podle názvů pokračovaní jsme všichni čekali propuknutí viru do měst a totální společenský rozklad a ve čtyřce nějakou misi posledních lidí někde z Vatikánu na záchranu zbytků lidstva, jenže pánové Plaza a Balagueró asi chtěli šetřit a vydělávat, tak vznikla nejdřív nějaká podivná parodie od Plazy, která se bůh ví proč přesunula někam na svatbu a z hororu se stala komedie, kterou Plaza zničil hlavně tou imbecilní hudbou a po týhle ráně do zad jsme s obavami čekali na otce série jak jí zakončí a hle, z temného a originálního námětu se ve čtyřce stalo regulérní Halywůdský béčko, plný krve, akce a nulového napětí nebo byť jen náznaku nějaké hororové atmosféry.Scénář je místy plný totálních pičovin, všichni furt jen řvou a nesnesitelně a hystericky včetně nakažených, který mě připadali jako podebraný svině.Na Rec 4 může fandu jedničky potěšit jedině odkaz na první a snad i druhý díl, což je fajn začátek v domě, pár flashbacků a samozřejmě Manuela Velasco.Smutné je, že poslední dva díly měly být absolutním apokalyptickým a postapokalyptickým nářezem s temnou španělskou atmosférou a místo toho jsme se dočkali dvou bezduchých amerických béček, na kterých je nejlepší kundička ve svatebních šatech s motorovkou Leticia Dolera a kundička v bílém tričku s motorem od člunu Manuela Velasco a to je dost smutné.50%.(25.5.2015)

• eraserhead666

Za prvé: nuda k uzoufání, tady už potřeboval jen někdo zaplatit složenky. Za druhé: dějové rozvedení prakticky nejhorší možné. Člověk by čekal alespoň trošku originality a ne další věcněvetřelecký klon. Za třetí: je to nudné k uzoufání. Za čtvrté: návrat Angely potěšil, ale vlastně nic nezachraňuje. Jen se na to dalo trochu koukat a nebylo to úplně nesnesitelné (tak jako Rec 2), i když to, za páté: byla strašná nuda k uzoufání. Za šesté: doufám, že tímhle to všechno skončilo. Za sedmé: pokud někdy rec repete, tak je liché díly, protože za osmé: dvojka je otřesná a čtyřka k uzoufání nudná.(16.12.2015)

Čtvrtý díl zapojuje do děje i dosud mimo stojící třetí díl. Setkáme se tu jak s přeživšími z předchozích dílů, tak i se spoustou nových postav. Bohužel se z toho stal takový průměrný vyvražďovací horor, kde šlo napětí do pozadí a spíš přišla krvavá akční řež (oproti prvním dvěma filmům). Filmek se pomalu rozjíždí, efekty jsou naopak hodně povedené. I když je to asi nejslabší díl série, není to špatný na jedno podívání. 60% :)(25.12.2014)

Nejlepší díl z REC série. Dobře vysvětleno, navazuje se na díly předešlé, což je fajn. Má to grady a tempo si drží celých 90 minut. Dobrý hororový zážitek. 75%(14.1.2016)

• schizmo

Další dojebaná série, která se vymkla z rukou...(6.7.2017)

Kdo čekal klasický REC, bude asi hoooodně zklamaný. Balaguero nám totiž trošku zameričtěl a tak nám připravil něco, po čem máte pocit, jako by jste viděli další díl Úsvitu mrtvých. Atmosféra je pryč, lokalita je tak nějak nevyužita a celkově mám po filmu divnou pachuť. Je tu však jedno velké ALE. Stále mě to v rámci žánru bavilo a to dost. Už jsem nebral v potaz REC, ale jen zombie béčko a v tomhle směru jako jo, dobrý. Masky super, zvuky zombie taky cool a Anchela je kost, kterou bych hlodal od pondělí do pondělí. Takže Jakoby zklamání, ale v rámci možností fajn podívaná.(17.12.2014)

• Frajer42

Po úděsné trojici předchozích dílů, kdy jsem si téměř třikrát překousal žíly dokonce i na nohou, jsem se stejně rozhodl uvidět i tu čtvrtou blamáž, protože mám zkrátka pro strach uděláno. Po poslechu zhruba 30 až 40 minut nezáživných dialogů, jsem měl sebevražedné choutky taky. Naštěstí, poté se to trošičku hnulo a kromě povídání se sem tam rozběhla nějaká ta mrtvolka klaustrofobickou chodbičkou ropného tankeru. Neuvěřitelně stupidní a prázdné dialogy snímek bohužel neopustily ani v dalším průběhu stopáže. Nějaká ta akcička ale dovede zážitek občas vylepšit. Docela jsem ocenil i to, že žádný šašek nikde nepobíhal s roztřepanou kamerkou a sem tam bylo tedy i něco málo vidět. Dohromady bych napočítal asi tak 2 hvězdy. Dalo se to strávit, a dokonce mě opustily sebevražedné myšlenky.(3.8.2015)

Nie už také šťavnaté a výživné ako prvé dve časti, ale vďaka určitým vysvetleniam a postavy Angely Vidálovej je zase 4 lepšia ako zbytočná tretia časť. Sme na lodi a ideme po všetkých možných zaužívaných klišé čo ich len môže v zombie horore byť. Dokonca si tu na svoje prídu aj digitálne opice. Všetko to vlastne zachraňuje postava Nicka a už spomínaná Angela. Inak je to priemerný film bez invenčnosti a bez nejakého pamätnejšieho zvratu. Čo je škoda. Mohla to byť našľapaná séria. V tomto prípade bolo aj finále skôr na smiech, než aby vytvorilo potrebné napätie. Ale ako séria s viacej dielmi to mohlo dopadnúť aj horšie. Pozrel som bez výraznejšej ujmy.(17.3.2018)

• maddy

Hotová apokalypsa ako inak nazvať film, na ktorý som čakal vyše dva roky a nakoniec dopadol takto?! Je to zvláštne, pretože práve Balaguera som považoval (vzhľadom na jeho predošlú tvorbu) za stávku na istotu a za toho ktorý dá zabudnúť na chabý „komediálny“ Rec 3: Genesis. Bohužiaľ, stalo sa nečakané a Apocalypse je ešte o malý kúsok horší prírastok ako zbytočná tretia časť od Plaza. Pretože tam kde bol aj ten Genesis aspoň kúsok zábavný (pokiaľ sa človek odpútal od toho, že je to Rec) a mal minimálne jednu ikonickú scénu (nevesta s motorovou pílou) nemá Apocalypse vôbec nič. Do deja síce vráti postavu Angely z prvých dvoch filmov, ale samotný príbeh takmer nijako nerozvíja a ak aj áno tak pomerne dementne. Z uzavretej budovy presúva dej do pútavého prostredia tankeru, ale ani to v podstate nemá absolútne žiadnu úlohu, nakoľko celé je to natočené bez jediného nápadu, bez jediného momentu napätia pri naháňačkách so zombies (pardon, v prípade RECu skôr s fanatickými veriacimi), nemá to kúsok atmosféry, je to zdĺhavé, ukecané (prvých 40 minút je úplne zbytočných) a hlavne nehorázne neprehľadne natočené. Film síce opäť po vzore Genesis upustil od found footage formy, čo nemám najmenší problém akceptovať, ale v skutočnosti tu je toho vidieť ešte menej ako keby dianie točili priamo aktéri príbehu. Neviem, či kameraman trpel pokročilým štádiom Parkinsona alebo Balagueró to skutočne zamýšľal takto natočiť (asi skôr to druhé), no celé je to až tak neuveriteľne roztrasené. Vo výsledku som snáď ani nepostrehol ako vyzerali masky nakazených/posadnutých, keďže na ne nebol ani jeden statický záber. Pár momentov síce poteší, napríklad záverečný útek v daždi, ale to sú doslovne sekundy. A ten záver s digitálnou rybou, to už radšej pomlčím, lebo by som musel byť zlý, veľmi zlý. Na Apocalypse som sa skutočne tešil, no najlepšie bude túto sériu ukončiť, pretože je veľmi smutné vidieť kam môže až klesnúť. Chápal by som to v prípade, ak by sa jednalo o lacné videopokračovania, ale v rukách tých istých tvorcov ktorí stáli pri jej zrode? Veď prvý REC bol priam geniálny horor! Ako sme sa vlastne dopracovali až ku Apocalypse? Nič, nič, nič, len nudná rutina bez nápadu, pri ktorej ani raz necítiť napätie, adrenalín, strach alebo čokoľvek okrem tej nudy. Dve hviezdičky za to, že to je REC (chabé zdôvodnenie, ale spomienka na svetlé momenty tejto série mi bránia byť ešte prísnejší), no nič to nemení na fakte, že sa jedná o najslabší článok série a päťku už skutočne nikdy netočiť, ani vo dvojici Balagueró + Plaza. Po ich chabých sólo príspevkoch do série neverím už ani jednému. CELKOVO: 2* (4/10)(18.12.2014)

• Jindros

Jedno z největších filmových zklamání ever. Na to, že Balagueró natočí slabší pokračování než Plaza, bych si nevsadil ani pětník. Ale stalo se. Když před lety oznámili podtitulek "Apocalypse", čekal jsem, že se Jaume v rámci možností rozmáchne a rozšíří nákazu do celého světa. Ale nestalo se. Navíc zoufale nevyužil Manuelu, mou oblíbenkyni z prvních dvou dílů. Prostor místo ní dostávají další postavy, které nestojí za nic, nerdovský fanboy mě pak vyloženě sral.(18.12.2014)

Po sračkózní trojce jsem tak fajnové pokračování nečekal. Sice se to už vykašlalo na found footage formát, vlastně to už nebyl ani tak horor, jako spíš survival vyvražďovačka, ale v rámci svého žánru velmi dobře zmáknutá a vizuálně velice líbivá. Dějově se to ale už moc nerozvíjí a nejspíš je to i dobře vzhledem k tomu, že scénář byl nejspíš díl od dílu vymýšlen za pochodu.(18.6.2018)

Když v roce 2007 natočila dvojice Jaume Balagueró, Paco Plaza první díl, doslova jsem si je zamiloval. A to i přesto že zombie žánr vůbec nemusím. Ona vlastně série REC ani není čistokrevná „zombárna“, ale od Romera nikdo nic pořádného nenatočil (tedy v mých očích). Zatímco první dva díly si mou přízeň získali a já se jim za to odměnil vysokým hodnocením, tak trojka se mi moc nelíbila. Plaza do ní vložil prvky komedie a to mi moc nevonělo. Proto jsem byl doslova nadržený na tento čtvrtý díl, protože jsem předpokládal, že Balagueró přijde s velkolepým finále a zakončí tak důstojně celou sérii, ale všechno bylo trochu jinak. Popravdě mě lehce zklamal i on. Očekával jsem mnohem víc, než mi bylo nabídnuto. Možná mám už za ty roky rozmlsaný jazýček, ale dle ohlasů na internetu nejsem jediný, kdo má k Apocalipsis výhrady. Změna prostředí by mi ještě ani tolik nevadila, vždyť po zpackané svatbě už to ani horší být nemohlo, ale ani z nákladní lodi nedokázal režisér vyždímat veškerý potenciál, který se mu nabízel. Příznivci Found Footage si musí rovněž nechat zajít chuť, protože Jaume se rozhodl natočit film „normálním“ způsobem. Tím pádem bylo jasné, že tímto musela razantně utrpět i samotná atmosféra. Teprve s digitálně upravenou opicí se atmosféra zase začala zlepšovat, ale Balagueró začal stále více sklouzávat k tuctové podívané, která už v dnešní době moc lidí nenadchne. To už opravdu všechny náboje vystřílel v prvních dvou dílech? Originální myšlenku aby tu člověk pohledal, hodně scén smrdělo šablonovitým klišé, které jsme měli možnost vidět už jinde a tak jediné s čím se musíme spokojit je ohraná vyvražďovačka lidí a nakažených. Snad jedině Manuela Velasco mi opravdu zlepšila náladu. Její návrat je však jen slabou náplastí. Jsem však rád, že si alespoň na chvíli odskočila od točení televizních seriálů a vrátila se k této sérii. Ona je totiž tím hlavním důvodem, proč tomu dám alespoň průměrné hodnocení.(21.12.2014)

Nářez! Po slabší trojce je tu opět nadupané pokračování! Děj čtvrtého dílu začíná tam, kde skončil druhý, aby se následně mohl přesunout na širé moře (kde to chvílemi vypadá jako ve hře Dead Island). Apokalypsu ve smyslu zaplavených měst nákazou tedy nečekejte. Někdo by mohl dokonce i říct, že se to ze začátku vleče. Dle mého názoru se z toho ale stal víc film. Podložený dobrou hudbou, nenuceným chováním hlavních hrdinů a typickými záběry třesoucí se kamerou drží po celou dobu v napětí. Odpovídá na několik otázek a přidává další. Třeba jestli pude páté pokračování? Já si myslím, že ano. A ačkoliv nemám rád nesmyslné natahování filmových sérií jen pro vytřískání více peněz, tady mi to zatím tak necitlivé nepřijde a na případné pokračování se těším. 85<%.(27.12.2014)

Neveril som,že sa toto stane,ale je to tak!Balaguero sklamal!Balaguerom sľubovaný klaustofobický zážitok sa nedostavil a ja som fakt sklamaný.To,že bolo upustené od FoundFootage mi vôbec neprekáža,problém vidím jednoznačne v nedostatku originality.Ono po technickej stránke nieje až tak čo vytknúť a masky samozrejme ako už je v serii zvykom,sú na úrovni,ale tie digitálne opice považujem za poriadny fail.Celkovo hodnotím ako priemer,no bohužiaľ Balaguero si svojimi predošlými filmami dal latku sakra vysoko a teraz sa jej ani zďaleka nepriblížil.Najväčšie sklamanie tohto roka pre mňa...(23.12.2014)

(Jen pro pořádek - čtvrtý díl je v podstatě díl třetí, protože dějem přímo navazuje na jedničku a dvojku, kdežto trojka byla de facto filmem samostatným.) Moc nerozumím zdejšímu nízkému hodnocení - v brakovém B-žánru je REC 4 myslím hodně dobrá pecka. A nebýt zhovadile skákavé kamery, neměl bych příliš co vytknout. Působivé efekty, dobrá výprava i hudba, dobří herci, navíc Manuele to v tílku zatraceně sluší, zombie jsou správně drsní (a nejlepší z nich jsou naštvané zombie-opice), no a ke konci dojde trochu i na skrytý humor a nadsázku (rubací... totiž frézovací scény s lodním motorem). Trochu jiný šálek kafe než první dva RECy, ale chutnalo mi minimálně stejně dobře. "Vezmi ten hasičák!" "Nevím jak funguje!" "Jebni ho s ním po hlavě!"(18.1.2015)

Balagueró ma nesklamal a vyložene potešil. Úplne som z toho šňupal taký ten osemdesiatkový zombie feeling. Príbeh sa nám "akože" uzavrel, čo by bolo asi najvhodnejšie. Akosi nemám pocit, že je kam pokračovať...maximálne by som bol otvorený len nejakému vyháňaniu diablu, čo by bolo pekným oživením. Každopádne, poctivá zombie rúbanica, pri ktorej sa síce nevyťahujú črevá a ani nie je ktovieako nápaditá, ale je pekne krvavá, akčná a masky opäť na jednotku. hodnotím presne tak isto vysoko ako prvý diel a to aj napriek tomu, že tu nie je žiadnej stopy po found footage.(24.5.2015)

Jednotka bola solídna jeba,dvojku mám v top 10 najlepších filmov,na trojku som hneď po záverečných titulkoch chcel zabudnúť a štvrtá časť je ako som tušil jednoznačne po zadu za jednotkou a dvojkou. Pre mňa solídny priemer.Podla mňa loď bol dobrý ťah,jej klaustrofóbické priestory vedia vzbudiť atmosféru a keď tam začnú riadiť zombie tak to musí byť brutálka.Len škoda že je to v tomto filme len na polovicu,lebo boj človeka a zombie nieje využitý naplno a povedal by som že je braný len okrajovo.Ale masky boli fakt slušné spracované.Len príbeh bol totálne jednoduchý a bez žiadnej originality a z velmi chabím scenárom.Tento film mal na viac.(26.12.2014)

Po trojce jsem doufal, že to bude zase found footage. Nebylo. Podle názvu jsem doufal, že tam bude nějaká apokalypsa. Nebyla. Takže zase čistý a nijak nevybočující zombie průměr s nepřehlednou akcí, nulovým gore, nelogickým pohřbením mystické stránky příběhu a režisérem, který zřejmě nikdy neviděl počítač blíž jak z pěti metrů, jinak si neumím vysvětlit tu prezentaci práce na PC, jakou nám přinesl (složky se označovaly náhodně, nehledě na to, kde zrovna byla myš? WTF?). Stejně jako trojka naprosto zbytečné pokračování. Z rozmýšlení mezi 2* a 3* to ke třetí táhne jen předtitulková a mezititulková scéna.(24.1.2015)

Bez debat nejslabší RECko. Jestli jednička přišla s něčím novým, svěžím a funkčním.. dvojka ukázala, že s troškou nadšení, pár kapkama akce navíc dokáže onu funkčnost udržet na stejně vysoké laťce.. a trojka se svým nadhledem vnesla do zavedené série nový vítr ( a spoustu uplakánků tím stráášně nasrala ..hahaha).. tak čtyřka už překvapuje jen svou sterilitou a upocenou scénáristickou křečí... V rámci REC série je to megaprovar.. V rámci žánru dejmetomu průměrná "zombárna".(4.1.2015)

Tak Balagueró to sám zvládl lépe než jeho kolega ALE už je mi jasný, že nejlépe jim to šlape hezky pěkně dohromady. Za mě osobně tedy určitě lepší než trojka, ale na atmosférické mrazivé pecky REC a REC 2 to bohužel nemá. Ale to ještě neznamená, že je to špatnej film. REC 4 je pohodová jednohubka a to že se odehrává na lodi byl pro mě bonus (zdrhněte nakaženejm když všude kolem máte moře) takže se dostavila taková ta stísněnost, že fakt není kudy a dokonce ani kam. Postavy na pohodu, asi každej si najde někoho komu bude moct fandit a místy celkem solidně krvavej snímek s vykukující atmosférou. Pro fanoušky série tedy dá se říci příjemná povinnost.(31.7.2015)

Nejslabší z RECů- Balagueró tentokrát rezignoval na FF a ačkoliv fanouškem tohoto stylu natáčení nejsem, k sérii REC neodmyslitelně patřilo a dokonce bylo jednou z hlavních devíz. Čtyřka je tak obyčejnou zombie naháněčkou po lodi, která je sice dobrá, ale v rámci žánru okoukaná a nevyčnívající a je jedno, že charakteristika původce virusu je poměrně nezvyklá. REC tímto asi na dobro vyčpěl. 55%(15.12.2014)

• topi

Jakmile se Plaza a Balagueró rozdělili, je po celé sérii REC. První dva díly v režii obou pánů byly super a měly pořádnou šťávu, zatímco trojka v rukou Plazy byla strašná blbovina, poslední Balagueův díl působí ultra laciným céčkovým dojmem, kdy se celý děj odehrává na palubě lodi na mořské hladině. Napětí pryč, atmosféra nikde, pouze suché dialogy a nuda.(12.2.2019)

Béčkový nádych, ale určite lepšie ako troječka, u mňa hlavne bonus, že prostredím a zombies mi to dosť pripomínalo môj obľúbený DOOM3 :-), nazdar(15.12.2014)

Považujme to za ďalšiu z tuctových zombie pakárni, kde sa veľa kričí, strieľa, kuše a seká. Pokračuje to v zavedenej mytológii predchádzajúcich častí ( takže mať ich napozerané je s určitosťou nutné ), ale nijako viac ju nerozvíja. Ono vlastne to ani nieje potrebné, všetci sme predsa čakali len ďalšiu z tuctových zombie pakárni.(7.3.2016)

• kaylin

Snímek „[REC] 4: Apocalipsis“ by se spíše hodil do ranku akčního sci-fi než do ranku hororového, protože k akčnímu sci-fi má přece jenom blíže. „[REC] 4: Apocalipsis“ je profesionální film, který ale dějově vychází na prázdno a je spíše úlitbou fanouškům ve smyslu návratu hlavní postavy než hororem, který je určený pro všechny. V tom směru vyznívá jen jako trochu dražší béčko, které si hraje na něco víc.(25.8.2016)

Už jenom tou souvislostí s prvníma dvěma filmy to boduje. Stará známá Angela je zpět a s ní i další chaos, tentokrát na lodi, ono je vlastně jedno kde, hlavně že je to na malým prostoru. Místy to bylo i sympatický, ruční kamera minimálně, a ten menší zvrat událostí jenom pro využití času. Jak já toho parazita nemám rád, strašně nechutný. Ale už bylo vidět, že chvílema tápali, jak se dál posunout, myslím, že jako uzavření týhle ságy ještě celkem ucházející.(20.12.2014)

V rámci žánru vlastně neurážející žánrovka, která splní svůj účel a konečně nám snad uzavírá až zbytečně natahovanou story. Jenže s prvními dvěma díly se to prostě nemůže srovnávat a docela mě mrzí, že po těchto found footage peckách se musíme spokojit jen s hororovým průměrem. Ale oproti trojce je to klenot, to zase jo.(31.5.2015)

• dubinak

Proč se ti dva vůbec rozdělili? Možná kdyby spolupracovali jak na třetím, tak na čtvrtém díle, nemusela bych být z obou těchto snímků tak zklamaná. Vážně hrůza. Na to jak dlouho byl tento snímek očekávaný, z něho vzniklo velký nic. Za prvé to není FF ani zdaleka. Za druhé jsem nepochopila příběh. (Už jen ten popisek na čsfd mě dost rozesmál.) Za třetí to nemá atmosféru a nakažení už nepouští takovou hrůzu. Za čtvrté to spadlo přesně tam, kam to spadnout v žádném případě nemělo. Úplně mě to evokovalo na třetí díl Cabin Fever, který by si mohl s REC 4 podat ruku. Zklamání. A velké.(23.12.2014)

Čekal jsem, že ve třetím díle se dozvíme více o nákaze, ale přepočítal jsem se! Bohužel se to nedozvíme ani v tomto pokračování. Je to škoda, protože tenhle potenciál série by byla škoda spláchnout jako nějaký kus hovna do žumpy, když má furt skvěle našlápnuto! 55%(22.2.2015)

Čtvrtý REC je dobrý film. Prvním dvěma dílům série se sice nevyrovná, ale i tak je dobrý a na rozdíl od dílu třetího nekazí sérii jméno. Apocalypse určitě nemá na pět hvězd, ale po přečtení místních komentářů jsem se rozhodl jednu přidat - tolik zbytečné žumpy už jsem dlouho nečetl. V den, kdy jsem film zhlédl vyšly první použitelné anglické (české nikoliv) titulky, tedy titulky kompletní a překládané člověkem. Kolik z vás umí španělsky? Jak můžete na film plivat tolik špíny? Zajímalo by mě, kdo by napsal kladnou recenzi na knížku od Tolkiena, kdyby autorem překladu byl "google překladač". Jak jsem řekl, Apocalypse je prostě dobrý film. Překvapil mě scénář, který chytře zase "někam zavřel" protagonisty a vyhnul se tak otevřenému světu, ve kterém by atmosféra [REC] prostě nefungovala. Odklon od ruční kamery byl asi dobrým krokem, některé akční scény nicméně byly až nekoukatelně roztřesené a zmatené. Na druhou stranu musím pochválit statické záběry, hlavně loď na rozbouřeném oceánu byla prostě nádherná. A nemohu si pomoct, ale párkát jsem si i všiml podobného stylu záběrů a gore efektů, jako byly v Tarantinově Grindhouse.(4.1.2015)

Když už se tvůrci rozhodli neignorovat předešlé díly (množství odkazů, především z dialogů postav), pak se měli alespoň trošku posnažit nad sjednocením původu onoho viru. Trošku mi tu chybí, to nábožensko naznačené v předešlém a pro mě nejlepším Genesis. Vyjma toho se jedná o nejméně kvalitní Rec, avšak očividně nejlevnější - což samozřejmě není kompliment.(25.2.2015)

Tak atmosféra je stejně jako v trojce naprosto pryč,ty tísnivý scény z baráku,ty tajemný věci,který se v tom bytě děly stejně tak.Akční horor šmrncnutej amerikou,postupně se z toho stává honěná po lodi .Na tři hvězdy v poho,ale značku REC bych tomu nedával.50%.(28.3.2016)

Nikdo jsme asi nečekali, že "zombie" série by mohla jít s narůstající číslovkou v názvu kvalitou nahoru. Nestalo se tak a [REC] se odebírá do žánrových vod pekelných. Po nemastné a neslané trojce se druhá polovina star teamu vrací k látce, ale kromě zajímavé konceptu, který si vybrali pro třetí a čtvrtý díl (rozdělili se, jeden dělal prequel, druhý natočil regulérní sequel) nenabízí autoři nic nad čím by se dalo skákat do vzduchu. Jaume Blagueró found-footage rázně opuští a zařadil se mezi průměrné filmy podobného ražení. Manuele Velasco nových deset křížků na krku neprokázalo medvědí službu a zbytek obsazení je spíše k pláči, než k smíchu. Tam kde první dva díly vynikaly (zběsilé tempo, budování atmosféry) je tutam a oba dva přilepené díly jsou už jenom zbytečným nádorem nad procházkou strašidelným domem v Barceloně. Takové pokračování bych očekával spíše od hollywoodských pohlavárů, ale co, eura jsou holt také tvrdá měna. 50 %(8.12.2015)

Filmova serie REC mala skoncit slusnym druhym dielom, od tretieho sa Balaguero len trapi. Lakacky nefunguju, nameta pribeh je otrepany a nudny a vela veci spolu vobec nesuvisi. Manuela Velasco krasna, ale hrala hovno a nemala to sancu utiahnut sama : 60 %(23.7.2016)

Celé CSFD i IMDB mám vysoce na háku! Spousta kritik přišlo hned po druhém dílu a vše schytal třetí díl. Balagueró, ale jasně řekl, že formou FF pokračovat nebude, tak co jste čekali! Samozřejmě ted' bude dostávat čtvrtý díl podobný kotel, jelikož se všichni musí vyřádit, že to není jako první dva díly. Bohužel mi přijde, že jde těžko navazovat na druhý díl, jelikož tím pojetím a příběhem co autoři vymysleli nevěděli co dál a fanoušci prahli po dalších. Každý z režisérů se s tím potrápil po svém. Plaza nám vytvořil oddychovou verzi REC plnou krve, povedených vražd zombie a slušného příběhu. Balagueró to vzal také po svém a oproti třetímu dílu ještě přitlačil na pilu a je to vidět. Solidní atmosféra doplněna haldou krve a zombiema. Bohužel je pravda na čem jediném ztrácí čtvrtý díl, je příběh, který nic moc. Ale to pal čert a já se bavil. At' už je to jakoliv, mě série REC nejvíc připomíná sérii Vetřelce. První díl Alien super, druhý díl také a pak přišly kritiky, jelikož to nebylo stejné a bylo to jiné. Pokud Vás nesklamal Alien 4, tak REC 4 Vás také nesklame! Mě Balagueró nesklamal a klidně bych si dal další nálož! Z mého pohledu jde o nejlepší sérii se zombiemi. I když jsou mezi díly změny, tak stejně si nevybavuji sérii, která by se takto držela kvality a atmosféry, jako má REC! 80%(1.12.2014)

• Kudly4

Průser. Tady už není ani pořádný gore, nic. Doufám, že tímto tahle série končí nadobro.(18.12.2014)

Páčilo sa viac než 2 alebo 3. Som rád, že sa upustilo od komiky - režisér za fraškoidnú 3 dostal určite viac "pochvalných" hlasov, než len odo mňa.(16.12.2014)

Apokalypsa (Apokalypsu má diel žiaľ iba v názve) sa po suchom a nepríliš vydarenom genesise snaží vrátiť k pôvodným koreňom brilantných prvých dvoch dielov, žiaľ, nejde jej to tak ako by si želala a ostáva iba priemernou zombie rutinou, pokus o veľkolepé zakončenie série skončilo naozaj iba pri pokuse. Balagueró, ani Plaza NEPOCHOPILI čo robilo prvé dva diely tak skvelými a nie - nebolo to len strieľanie do nemŕtvych. (Séria RECu kvalitatívne kolíše presne ako Shrek :-) Komentár v podstate platí na série obe)(22.12.2014)

Jednička a dvojka byly totální námrd, trojka sklouzla do těžkého propadáku. Doufal jsem, že to je režisérem. A tak napůl jsem se trefil. To, co Plaza totálně posral, se Balagueróvi jenom nepovedlo. Neznat původní dva filmy, tak by to bylo super, ale takhle je to "jenom" dobrý zombie horor, který se ale na své kořeny dívá zespodu. 70%(1.7.2017)

Řekl bych spíž dobrodružný film než horor s velkou porcí nudy! Napětí místy nebylo špatné, ale vždy se z toho nic nevyklubalo. No a při scéně s křovinořezem jsem si hned vzpomněl na Braindead od Jacksona (se sekačkou), ale přitom jsem se smál, tady proklínal...45%(19.5.2015)

Za mě nejlepší ze série Rec! Napětí a akce po celý film, tak jak to má být. Žádný trapný nářek jak u předešlých dílů. Samozřejmě konec otevřený, ale to už u hororů bývá pravidlem.(21.11.2018)

• ecceHOMMO

Po úžasných prvých dvoch Rec, prišli dva slabšie. Toto štvrté pokračovanie už spadlo do klasického pro amerického poňatia klišé a klasiky zároveň. A i keď miestami sa tam z času na čas objavil záblesk španielskej hororovej školy, veľmi rýchlo sa vytratil. Pre mňa sklamanie (a to najmä s prihliadnutím na to, čo som ako divák dostal v prvých dvoch častiach). **/***(22.1.2015)

Oproti zprzněné trojce návrat k tomu, co fungovalo v předchozích dvou dílech. Lokace lodi je originální a dostatečně stísněná, kamera je opět roztřepaná a snaží se působit amatérsky, což se daří, akorát děsivých momentů ubylo. Tempo si však film drží skvěle a i přes očekávaný twist to rychle uteče. O něco slabší než původní 2 díly, výrazně lepší než díl třetí.(20.12.2015)

• divak84

jednička a dvojka parádní, trojka o ničem a 4 evropský paskvil s tragikomickým scenařem, postavami i herectvím.. Manuela Velasco je ovšem kočka :)(15.12.2014)

• Redi

Víc jsem u toho trpěl, než se bavil. Kdyby aspoň všichni nehráli, jak kdyby zrovna vylezli z nějaké venezuelské telenovely. To bych potom překousl loď plnou nudných a plochých postav, s megaohraným příběhem celé série a bez atmosféry o něco snáze.(28.12.2014)

Ach kam sa len podel ten skvelý, napínavý a originálny REC z barcelonského paneláku. Po nezvládnutej trojke som od Balaguera čakal oveľa viac. Vo finále však Apocalipsis nepresiahol tieň veľkého množstva iných prevažne amerických snímkov tohoto typu. Rovnica: vírus + hlúpy ľudia + uzavretý priestor tá tu už bola veľakrát a veľakrát z toho bola sračka. REC 4 sračka nie je ale ďaleko to od nej nemá. A aj to bude možno len tou španielčinou a krásnou Manuelou. 3 hviezdy len tak, tak. Nebyť to pokračovanie jedného z top hororov moderného milénia, pre ktorý mám slabosť, bol by som ešte kritickejší. Slabých 50 %!(30.12.2014)

• M.i.k.e

po zásadně jiné trojce,která mi v rámci série přinesla zklamání (sama o sobě by přitom obstála),jsem se opravdu těšil na Balaguerův návrat.Bohužel těsně po shlédnutí musím uznat,že kouzlo prvních dvou filmů je definitivně pryč.Angela je sice zpátky,ale to je tak jediný klad,který Apocalipsis přináší.Jinak jde o žánrovou tuctovku bez výraznějšího nápadu a hlavně bez atmosféry.Stísněné prostory jsou sice zpět,ale za celý film se neobjevila jediná podařená lekačka,nebo cokoliv,co by oživilo uniformní hororovou nudu.Zklamání a po zásluze nejslabší díl série...40%(17.12.2014)

• korndaddy

Nechci říct, že film celkem zesral celou předchozí napínavou jízdu a jakožto poslední díl, jenž by měl být onou pomyslnou třešničkou se vším co předchozí díly trumfne na plné čáře, ale tady se to bohužel nekoná. Už změna stylu natáčení se prostě nehodí.. Ano pan režisér říkal.......... Ale proč děláme věc takhle a finále rozjedeme jinak? Trochu mi to smysl nedává, ale tvůrci nejspíš věděli co dělat a já jim do to kecat nejspíš nemůžu... A nebo víte co??? Zesralo to starší díly. Nadupanou.jedničku určitě.... Tohle je hodně slabý čajíček...(20.12.2014)

• stitch7

Moc špatné. Absolutně bez napětí - to sice ani ve trojce nebylo, ale při jejím sledování jsem se alespoň bavil. Postavám se snad ani nedá fandit. A ta animace na konci? Jakože by ještě mohla být pětka? Ne, díky.(26.12.2014)

• manonfire

Naprostý průměr, spíše ještě méně, nemůže vzhledem Balaguerovu jménu a dosavadnímu vývoji série pod jeho taktovkou vydat na víc, než slaboučkých. 20%(21.2.2015)

• toffy

Španielsky masaker vrtuľou z motora. Po slovensky - nuda, kde nefunguje vôbec nič! Čo je sranda, že pri tej vrtuli som sa bavil najviac...(9.6.2015)

Už len to zasadenie príbehu na loď ohlasuje béčkovú zápletku ako hrom. Napätie sa po srandovnej trojke síce vrátilo, ale všetko ostatné je tu proste dementnejšie než predtým. Ani jedna postava nie je sympatická a keď sa hľadá vinník po vzore Carpenterovej Veci, je vám proste jedno, koho predtým odkrágľuje. Najslabšia časť, ale stále spracovanie na dosť dobrej úrovni, aby som to úplne nezatracoval, aj keď pôvodnému filmu to robí dosť zlé meno.(28.12.2014)

• Litvicek

Celá stopáž se nese v duchu "JEBAT LOGIKU". A proč taky ne? Nevím proč se vždycky přesvědčím k tomu, abych koukal na něco, o čem vím, že je "purge", alias hovno. Absolutní tečka celého filmu je už samotné iracionální chování postav. Nevím, který mentál vymýšlí postavy a dialogy ale tady při jeho kreativní části musel hulit skank ve velkém. Tak si říkám, že kdyby z toho udělali pornofilm, díval bych se na to o to radši. Angela mohla ukázat aspon prsa, nebo aspon jedno prso, když už v tom sexy tričku s výstřihem tam lítala, všechny kousala a vraždila. ASPON TO PRSO bych si zasloužil za sledování této sračky! Sečteno podtrženo, byl jsem zvědavý na další díl REC a ukázalo se to, že to byla chyba. Do potencionálního pokračování už naděje nevkládám, tedy dokud a nebo spíš pokud tam neukážou nějaké krásné obnažené prsíčka nějaké sexy latiny.(14.1.2015)

• Deyw

uplne stejne nasracky jako to predtim..tohle proste je fail..prvni dva REC sou pecka jako krava..tady byla nadeje herecky z prvniho rec, ale je to takova picovina, ze na tom vsem je nejlepsi ten cerv ve vode kteryho sezere ryba! uplna kokotina a flusnuti na prvni dil primo do xichtu!(23.1.2019)

Pre niekoho najslabšia čast, podľa mňa lepšia ako bola trojka. Minimálne prostredie bolo vybrané fajn a návrat hlavnej postavy tiež potešil.(20.1.2018)

• mosnak

Strašně moc jsem se těšil, opravdu moc. Nakonec jsem jen viděl pomateně běhající nakažené něco jako vojáky po ropném tankeru. Herečka původních dvou dílů mi nikdo moc nepadla do oka, takže u tohoto pokračování se u mě nic nezměnilo. Jedničkou je pro mě jednoznačně REC 3, které paradoxně vybočuje z této série. REC 4 mi připomíná podobné filmy jako Karanténa 2 apod. Takže slabý podprůměr - 35%(13.12.2014)

• Nethar

Jednička byla v rámci žánru povedená. Dvojka to příliš nezkazila. Trojka byla strašná. Ve čtyřce se to zase zlepšilo, ale nepochybně už je čas přestat (resp. on byl asi už po jedničce). Výhoda je, že se nám vrátila vyděšená Manuela ve zpoceném tričku, nevýhoda je všechno ostatní. Mlátička zombíku, tentokrát na lodi, bez nápadu.(5.6.2015)

Prečo 5 ? Možná preto, že titulky udělala jako prvá slovenka, možná preto, že je to konečná 4dílná série, která dojela svou jízdu. Joo uznávám komentáře některých podemnou, když jsou tihle 2 borcí pohromadě má to přeci jen o něco vyšší grády a šťávu, zápletky. Každopádně každý se pokusil být originální, každý z nich vymyslel své a tak tu máme vrcholové drama se zombie na lodi, jedna menší zápletka s kterou si lámu hlavu od začátku filmu a spletl jsem se bohužel hned po 30minutách.. počkal jsem si tedy na závěr, který opět překvapil. Jak se říká zvonec a všech dílů je konec snad už žádné další nebude ! Jen by to asi kazilo pověst těmto 2 tvůrcům, vše bylo využito a neustále to omílat dokola, když pokaždé virus přežije kdepak. + Hey Sexy - song je také povedený(15.12.2014)

• Paldiny

Z Barcelony sa tentokrát odpútame do lodných kajút, kde má po svadobnej pauze pátranie po séru pokračovať. No všetko je to iba na oko a aj keď máme v podpalubí vybavenie i laboratória výraznejšie novinky zo sveta nemŕtvych neprichádzajú. Maximálne sa tak dozvedáme o akejsi mutácii čo vírus ešte viac povzbudí a časom dôjde na malý dejový zvrat s parazitom. Napätie, funkčné ľakačky, či originalita sú už nadbytočný luxus aký si priestor nenájdu ani tam, kde sa to priam očakáva ako napríklad pri posedení s nakazeným jedlom. Všetko je totiž podriadené vyššiemu rýchlostnému stupňu, kedy nezostáva čas na nič iné. Režisér už viacmenej počíta s tým, že sériu poznáme, tak od každého starého dielu vracia menšiu či väčšiu postavičku a aby trochu zamiešal kartami pohrá sa s ich motiváciami. I tak tou najzákladnejšou zostáva nutkanie prežiť, a preto všetci hlavne utekajú a búchajú všetkým čo je zrovna po ruke. Lenže to bez sebamenšieho impulzu dačoho nového neprekvapí ani nenadchne, maximálne tak dá za pravdu prvému z dvojice režisérov, ktorý pobral o čosi viac súdnosti a štvrtému dielu vrátil vážnejší tón.(12.8.2018)

Jsem rád, že se Apocalypse vrátil do Belaguerovy režie, před jasným poklesem kvality, který přinesl díl předchozí. Ale ani tak se kvalitativně nedá srovnávat s prvním a druhým dílem, které pro mě v žánru "zombie" přinesli veliké sympatie.(8.1.2015)

Další díl série REC a další poměrně zdařilej zásah. Jednička a dvojka jsou jasný, zombie kousky, jak maj bejt. Trojka byla jiná, ale určitě povedená. 4 je zase jiná, ale bavila víc než trojka. Prostředí lodi, ač nevyužitý úplně, je zajímavý oživení, protože městskejch kousků je nespočet. Není teda pořádně kam utéct, nechybí naše reportérka ani nasranej španělskej JCVD, pár vojáků po lobotomii ani další klasickej inventář. Já se bavil. 70%(6.2.2015)

• GOREGASM

Jaume Balagueró přes jasný vykřičník, který do světa vyslala nesourodá trojka, nepochopil, v čem tkví síla úspěchu prvních dvou dílů [REC]. Roztřesená kamera, hluboké napětí ozvučené vystrašeným dechem hlavních postav a strach z toho, že zpoza každého rohu to může přijít. Forma čtyřky již úplně rezignuje na found footage optiku, a přestože se pyšní parádními maskami, ve všech ostatních aspektech jde o slaboučký průměr a to od herců až po Balagueróvu režii, která atmosféru po celou stopáž jen hledá. Příběh jako takový se sice posune, ale bohužel do míst odkud není cesty zpět, alespoň tedy z mého pohledu. 40%(13.12.2015)

Trošku zklamání. Když už ne převratnej děj, tak alespoň pořádná řezničina, ale ani to se nekonalo, třetí hvězdičke je spíše už jen z úcty k sérii. 40%(29.4.2016)

• Hapretor

Nezáživné a zbytečné.(10.12.2014)

• Filipus Muff

Na tenhle film sem se těšil takovou dobu a vona z toho vyleze takováhle votřesnost?!?! Já se těšil že tam bude konečně taková ta hromadná nákaza celýho světa, jak by na první pohled napovídal název "Apocalipsis" a ono se to zas odehrává v rámci max. 20-30 lidí.!Pro mě největší zklamání za poslední rok... // 22%(26.2.2015)

Proč ne, přestože se z původně naprosto originálního RECu stává španělský Saw, co se počtu dílů i hektolitrů krve týče, nemám proti téhle zombie sérii speciálních výhrad. Žádná kvalitka to už není, avšak sexy Manuela stále táhne a dosti pochybní záporáci často vykouzlí úsměv na tváři svými stupidními rozhodováními (myslím doopravdické záporáky, nikoli zombie, kteří se ani nijak stupidně rozhodnout nemůžou - aneb ano, tento film má i záporáka, někdy jím bývá určitý člen skupiny přeživších, kterého prostě chcete co nejdřív zabít, tentokrát jde o opravdového, klasa villaina, o kterém nikdo nemá pomalu do konce filmu tucha). Shrnuto, klidně další díly uvítám, a že to na další vypadá...(12.3.2015)

• deadman93

Apocalipsis je v názvu jenom aby nahnali lidi do kin se samostatným filmem to nemá nic polečného.(21.2.2016)

Na začátek...Nedá se to vůbec porovnávat s prvním a druhým dílem. Třetí díl se hlavně vůbec neměl natáčet protože to bylo opravdu o ničem!!! Propady po všech stránkách, ale abych to jen Balaguerovi nezazlíval, tak technicky to zvládl na výbornou, ale to co jsem právě teď viděl, vážně nebyla "Apokalypsa". Slabší 3*(1.5.2016)

• Franc1s

Chcete vidět h*vno? Koukněte na tenhle fillm... Chlápek co se vyšvihl Recem 1,2 a Zatím co spíš se pustí do své zdrcující apokalypsy. Béčkovej kousek, kterej si už nikdy nepustíte, debilita kam se podíváš, chybí pohled z kamery, atd atd. Režisér chce asi točit u amíků... Radši se znovu podívám na posledního Residenta(a to jsem myslel že to je sr*čka :D). Prosím další díl už nikdy!!! 4/10(14.12.2014)

ja som bol spokojny.lepsie ako trojka.kde sa hrabe trapna prea(e)fektovana skakajuca Jojo-vic s nepozeratelnou seriou resident evil ...(14.12.2014)

Rozhodně lepší než trojka.(26.12.2014)

[REC] je dobrá série a od čtvrtého dílu s podtitulem Apocalypse jsem čekal pořádný nářez, ale bohužel je z toho nejslabší díl. Škoda!(31.12.2014)

Bohužel kouzlo s předchozích dílů se vytrácí se spolu s dalšími zásadními prvky téhle seria tak jako tak jsem se bavil a pořád to stalo za shlédnutí a pečlive sledování myšlenka byla zprvu dost naivní ale pak se s ní vyvinul kvalitní námět k bezva. Zombie horroru.(4.1.2015)

• Eluin

IMHO zbytečný film, kterému jsem tu šoupnul jednu hvězdu za příjemnou vzpomínku na skvělý první díl...(23.1.2015)

• Fr3nk

Tady se dá napsat fakt jen jedno, po milion letech a nekonečném protahování, se nám dostalo akorát tak zklamání. Libovka Rec měla skončit po druhém díle. Tohle už byla jen snůžka hoven.(10.2.2015)

No tak tohle překonalo všechny 3 díly.. 1 a 2 super 3 taková slabší a 4 už velké nic moc(16.3.2016)

• Trešlson

Rec 2 považuji za jeden z nejlepších hororů po roce 2000. Trojka mi přišla úplně mimo a čtyřka, která není tak hrozná jako trojka, kvalit prvních dvou dílů ani zdaleka nedosahuje. Těžko říct, jestli je to tím, že se upustilo od found-footage formy, ale tohle se zkrátka nepovedlo a uřvanej závěr mě už vyloženě sral. Malé ohlednutí za celou sérií zde: https://t2knews.webnode.cz/l/tema-hororove-serie-i/(21.1.2018)

Osvěžení v případě prostředí jsem vítal, ale jináč jsem byl víceméně zmatený z čeho se vlastně vzal vraždící virus a jakou měl roli s nemrtvými a chápu, že Balagueró si přál opět spoustu krve a křiku, ale posledních 20minut mi už hystericky ukvíčená Manuela trhala ušní boltce. Vyčerpaná série. 50%(14.6.2018)

• AngelG

Tak další pokračování je tady a Ángele očividně tou hrůzou ztmavly vlasy.. No jen těžce se po shlédnutí nacházejí slova, která by tak nějak shrnula celé mé zmatení, zhnusení, zklamání a jiné negativní vjemy, co se mi celou dobu honily hlavou.. Jedno je ale jasné, jak Balagueró, tak i Plaza se prostě jako mnoho jiných snaží z jednoho úspěšného konceptu vytřískat tolik, kolik to jen jde.. Což o to, horší ovšem je to, že stejně jako ti mnozí jiní, tak ani oni nechápou (anebo chápou), že už opravdu není z čeho vařit a vlastně se ani nedokáží pořádně rozhodnout, o co tam tedy jde doopravdy - jednou jde o nákazu, poté o posedlé, poté tam prostě jenom lítají nakažení skoro zombie a teď jde opět o nákazu nějakým parazitem.. Takže co se tam sakra děje? Každopádně první díl byl brilantní, pamatuji si na to moc dobře, kdy to člověk viděl poprvé a byla jsem podělaná až za ušima, druhý díl taky nebyl vůbec špatný a ten náhlý zvrat nad vysvětlením "nakažených", byl i docela cool, ovšem od třetího dílu to šlo značně z kopce a těžko říct, jestli za to mohlo rozdělení hlavní filmařské dvojice anebo to, že už prostě opravdu není dost matroše na to, s tím lépe naložit.. Víc už snad není potřeba dodávat, jen to, že snad se vzpamatují a do ničeho dalšího se už nepustí..(3.1.2015)

• Frantisek.Fu

30%(1.5.2018)

Vůbec ne nejslabší ze série REC! Právě naopak, napětí, akce, vytknul bych akorát slabší pointu, rozřešení a konec jak z blbé komedie-myšlena potitulková scéna.(21.11.2018)

Já jako fanda této hororové série jsem byl spokojen i s tímhle dílem. Dávám 70%. Nenechte se odradit od nízkého hodnocení. [REC] 4: Apocalipsis určitě stojí za shlédnutí.(16.12.2014)

• PfefferSalz

K poslednímu [REC]u můžu říct maximálně to, že kdyby mě (spolu s Génesis) minul, vůbec nic by se nestalo a já (vlastně nikdo) bych o nic nepřišel. Jinak CGI opice byla prostě nejvíc ever. Připadal jsem si jako ve stroji času, který uletěl do konce devadesátých let a drze si zalaškoval s Mumií na úrovni podrážející nohy sobě samé. Tak aspoň, že Anděla je v pohodě.(18.12.2014)

Nebolo to vôbec zlé. Len mi je ľúto, že si Balagueró viac neveril a upustil od ručnej kamery. Teda ručnej typu REC 1 a 2. Po dejovej stránke je to na úrovni prvých dvoch dielov aj keď pribudlo predvídateľnosti. Na trojku to nadväzuje v podobe jednej babičky, ktorú ak by škrtli, tak sa vôbec nič nestane. Stiesnené priestory, tma a zombie vytváraju slušnú atmosféru ale nie je to atmosferá hororová. Skôr sa hodí k nejakému thrilleru o nakazených. Zvukové efekty a hudba sú na úrovni, maskéri sa zahanbiť tiež nedali. Je tu dosť odkazov na prvé časti a zopár vysvetliviek. Celkovo ide o pohodové nenudiace pozeranie a to aj vďaka veľmi rozumnej stopáži a minimálnemu naťahanovaniu.(19.12.2014)

• goodnic

Tímto bych chtěl oboum pánům režisérům poděkovat za to, že naprosto pokurvili ze začátku výbornou sérii. Svině zasraný.(24.12.2014)

Ani ctyrka nezklame. Zajimave prostredi stare lodi. Reporterka tentokrat trochu moc hystericka. Jinak vse pri starem. Trochu to smrdi zombie, tak tentokrat jen 4 hvezdy. ...a ma to pokracovani !) Uz se tesim, koho kousne ta ...(28.12.2014)

Nechci bejt svině, protože tuhle série mám moc rád, ale víc než průměrný hodnocení si to nezaslouží. Jde určitě o nejslabší část a dost mě to mrzí. Očekával jsem něco víc, zakončení ve velkém stylu a hlavně spousty nových informací o výborně nastaveném příběhu. Nestalo se vlastně skoro nic a atmosféra i kouzlo prvních RECů je pryč. Zbylo jen hrstka neustále dokola běžících lidí a pár uslintaných zombíků. Asi tvůrcům došel dech a připadalo mi, že sami nevědí jak to dotáhnout do konce seč se snažili dokud jim síly stačili. Pro mě určitě zklamání a budu jen vzpomínat na dokonalost prvních dvou dílů.(26.1.2015)

Jej, ale to né. Bohužel tohle slibovalo velké Něco a to nepřišlo. Bez ruční kamery, s až velmi epickou hudbou už to není ten starý dobrý REC co to byl. Plus teda takhle nevtipně si půjčovat vtípky z Braindead, to uplně nebylo šťastné.(9.2.2015)

Tak tenhle čtvrtý díl je daloko lepší než předchozí kousek.Trochu nápadou režisér měl ale, využít je k úplné dokonalosti,tak jak se mu to podařilo v 1 a 2 díle se mu zřejmě nedaří.Doufejme že,další pokračování nevznikne. Za mě no 50%(15.2.2015)

• JohnZ87

Jednoznačně nejslabší film série a bohužel i její nedůstojné zakončení. První dva filmy byly vynikající a stavěly hlavně na temné atmosféře stísněných prostor paneláku a záběrech z ruční kamery. Toto všechno finální film postrádá a co se atmosféry týče, je na tom čtyřka ještě hůře než trojka, která přinsela do série alespoň nějaké pozitivní změny. Ačkoli by se mohlo zdát, že útroby lodě nabídnou podobnou atmosféru jako panelák, není tomu tak. 50%(24.5.2015)

• Pitryx

Tak tvůrci se vrátili ke druhému filmu a natočili pokračování. Opět obyč. zombiárna, ale má švunk jako ďas. Trapné FF kamerování je chválazombiemu pryč, a tak se to vcelku dá. Já to sypu za čtyřicet, protože je to přece jen klišárna. Ale jistě se dá dívat i podruhé.(5.11.2017)

Tak oproti třem předchozím dílům to je slabší, ale zas žádná katastrofa to není. Pravda, že jsem trošku zklamanej z toho odhalení, že za vším je jen jistý parazit, verze o posednutí z dvojky mi vyhovovala mnohem víc, ale co se dá dělat. Další co se moc nepovedlo tak bylo přenesení děje z města na loď což zrovna na moc velkou apokalypsu nevydá a taky, že ne. No, ale abych jenom nenadával tak zombíci i když jich pochopitelně není mnoho tak vypadají opravdu dobře a atmosféru to má slušnou. Nejmenovat se to REC tak by to byla slušná zombiárna, ale takto bohužel jen nepodařenej závěr jinak výborné série. Zklamání v rámci série obrovské, ale i tak se na to dalo Koukat a některé scény stály za to. Za zkouknutí to rozhodně stojí.(30.11.2018)

• Killer_The

Hodnotenie: 20% Jedným slovom: Apokalypsa!!!!! Angela prežije a je prevezená spolu s prežívšími z komanda na loď uprostred oceána, kde robí vláda experimenty a snaží sa nájsť protilátku. Toľko stačí k deju, čo je urážka toho slova. REC is dead baby, REC is dead. 5 rokov čakania (spinoff Genesys nerátam) na uzavretie geniálnej zombie série, ktorá definovala a ovplyvnila celý found footage subžáner viac ako si myslíte. 5 rokov čakania a Jaume Balagueró nám naservíruje bezkrvnú odležanú zdochlinu zombíka po lobotómii s telenovelovými dialógmi. REC a REC 2 som videl snáď 5x a je to pre mňa etalón moderného zombie hororu s inovatívnou réžiou, geniálnou kamerou a šokujúcou pointou. Apocalipsis je nič, vynútené pokračovanie nasilu, ktoré robí hanbu sérii ešte viac ako aspoň svižný Genesys a zároveň je to prvá čierna kaňka v réžijnej filmografii Jaumeho. Ale dajme si príklad, prečo je REC, taký príšerný film: "Pohrýzol ma kuchár, viete čo to znamená?" Kde je? V kuchyni. Tomuto retardovanému dialógu predchádza scéna, kde 20 mariňákov čaká v kuchyni na obed, počas poplachu, lebo unikla na lodi infikovaná opica. Do kuchyne sa musel ísť pozrieť v podstate väzeň - preživší z komanda, absolútne nereagoval na nakazeného doktora, sám vzal obed a dal nažrať celej posádke, však nech je sranda. REC 4 je debilný film. Dementne debilný s absolútne príšernými dialógmi, nesympatickými postavami a ešte k tomu sa tam až do posledných 10 minút absolútne nič nedeje. Keď prstom ďobnete do akejkoľvek španielskej telenovely v zozname na wikipédii, tak bude mať lepší scénar a viac logiky. Na lodi, kde ide o záchranu celého ľudstva si kľudne tlstý zamastený lodivod hackuje nonstop kamery a terminály do laboratória, prepustená Angela s preživšími zombie útoku si v pohode behajú medzi vojakmi a kujú pikle s posádkou lode, ktorá je síce kráľovský zaplatená, ale však predsa treba držať s klaďasmi. Problém je, ale že Angela je narozdiel od 1 a 2 v podstate vedľajšia postava a je záporná. Má predsa v sebe parazita/démona zodpovedného za nákazu? Či nie? Ako sa ukáže počas dialógu, kde hlavný veliteľ JamesBondovsky aktivuje detonáciu celej lode, všetko je inak. O čom teda je REC? Prvú hodinu sa behá po lodi zhora dole, musím zdôrazniť, že ide len o lacnú kulisu, ktorá nemá na dej absolútne žiaden význam narozdiel od prastarého domu z 1 a 2. Najprv Angela uniká z labáku, chytia ju, stretáva sa s Lucasom a starou bábrlou, čo prežila svadbu v REC Genesys. Každý si myslí, že je nakazená, potom sa samozrejme začne kaziť loď, niekto pustí nakazenú opicu, prepukne nakáza, zase sa behá hore dole. Nečakajte ale žiadnu šťavnatú zombie nákazu. Až na ďalšiu retard scénu, kde týpek behá po lodi plnej samopalov radšej s 30 kilovým lodným motorom s vrtuľou na pleci (ktorého naštartovanie trvá asi minútu) a rozmrdá jednému zombošovi hlavu na kašu, tu nič nie je. Vážne. Nula bodov. Úplne servilná behačka po úzkych chodbičkách. Tých 20% dávam čisto za posledných 10 minút, kedy Angela uniká pred zombie opičkami. Koniec nestojí za reč. Vlastne za REC. Ale nebudem vám ho kaziť spoilermi, keď budete mať žalúdok na túto zombie morskú nemoc. Je paradoxné, že najlepšia minúta z filmu, je kamerový záznam z REC2. Takže raz dva tri, pozerajte sa do paličky z Men in Black, REC 4 nikdy nevznikol.(15.12.2014)

Série tímto snímkem ztratila naprosto na děsivosti, oblíbené jumpscares z jedničky jsou fuč, nicméně se odprostila od stupidní dvojky a vcelku chytře(vzhledem k odpadu, jakým dvojka je) zmínila několik detailů jak z dvojky tak i z trojky. Líbí se mi, že pro pozorného diváka připravili jakousi připomínku předchozích dílů. Angela byla zase o něco hysteričtější, hlavní hrdina, jenž začne býti hrdinou až na samotném konci, prodělal prapodivnou změnu osobnosti, kdy se běhěm 5 vteřin změnil z naprostého zbabělce na chlápka, co jde zachránit křehotinku. Nicméně film mě skutečně bavil, jen bych asi doporučila od něj očekávat spíše akční cosi než-li napínavý horor, kterým byla jednička.(3.1.2015)

Musím sa tohoto filmu zastať. Také nízke hodnotenie si to nezaslúži. Je to niečo iné ako sme čakali, ale určite to nie je také zlé ako niektorí píšu. Skôr to pričítam sklamaniu. Podľa mňa sú to solídne 3* čiže 65-70%(7.1.2015)

Tak a REC už se definitivně změnil na klasickou "zombičinu". Ne, že by to byl špatný film to ne, je tam solidní akce i atmosféra, ale už to není REC a to je škoda. SPOILER Škoda toho konce pod vodou už jsem myslel, že tu sérii pěkně zakončí, ale oni ne. KONEC SPOILERU Hodnocení: 55/100.(7.1.2015)

• masino

Chcel som dat trosku lepšie hodnotenie, ale toto /ako aj minula cast/ už nebol REC. O niečo lepšie ako posledne "veldielo", ale na prvé dve sa to opat nechytá. Obyčajný zombie horor. Fajn masky, pekná Angela.... Ale tam to aj končí... nekazte seriu dalsimi castami... Danke. Tschüss.(21.1.2015)

Potěší prostřihy z prvního dílu, a hlavně návrat hrdinky z jedničky. Úsměvný odkaz na třetí díl mě rozesmál(stará babky chodí po lodi, a otravuje hlavní hrdinku, aby zjistila, jestli je ze strany ženicha nebo nevěsty). Jak už tu bylo zmiňováno, jde o první díl bez ruční kamery. To vlastně úplně neplatí, protože tam rozšifrovávají záběry, z pokažené kamery z prvního dílu. Konečně někoho napadlo, využít lodní motor netypickým způsobem.(16.2.2015)

• Uragan

Mé velkolepé očekávání je tady... a co k tomu říct??? Bííída!! asi jsem se na tu finálku tak moc těšil že stojí naprd... už to nemá takový náboj co první dva díly... ale to se asi dalo tak trochu čekat... už je to nějaký pátek od REC2 takže se hodně změnilo a z filmu se stala zombi párty... 45%(31.3.2015)

• Brano

Štvorka pokračuje presne tam, kde druhý diel končil. Tomuto filmu najviac chýbala vypätejšia atmosféra a viac krvavých-akčných zombie scén. A samozrejme nejaké menšie zápletky, pretože v úvodnej polhodine sa tu nič dokopy nedeje. Idea štvorky nebola zlá a záver bol stráviteľný. Je to točené normálnou kamerou, čo vnímam tiež ako pozitívum. A Postava Manueli Velasco sa mi páčila a ku koncu bola aj trochu akčnejšia, na rozdiel od tej hysterickej novinárky z jednotky. Záverečná vtipná scéna s ňou po titulkách potešila. Moje celkové hodnotenie REC: Jednotka dosť preceňovaná, ale čo sa týka atmosféry tak v tom vynikala, dvojka prepadák a trojka u mňa doposiaľ najlepšia! Síce je to skôr len taká bezhlavá vyvražďovačka, ale aspoň zábavná. A štvorka, ako samostatný film nestojí za veľa, ale v rámci série ma to výrazne nesklamalo. Tak na jedno pozretie. Myslím, že sa ešte dočkáme ďalšieho zbytočného pokračovania. /45%/ (7.6.2015)

• Purity1711

Tááák. Z činžáku do tankeru. Teda, po výbornej 1 a 2 som čakal niečo podobné ale ... Horor, found footage, strach a atmosféru (klaustrofóbia tu vôbec nefunguje) nám vystriedala akcia a zbrane. Film nie je zlý ale ani žiadna sláva. Krv, gore, zombies, streľba, sympatická Manuela Velasco tu samozrejme sú, len už to nejak nefunguje, aby to dokázalo navodiť tú správnu atmošku. Úvod sa vlečie, kecá sa, niečo sa poondí, sem-tam je nejaká rezačka s infikovanými, niečo sa vysvetlí z predchádzajúcih dielov a potom už len rýchly spád do finále. Záver .... :-D ? Škoda nevyužitého potenciálu, u mňa slabých 40%.(1.12.2014)

Jak dlouho jsem čekal na mou milovanou Ángelu? Předlouho a po sračkoidním Génesis je Apocalipsis jako pohlazení od ní. Balagueró vcelku povedeně dává smysl věcem minulým a série tak začíná se čtvrtým dílem držet pohromadě. Zároveň nestrávil na castu 40 minut jako někdo, takže i ostatní herci jsou vcelku sympatičtí (až na ty, kteří sympatičtí být nemají) a povětšinou jsem jim smrt nepřál. První kecací půlka mě vůbec nenudila, naopak přesně tady Balagueró zapojil chybějící body a pak se začali všichni muckat cedníkama, křoviňákama a kdo ví, čím ještě. Konec byla pěkná kravina, ale za tuhle kravinu jsem rád, protože bych opravdu nepřežil, kdybych Ángelu viděl naposled (ale kdo ví, co bude a nebude)...jo když už jsem u toho konce, tak po několika jménech už konečně stojíme nohama na zemi...za což jsem rád, vody už bylo v REC dost (a svateb taky)...(19.12.2014)

• DonBraso

Nakonec jsem zjistil hlavně to,že Jaume to umí lépe než Plaza,protože třetí část,jsem neváhal ani sekundu a dal odpad.Proto jsem ke čtyřce šel s čistou hlavou.Jedna věc mě zajímalo a to prostředí.Viděl jsem snad jenom jeden horor na lodi a nebyl vůbec špatný a musím říct,že tady sice žádná velká show to taky nebyla,ale na pěkný průměr ano.Začátek je trochu guláš,ikdyž začne tedy hned z plna hrdla.Postavy jsou na místě,zoombíci vyčkávají,pár rad do řady,laboratoř a můžeme začít.No můžu říci,že se na to nekoukalo vůbec špatně,jenom mě chyběla naprosto atmosféra a Španělská lehkost prvních dvou dílů a ani mě nevadilo,že to není z první osoby natočené.Že se vrátí Velasco je sice fajn,ale důsledek na film to má jediný,přijít tomu nakloubeček jak to tedy s tím virem je.Sice je tam zas pár menších hovadinek,ale všechno je to spíše akční až takové americké,kde se to žene rychle ke konci,tak snímek nezačne nudit.Nebýt to REC,tak hodnotím i výše,ale bohužel,čekala se nějaká větší kvalita,ikdyž ruku na srdce,nečekal jsem od toho vůbec nic extra,takže mě to spíše mile překvapilo.50%(23.12.2014)

• warrenur

Zo vsetkych REC-ov asi najslabsi diel. Co je skoda, pretoze atraktivna spanielska kocka Manuela sa opat ide pretrhnut, aby to malo aky-taky nadych autenticity a vtiahlo do deja. Zial, v mojom pripade som uz vnimal niekolkokrat ohranu pesnicku, tie iste dejove zvraty a miestami prepaleny dej so zombikmi z podobnych zanroviek. Z prostredia lode plnej trubiek a tmavych zakuti sa isto dalo, hlavne co sa tyka budovania atmosfery, vytazit ovela, ovela viac. Niektore akoby zvraty, sa udeju az prilis nasilu a nie vzdy davaju logicky zmysel. Mierny podpriemer. A cuduj sa svete akosi mi chybala "rucna kamera", co nezvykne byvat moja salka kavy. Uplny zaver mi prisiel hlupy, zvlast ked si clovek uvedomi, ze plamen je zarucena "dezinfek- dezinsek-, ci deratizacia. :) Videne vo full-HD a ako inak, v noci a s kvalitnymi sluchadlami.(30.12.2014)

Myslím,že to bylo celkem dobré zakončení této zpočátku skvělé série!Nejslabší,aspoň pro mě,byla 3,to se fakt nepovedlo!!!(1.1.2015)

Docela dobrý diel ktorý mal tú správnu atmosféru a aj zombies vyzerali dobre. Osobne found footage nemusím ale tu mi to chýbalo. Aj trojke som znížil hodnotenie kvoli tomu. Dej bol ale aj tak dobrý, mal strašne vela prevratov a zápletiek. Čakal som niečo lepšie ale aj toto málo stačilo, oproti niektorým dielam ktoré vyšli v roku 2014. Osobne sa mi to páčilo viacej ako Pod zemí. Na jednotku to nemá a dvojku to neprekoná takže to skončilo tam kde trojka. Trojka a štvorka sú si dosť podobné a osobne medzi nimi neviem vybrať ktorá je lepšia tak zostali v remíze. Neviem či sa má tešiť na päťku alebo nie. Nechám to na osude. Ale osobne by som ból rád keby že dopadne tak ako tento diel.(8.1.2015)

Oproti 3ke výrazný posun hore. Tvorcovia sa tu snažili vtlačiť deju aj nejakú myšlienku, herci hrali, zombíci kúsali, krvi mnoho(11.1.2015)

Jednoznačne lepšie ako 3 ale vôbec nie na takej úrovni ako 2.Tentokrát sme na lodi a v podstate je to zase to isté , nič nové sa nedozvieme len sa zase nakazí a zabije pár zombie.Asi najviac ma teda mrzelo že sme sa nejak nedozvedeli presne čo to je za vírus, iba tak na okraj o tom bolo niečo povedané.Manuela tu je strašne sexi.Oproti 3 to tu je ale vážnejšie a uzavretejšie čo je len lepšie.Ak bol toto posledný diel tak som nespokojný pretože po parádnej 2 je toto len slabý odvar.Ale oproti hororom o zombie čo sa teraz točia to je nadpriemer.U mňa teda 4*.(17.1.2015)

Velký posun oproti předchozímu dílu! Ten jsem nezvládl ani dokoukat. Naproti tomu Apocalipsis je slušná jízda se skvělými maskami a dobře zvoleným prostředím tankeru. Kultovním prvním dvoum dílům to samozřejmě konkurovat nemůže, ale špatný film to určitě není. S čistým svědomím tedy 3 hvězdy.(22.2.2015)

Poslední díl REC je o něco lepší, než třetí díl, který se rozhodl zbořit všechny původní konvence, a tak nějak se vykašlat na všechno co dělalo sérii, sérií. Ruční kamera a found footage je včudu, což sice dovoluje lépe vytvářet příběh, ale potenciál je vytěžen sotva z poloviny. O původu zombie nákazy se dozvíme stejné nic, jako v předešlém díle. Je vidět, že rozdělení režijního dua bylo pro celou sérii průšvih. Pokud však odhlédnu od původních dvou dílů, které jsou prostě špičkou zombie žánru, stále jde o koukatelný a zábavný počin.(25.2.2015)

Už to nie je to, čo bývalo, vytratilo sa to kúzlo kamery, na ktorom ten film fungoval, vytratila sa neistota, strach a otvorené ústa.Aj keď trojka bola o ničom, štvorka sa troška pozbierala a snaží sa divákom objasniť isté veci, ktoré boli zahalené tajomstvom.Napriek tomu všetkému mi to príde ako čistá zombie vyvražďovačka, len tentokrát na lodi, žiadne prekvapenie, žiadne rozuzlenie, len vcelku rýchla ubiehajúca minutáž.(25.6.2015)

Ve čtvrtém snímku série [REC] se tvůrci vrátili k reportérce jmenující se Ángela Vidal, známá z prvního a druhého dílu. Že by po kritice diváků dějového odklonu ve trojce? Každopádně dle toho, jak to s ní ve dvojce skončilo tu máme možnost viděl co se dělo dál. A příběh nás zavádí na jakousi loď s vědci hledající na virus lék. A samozřejmě nic nejde podle plánu. Po delším úvodu, aby se divák zorientoval, se pomalinku zvyšuje napětí a vše se roztáčí až do krvavého finále. Děj je více akční než hrůzostrašný, ale takových je snímků vícero. Strach to tedy nebudí a je znát dějová šablonovitost. Zakončení příběhu také nijak nepřekvapí, neboť od dob snímku ´Vetřelec´, se toto použilo opravdu nesčíslněkrát. Pecka to tedy rozhodně není a jako samostatný film by to zřejmě neobstálo, ale jako doplněk série s podtitulem - a jak to bylo dál - bohatě postačí.(22.4.2017)

• Aywes

Zoufalá touha vydojit mrtvou značku. Škoda. Nebýt pokračování, tak mohl REC odejít se ctí. Na druhou stranu je to o kousíček lepší, než předchozí díl. Nedoporučoval bych to ani jako nenáročnou zábavu. Jsou venku lepší kousky.(27.12.2018)

Ale jo, originální to není, na to ale sere pes.Recyklace třikrát viděného napočtvrté, nicméně v kvalitě, která předčí velkou část filmů v tomto žánru.Slabší jak první dva díly, výrazně lepší jak třetí. Dobrý nápad se s prostředím na lodi ,funkční zápletka, technicky i trikově na vysoké úrovni. V podstatě tomu není co vytknout, snad jen tu stereotypní recyklaci. Ono ale v tomhle žánru toho moc objevného udělat nejde :)(15.12.2014)

Podle hodnocení jsem čekal, že to bude opět jen sračka v duchu přiblblý trojky. A hle, nestalo se tak, v podstatě se dá říct, že čtyřka, trojku prakticky ignoruje a navrací se "ke kořenům" , tj. stísněné prostory, tma, mrazivá atmosféra. Série REC má své kouzlo a nutno říct, že čtyřka napravuje reputaci po tom svatebním kiksu. Moc pěkné. 75 %(20.12.2014)

• elanista1

Ja som mal dosť už po prvom REC. Tento už nemá ručnú kameru, takže to je najväčšie plus. Škoda, že Jaume Balaguero mrhá filmárskym talentom na takéto hlúpe filmy.(25.12.2014)

Jednotka a dvojka mali v sbebe to velke caro tajomstva izolovaneho domu. Tu uz na lodi to nie je take zaujimave. Ale cela seria je vyborna a tesim sa na dalsi diel.(28.12.2014)

Los rezidentos evilos po espaňolos. Kvalit RE to sice nedosahuje, nicméně hlad je sviňa a další RE v nedohlednu...(28.12.2014)

• Pantai

Jednoduše-velké zklamání.(2.1.2015)

• Ace.A.T.L.

Myšlenka dobrá, ale ve finále je to kravina. Škoda, že tohle přišlo až po trojce. "Červíka" měli vysvětlit hnedka po dvojce a možná by to dávalo drobet smysl. Ale spojit poseldost s parazitem a ve trojce nepustit "zombíky" do kostela, páč je to celý antiježíškovský je fakt nesmysl. Tady mi to zavání snahou vysvětlit zlo, jako ve filmu VĚC. A i to prostředí tomu drobet napovídá. Jenže to k tomu nemá ani nakročíno, natož aby se to povedlo. Je to drobátko lepší, než trojka, ale stejně je to už zbytečnost. Za mě 1* a URČITĚ NEDOPORUČUJU(5.1.2015)

Je toto mozne? Ked som pri tretom dieli spominal, ze Spanieli si z nas s danym pocinom robili prcu, teraz zasa, pri stvrtom pokracovani, nasadili latku opat o cosi vyssie, hoci z priemeru sa to dostava uz len velmi pracne. Pri serii "[REC]" si pomaly, ale iste zacinam pripadat ako na nepodarenej hupacke, z ktorej sa cloveku akurat tak priebezne dviha zaludok. Najprv sme tu mali prve dva dieli, ktore povazujem za vydarene, hoci neskorsie pro-nabozenske kydy mi do celej zombie problematiky fakt nesadli. Potom dorazilo tretie pokracovanie, pri ktorom som sa vskutku viac rehlil, nez cokolvek ine a dodnes ho povazujem za akusi prvu "zombie telenovelu" v historii filmu, bueheh, ehm. Nuz... a nsledne dorazi "Apocalipsis", ktory sa (najma vdaka klaustrofobickym chodbam lode) tak trochu ponasa napr. na prvy "Resident Evil" (t.j. chodby, labaky a zase chodby)... Napatie sa podarilo opat kapanek vygradovat smerom hore, no nech je ako chce, i toto pokracovanie uz straca dych. Tym skor sa zacinam desit faktu, ze pripadne DALSIE pokracovanie (a vzhladom na zaver je to vysoko pravdepodobne) opat spadne na dno... Skratka, tvorcom sa cela seria totalne vymkla spod kontroly a momentalne uz len balancuje "zo strany na stranu", doslova ako ked vietor fuka. Nuz... nic svetoborne sa teda neudialo, na jedno pozretie je to to staby zombie hororik fajn, ale cumiet na to znova... to si radsej pustim osvedcenu zombie klasiku... 50%.(9.1.2015)

• Richie4422

Pri trojke som sa neskutočne rozpísal a hlavne som veľmi kritizoval. Teraz to neurobím a nejdem plytvať slovami na takýto odpad. Balagueró ukázal, že aj jemu práši v hlavičke a natočil hnusnú a horúcu žbrndu ľudských štiav. Trápne, nevtipné, nestrašidelné, nenapínavé, predvídateľné bez využitého potenciálu z dvojky. Mali tak neskutočne bohaté možnosti REC ukončiť, tak originálne a nevídane na "zombie/vírus" hororový žáner. Balagueró to nevyužil, išiel to najjednoduchšou cestou, "humorom" sa inšpiroval u kolegu z trojky a dostal sa nám film, ktorý pôsobí dojmom "len aby bol". Neskutočný des. Budem sa tváriť, že sú REC len dva. Lebo posledné dva filmy REC nie sú a verím, že tvorcovia na to prídu tiež. Pri trojke som napísal, že 30+ minútový úsek filmu sa dá užiť, keď sa človek dostane do polohy, že pozerá iný film a nie REC. Tu to neplatí a aj keď som si myslel, že to nie je možné, podarilo sa natočiť ešte väčšiu nudnú, slaboduchú, nezaujímavú hovadinu bez využitého potenciálu. Odpad, ani výstrih hrdinky ma nedonúti dať jednu hviezdičku. Keby to bol iný projekt od iných tvorcov, dal by som jednu hviezdičku za snahu. Za meno REC nikdy. Urážka prvých dvoch filmov a fanúšikov. Hanba.(11.1.2015)

• Big Daddy

Na první dva díly toto pokračování kvalitou rozhodně nemá, ale zvědavost, jak příběh rozvine dál, je velká. Způsob jakým je tento díl napojen a pokračuje v zápletce dál, jsem neshledal vyloženě stupidním a spolu se solidní atmosférou a některými zajímavými hereckými výkony, je asi nejzajímavější stránkou snímku. Mnohem horší je to s napětím, které značně ubralo z plynu a momenty kdy téměř nedýcháte abyste hrdinku nevyzradili, se vytratili. Klasická metoda přednesu je sice oproti found footage přehlednější a stravitelnější pro řadu diváků, ale tím přišla série o stěžejní rozlišovací prvek od podobných infekčních horor filmů, kterých je v hladinách průměru celá řada.RIP REC(21.1.2015)

Prodlužování agonie.Bez nových myšlenek a krajně nelogický děj.Mělo zůstat u prvních dvou dílů.Film, který požírá sám sebe...(24.1.2015)

Lepsie nez 3, ale horsie nez 1,2. Tie su TOP. Ale hodnotim to vcelku dobre, vobec som sa nenudil, ani na chvilu, krvave sceny akurat, a napad s motorom na cln je genialny :D(14.3.2015)

Rozhodoval som sa medzi 3 a 4 hviezdičkami lebo je to u mňa 70% 4 som dal kvôli tomu ze aj ma kus prekvapil tento film aj keď sa absolútne nechytá na 1 a 2 ale je o poriadny kus lepši ako 3. Celej sérii Rec patrí priemerne hodnotenie 75%.(3.4.2015)

• @nthr4X

A v pátém díle se lidstvo střetne se zmutovanými posedlými žraloky... né teď vážně, tato série o ''záhadném'' virusu mě vůbec nebavila, hrůzostrašnou trojku jsem nějaký čas rozdýchával a dávám ji jako tip pro přátele pokud se chtějí pobavit. Tenhle poslední díl nepřinesl vesměs nic nového.(12.4.2015)

Opičí masaker lodným motorom :)) Prekvapivo lepšie ako som podľa komentárov čakala. Síce nič šokujúce, ale prostredie lode, búrky a stiesnených priestorov je fajn. Lepšie ako Rec 3, slabšie ako 1 a 2. 3*(22.5.2015)

• johnny_vasku

Kdo, stejně jako já, doufal, že třetí díl byl průser jen kvůli tomu, že se pomyslného kormidla ujal pouze jeden z režisérů skvělé jedničky a dvojky, ten se, stejně jako já, šeredně spletl. Ždímání této značky ji dovedlo spolu s hlavním parazitem až na dno žumpy a můžeme jen doufat, že tam do vymření lidstva zůstane. Po celou dobu jsem netrpělivě čekal, kdy se přiřítí nějaký ten Megalodon, sežere loď i s virem, a poté si poplave vyhladit lidstvo třeba do Gibraltaru, kde se bude čvachtat sám Balagueró. To se bohužel nestalo (SPOILER po závěrečné scéně by to byl ale skvělý námět na pátý díl) a mně nezbývalo nic jiného, než si zahrát starou známou hru Najdi stovku klišé. U čísla devětadevadesát však začala hrát jakási hudba vykradená nejspíš z konce motivačního videa a to už bylo i na mě moc, stůl letěl nohami vzhůru, monitor oknem, a já měl chuť letět za ním. 10 %.(6.3.2016)

Zbytečně podceňované. Jednička a dvojka prostě byly svoje, těžko s nimidalší dva dílynějak srovnávat. Čtverka má alespoň klaustrofobickou atmosféru, postupně graduje, slušně řemeslně odvedená. Za rok si už na ni ani nevzpomenu, ale jako napínavá jednohubka funguje moc dobře.(18.11.2017)

nakoniec za všetko môže len jeden košťák, ktorý akosi viac narástol. Kedze som vydrzal sa dívat az do konca sú to 4 hviezdy aj ked len slabsie. 7/10(9.1.2015)

asi jediné veľké negatívum toho filmu bola, s prepáčením, tá stará baba, tá stará pizda. Sry sry, ale bola neskutočne otravná. Normálne starým ľuďom nenadávam :)). WTF tam hľadala?! xD(13.1.2015)

• wick

Velmi slabé...pokračování bez napětí, které nemělo vzniknout.(26.1.2015)

Tak je to asi nejslabší díl z řad REC, ale i tak je to pořád dobrý. Akce, krev a posedlí zombíci na tankeru. Rozhodně nepočítali s koncem pod vodou zase :D :)(8.2.2015)

Další důkaz toho, že ne všechno zlato se tady na csfd třpytí. Mě série REC nadchla (když pominu totální selhání Balaguera se svým Sin Nombre), krom snad slabší trojky,ale i tu jsem mohl, doufám, že svým full house hodnocením tu alespoň trochu filmu vylepším fasádu, já byl nadšenej a nevim co tu pořád remcáte :-). To že většina negativně hodnotících je ve fanklubu Twiglight ságy ještě neznamená, že REC 4 je špatný film.(14.2.2015)

Je to samá kontroverze, která nedává beztak odpovědi na předchozí otázky. Je to slušná akce, ale prostě si nemůžu pomoct, první dva díly byly daleko napřed. Napětí, krvelačnost i mrazivost, která z nich šla se zde neopakuje a tak jako u ostatních pokračování jiných filmů spadl i oblíbený REC do naprosté tuctovosti televizního bijáku, který asi ani nemá na to, aby běžel v kinech. Jednička byla vskutku bomba, něco co tu bylo, ale podané tak, že člověk na to co bylo (Paranormal activity a Blair witch) v podstatě zapomněl. Dvojka se nesla ve stejném tempu, zodpověděla pár otázek, ale další nastolila. No a pak přišlo nekonečné čekání. Třetí díl si veskrze odskočil, ale byla to slušná akce, více krve i brutality, přesto nijak nepřekvapila až na možná originálnější pojetí stylem běžný film / kamera. No a toto? Vše výše zmíněné tomu v podstatě chybí, ne úplně, pořád se jedná o celkem zajímavý film, ale už vlastně nic nepřináší a tudíž ani nic nedá. Za shlédnutí to stojí, aby si člověk tu ságu uzavřel, ale tím vlastně uzavře celý REC do šuplíku a konec. A to je škoda, potenciál tam byl.... 60%.(1.3.2015)

• Fritaaa

Škoda, velice slabé. Ne tak hrozné jako třetí díl, ale ani zdaleka ne tak brilantní jako díl první a druhý. Je vidět snaha, ale to mi v tomto případě nestačí. Jde o takový snímek bez nápadu, kde se pár lidí nahání po lodi se zombíkama a chybí tomu něco, co by film odlišilo od dalšího tisíce zombie hororů.(14.3.2015)

• jan.moravec.

Tohle se nestalo...Odmítám uvěřit tomu že to takhle zničili. Skvělé první dva díly vystřídalo tohle? TOHLE nudné NĚCO...končím...(7.4.2015)

Prvý REC bol jedným z prvých hororov ktorý nám priniesol štýl „found footage“. Štvorka neprináša už nové nič. A ani ten „found footage“ už nemá, ale to je dobre lebo tento štýl je už aj tak okukaným štandardom. A tak zostal už len chabý príbeh plný hluchých miest a blbé dialógy. Akcie je dostatok. no niekedy s nej máte prd pretože kamera sa občas strašne trasie. To asi by tak veľmi nebilo do očí ako mizerne sú zombíci zamaskovaný. V niektorých scénach, však atmosféru vyvolať dokáže a zombie opička potešila. Milovníci hororov tak pravdepodobne budú celkom spokojný, ak nebudú očakávať veľa. 61 %(9.5.2015)

• Gluminator

Nic novýho, jen další nabalování a snaha vytěžit co nejvíc ze značky. Pár dobrých úseků, ale tady už není čím překvapit. 50%(6.8.2015)

Doufal jsem a musím říct,že jsem trochu zklamán.Očekával jsem trochu jiné pojetí celého příběhu a věřím,že tohle byl předposlední nebo nejlépe poslední díl.Už to má sklony aby to spadalo a napodobovalo sérii RE ,což se od prvních dvou dílů takhle vůbec nejevilo.K filmu samotnému musím zase uznat,že jsem byl potěšen z přítomnosti hlavni herečky,která udržuje tuhle zombie naháňečku.Celkově jde o atmosférickou a krvavou podívanou. NADPRŮMĚR!!!(15.9.2015)

Dost zklamání oproti trojce která byla super. Už ze samotného názvu to mohlo být hodně o něčem jiném, ale bohužel.. nicméně, alespoň to něják ukončili. 65%(30.10.2015)

Hm residentuje nam to(14.12.2015)

Jo je to něco jiného, alě mě se to opět líbilo. Prostě survivor horor na lodi se spoustou zombíku, kterej je dobře natočený, tak proč ne? navíc zombí opičky jsou cool.(13.5.2017)

• david666

Inu tohle se moc nepovedlo. Vůbec nic nového jen recyklace, navíc ty střihy kamery byly strašné.(3.3.2018)

• filzip

Prý máme očekávat klaustrofobické scény.Ani náodou !! Byl to pouze na diváky ubohý tah a reklama, aby diváci a fanoušci po zkaženém třetím dílu - Genesis dali ještě Apocalypse šanci.Absolutně je film o ničem.Dokonce i ta Anchela ve filmu neměla pořadnou roli ani scénu, kterou bych dokázal ocenit na tom filmu.Kamera uplně laciná jak u klasického béčkového filmu.Jako další věc, co nechapu, proč se film jmenuje Apocalypse, když se tam nic jako ve smyslu Apocalypse neděje.Závěr filmu skončil tak hloupě a bez nápadu, že nevím ani co k tomu už dodat.V jednu chvili jsem popravdě zapomněl, že to co jsem sledoval byl vlastně Rec.Absolutně film o ničem.Ale za úvod a agresivní zombie postavičky dávám 2** , tedy hodnotim 45%. Hruza a děs.Víc zklamanej být už nemohu. TEDY MÉ HODNOCENÍ VŠECH ŘAD : Rec - 72% Rec 2 - 75% na horror super ! Rec 3 - 40 - 45% ani nevím ... Rec 4 - 45%(30.11.2014)

Čakal som niečo lepšie, ale dostal som najslabší diel celej série. Čo sa týka deja, mal som párkrát dejavu, dokonca scény s motorom od záchranného člnu mi pripomenul, scéu z BRIANDEAD a to je už celkom starý kúsok. Na mojej strane sklamanie, ale mohlo to byť aj horšie. Takže za mňa slabé 3*.(15.12.2014)

• MirINDay

Promiňte mi ten výraz - co jsem to zrovna viděl za sra*ku? Chtěl jsem se podívat na REC. Chci scény kamery, first person view, chci cítit strach kameramana a nechci žádný béčkový film se zombíkama, kde všichni dokola opakují slovo "vamos!". Kdybych měl hodnotit díl ze série Rec, okamžitě a bez váhání dávám odpad!. Jestliže přimhouřím oči a začnu hodnotit film jako takový, dám mu 2 hvězdy. Uděláme teda kompromis.. 1*(18.12.2014)

• Karel.Racek

Posmrtný nervový záškub.(19.12.2014)

• Lucky Eda

jde to dře to.. takové menší klišé ..strach nulový , přiběh fajn celkově mam rad filmy z prostředi laboratoře a poté nekontrolovatelnemu rozsireni viru(31.12.2014)

FIlm v zásadě vůbec není špatný - děj má docela zvraty a až do konce jsem nečekala, co se vlastně stane, respektive kdo přežije. Oproti prvních dvěma dílům to je ale horší, a popravdě nevím, jestli by moje hodnocení nebylo lepší, kdyby šlo o samostatný film. Proti prvním dílům je zkrátka všechno o třídu níž - postavy jsou pořád sympatické, ale méně, a zároveň se chvilkami chovají dost nelogicky. Zároveň já osobně nejsem úplně fanoušek stylu 'nesmrtelný vševědoucí nejlepší hlavní záporák, co všechno zvládne.' Asi bych dala přednost tomu, kdyby prvotní sérii konečně dali konec a začli s trochu jiným dějem. Ale pořád jsem se dobře bavila.(4.1.2015)

Za roli lodního motoru jednu hvězdu dolů, bez něj by to byl nejlepší díl série.(9.1.2015)

6/10 Kým prvá a druhá časť série REC boli pre mňa skvelé horory s množstvom desivých a zapamätania hodných scén, REC 4 je iba pekne nakrútený (s občasným zbesilým strihom, pri ktorom takmer nič nevidieť), ničím výnimočný horror/thriller s minimom strachu alebo nejakých ľakačiek a nesympatickými hercami. Jediným spojením so spomínanými prvými dvoma filmami je okrem témy šíriaceho sa vírusu, stále krásna reportérka Ángela, ktorá mi už pripomína Ripleyovú z Alien série, keď sa už v treťom filme nedobrovoľne stretáva s infikovanými. Tentokrát však na mori, v tankeri s posádkou vojakov a vedcov, ktorí sa opäť snažia prísť na to ako vírus zastaviť, čo sa im opäť nedarí a tak je o krvavú akciu postarané. Bohužiaľ sa tu ale nenachádza nič, čo by stálo za zmienku, pokiaľ ste videli aspoň nejaký zombie film a tak jediné na čo si spomínam, sú otrasné digitálne opice a ich porcovanie závesným lodným motorom.(18.2.2015)

• HororSamael

Tak to jsem nedal. Cekal jsem hodne, ale ceho je moc, toho je prilis.(25.5.2015)

Nemohu souhlasit s komentáři, že REC4 je nejslabším s dílů. Dle mého názoru je minimálně o schůdek výš než trojka. Na úroveň pekelné jedničky a o chlup horší dvojky, se již další pokračování nedostane. Ale tento film něco do sebe přece jen má. Atmosféra plná napětí ujde..., trochu mě mrzela nepřehlednost v chodbách lodi, ale to se dalo sfouknout. No, jsem zvědavý, kdo si na rybičce pochutná....3* zaslouženě!(31.5.2015)

• Essential

Och... 0%(7.11.2015)

Dobrý dobrý. Na začátku se na skok vracíme do stísněných prostor domu z jedničky a dvojky a pak se ocitáme na ještě stísněnější lodi. Nejdřív mě to zaujalo a bavilo, ale pak mě to tak nějak začalo nudit. Stala se z toho taková nepřehledná honička po lodi. A konec? Nakonec přežila reportérka z jedničky a umaštěnej ajťák z lodi. No, měli štěstí, že se loď nedá obalit igelitem, to by byli nahraný :-D(27.12.2016)

• Dalajlada

Dost slabota. Z démonů je najednou něco jiného a děj je naprosto hloupý a předvídatelný. Mizerné zakončení celé velice dobré série. První dva díly měly super atmosféru a ruční kamera dodala tu divokost a vcítění se do role. Trojka dodala kopu humoru. Čtverka to celé spláchla do záchodu.(9.3.2019)