REC 4: Apokalypsa

[REC] 4: Apokalypsa

(festivalový název)

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

Když v roce 2007 natočila dvojice Jaume Balagueró, Paco Plaza první díl, doslova jsem si je zamiloval. A to i přesto že zombie žánr vůbec nemusím. Ona vlastně série REC ani není čistokrevná „zombárna“, ale od Romera nikdo nic pořádného nenatočil (tedy v mých očích). Zatímco první dva díly si mou přízeň získali a já se jim za to odměnil vysokým hodnocením, tak trojka se mi moc nelíbila. Plaza do ní vložil prvky komedie a to mi moc nevonělo. Proto jsem byl doslova nadržený na tento čtvrtý díl, protože jsem předpokládal, že Balagueró přijde s velkolepým finále a zakončí tak důstojně celou sérii, ale všechno bylo trochu jinak. Popravdě mě lehce zklamal i on. Očekával jsem mnohem víc, než mi bylo nabídnuto. Možná mám už za ty roky rozmlsaný jazýček, ale dle ohlasů na internetu nejsem jediný, kdo má k Apocalipsis výhrady. Změna prostředí by mi ještě ani tolik nevadila, vždyť po zpackané svatbě už to ani horší být nemohlo, ale ani z nákladní lodi nedokázal režisér vyždímat veškerý potenciál, který se mu nabízel. Příznivci Found Footage si musí rovněž nechat zajít chuť, protože Jaume se rozhodl natočit film „normálním“ způsobem. Tím pádem bylo jasné, že tímto musela razantně utrpět i samotná atmosféra. Teprve s digitálně upravenou opicí se atmosféra zase začala zlepšovat, ale Balagueró začal stále více sklouzávat k tuctové podívané, která už v dnešní době moc lidí nenadchne. To už opravdu všechny náboje vystřílel v prvních dvou dílech? Originální myšlenku aby tu člověk pohledal, hodně scén smrdělo šablonovitým klišé, které jsme měli možnost vidět už jinde a tak jediné s čím se musíme spokojit je ohraná vyvražďovačka lidí a nakažených. Snad jedině Manuela Velasco mi opravdu zlepšila náladu. Její návrat je však jen slabou náplastí. Jsem však rád, že si alespoň na chvíli odskočila od točení televizních seriálů a vrátila se k této sérii. Ona je totiž tím hlavním důvodem, proč tomu dám alespoň průměrné hodnocení.(21.12.2014)

Nářez! Po slabší trojce je tu opět nadupané pokračování! Děj čtvrtého dílu začíná tam, kde skončil druhý, aby se následně mohl přesunout na širé moře (kde to chvílemi vypadá jako ve hře Dead Island). Apokalypsu ve smyslu zaplavených měst nákazou tedy nečekejte. Někdo by mohl dokonce i říct, že se to ze začátku vleče. Dle mého názoru se z toho ale stal víc film. Podložený dobrou hudbou, nenuceným chováním hlavních hrdinů a typickými záběry třesoucí se kamerou drží po celou dobu v napětí. Odpovídá na několik otázek a přidává další. Třeba jestli pude páté pokračování? Já si myslím, že ano. A ačkoliv nemám rád nesmyslné natahování filmových sérií jen pro vytřískání více peněz, tady mi to zatím tak necitlivé nepřijde a na případné pokračování se těším. 85<%.(27.12.2014)

Neveril som,že sa toto stane,ale je to tak!Balaguero sklamal!Balaguerom sľubovaný klaustofobický zážitok sa nedostavil a ja som fakt sklamaný.To,že bolo upustené od FoundFootage mi vôbec neprekáža,problém vidím jednoznačne v nedostatku originality.Ono po technickej stránke nieje až tak čo vytknúť a masky samozrejme ako už je v serii zvykom,sú na úrovni,ale tie digitálne opice považujem za poriadny fail.Celkovo hodnotím ako priemer,no bohužiaľ Balaguero si svojimi predošlými filmami dal latku sakra vysoko a teraz sa jej ani zďaleka nepriblížil.Najväčšie sklamanie tohto roka pre mňa...(23.12.2014)

(Jen pro pořádek - čtvrtý díl je v podstatě díl třetí, protože dějem přímo navazuje na jedničku a dvojku, kdežto trojka byla de facto filmem samostatným.) Moc nerozumím zdejšímu nízkému hodnocení - v brakovém B-žánru je REC 4 myslím hodně dobrá pecka. A nebýt zhovadile skákavé kamery, neměl bych příliš co vytknout. Působivé efekty, dobrá výprava i hudba, dobří herci, navíc Manuele to v tílku zatraceně sluší, zombie jsou správně drsní (a nejlepší z nich jsou naštvané zombie-opice), no a ke konci dojde trochu i na skrytý humor a nadsázku (rubací... totiž frézovací scény s lodním motorem). Trochu jiný šálek kafe než první dva RECy, ale chutnalo mi minimálně stejně dobře. "Vezmi ten hasičák!" "Nevím jak funguje!" "Jebni ho s ním po hlavě!"(18.1.2015)

Balagueró ma nesklamal a vyložene potešil. Úplne som z toho šňupal taký ten osemdesiatkový zombie feeling. Príbeh sa nám "akože" uzavrel, čo by bolo asi najvhodnejšie. Akosi nemám pocit, že je kam pokračovať...maximálne by som bol otvorený len nejakému vyháňaniu diablu, čo by bolo pekným oživením. Každopádne, poctivá zombie rúbanica, pri ktorej sa síce nevyťahujú črevá a ani nie je ktovieako nápaditá, ale je pekne krvavá, akčná a masky opäť na jednotku. hodnotím presne tak isto vysoko ako prvý diel a to aj napriek tomu, že tu nie je žiadnej stopy po found footage.(24.5.2015)

Jednotka bola solídna jeba,dvojku mám v top 10 najlepších filmov,na trojku som hneď po záverečných titulkoch chcel zabudnúť a štvrtá časť je ako som tušil jednoznačne po zadu za jednotkou a dvojkou. Pre mňa solídny priemer.Podla mňa loď bol dobrý ťah,jej klaustrofóbické priestory vedia vzbudiť atmosféru a keď tam začnú riadiť zombie tak to musí byť brutálka.Len škoda že je to v tomto filme len na polovicu,lebo boj človeka a zombie nieje využitý naplno a povedal by som že je braný len okrajovo.Ale masky boli fakt slušné spracované.Len príbeh bol totálne jednoduchý a bez žiadnej originality a z velmi chabím scenárom.Tento film mal na viac.(26.12.2014)

Po trojce jsem doufal, že to bude zase found footage. Nebylo. Podle názvu jsem doufal, že tam bude nějaká apokalypsa. Nebyla. Takže zase čistý a nijak nevybočující zombie průměr s nepřehlednou akcí, nulovým gore, nelogickým pohřbením mystické stránky příběhu a režisérem, který zřejmě nikdy neviděl počítač blíž jak z pěti metrů, jinak si neumím vysvětlit tu prezentaci práce na PC, jakou nám přinesl (složky se označovaly náhodně, nehledě na to, kde zrovna byla myš? WTF?). Stejně jako trojka naprosto zbytečné pokračování. Z rozmýšlení mezi 2* a 3* to ke třetí táhne jen předtitulková a mezititulková scéna.(24.1.2015)

Bez debat nejslabší RECko. Jestli jednička přišla s něčím novým, svěžím a funkčním.. dvojka ukázala, že s troškou nadšení, pár kapkama akce navíc dokáže onu funkčnost udržet na stejně vysoké laťce.. a trojka se svým nadhledem vnesla do zavedené série nový vítr ( a spoustu uplakánků tím stráášně nasrala ..hahaha).. tak čtyřka už překvapuje jen svou sterilitou a upocenou scénáristickou křečí... V rámci REC série je to megaprovar.. V rámci žánru dejmetomu průměrná "zombárna".(4.1.2015)

Nejslabší z RECů- Balagueró tentokrát rezignoval na FF a ačkoliv fanouškem tohoto stylu natáčení nejsem, k sérii REC neodmyslitelně patřilo a dokonce bylo jednou z hlavních devíz. Čtyřka je tak obyčejnou zombie naháněčkou po lodi, která je sice dobrá, ale v rámci žánru okoukaná a nevyčnívající a je jedno, že charakteristika původce virusu je poměrně nezvyklá. REC tímto asi na dobro vyčpěl. 55%(15.12.2014)

Tak Balagueró to sám zvládl lépe než jeho kolega ALE už je mi jasný, že nejlépe jim to šlape hezky pěkně dohromady. Za mě osobně tedy určitě lepší než trojka, ale na atmosférické mrazivé pecky REC a REC 2 to bohužel nemá. Ale to ještě neznamená, že je to špatnej film. REC 4 je pohodová jednohubka a to že se odehrává na lodi byl pro mě bonus (zdrhněte nakaženejm když všude kolem máte moře) takže se dostavila taková ta stísněnost, že fakt není kudy a dokonce ani kam. Postavy na pohodu, asi každej si najde někoho komu bude moct fandit a místy celkem solidně krvavej snímek s vykukující atmosférou. Pro fanoušky série tedy dá se říci příjemná povinnost.(31.7.2015)

• topi

Jakmile se Plaza a Balagueró rozdělili, je po celé sérii REC. První dva díly v režii obou pánů byly super a měly pořádnou šťávu, zatímco trojka v rukou Plazy byla strašná blbovina, poslední Balagueův díl působí ultra laciným céčkovým dojmem, kdy se celý děj odehrává na palubě lodi na mořské hladině. Napětí pryč, atmosféra nikde, pouze suché dialogy a nuda.(12.2.2019)

Považujme to za ďalšiu z tuctových zombie pakárni, kde sa veľa kričí, strieľa, kuše a seká. Pokračuje to v zavedenej mytológii predchádzajúcich častí ( takže mať ich napozerané je s určitosťou nutné ), ale nijako viac ju nerozvíja. Ono vlastne to ani nieje potrebné, všetci sme predsa čakali len ďalšiu z tuctových zombie pakárni.(7.3.2016)

• kaylin

Snímek „[REC] 4: Apocalipsis“ by se spíše hodil do ranku akčního sci-fi než do ranku hororového, protože k akčnímu sci-fi má přece jenom blíže. „[REC] 4: Apocalipsis“ je profesionální film, který ale dějově vychází na prázdno a je spíše úlitbou fanouškům ve smyslu návratu hlavní postavy než hororem, který je určený pro všechny. V tom směru vyznívá jen jako trochu dražší béčko, které si hraje na něco víc.(25.8.2016)

Béčkový nádych, ale určite lepšie ako troječka, u mňa hlavne bonus, že prostredím a zombies mi to dosť pripomínalo môj obľúbený DOOM3 :-), nazdar(15.12.2014)

V rámci žánru vlastně neurážející žánrovka, která splní svůj účel a konečně nám snad uzavírá až zbytečně natahovanou story. Jenže s prvními dvěma díly se to prostě nemůže srovnávat a docela mě mrzí, že po těchto found footage peckách se musíme spokojit jen s hororovým průměrem. Ale oproti trojce je to klenot, to zase jo.(31.5.2015)

Už jenom tou souvislostí s prvníma dvěma filmy to boduje. Stará známá Angela je zpět a s ní i další chaos, tentokrát na lodi, ono je vlastně jedno kde, hlavně že je to na malým prostoru. Místy to bylo i sympatický, ruční kamera minimálně, a ten menší zvrat událostí jenom pro využití času. Jak já toho parazita nemám rád, strašně nechutný. Ale už bylo vidět, že chvílema tápali, jak se dál posunout, myslím, že jako uzavření týhle ságy ještě celkem ucházející.(20.12.2014)

• dubinak

Proč se ti dva vůbec rozdělili? Možná kdyby spolupracovali jak na třetím, tak na čtvrtém díle, nemusela bych být z obou těchto snímků tak zklamaná. Vážně hrůza. Na to jak dlouho byl tento snímek očekávaný, z něho vzniklo velký nic. Za prvé to není FF ani zdaleka. Za druhé jsem nepochopila příběh. (Už jen ten popisek na čsfd mě dost rozesmál.) Za třetí to nemá atmosféru a nakažení už nepouští takovou hrůzu. Za čtvrté to spadlo přesně tam, kam to spadnout v žádném případě nemělo. Úplně mě to evokovalo na třetí díl Cabin Fever, který by si mohl s REC 4 podat ruku. Zklamání. A velké.(23.12.2014)

Čtvrtý REC je dobrý film. Prvním dvěma dílům série se sice nevyrovná, ale i tak je dobrý a na rozdíl od dílu třetího nekazí sérii jméno. Apocalypse určitě nemá na pět hvězd, ale po přečtení místních komentářů jsem se rozhodl jednu přidat - tolik zbytečné žumpy už jsem dlouho nečetl. V den, kdy jsem film zhlédl vyšly první použitelné anglické (české nikoliv) titulky, tedy titulky kompletní a překládané člověkem. Kolik z vás umí španělsky? Jak můžete na film plivat tolik špíny? Zajímalo by mě, kdo by napsal kladnou recenzi na knížku od Tolkiena, kdyby autorem překladu byl "google překladač". Jak jsem řekl, Apocalypse je prostě dobrý film. Překvapil mě scénář, který chytře zase "někam zavřel" protagonisty a vyhnul se tak otevřenému světu, ve kterém by atmosféra [REC] prostě nefungovala. Odklon od ruční kamery byl asi dobrým krokem, některé akční scény nicméně byly až nekoukatelně roztřesené a zmatené. Na druhou stranu musím pochválit statické záběry, hlavně loď na rozbouřeném oceánu byla prostě nádherná. A nemohu si pomoct, ale párkát jsem si i všiml podobného stylu záběrů a gore efektů, jako byly v Tarantinově Grindhouse.(4.1.2015)

Čekal jsem, že ve třetím díle se dozvíme více o nákaze, ale přepočítal jsem se! Bohužel se to nedozvíme ani v tomto pokračování. Je to škoda, protože tenhle potenciál série by byla škoda spláchnout jako nějaký kus hovna do žumpy, když má furt skvěle našlápnuto! 55%(22.2.2015)

Když už se tvůrci rozhodli neignorovat předešlé díly (množství odkazů, především z dialogů postav), pak se měli alespoň trošku posnažit nad sjednocením původu onoho viru. Trošku mi tu chybí, to nábožensko naznačené v předešlém a pro mě nejlepším Genesis. Vyjma toho se jedná o nejméně kvalitní Rec, avšak očividně nejlevnější - což samozřejmě není kompliment.(25.2.2015)