REC 4: Apokalypsa

(festivalový název)

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

• Hal_Moore

Pvní dva díly mi přijdou jako z úplně jiné série než díl třetí a čtvrtý, a to hlavně kvalitativně. Found footage aspekt evidentně tvůrcům sedí daleko lépe než klasická vyvražďovačka. To jediné, co na čtvrtém dílu mohlo fungovat (přitažlivost hlavní představitelky, s čímž nesrovnatelně úspěšněji pracuje díl předchozí) není vůbec využito a spíše se zde hraje na uzavření jakéhosi pokusu o soudržnou tetralogii, na rádoby komplexní příběh a jeho epické završení a herecké snažení. Já se také snažil - užít si alespoň napínavé scény, ale když už bych musel, tak příště raději sáhnu po trojce (o prvních dvou dílech ani nemluvě).(3.7.2017)

Nikdo jsme asi nečekali, že "zombie" série by mohla jít s narůstající číslovkou v názvu kvalitou nahoru. Nestalo se tak a [REC] se odebírá do žánrových vod pekelných. Po nemastné a neslané trojce se druhá polovina star teamu vrací k látce, ale kromě zajímavé konceptu, který si vybrali pro třetí a čtvrtý díl (rozdělili se, jeden dělal prequel, druhý natočil regulérní sequel) nenabízí autoři nic nad čím by se dalo skákat do vzduchu. Jaume Blagueró found-footage rázně opuští a zařadil se mezi průměrné filmy podobného ražení. Manuele Velasco nových deset křížků na krku neprokázalo medvědí službu a zbytek obsazení je spíše k pláči, než k smíchu. Tam kde první dva díly vynikaly (zběsilé tempo, budování atmosféry) je tutam a oba dva přilepené díly jsou už jenom zbytečným nádorem nad procházkou strašidelným domem v Barceloně. Takové pokračování bych očekával spíše od hollywoodských pohlavárů, ale co, eura jsou holt také tvrdá měna. 50 %(8.12.2015)

Filmova serie REC mala skoncit slusnym druhym dielom, od tretieho sa Balaguero len trapi. Lakacky nefunguju, nameta pribeh je otrepany a nudny a vela veci spolu vobec nesuvisi. Manuela Velasco krasna, ale hrala hovno a nemala to sancu utiahnut sama : 60 %(23.7.2016)

Celé CSFD i IMDB mám vysoce na háku! Spousta kritik přišlo hned po druhém dílu a vše schytal třetí díl. Balagueró, ale jasně řekl, že formou FF pokračovat nebude, tak co jste čekali! Samozřejmě ted' bude dostávat čtvrtý díl podobný kotel, jelikož se všichni musí vyřádit, že to není jako první dva díly. Bohužel mi přijde, že jde těžko navazovat na druhý díl, jelikož tím pojetím a příběhem co autoři vymysleli nevěděli co dál a fanoušci prahli po dalších. Každý z režisérů se s tím potrápil po svém. Plaza nám vytvořil oddychovou verzi REC plnou krve, povedených vražd zombie a slušného příběhu. Balagueró to vzal také po svém a oproti třetímu dílu ještě přitlačil na pilu a je to vidět. Solidní atmosféra doplněna haldou krve a zombiema. Bohužel je pravda na čem jediném ztrácí čtvrtý díl, je příběh, který nic moc. Ale to pal čert a já se bavil. At' už je to jakoliv, mě série REC nejvíc připomíná sérii Vetřelce. První díl Alien super, druhý díl také a pak přišly kritiky, jelikož to nebylo stejné a bylo to jiné. Pokud Vás nesklamal Alien 4, tak REC 4 Vás také nesklame! Mě Balagueró nesklamal a klidně bych si dal další nálož! Z mého pohledu jde o nejlepší sérii se zombiemi. I když jsou mezi díly změny, tak stejně si nevybavuji sérii, která by se takto držela kvality a atmosféry, jako má REC! 80%(1.12.2014)

• Kudly4

Průser. Tady už není ani pořádný gore, nic. Doufám, že tímto tahle série končí nadobro.(18.12.2014)

Apokalypsa (Apokalypsu má diel žiaľ iba v názve) sa po suchom a nepríliš vydarenom genesise snaží vrátiť k pôvodným koreňom brilantných prvých dvoch dielov, žiaľ, nejde jej to tak ako by si želala a ostáva iba priemernou zombie rutinou, pokus o veľkolepé zakončenie série skončilo naozaj iba pri pokuse. Balagueró, ani Plaza NEPOCHOPILI čo robilo prvé dva diely tak skvelými a nie - nebolo to len strieľanie do nemŕtvych. (Séria RECu kvalitatívne kolíše presne ako Shrek :-) Komentár v podstate platí na série obe)(22.12.2014)

Páčilo sa viac než 2 alebo 3. Som rád, že sa upustilo od komiky - režisér za fraškoidnú 3 dostal určite viac "pochvalných" hlasov, než len odo mňa.(16.12.2014)

Jednička a dvojka byly totální námrd, trojka sklouzla do těžkého propadáku. Doufal jsem, že to je režisérem. A tak napůl jsem se trefil. To, co Plaza totálně posral, se Balagueróvi jenom nepovedlo. Neznat původní dva filmy, tak by to bylo super, ale takhle je to "jenom" dobrý zombie horor, který se ale na své kořeny dívá zespodu. 70%(1.7.2017)

Řekl bych spíž dobrodružný film než horor s velkou porcí nudy! Napětí místy nebylo špatné, ale vždy se z toho nic nevyklubalo. No a při scéně s křovinořezem jsem si hned vzpomněl na Braindead od Jacksona (se sekačkou), ale přitom jsem se smál, tady proklínal...45%(19.5.2015)

Za mě nejlepší ze série Rec! Napětí a akce po celý film, tak jak to má být. Žádný trapný nářek jak u předešlých dílů. Samozřejmě konec otevřený, ale to už u hororů bývá pravidlem.(21.11.2018)

• ecceHOMMO

Po úžasných prvých dvoch Rec, prišli dva slabšie. Toto štvrté pokračovanie už spadlo do klasického pro amerického poňatia klišé a klasiky zároveň. A i keď miestami sa tam z času na čas objavil záblesk španielskej hororovej školy, veľmi rýchlo sa vytratil. Pre mňa sklamanie (a to najmä s prihliadnutím na to, čo som ako divák dostal v prvých dvoch častiach). **/***(22.1.2015)

Oproti zprzněné trojce návrat k tomu, co fungovalo v předchozích dvou dílech. Lokace lodi je originální a dostatečně stísněná, kamera je opět roztřepaná a snaží se působit amatérsky, což se daří, akorát děsivých momentů ubylo. Tempo si však film drží skvěle a i přes očekávaný twist to rychle uteče. O něco slabší než původní 2 díly, výrazně lepší než díl třetí.(20.12.2015)

• divak84

jednička a dvojka parádní, trojka o ničem a 4 evropský paskvil s tragikomickým scenařem, postavami i herectvím.. Manuela Velasco je ovšem kočka :)(15.12.2014)

• stitch7

Moc špatné. Absolutně bez napětí - to sice ani ve trojce nebylo, ale při jejím sledování jsem se alespoň bavil. Postavám se snad ani nedá fandit. A ta animace na konci? Jakože by ještě mohla být pětka? Ne, díky.(26.12.2014)

• Redi

Víc jsem u toho trpěl, než se bavil. Kdyby aspoň všichni nehráli, jak kdyby zrovna vylezli z nějaké venezuelské telenovely. To bych potom překousl loď plnou nudných a plochých postav, s megaohraným příběhem celé série a bez atmosféry o něco snáze.(28.12.2014)

Ach kam sa len podel ten skvelý, napínavý a originálny REC z barcelonského paneláku. Po nezvládnutej trojke som od Balaguera čakal oveľa viac. Vo finále však Apocalipsis nepresiahol tieň veľkého množstva iných prevažne amerických snímkov tohoto typu. Rovnica: vírus + hlúpy ľudia + uzavretý priestor tá tu už bola veľakrát a veľakrát z toho bola sračka. REC 4 sračka nie je ale ďaleko to od nej nemá. A aj to bude možno len tou španielčinou a krásnou Manuelou. 3 hviezdy len tak, tak. Nebyť to pokračovanie jedného z top hororov moderného milénia, pre ktorý mám slabosť, bol by som ešte kritickejší. Slabých 50 %!(30.12.2014)

• M.i.k.e

po zásadně jiné trojce,která mi v rámci série přinesla zklamání (sama o sobě by přitom obstála),jsem se opravdu těšil na Balaguerův návrat.Bohužel těsně po shlédnutí musím uznat,že kouzlo prvních dvou filmů je definitivně pryč.Angela je sice zpátky,ale to je tak jediný klad,který Apocalipsis přináší.Jinak jde o žánrovou tuctovku bez výraznějšího nápadu a hlavně bez atmosféry.Stísněné prostory jsou sice zpět,ale za celý film se neobjevila jediná podařená lekačka,nebo cokoliv,co by oživilo uniformní hororovou nudu.Zklamání a po zásluze nejslabší díl série...40%(17.12.2014)

• korndaddy

Nechci říct, že film celkem zesral celou předchozí napínavou jízdu a jakožto poslední díl, jenž by měl být onou pomyslnou třešničkou se vším co předchozí díly trumfne na plné čáře, ale tady se to bohužel nekoná. Už změna stylu natáčení se prostě nehodí.. Ano pan režisér říkal.......... Ale proč děláme věc takhle a finále rozjedeme jinak? Trochu mi to smysl nedává, ale tvůrci nejspíš věděli co dělat a já jim do to kecat nejspíš nemůžu... A nebo víte co??? Zesralo to starší díly. Nadupanou.jedničku určitě.... Tohle je hodně slabý čajíček...(20.12.2014)

• manonfire

Naprostý průměr, spíše ještě méně, nemůže vzhledem Balaguerovu jménu a dosavadnímu vývoji série pod jeho taktovkou vydat na víc, než slaboučkých. 20%(21.2.2015)

• toffy

Španielsky masaker vrtuľou z motora. Po slovensky - nuda, kde nefunguje vôbec nič! Čo je sranda, že pri tej vrtuli som sa bavil najviac...(9.6.2015)

Už len to zasadenie príbehu na loď ohlasuje béčkovú zápletku ako hrom. Napätie sa po srandovnej trojke síce vrátilo, ale všetko ostatné je tu proste dementnejšie než predtým. Ani jedna postava nie je sympatická a keď sa hľadá vinník po vzore Carpenterovej Veci, je vám proste jedno, koho predtým odkrágľuje. Najslabšia časť, ale stále spracovanie na dosť dobrej úrovni, aby som to úplne nezatracoval, aj keď pôvodnému filmu to robí dosť zlé meno.(28.12.2014)