REC 4: Apokalypsa

(festivalový název)

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

• Flipnic

Vidět to v BLUray verzi, asi by to byl zcela odlišnej zážitek kvůli těm scénám soubojů se vzteklýma zombíkama, ale i tak jsem přesvědčenej, že bych nehodnotil výš ... Režisér se veze na přeceňovaném úspěchu prvního dílu a místo na atmosféru, souboje se zombies, budování nejistoty a aspoň nějaké bližší souznění s hrdiny filmu, se soustředí na dialogy ... Samozřejmě nejen kokot RedAK ovládá španělštinu, na rozdíl od něj se tím tady nepotřebuju infantilně chlubit. Koukal sem na čas stopáže a skutečných 45 minut se na lacině působící lodi nestalo nic, jen se kecalo a kecalo, ale naprosto o ničem!! Těch 45 min, kdybyste si vystřihli, tak to na filmu vůbec nic nezmění ... Takže nuda. Pak se rozjede sice docela slušný peklo, kdy se začně posádka lodi řezat se zombíkama, ale na nějaký GORE scény zapomeňte ... Jsou zde asi dva záběry prokousnutí krku, jakási strunová sekačka jednou v akci, protože podruhý ji asi kvůli malýmu rozpočtu už prostě nedokážou nahodit, a to je všechno... Pokud už někdo upadne do spárů běsnících nakažených, kamera jde bokem, nebo se raději úplně vypne a raději sleduje další nezáživný dialog naprosto nedůležitých postav ... Co je špičkově provedeno, tak masky zombíků a jejich xichty, to je fakt na jedničku s hvězdičkou. Ale to je tak všechno. Prvnímu dílu jsem udělil krásné 3 ***, byl tajemný, byl nový, byl to "FOUND FOOTAGE" <-- což tohle není !!!! (další obrovská chyba, ta loď k tomu vyloženě vybízela ... ), měl atmosféru, kterou budoval, byl temný a tajemný. Zde práce s temnotou, stíny, klaustrofobií atd. naprosto chybí ... Vlastně zde chybí cokoliv, co by zde mohlo být a nebylo... a protože nebylo, tak se mi to nelíbilo a hlavně mne to nudilo. Celá série jde evidentně do kopru postupně co díl to další díl ... Neoblíbená "trojka" je proti tomuto skvost!! Film jsem shlídl spíš z pohnutek osobní povinnosti, abych předehnal v komentáři a hodnocení "sofistikovanýho" kokota J*A*S*M*A a utvrdil se v tom, že přece jen do toho stáda oveček, čekající na tohle rok jako etiopani na déšť z nebes, skutečně nepatřím ... 2/5 a to ještě z milosti ...(30.11.2014)

Bohužel kouzlo s předchozích dílů se vytrácí se spolu s dalšími zásadními prvky téhle seria tak jako tak jsem se bavil a pořád to stalo za shlédnutí a pečlive sledování myšlenka byla zprvu dost naivní ale pak se s ní vyvinul kvalitní námět k bezva. Zombie horroru.(4.1.2015)

• Eluin

IMHO zbytečný film, kterému jsem tu šoupnul jednu hvězdu za příjemnou vzpomínku na skvělý první díl...(23.1.2015)

• Fr3nk

Tady se dá napsat fakt jen jedno, po milion letech a nekonečném protahování, se nám dostalo akorát tak zklamání. Libovka Rec měla skončit po druhém díle. Tohle už byla jen snůžka hoven.(10.2.2015)

No tak tohle překonalo všechny 3 díly.. 1 a 2 super 3 taková slabší a 4 už velké nic moc(16.3.2016)

• Trešlson

Rec 2 považuji za jeden z nejlepších hororů po roce 2000. Trojka mi přišla úplně mimo a čtyřka, která není tak hrozná jako trojka, kvalit prvních dvou dílů ani zdaleka nedosahuje. Těžko říct, jestli je to tím, že se upustilo od found-footage formy, ale tohle se zkrátka nepovedlo a uřvanej závěr mě už vyloženě sral. Malé ohlednutí za celou sérií zde: https://t2knews.webnode.cz/l/tema-hororove-serie-i/(21.1.2018)

Osvěžení v případě prostředí jsem vítal, ale jináč jsem byl víceméně zmatený z čeho se vlastně vzal vraždící virus a jakou měl roli s nemrtvými a chápu, že Balagueró si přál opět spoustu krve a křiku, ale posledních 20minut mi už hystericky ukvíčená Manuela trhala ušní boltce. Vyčerpaná série. 50%(14.6.2018)

• AngelG

Tak další pokračování je tady a Ángele očividně tou hrůzou ztmavly vlasy.. No jen těžce se po shlédnutí nacházejí slova, která by tak nějak shrnula celé mé zmatení, zhnusení, zklamání a jiné negativní vjemy, co se mi celou dobu honily hlavou.. Jedno je ale jasné, jak Balagueró, tak i Plaza se prostě jako mnoho jiných snaží z jednoho úspěšného konceptu vytřískat tolik, kolik to jen jde.. Což o to, horší ovšem je to, že stejně jako ti mnozí jiní, tak ani oni nechápou (anebo chápou), že už opravdu není z čeho vařit a vlastně se ani nedokáží pořádně rozhodnout, o co tam tedy jde doopravdy - jednou jde o nákazu, poté o posedlé, poté tam prostě jenom lítají nakažení skoro zombie a teď jde opět o nákazu nějakým parazitem.. Takže co se tam sakra děje? Každopádně první díl byl brilantní, pamatuji si na to moc dobře, kdy to člověk viděl poprvé a byla jsem podělaná až za ušima, druhý díl taky nebyl vůbec špatný a ten náhlý zvrat nad vysvětlením "nakažených", byl i docela cool, ovšem od třetího dílu to šlo značně z kopce a těžko říct, jestli za to mohlo rozdělení hlavní filmařské dvojice anebo to, že už prostě opravdu není dost matroše na to, s tím lépe naložit.. Víc už snad není potřeba dodávat, jen to, že snad se vzpamatují a do ničeho dalšího se už nepustí..(3.1.2015)

• Frantisek.Fu

30%(1.5.2018)

Vůbec ne nejslabší ze série REC! Právě naopak, napětí, akce, vytknul bych akorát slabší pointu, rozřešení a konec jak z blbé komedie-myšlena potitulková scéna.(21.11.2018)

Já jako fanda této hororové série jsem byl spokojen i s tímhle dílem. Dávám 70%. Nenechte se odradit od nízkého hodnocení. [REC] 4: Apocalipsis určitě stojí za shlédnutí.(16.12.2014)

• PfefferSalz

K poslednímu [REC]u můžu říct maximálně to, že kdyby mě (spolu s Génesis) minul, vůbec nic by se nestalo a já (vlastně nikdo) bych o nic nepřišel. Jinak CGI opice byla prostě nejvíc ever. Připadal jsem si jako ve stroji času, který uletěl do konce devadesátých let a drze si zalaškoval s Mumií na úrovni podrážející nohy sobě samé. Tak aspoň, že Anděla je v pohodě.(18.12.2014)

Nebolo to vôbec zlé. Len mi je ľúto, že si Balagueró viac neveril a upustil od ručnej kamery. Teda ručnej typu REC 1 a 2. Po dejovej stránke je to na úrovni prvých dvoch dielov aj keď pribudlo predvídateľnosti. Na trojku to nadväzuje v podobe jednej babičky, ktorú ak by škrtli, tak sa vôbec nič nestane. Stiesnené priestory, tma a zombie vytváraju slušnú atmosféru ale nie je to atmosferá hororová. Skôr sa hodí k nejakému thrilleru o nakazených. Zvukové efekty a hudba sú na úrovni, maskéri sa zahanbiť tiež nedali. Je tu dosť odkazov na prvé časti a zopár vysvetliviek. Celkovo ide o pohodové nenudiace pozeranie a to aj vďaka veľmi rozumnej stopáži a minimálnemu naťahanovaniu.(19.12.2014)

• goodnic

Tímto bych chtěl oboum pánům režisérům poděkovat za to, že naprosto pokurvili ze začátku výbornou sérii. Svině zasraný.(24.12.2014)

Ani ctyrka nezklame. Zajimave prostredi stare lodi. Reporterka tentokrat trochu moc hystericka. Jinak vse pri starem. Trochu to smrdi zombie, tak tentokrat jen 4 hvezdy. ...a ma to pokracovani !) Uz se tesim, koho kousne ta ...(28.12.2014)

Nechci bejt svině, protože tuhle série mám moc rád, ale víc než průměrný hodnocení si to nezaslouží. Jde určitě o nejslabší část a dost mě to mrzí. Očekával jsem něco víc, zakončení ve velkém stylu a hlavně spousty nových informací o výborně nastaveném příběhu. Nestalo se vlastně skoro nic a atmosféra i kouzlo prvních RECů je pryč. Zbylo jen hrstka neustále dokola běžících lidí a pár uslintaných zombíků. Asi tvůrcům došel dech a připadalo mi, že sami nevědí jak to dotáhnout do konce seč se snažili dokud jim síly stačili. Pro mě určitě zklamání a budu jen vzpomínat na dokonalost prvních dvou dílů.(26.1.2015)

Jej, ale to né. Bohužel tohle slibovalo velké Něco a to nepřišlo. Bez ruční kamery, s až velmi epickou hudbou už to není ten starý dobrý REC co to byl. Plus teda takhle nevtipně si půjčovat vtípky z Braindead, to uplně nebylo šťastné.(9.2.2015)

Tak tenhle čtvrtý díl je daloko lepší než předchozí kousek.Trochu nápadou režisér měl ale, využít je k úplné dokonalosti,tak jak se mu to podařilo v 1 a 2 díle se mu zřejmě nedaří.Doufejme že,další pokračování nevznikne. Za mě no 50%(15.2.2015)

• JohnZ87

Jednoznačně nejslabší film série a bohužel i její nedůstojné zakončení. První dva filmy byly vynikající a stavěly hlavně na temné atmosféře stísněných prostor paneláku a záběrech z ruční kamery. Toto všechno finální film postrádá a co se atmosféry týče, je na tom čtyřka ještě hůře než trojka, která přinsela do série alespoň nějaké pozitivní změny. Ačkoli by se mohlo zdát, že útroby lodě nabídnou podobnou atmosféru jako panelák, není tomu tak. 50%(24.5.2015)

• Pitryx

Tak tvůrci se vrátili ke druhému filmu a natočili pokračování. Opět obyč. zombiárna, ale má švunk jako ďas. Trapné FF kamerování je chválazombiemu pryč, a tak se to vcelku dá. Já to sypu za čtyřicet, protože je to přece jen klišárna. Ale jistě se dá dívat i podruhé.(5.11.2017)

Tak oproti třem předchozím dílům to je slabší, ale zas žádná katastrofa to není. Pravda, že jsem trošku zklamanej z toho odhalení, že za vším je jen jistý parazit, verze o posednutí z dvojky mi vyhovovala mnohem víc, ale co se dá dělat. Další co se moc nepovedlo tak bylo přenesení děje z města na loď což zrovna na moc velkou apokalypsu nevydá a taky, že ne. No, ale abych jenom nenadával tak zombíci i když jich pochopitelně není mnoho tak vypadají opravdu dobře a atmosféru to má slušnou. Nejmenovat se to REC tak by to byla slušná zombiárna, ale takto bohužel jen nepodařenej závěr jinak výborné série. Zklamání v rámci série obrovské, ale i tak se na to dalo Koukat a některé scény stály za to. Za zkouknutí to rozhodně stojí.(30.11.2018)