REC 4: Apokalypsa

(festivalový název)

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

• Flipnic

Vidět to v BLUray verzi, asi by to byl zcela odlišnej zážitek kvůli těm scénám soubojů se vzteklýma zombíkama, ale i tak jsem přesvědčenej, že bych nehodnotil výš ... Režisér se veze na přeceňovaném úspěchu prvního dílu a místo na atmosféru, souboje se zombies, budování nejistoty a aspoň nějaké bližší souznění s hrdiny filmu, se soustředí na dialogy ... Samozřejmě nejen kokot RedAK ovládá španělštinu, na rozdíl od něj se tím tady nepotřebuju infantilně chlubit. Koukal sem na čas stopáže a skutečných 45 minut se na lacině působící lodi nestalo nic, jen se kecalo a kecalo, ale naprosto o ničem!! Těch 45 min, kdybyste si vystřihli, tak to na filmu vůbec nic nezmění ... Takže nuda. Pak se rozjede sice docela slušný peklo, kdy se začně posádka lodi řezat se zombíkama, ale na nějaký GORE scény zapomeňte ... Jsou zde asi dva záběry prokousnutí krku, jakási strunová sekačka jednou v akci, protože podruhý ji asi kvůli malýmu rozpočtu už prostě nedokážou nahodit, a to je všechno... Pokud už někdo upadne do spárů běsnících nakažených, kamera jde bokem, nebo se raději úplně vypne a raději sleduje další nezáživný dialog naprosto nedůležitých postav ... Co je špičkově provedeno, tak masky zombíků a jejich xichty, to je fakt na jedničku s hvězdičkou. Ale to je tak všechno. Prvnímu dílu jsem udělil krásné 3 ***, byl tajemný, byl nový, byl to "FOUND FOOTAGE" <-- což tohle není !!!! (další obrovská chyba, ta loď k tomu vyloženě vybízela ... ), měl atmosféru, kterou budoval, byl temný a tajemný. Zde práce s temnotou, stíny, klaustrofobií atd. naprosto chybí ... Vlastně zde chybí cokoliv, co by zde mohlo být a nebylo... a protože nebylo, tak se mi to nelíbilo a hlavně mne to nudilo. Celá série jde evidentně do kopru postupně co díl to další díl ... Neoblíbená "trojka" je proti tomuto skvost!! Film jsem shlídl spíš z pohnutek osobní povinnosti, abych předehnal v komentáři a hodnocení "sofistikovanýho" kokota J*A*S*M*A a utvrdil se v tom, že přece jen do toho stáda oveček, čekající na tohle rok jako etiopani na déšť z nebes, skutečně nepatřím ... 2/5 a to ještě z milosti ...(30.11.2014)

• Killer_The

Hodnotenie: 20% Jedným slovom: Apokalypsa!!!!! Angela prežije a je prevezená spolu s prežívšími z komanda na loď uprostred oceána, kde robí vláda experimenty a snaží sa nájsť protilátku. Toľko stačí k deju, čo je urážka toho slova. REC is dead baby, REC is dead. 5 rokov čakania (spinoff Genesys nerátam) na uzavretie geniálnej zombie série, ktorá definovala a ovplyvnila celý found footage subžáner viac ako si myslíte. 5 rokov čakania a Jaume Balagueró nám naservíruje bezkrvnú odležanú zdochlinu zombíka po lobotómii s telenovelovými dialógmi. REC a REC 2 som videl snáď 5x a je to pre mňa etalón moderného zombie hororu s inovatívnou réžiou, geniálnou kamerou a šokujúcou pointou. Apocalipsis je nič, vynútené pokračovanie nasilu, ktoré robí hanbu sérii ešte viac ako aspoň svižný Genesys a zároveň je to prvá čierna kaňka v réžijnej filmografii Jaumeho. Ale dajme si príklad, prečo je REC, taký príšerný film: "Pohrýzol ma kuchár, viete čo to znamená?" Kde je? V kuchyni. Tomuto retardovanému dialógu predchádza scéna, kde 20 mariňákov čaká v kuchyni na obed, počas poplachu, lebo unikla na lodi infikovaná opica. Do kuchyne sa musel ísť pozrieť v podstate väzeň - preživší z komanda, absolútne nereagoval na nakazeného doktora, sám vzal obed a dal nažrať celej posádke, však nech je sranda. REC 4 je debilný film. Dementne debilný s absolútne príšernými dialógmi, nesympatickými postavami a ešte k tomu sa tam až do posledných 10 minút absolútne nič nedeje. Keď prstom ďobnete do akejkoľvek španielskej telenovely v zozname na wikipédii, tak bude mať lepší scénar a viac logiky. Na lodi, kde ide o záchranu celého ľudstva si kľudne tlstý zamastený lodivod hackuje nonstop kamery a terminály do laboratória, prepustená Angela s preživšími zombie útoku si v pohode behajú medzi vojakmi a kujú pikle s posádkou lode, ktorá je síce kráľovský zaplatená, ale však predsa treba držať s klaďasmi. Problém je, ale že Angela je narozdiel od 1 a 2 v podstate vedľajšia postava a je záporná. Má predsa v sebe parazita/démona zodpovedného za nákazu? Či nie? Ako sa ukáže počas dialógu, kde hlavný veliteľ JamesBondovsky aktivuje detonáciu celej lode, všetko je inak. O čom teda je REC? Prvú hodinu sa behá po lodi zhora dole, musím zdôrazniť, že ide len o lacnú kulisu, ktorá nemá na dej absolútne žiaden význam narozdiel od prastarého domu z 1 a 2. Najprv Angela uniká z labáku, chytia ju, stretáva sa s Lucasom a starou bábrlou, čo prežila svadbu v REC Genesys. Každý si myslí, že je nakazená, potom sa samozrejme začne kaziť loď, niekto pustí nakazenú opicu, prepukne nakáza, zase sa behá hore dole. Nečakajte ale žiadnu šťavnatú zombie nákazu. Až na ďalšiu retard scénu, kde týpek behá po lodi plnej samopalov radšej s 30 kilovým lodným motorom s vrtuľou na pleci (ktorého naštartovanie trvá asi minútu) a rozmrdá jednému zombošovi hlavu na kašu, tu nič nie je. Vážne. Nula bodov. Úplne servilná behačka po úzkych chodbičkách. Tých 20% dávam čisto za posledných 10 minút, kedy Angela uniká pred zombie opičkami. Koniec nestojí za reč. Vlastne za REC. Ale nebudem vám ho kaziť spoilermi, keď budete mať žalúdok na túto zombie morskú nemoc. Je paradoxné, že najlepšia minúta z filmu, je kamerový záznam z REC2. Takže raz dva tri, pozerajte sa do paličky z Men in Black, REC 4 nikdy nevznikol.(15.12.2014)

Série tímto snímkem ztratila naprosto na děsivosti, oblíbené jumpscares z jedničky jsou fuč, nicméně se odprostila od stupidní dvojky a vcelku chytře(vzhledem k odpadu, jakým dvojka je) zmínila několik detailů jak z dvojky tak i z trojky. Líbí se mi, že pro pozorného diváka připravili jakousi připomínku předchozích dílů. Angela byla zase o něco hysteričtější, hlavní hrdina, jenž začne býti hrdinou až na samotném konci, prodělal prapodivnou změnu osobnosti, kdy se běhěm 5 vteřin změnil z naprostého zbabělce na chlápka, co jde zachránit křehotinku. Nicméně film mě skutečně bavil, jen bych asi doporučila od něj očekávat spíše akční cosi než-li napínavý horor, kterým byla jednička.(3.1.2015)

Musím sa tohoto filmu zastať. Také nízke hodnotenie si to nezaslúži. Je to niečo iné ako sme čakali, ale určite to nie je také zlé ako niektorí píšu. Skôr to pričítam sklamaniu. Podľa mňa sú to solídne 3* čiže 65-70%(7.1.2015)

Tak a REC už se definitivně změnil na klasickou "zombičinu". Ne, že by to byl špatný film to ne, je tam solidní akce i atmosféra, ale už to není REC a to je škoda. SPOILER Škoda toho konce pod vodou už jsem myslel, že tu sérii pěkně zakončí, ale oni ne. KONEC SPOILERU Hodnocení: 55/100.(7.1.2015)

• masino

Chcel som dat trosku lepšie hodnotenie, ale toto /ako aj minula cast/ už nebol REC. O niečo lepšie ako posledne "veldielo", ale na prvé dve sa to opat nechytá. Obyčajný zombie horor. Fajn masky, pekná Angela.... Ale tam to aj končí... nekazte seriu dalsimi castami... Danke. Tschüss.(21.1.2015)

Potěší prostřihy z prvního dílu, a hlavně návrat hrdinky z jedničky. Úsměvný odkaz na třetí díl mě rozesmál(stará babky chodí po lodi, a otravuje hlavní hrdinku, aby zjistila, jestli je ze strany ženicha nebo nevěsty). Jak už tu bylo zmiňováno, jde o první díl bez ruční kamery. To vlastně úplně neplatí, protože tam rozšifrovávají záběry, z pokažené kamery z prvního dílu. Konečně někoho napadlo, využít lodní motor netypickým způsobem.(16.2.2015)

• Uragan

Mé velkolepé očekávání je tady... a co k tomu říct??? Bííída!! asi jsem se na tu finálku tak moc těšil že stojí naprd... už to nemá takový náboj co první dva díly... ale to se asi dalo tak trochu čekat... už je to nějaký pátek od REC2 takže se hodně změnilo a z filmu se stala zombi párty... 45%(31.3.2015)

• Brano

Štvorka pokračuje presne tam, kde druhý diel končil. Tomuto filmu najviac chýbala vypätejšia atmosféra a viac krvavých-akčných zombie scén. A samozrejme nejaké menšie zápletky, pretože v úvodnej polhodine sa tu nič dokopy nedeje. Idea štvorky nebola zlá a záver bol stráviteľný. Je to točené normálnou kamerou, čo vnímam tiež ako pozitívum. A Postava Manueli Velasco sa mi páčila a ku koncu bola aj trochu akčnejšia, na rozdiel od tej hysterickej novinárky z jednotky. Záverečná vtipná scéna s ňou po titulkách potešila. Moje celkové hodnotenie REC: Jednotka dosť preceňovaná, ale čo sa týka atmosféry tak v tom vynikala, dvojka prepadák a trojka u mňa doposiaľ najlepšia! Síce je to skôr len taká bezhlavá vyvražďovačka, ale aspoň zábavná. A štvorka, ako samostatný film nestojí za veľa, ale v rámci série ma to výrazne nesklamalo. Tak na jedno pozretie. Myslím, že sa ešte dočkáme ďalšieho zbytočného pokračovania. /45%/ (7.6.2015)

• Purity1711

Tááák. Z činžáku do tankeru. Teda, po výbornej 1 a 2 som čakal niečo podobné ale ... Horor, found footage, strach a atmosféru (klaustrofóbia tu vôbec nefunguje) nám vystriedala akcia a zbrane. Film nie je zlý ale ani žiadna sláva. Krv, gore, zombies, streľba, sympatická Manuela Velasco tu samozrejme sú, len už to nejak nefunguje, aby to dokázalo navodiť tú správnu atmošku. Úvod sa vlečie, kecá sa, niečo sa poondí, sem-tam je nejaká rezačka s infikovanými, niečo sa vysvetlí z predchádzajúcih dielov a potom už len rýchly spád do finále. Záver .... :-D ? Škoda nevyužitého potenciálu, u mňa slabých 40%.(1.12.2014)

Jak dlouho jsem čekal na mou milovanou Ángelu? Předlouho a po sračkoidním Génesis je Apocalipsis jako pohlazení od ní. Balagueró vcelku povedeně dává smysl věcem minulým a série tak začíná se čtvrtým dílem držet pohromadě. Zároveň nestrávil na castu 40 minut jako někdo, takže i ostatní herci jsou vcelku sympatičtí (až na ty, kteří sympatičtí být nemají) a povětšinou jsem jim smrt nepřál. První kecací půlka mě vůbec nenudila, naopak přesně tady Balagueró zapojil chybějící body a pak se začali všichni muckat cedníkama, křoviňákama a kdo ví, čím ještě. Konec byla pěkná kravina, ale za tuhle kravinu jsem rád, protože bych opravdu nepřežil, kdybych Ángelu viděl naposled (ale kdo ví, co bude a nebude)...jo když už jsem u toho konce, tak po několika jménech už konečně stojíme nohama na zemi...za což jsem rád, vody už bylo v REC dost (a svateb taky)...(19.12.2014)

• DonBraso

Nakonec jsem zjistil hlavně to,že Jaume to umí lépe než Plaza,protože třetí část,jsem neváhal ani sekundu a dal odpad.Proto jsem ke čtyřce šel s čistou hlavou.Jedna věc mě zajímalo a to prostředí.Viděl jsem snad jenom jeden horor na lodi a nebyl vůbec špatný a musím říct,že tady sice žádná velká show to taky nebyla,ale na pěkný průměr ano.Začátek je trochu guláš,ikdyž začne tedy hned z plna hrdla.Postavy jsou na místě,zoombíci vyčkávají,pár rad do řady,laboratoř a můžeme začít.No můžu říci,že se na to nekoukalo vůbec špatně,jenom mě chyběla naprosto atmosféra a Španělská lehkost prvních dvou dílů a ani mě nevadilo,že to není z první osoby natočené.Že se vrátí Velasco je sice fajn,ale důsledek na film to má jediný,přijít tomu nakloubeček jak to tedy s tím virem je.Sice je tam zas pár menších hovadinek,ale všechno je to spíše akční až takové americké,kde se to žene rychle ke konci,tak snímek nezačne nudit.Nebýt to REC,tak hodnotím i výše,ale bohužel,čekala se nějaká větší kvalita,ikdyž ruku na srdce,nečekal jsem od toho vůbec nic extra,takže mě to spíše mile překvapilo.50%(23.12.2014)

• warrenur

Zo vsetkych REC-ov asi najslabsi diel. Co je skoda, pretoze atraktivna spanielska kocka Manuela sa opat ide pretrhnut, aby to malo aky-taky nadych autenticity a vtiahlo do deja. Zial, v mojom pripade som uz vnimal niekolkokrat ohranu pesnicku, tie iste dejove zvraty a miestami prepaleny dej so zombikmi z podobnych zanroviek. Z prostredia lode plnej trubiek a tmavych zakuti sa isto dalo, hlavne co sa tyka budovania atmosfery, vytazit ovela, ovela viac. Niektore akoby zvraty, sa udeju az prilis nasilu a nie vzdy davaju logicky zmysel. Mierny podpriemer. A cuduj sa svete akosi mi chybala "rucna kamera", co nezvykne byvat moja salka kavy. Uplny zaver mi prisiel hlupy, zvlast ked si clovek uvedomi, ze plamen je zarucena "dezinfek- dezinsek-, ci deratizacia. :) Videne vo full-HD a ako inak, v noci a s kvalitnymi sluchadlami.(30.12.2014)

Myslím,že to bylo celkem dobré zakončení této zpočátku skvělé série!Nejslabší,aspoň pro mě,byla 3,to se fakt nepovedlo!!!(1.1.2015)

Docela dobrý diel ktorý mal tú správnu atmosféru a aj zombies vyzerali dobre. Osobne found footage nemusím ale tu mi to chýbalo. Aj trojke som znížil hodnotenie kvoli tomu. Dej bol ale aj tak dobrý, mal strašne vela prevratov a zápletiek. Čakal som niečo lepšie ale aj toto málo stačilo, oproti niektorým dielam ktoré vyšli v roku 2014. Osobne sa mi to páčilo viacej ako Pod zemí. Na jednotku to nemá a dvojku to neprekoná takže to skončilo tam kde trojka. Trojka a štvorka sú si dosť podobné a osobne medzi nimi neviem vybrať ktorá je lepšia tak zostali v remíze. Neviem či sa má tešiť na päťku alebo nie. Nechám to na osude. Ale osobne by som ból rád keby že dopadne tak ako tento diel.(8.1.2015)

Oproti 3ke výrazný posun hore. Tvorcovia sa tu snažili vtlačiť deju aj nejakú myšlienku, herci hrali, zombíci kúsali, krvi mnoho(11.1.2015)

Jednoznačne lepšie ako 3 ale vôbec nie na takej úrovni ako 2.Tentokrát sme na lodi a v podstate je to zase to isté , nič nové sa nedozvieme len sa zase nakazí a zabije pár zombie.Asi najviac ma teda mrzelo že sme sa nejak nedozvedeli presne čo to je za vírus, iba tak na okraj o tom bolo niečo povedané.Manuela tu je strašne sexi.Oproti 3 to tu je ale vážnejšie a uzavretejšie čo je len lepšie.Ak bol toto posledný diel tak som nespokojný pretože po parádnej 2 je toto len slabý odvar.Ale oproti hororom o zombie čo sa teraz točia to je nadpriemer.U mňa teda 4*.(17.1.2015)

Velký posun oproti předchozímu dílu! Ten jsem nezvládl ani dokoukat. Naproti tomu Apocalipsis je slušná jízda se skvělými maskami a dobře zvoleným prostředím tankeru. Kultovním prvním dvoum dílům to samozřejmě konkurovat nemůže, ale špatný film to určitě není. S čistým svědomím tedy 3 hvězdy.(22.2.2015)

Poslední díl REC je o něco lepší, než třetí díl, který se rozhodl zbořit všechny původní konvence, a tak nějak se vykašlat na všechno co dělalo sérii, sérií. Ruční kamera a found footage je včudu, což sice dovoluje lépe vytvářet příběh, ale potenciál je vytěžen sotva z poloviny. O původu zombie nákazy se dozvíme stejné nic, jako v předešlém díle. Je vidět, že rozdělení režijního dua bylo pro celou sérii průšvih. Pokud však odhlédnu od původních dvou dílů, které jsou prostě špičkou zombie žánru, stále jde o koukatelný a zábavný počin.(25.2.2015)

Už to nie je to, čo bývalo, vytratilo sa to kúzlo kamery, na ktorom ten film fungoval, vytratila sa neistota, strach a otvorené ústa.Aj keď trojka bola o ničom, štvorka sa troška pozbierala a snaží sa divákom objasniť isté veci, ktoré boli zahalené tajomstvom.Napriek tomu všetkému mi to príde ako čistá zombie vyvražďovačka, len tentokrát na lodi, žiadne prekvapenie, žiadne rozuzlenie, len vcelku rýchla ubiehajúca minutáž.(25.6.2015)

Ve čtvrtém snímku série [REC] se tvůrci vrátili k reportérce jmenující se Ángela Vidal, známá z prvního a druhého dílu. Že by po kritice diváků dějového odklonu ve trojce? Každopádně dle toho, jak to s ní ve dvojce skončilo tu máme možnost viděl co se dělo dál. A příběh nás zavádí na jakousi loď s vědci hledající na virus lék. A samozřejmě nic nejde podle plánu. Po delším úvodu, aby se divák zorientoval, se pomalinku zvyšuje napětí a vše se roztáčí až do krvavého finále. Děj je více akční než hrůzostrašný, ale takových je snímků vícero. Strach to tedy nebudí a je znát dějová šablonovitost. Zakončení příběhu také nijak nepřekvapí, neboť od dob snímku ´Vetřelec´, se toto použilo opravdu nesčíslněkrát. Pecka to tedy rozhodně není a jako samostatný film by to zřejmě neobstálo, ale jako doplněk série s podtitulem - a jak to bylo dál - bohatě postačí.(22.4.2017)