26.4. 1986 atómová explózia úplne zničila štvrtý reaktorový blok černobyľskej jadrovej elektrárne. V nasledujúcich mesiacoch boli nasadené tisícky vojakov z celého Sovietskeho zväzu na dekontaminačné práce. Len málo z nich vedelo, v akom nebezpečí sa nachádzajú. Po mnohých rokoch sa ťažko chorý Valerij ilegálne vydá do Nemecka hľadať svojho priateľa Viktora, s ktorým pracoval v dekontaminačnej brigáde. Chce sa pred očakávanou smrťou pokúsiť o naplnenie ich spoločného sna - cesty do Anglicka, ktoré bolo pre nich symbolom šťastia a slobody. Posledné stopy Viktora vedú do Berlína. Valerij ho hľadá po malých hoteloch a bytoch mafiánov a priekupníkov. Jeden motel na konci mesta patrí Rusom. Žena pána domu Maria (hrá ju Anna Geislerová) povie Valerijovi trpkú pravdu o osude jeho priateľa. Valerij ju ale nechce prijať a kúpi dva lístky do Anglicka. (oficiální text distributora)

• Aňa Geislerová (Maria) vzpomínala, že "když jsem to viděla poprvé, tak jsem byla docela příjemně překvapená, protože jsem vlastně neznala scénář. Oni mi ho nepřeložili do angličtiny, byl jenom v němčině a já německy neumím, takže jsem znala příběh jenom z vyprávění a teprve při natáčení jsem pochopila, co se tam vlastně děje. Jenom mě mrzelo, že jsem do toho nastoupila hrozně narychlo, měla jsem jenom čtrnáct dní na přípravu, takže mám pocit, že jsem to možná trochu odflákla. Že jsem se jenom pocitově snažila trefit do něčeho, o čem jsem vlastně moc nevěděla. Ale zase na druhou stranu to nebyla tak velká role, takže by mi ji ta příprava třeba zbytečně zkomplikovala." (NIRO)