poster

Sebbe (festivalový název)

 • Švédsko

  Sebbe

Drama

Švédsko, 2010, 80 min

Režie:

Babak Najafi

Scénář:

Babak Najafi

Kamera:

Simon Pramsten

Střih:

Andreas Nilsson

Zvuk:

Henrik Ohlin

Scénografie:

Gilles Balabaud

Kostýmy:

Marie Flyckt
(další profese)
 • Marigold
  ****

  Fanasticky nasnímané sociální drama, kterému padá řetěz hlavně když režisér sáhne po obzvláštňujících efektech a naruší tak magicky blízkou vazbu postav a skvostné kamery Simona Pramstena. Nicméně obraz sociálního prostředí göteborgské spodiny je tu bolestně autentický a detailní, což jen podtrhuje úchvatný výkon Sebastiana Hiorta af Ornäse, který to nikým nechtěné stvoření vystihl neskutečně trefně. Babak Najafí je nepochybně velký talent, takhle ryzí severská žánrovka je toho názorným příkladem. Silné ****.(28.3.2011)

 • misterz
  ****

  Smutné, veľmi smutné. Nie je nič smutnejšie ako keď sa matka poriadne nestará o svoje dieťa. Pomalé tempo snímku dovoľuje tento depresívny stav matky so synom pocitovo pekne precítiť. Sebbe ako hlavná postava si tak diváka získa takmer okamžite. Páčila sa mi aj hudba, ktorá tu výborne prispievala k všeobecnej clivote a smútku. Ó áno, škandinávci takéto snímky vedia točiť. Realita všedných dní mnohých rodín, o ktorej sa moc nehovorí... Len škoda pri konci tej kvázi teroristickej eskapády s dynamitom, po dramatickej stránke by sa to obišlo aj bez toho. 80/100(11.1.2016)

 • Malarkey
  ****

  Jakmile je pod názvem filmu napsáno, že se jedná čistě jen o drama a země původu je jeden z pěti skandinávských národů, můžete si předem být jisti, že ačkoliv to bude jakékoliv drama, víceméně pokaždé Vás sejme. Sebbe je film debutanta Babaka Najafiho, který je zaručeně čistokrevným Švédem s Íránskými kořeny. No a už ten tuhle životní depku zvládl naprosto s přehledem. Sebbe žije v dost průserový rodině čítající jednu matku. Sám je součástí šikany a přitom není vůbec hloupej. Dětskej svět je ale přeci jen něco jinýho a tak v jeho očích sledujete čiré zoufalství, které na něj střílí depresivní šípy ze všech stran jeho života. Postavu Sebastiana zahrál Sebastian Hiort af Ornäs naprosto luxusně. Vyčetli jste mu, jen z očí, prakticky všechno to smutné. Závěr už byl brutální přeháňka, ale na druhou stranu splnil to, co si režisér od něj vyžádal. Byl jsem napjatej jak struna od balalajky.(3.9.2015)

 • Aluska88
  ****

  Snímek Sebbe přináší drsný příběh dospívajícího kluka, se kterým se život vůbec nesere, a činí tak realistickým a krutým způsobem, jakým dokáží snímky natáčet snad jen severské země. Depresivní, bezvýchodné. Sebbe vede tak bezútěšný život, v němž není snad nic, co by ho těšilo, z čeho by měl radost. Jakoby v něm nebylo místo pro radost, úsměv či pochopení. Slunce do jeho života zrovna moc nesvítí, zato mračna a temná obloha je všudypřítomá. Jen jsem si během sledování říkala, jestli už si nezažil dost a kolik toho ještě musí snést. Už jsem se hrozila tragického konce, ale naštěstí pro něj, se alespoň tato situace nakonec v dobré obrátila. Snad na něj čeká lepší život. Výborné výkony obou hlavních představitelů.(27.12.2015)

 • ricci.s
  ***

  Celkom zaujímavá dráma, ktorá však nie je až taká dobrá, ako som si myslel. Keby sa ma niekto opýtal na nejaký dej, tak by som mu toho veľa nepovedal. Akurát že je to o ťažkom živote jedného 15-ročného fagana zo sociálne slabej vrstvy, ktorý má matku alkoholičku a zlodejku. Chýbala však tomu nejaká scénka, pre ktorú by som si mal film zapamätať, dokonca aj samotná šikana mi prišla až príliš mierna. Lepšou alternatívou je určite spomínaný Klass (2007) - hlavne kvôli brutalite, príp. Min bedste fjende (2010) - hlavne kvôli obsahu, a dokonca aj tie scénky šikanovania mi pripadali lepšie a bolo ich viac, a to tam hrali malé deti. Nakrútené to bolo dobre, herci to zahrali bravúrne, aj prostredie bolo výborné. Napriek tomu ma dráma nechala úplne chladným.(27.12.2010)

 • - Jména všech hlavních postav se shodují se jmény jejich představitelů. (Čulo)

 • - Film byl viděn tak málo lidmi, že Švédský filmový institut nemohl udělat statistiky. (Čulo)