Sebbe (festivalový název)

Simon Pramsten

Andreas Nilsson

Kostýmy:

Marie Flyckt

Celkom zaujímavá dráma, ktorá však nie je až taká dobrá, ako som si myslel. Keby sa ma niekto opýtal na nejaký dej, tak by som mu toho veľa nepovedal. Akurát že je to o ťažkom živote jedného 15-ročného fagana zo sociálne slabej vrstvy, ktorý má matku alkoholičku a zlodejku. Chýbala však tomu nejaká scénka, pre ktorú by som si mal film zapamätať, dokonca aj samotná šikana mi prišla až príliš mierna. Lepšou alternatívou je určite spomínaný Klass (2007) - hlavne kvôli brutalite, príp. Min bedste fjende (2010) - hlavne kvôli obsahu, a dokonca aj tie scénky šikanovania mi pripadali lepšie a bolo ich viac, a to tam hrali malé deti. Nakrútené to bolo dobre, herci to zahrali bravúrne, aj prostredie bolo výborné. Napriek tomu ma dráma nechala úplne chladným.(27.12.2010)

Zlinfest 2010: Podobný námět jako u belgického snímku Regata. Sebastian žije v nelehkých sociálních podmínkách pouze s matkou, která si ráda vypije. Zanedbává školu, kde je terčem posměchu a šikany, uzavírá se sám do sebe. V jednom okamžiku mi snímek také silně připomněl Klass...Režie: Babak Najafi.(4.6.2010)

Fanasticky nasnímané sociální drama, kterému padá řetěz hlavně když režisér sáhne po obzvláštňujících efektech a naruší tak magicky blízkou vazbu postav a skvostné kamery Simona Pramstena. Nicméně obraz sociálního prostředí göteborgské spodiny je tu bolestně autentický a detailní, což jen podtrhuje úchvatný výkon Sebastiana Hiorta af Ornäse, který to nikým nechtěné stvoření vystihl neskutečně trefně. Babak Najafí je nepochybně velký talent, takhle ryzí severská žánrovka je toho názorným příkladem. Silné ****.(28.3.2011)

Smutné, veľmi smutné. Nie je nič smutnejšie ako keď sa matka poriadne nestará o svoje dieťa. Pomalé tempo snímku dovoľuje tento depresívny stav matky so synom pocitovo pekne precítiť. Sebbe ako hlavná postava si tak diváka získa takmer okamžite. Páčila sa mi aj hudba, ktorá tu výborne prispievala k všeobecnej clivote a smútku. Ó áno, škandinávci takéto snímky vedia točiť. Realita všedných dní mnohých rodín, o ktorej sa moc nehovorí... Len škoda pri konci tej kvázi teroristickej eskapády s dynamitom, po dramatickej stránke by sa to obišlo aj bez toho. 80/100(11.1.2016)

Presne takéto filmy mám rada, pretože sa im dá ľahšie veriť. Však koľko je takýchto príbehov, kde matka pije, nevie sa poriadne postarať o svoje dieťa ... a to dieťa tým trpí a predsa ju miluje. Zase raz perfektné Švédsko. Výborne natočené, krásna hudba a obaja, aj Sebastian a aj Eva, zahrali svoje role naozaj vynikajúco. Videné v rámci Season Challenge Tour (10.12.2015)

• - Film byl viděn tak málo lidmi, že Švédský filmový institut nemohl udělat statistiky. (Čulo)

• - Jména všech hlavních postav se shodují se jmény jejich představitelů. (Čulo)