George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Život v materiálnom svete

Dokumentární / Životopisný

USA, 2011, 208 min

Dokument o členovi legendárnych Beatles pod taktovkou Martyho Scorseseho - hneď ako som tieto údaje v televíznom programe zahliadol, o nedeľňajšom programe na večer bolo rozhodnuté. Síce nepatrím k nejakým tým vášnivým fanúšikom Harrisonovej sólovej tvorby, Beatles to je skrátka pojem, a už len kvôli tomu som bol na výsledné dielo vskutku zvedavý (a samozrejme aj kvôli účasti mnohých zvučných mien od Terryho Gilliama, cez McCartneyho až po dajme tomu Erica Claptona). Priznám sa, z úvodu som bol svojím spôsobom nadšený - zhruba dovtedy, než došlo k rozpadu kapely, následný vývoj mi totiž už hovoril veľmi málo a dá sa povedať, že ma po obsahovej stránke až natoľko nezaujal, čiže by som rozhodne ocenil trochu iný pomer, v akom by sa mali rozličné životné etapy priblížiť. No i cez to všetko sa tam našli aj zaujímavé údaje, napríklad o útoku na Harrisona priamo u neho doma, to bolo vcelku šialené a zažiť niečo také, to by ma teda ani moc nelákalo... Každopádne i napriek tomu, že mi po veľký čas ona spomínaná obsahová stránka veľa nehovorila (ani spôsobom života, aký George uznával), musím povedať, že samotné prevedenie dokumentu bolo nesporne kvalitné (ostatne čo iné by sme od Martyho aj mohli čakať, všakže?) a fanúšikovia Georga (resp. Beatles) si s veľkou pravdepodobnosťou prídu na svoje. 80%(16.2.2015)

"George neměl ambici zůstat celý život jen součástí Beatles." Kdybych byl v jednom ze svých příštích životů členem nějakých těch Beatles, tak bych chtěl být veselým Ringem, ale stejně bych byl nenápadným pracantem Georgem. Jsem už prostě takový. Ve snímku mě fascinoval jeho perfekcionismus, nadšení pro hudbu a absolutní vítězství duchovna nad materiálnem, ale to si mohou dovolit jen lidé, kteří se nemusejí starat o placení složenek. Jinak to na můj vkus bylo příliš obsáhlé, některé historky mi připadaly zbytečné a všeobecně bych si to určitě užil ještě o něco víc, kdyby tam bylo méně Krišny a víc hudby.(28.11.2016)

George Harrison je určitě hodně zajímavou osobou, která je tak trochu neprávem ve stínu Lennona a McCartneyho, proto jsem rád, že mu Martin Scorsese, milovník nejenom filmů, ale i kvalitní hudby, vzdal takovou poctu. Spousta zajímavostí, to jo... ale mířit ke čtyřem hodinám? Vidět oba díly Living in the Material World dohromady je téměř nadlidský výkon, který pak v konečném důsledku diváckému zážitku uškodí. 50 %(7.1.2013)

Já mám George docela dost nastudovaného, protože kdyby nebyl polovinu mého života mrtvý, tak bych nosila jeho děti. (Četla jsem pár knížek, poslouchala všechny desky, viděla všechny filmy, překládala hodně textů, blá blá blá.) No a z tohohle pohledu (zatím mám za sebou první část, takže třeba výsledný dojem bude ještě trochu jiný) mi tenhle dokument přijde pouze něco jako komentovaná montáž odkazů, které by člověk našel po vygooglování hesla George Harrison. Neviděla jsem nic, co bych zatím nevěděla nebo neviděla nebo neslyšela. Takže pro mě to s největší pravděpodobností bude za tři hvězdičky, ale je samozřejmě velmi sympatické a chválihodné, že si někdo dal tu práci a vytvořil souvislejší výpověď o Georgovi pro ty, kteří s jeho postavou tolik obeznámeni nejsou. --- Po druhé části: Ta už byla zajímavější. Ale ještě zajímavější mi třeba připadalo, že když se mluvilo o skladbě My Sweet Lord a jak z ní udělali singl, i když se George bál, že lidi nevezmou Krišna text, tak že nepadlo ani slovo o tom, že Gerge byl soudem shledán vinným z plagiátorství právě co se týče této písně a že z toho byla taková ostuda celkem. Zase tak úplně na férovku pan Martin Scorsese nehraje.(5.3.2012)

Z beatlologického hlediska se Scorsesemu povedlo skoro nemožné – neopakovat, co už bylo stokrát řečeno jinde, a když už, tak aspoň volit originální úhel pohledu, nesklouznout na jedné straně do nekritického adorování ani na druhé do bulváru, ale podívat se na život, tvorbu i dynamiku vztahů uvnitř a okolo slavné kapely po svém, hodně intimně a přitom s obyčejně lidským respektem ke všem zúčastněným, a to i u hodně kontroverzních témat – aniž by člověk měl pocit, že se toho ve jménu smířlivosti nějak moc zametlo pod koberec. Co se týká mravenčí práce na postižení všemožných zákrut klikaté životní, osobnostní, tvůrčí i světonázorové cesty samotného George, mám jen tu výhradu, že některé věci (třeba tu o dvou protikladných povahách) jsme možná nemuseli slyšet tolikrát z tolika různých úst, výsledek by asi nebyl o nic míň strhující (zvlášť pro někoho, kdo byl beatlovskou i post-beatlovskou muzikou a celým jejich fenoménem kus života uhranutý) a zároveň by byl o něco málo stravitelnější.(15.2.2018)

• - Harrisonova vdova Olivie o filmu prohlásila: "Skoro vlastně nechci, aby lidé ten film viděli. Je to jako ukazovat všem svá nejosobnější místa." (Morien)

• - Olivie Harrisonová si pro režii tohoto dokumentu vybrala Scoreseseho poté, co viděla jeho dokument o Bobu Dylanovi. (Morien)

• - Koproduktorkou filmu byla druhá Harrisonova žena Olivie. Ta dodala tvůrcům mnoho dosud nespatřených fotografií ze svých rodinných alb. (Terva)