O bozích a lidech (festivalový název)

• Francie

Des hommes et des dieux

Of Gods and Men

O bohoch a luďoch

Drama / Historický

Francie, 2010, 120 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(11.7.2010)

Místy brilantní a jindy zas poněkud nudné. Filosofické spirituální "drama" o víře, násilí, islámských extremistech a v neposlední řadě hlavně film o nezodpověditelných otázkách, které si kladou sami mniši. Ať už trpí misionáři či divák sledováním tohoto snímku, jednu scéna je nezapomenutelná. Jedná se o jakýsi předzávěr, kde kamera zabírá každého člena při "hostině" za doprovodu Labutího jezera, při které už jen čekáte, kdy to přijde… (6/10) [MFFKV 2010](12.7.2010)

• Dadel

Utrpení pro misionáře, a dvojnásobné pro diváka. Typický francouzský festivalový film.(9.7.2010)

• Morien

(1001) Zpočátku jsem zírala s otevřenou pusou, jak mě uchvátil obraz. Ale potom jsem se přistihla, že nevím, co se ve filmu děje, nedokázala jsem se napojit. Nevím, jestli je to tím, že jsem ještě tak daleko po duchovní cestě nedošla, nebo proto, že mne film úplně míjí.(1.4.2012)

• Madison

Meditatívny? Duchovný? Filozofický? Čítam si komentáre a nestačím žasnúť. Zbožňujem duchovné filmy, ale o tomto spojení mám ja trochu iné predstavy. Film, ktorý mi nedovolil dotknúť sa postáv, film, ktorý postráda hĺbku a ktorý je vyprahnutejší než saharská púšť. Beauvois sa tak úporne snažil o vznešené artové umenie, že úplne pritom zabudol na to, že takáto dráma potrebuje najmä silný príbeh a psychologické vypiplanie postáv, no tu absentujú základné filmové postupy. Malickove obrazy o vnútornej opustenosti (Nový svet) alebo len Croweova ruka spočívajúca na obilnom poli (Gladiátor) pre mňa predstavujú duchovnejšie, emocionálnejšie zážitky než tento rádoby náboženský film. A to, že nás núti snáď každých 10 minút pretrpieť mníšske biblické ódy, z neho ešte hlboké existenciálne dielo nerobí.(26.5.2012)

MFF KV 90%(10.7.2010)

• Falko

BAFTA Awards - 1 nominacia: Najlepsi cudzojazycny film(24.4.2011)

Je mi úplne jasné, čo chcel režisér týmto filmom povedať, vždy však ide o to, ako. Vôbec som netušil, že tu bude téma terorizmu tak dôležitá. Úvod sa neskutočne vlečie, ožije to až podrezanými chorvátskymi robotníkmi a vždy keď som si myslel, že sa film konečne rozbehne príde nejaká modlitba (tých je tu na môj vkus až-až) alebo reči o bohu. Tie sú však na mieste, sme v kláštore, ale viac mi sedeli seriózne debaty o situácii, do akej sa dostali a hlasovanie o tom, kto ostáva a kto odchádza. Výsledok je dosť kostrbatý, dramatičnosť sa potláča na úkor kľudnejších pasáží a modlitieb, čo pri dĺžke 120 minút trochu unavuje. Skrátiť to o 20-30 minút a hviezdu by som pridal. 60%.(5.4.2013)

• Nin

O bozích a nejnudnějších lidech na planetě. (3/10)(14.9.2011)

Veľmi hlboký a silný náboženský film, ktorý však dokáže vstrebať aj nekresťansky založený divák. Vynikajúco vykreslené spolunažívanie mníchov a moslimov a ich vzájomnej výpomoci, skvelý herci a výborné spracovanie s ohľadom na fakty a realitu skutočného života v kláštore bez zbytočného prikrášľovania. Dej plynie trochu pomalšie a smerom ku koncu sa prehlbuje filozofia a odkaz snímku, čo by mohlo určitému divákovi vadiť, ale mne nie. Jeden z najlepších duchovných filmov za posledné roky.(18.9.2013)

Duchovní film. Vzácný jev, který se nevyskytne každý rok. Věrohodný, pravdivou událostí inspirovaný, a rozhodně na černobílý pohled na křesťanské mnišství uprostřed světa islámu.(21.3.2011)

Duchovný zážitok. Obzvlášť vrcholná scéna bez slov, iba s Čajkovského hudbou. Je to scéna prijatia reality a zároveň krásna ukážka lásky a spolupatričnosti v rehoľnom spoločenstve. Presvedčivý dotyk Pravdy. Odovzdanosť, nádej, prijatie smrti a jasné zažiarenie zmyslu života. Hudba z Labutieho jazera mi v podvedomí nechtiac vyvolala spomienku na film Čierna labuť s Natalie Portman v hlavnej úlohe. Ale ako sa dá porovnať neporovnateľné?! Hudba tá istá, pocity totálne rozdielne!!(28.12.2011)

• bassator

45th KVIFF 2010 - OPEN EYES - Otevřené oči (Des hommes et des dieux / OF GODS AND MEN / O bozích a lidech)(20.8.2011)

Zejména z počátku má film velmi pomalý rozjezd, postupně ale dějová linie vyplouvá na povrch. Mj. opětovně výborné užití filmové hudby - Labutí jezero od P. I. Čajkovského, jako např. v Billy Elliotovi. Bratr Amédé je ztvárněn francouzským hercem - Jacques Herlin, který je u nás znám např. ze seriálů Teta (popř. Pehavý Max a strašidlá) http://www.csfd.cz/film/70524-teta/, Dobrodružsví Viléma Tella http://www.csfd.cz/film/47916-dobrodruzstvi-vilema-tella/, a např. z fimu Šimon a Matouš (role komisaře) http://www.csfd.cz/film/41738-simon-a-matous/.(12.7.2010)

Príbeh, ktorého názov nemôže byť symbolickejší a veľavravnejší (pravdivejší) zároveň.(21.3.2012)

Duchovno, neduchovno, nějak mi tenhle film a to hlavně ve druhé půli protekl mezi prsty. Těch meditací bylo i na mě moc a že něco vydržím. Skoro bych řekl, že i maličko nudil a úplný závěr můj dojem napravil jen zcela nepatrně. Snad někdy jindy, dnes ne. Ámen.(21.1.2016)

Komentář Tannera podepisuji. Jen bych snad ještě přidal, že do toho rádoby dokumentárního stylu jsem se nemohl nějak dostat. Přitom témata jsou ohromná, ale co naplat, když je tu jakákoliv rezignace na základní filmové prostředky, jimiž si tvůrci získávají diváka. Přitom stačilo vybrat jednu postavu a vyprávět to z jejího pohledu, hned by to dostalo určité vnitřní emoce navíc. A celé téma by vyznělo daleko silněji. Při tomto rádoby dokumentárním stylu chybí i možnost využít jako emotivního prvku hudbu - a přitom by jen mohla podtrhnout celkové vyznění. Naopak, když je použito Labutí jezero, tak by zase lépe vyznělo ticho... Je zde až moc soustředění na vnější detaily, nikoliv onu vnitřní hloubku. Takhle i přes naléhavost tématu a ony otřesné věci, co se staly, mne to tak nějak často nechávalo chladným. Velkou roli hrálo i to, že jsem nedávno předtím viděl ruský Ostrov, kde je ona duchovní tematika skutečně podána i pro diváka a filmově.(6.4.2011)

O bohoch a ľuďoch je dôležitý film, pretože rozpráva príbeh podľa skutočnej udalosti, ktorá sa navyše stala ďaleko predtým, ako začal západný svet skutočne brať islamský terorizmus vážne. Aspoň mediálne. Nestretáva sa tu iba svet kresťanský a moslimský, miestni kňazi odmietajú ako terorizmus, tak aj násilnú represiu voči nemu zo strany miestnej armády. Najväčším utrpiteľom je ale miestny ľud, ktorému sa snaží kresťanská komunita pomáhať. Nemal som silu hľadať metafory späté s dejom v čítaní veršov z biblie, príbeh je sám o sebe dosť "výmluvný" a dnes ešte aktuálnejší, filozofovanie nad nimi prenechám radšej kritikom. Či našli mnísi vďaka svojmu rozhodnutiu neustúpiť kráľovstvo nebeské a koho tam našli, vedia už iba oni samy.(23.11.2012)

Duchovný i umelecký pôžitok. Akosi som to cítila, ich pochybnosti, samotu, ich radosť z Božej prítomnosti..5*(12.12.2013)

I služebník páně je pořád jenom člověk...křehký a přesto velmi zneklidňující film o víře a pochybách, o lásce nejvyšší a o jedné tenké hranici, kterou máme každý z nás nastavenu trochu jinak....pro mne ta hranice nebyla překročena...(9.7.2010)

Mohli bychom tenhle film oznacit jako nabozensky. Jenze tohle oznaceni by odradilo celou radu divaku. A tak o tomto filmu muzu mluvit spis jako o filmu o hledani. O hledani viry, sebe sama a moznosti, ktere stejne nakonec vsechny konci stejne. Prave ta (ne)moznost volby je silnym motivem ve filmu Des hommes et des dieux. Mnisi v klastere L' Atlas se vlivem okolnosti museji rozhodnout, zda odejdou ze sveho domova, anebo zda zustanou. Jednim ze zlomovych okamziku je stedrovecerni vecere, kdy mnisi oslavuji prichod Syna Boziho. Misto nej prijde tak rikajic ke stolu nekdo jiny. Nekdo, kdo mnichy donuti premyslet o sile sve viry a o budoucnosti. Dej sice ubiha pomalu, ale vsechno se deje tak nejak prirozene. Proto (a z duvodu toho, ze artove filmy je treba podporovat a sledovat) davam filmu vsech pet hvezdicek.(23.7.2011)

Režisér Xavier Beauvois využil skutečnou událost, k níž došlo v roce 1996 v Alžírsku ke stvoření filmové úvahy na téma víry a přístupu k ní a (ne)možnosti vzájemné koexistence lidí s jinou náboženskou příslušností. Citlivá režie a velice působivý film, jeden z nejlepších artových počinů tohoto roku. (P.S.: Koukám, že opět se našlo pár jedinců, kteří nejsou schopni překousnout náboženské téma filmu. Možná by se měli vrátit zpátky k něčemu, jako je Šifra mistra Leonarda.)(12.7.2010)

Neuveriteľné artové veľdielo, ktorému som sa vyhýbal z neoprávnenej obavy, že sa budem nudiť. Je to fascinujúca koláž hudby, náboženských obradov, skvelých hereckých výkonov (zvlášť Lambherta Wilsona v roli opáta Christiana) a hlavne filozoficko náboženských úvah o živote, násilí a smrti. Radím tento film k trom najzaujímavejším snímkam o viere aké som kedy videl (1. http://www.csfd.cz/film/249240-ivetka-a-hora/ 2. http://www.csfd.cz/film/31777-zivot-jako-smrtelna-choroba-prenasena-pohlavni-cestou/).(18.4.2011)

• italka63

Táhlé, nudné, divně zbožné. Ztráta času.(6.11.2016)

Náboženský film, který ale není primárně o tom, že by měl člověk věřit, ale je o tom, jak to může dopadnout, když se dvě víry střetnou. Jako kdyby zde nebyla možnost toho, aby jedna vyhrála, ale ono přece nejde o víru, ale o to, jak se lidé chovají. Někteří dovedou odpouštět, jiní ne. Ani tak mě ale film nedokázal zasáhnout, jak jsem doufal.(12.4.2016)

Tak nevím. V jednu chvíli film příšerně nudí a v té druhé, i když se zdánlivě nic nemění, působí nesmírně uklidňujícím dojmem a vyzařuje z něj to nejpomenovatelné "něco". Upřímně řečeno vůbec nevím, jaké k tomu zaujmout stanovisko. Jasno mám akorát v tom, že pokud Beauvois zamýšlel složit hold zavražděným trapistům, podařilo se mu to dokonale a jsem přesvědčen, že pro křesťanskou komunitu se jedná o dost zásadní snímek. Každopádně já stále tápám, takže volím zlatou střední cestu. 50%(18.8.2017)

ocenenia : MFF Cannes 2010 - Veľká cena poroty ◘◘◘◘ Zaujímavé poňatie snahy pochopiť (alebo vytvoriť) určitú syntézu medzi kresťanstvom a islamom. Neviem však, či som príliš citlivý, ale od okamžiku, kedy otec Christian citátom z Koránu (súra 5, verš 82-85) obmäkčuje vodcu teroristov pri prvom prepadnutí kláštora, som tam zacítil pre mňa nepríjemnú pachuť antižidovstva. Ten istý verš Koránu totiž začína veľmi nepekným útokom na židov (to samozrejme vo filme neodznie)(3.6.2013)

duchovní a filozofický snímek o smyslu násilí, obléhání a jejich následcích. Filmařsky zvládnutý dobře a ani při delších scénách jsem se moc nenudil.(1.7.2011)

Dosahuje člověk výšin ducha jen skrze utrpení? Pokud ano, tak tito francouzští misionáři dostáli svému údělu měrou vrchovatou. Nejúchvatnější je vánoční scéna před branou kláštera, kdy dva jinověrci dokáží najít určitý konsensus na základě respektu k víře druhého...(12.2.2013)

• Aljak

Na môj vkus sa to až príliš vlieklo a množstvo scén pôsobilo len ako predstavenie každodenného života týchto odhodlaných mníchov. Celý film sa niesol v duchu akejsi dilemy, či je lepšie zostať alebo odísť pred blížiacou sa hrozbou ozbrojených rebelov. Miestami to pôsobilo až príliš lyricky, a to ja pri filmoch, ktoré sa snažia pôsobiť ako drámy fakt nemusím. Ale uznávam, že námetovo to bolo naozaj zaujímavé a aj sledovať tie vzájomné vzťahy mníchov a ich názorové úvahy o budúcnosti. Ten koniec prišiel tak náhle, až som bol sklamaný, že mu bolo venované toľko málo priestoru, čo je naozaj veľká škoda. No ten záverečný monológ bol naozaj silný, taká výnimočná bodka za celým tým fádnym podaním celého príbehu.(15.10.2014)

• markuc

Jelikoz byla projekce tohoto filmu ve Velkem sale, jednoznacne nejlepsi "spaci" zazitek tohoto festivalu. Vadilo jen zbytecne presvetleni nekterych scen, coz me budilo ze spani. Film pojednava pouze o klasteru v Africe a nic jineho ve filmu prakticky nenajdete. Vetsinou se na platne vsak zpiva, ano, zpiva, v podani mnichu, nejake ty jejich nabozenske texty. U toho fakt neslo neusnout.(10.7.2010)

Očividně klenot mezi klasickou současnou francouzskou festivalovou produkcí. Pečlivá gradace situace, perfektní niterné herectví a množství opravdu silných emocionálních scén vyplněných krásnými chorály a všudypřítomnými pochybami v životě mnicha postaveného do válečné situace. Nečekejte akci ani historické souvislosti, ale silně citový a hlavně neprvoplánový zážitek.(28.11.2010)

• Monoxid

Musela jsem v půlce odejít...ale dám tomu jednu hvězdu, protože věřím, že kdybych na to bývala byla měla náladu, mohla bych vydržet až do konce. Jinak v té části, kterou jsem JÁ viděla nebyl žádný děj, žádná hudba (až na ty jejich oratoria), jenom takové napětí, že za dalších deset minut se ale už opravdu něco stane...(13.7.2010)

subjektívne to bola nuda lebo nič ma neunavuje viac ako náboženské kidy a títo to stvrdili ešte veľkým množstvom náboženských spevov.....z objektívneho hľadiska to až taký zlý film nebol preto by som dal takých 6,5/10(10.12.2011)

• Martin741

Reziser Xavier Beauvois rozhodne nema na vysiny povedzme Truffauta, nehovoriac uz nedajboze o Bergmanovi. To sa na filme plne podpisuje. Prazdne tliachanie o univerzalnych hodnotach, pri ktorom sa xmrti ufilozofujem nad kazdou vetou, ktory predniesol kadejaky mental a psychopat. Toto na filmoch otvorene nenavidim + absenciu vyraznejsej dejovej linie. 20 %(5.11.2013)

• Gothar

Trochu nudný film o tom, že náboženský fanatizmus ľuďom neprospieva a je úplne jedno, akého boha vyznávajú. Chýbalo mi nejaké zblíženie sa s postavami, ktoré bolo zvládnuté až na konci (Labutie jazero), ale to už bolo neskoro. Pôsobí to skôr ako dokument, kde dej plynie bez prekážok a silnejších momentov, čo je podľa mňa škoda, pretože potenciál bol podľa mňa vysoký. 30 %(23.10.2013)

• Johnny.ARN

ODPAD !!! a viac sa k tomuto filmu nevyjadrujem. Povinne by som ho púšťal chlapcom v semináry, aby si dobre rozmysleli, či predsa len budú farári. Neni o čom. Nuda Nuda NUDA. Keby ukázali, ako ich teroristi postrieľali, dal by som plnú pálku, lebo nato som čakal celú projekciu, aby ich niekto zabil a aby som mohol ísť konečne preč. Ako vravím - ODPAD !!!!(1.1.2013)

Film jsem si vychutnala v původním znění a byla jsem nadšená, navíc mám ráda dobře zpracované duchovní věci a dokonce můžu i dobře zazpívané žalmy. Tenhle film je prosáklý duchovní atmosférou, ukázkovou prací skupiny mnichů na sjednocení , shodě a vybudování oázy duchovního míru a jedinečné lidské vyrovnanosti v dokonalé harmonii uprostřed neklidu a teroru, takže prosím ufouny zvyklé na horory a béčka nebo vykastrovanou klasiku, aby se do toho vůbec nepouštěli, vyhli se filmu obloukem a to velkým(např.verbal + wirtuaruska a jejich napodobeniny) a neprudili pak svými nechápavými nebo oplzlými komentáři, předem děkuji za pochopení.(21.4.2012)

Na karlovarskym festivalu pro mě superfilmem.(12.7.2010)

• jamalka

Vlastní téma filmu není špatné, je dokonce velmi zajímavé, ovšem v tomto filmu podané tou nejnudnější a nejodtažitější formou.(11.7.2010)

• klima777

Rozhodne-li se člověk pro nějaký závazek, ví proč. Rozhodne-li se být příslušníkem minority uprostřed společnosti, jež smýšlí jinak, ví proč. Ostatek si musí vyřešit sám se sebou, případně s tím, co (nebo kdo) jej přesahuje.------------- Čili: Snaha fimařů veliká; křeč rovněž. Rozhodnutí znamená rozhodnutí. A film je film.-------- Ostatně Des hommes et des dieux není (imho) meditativní, leč především utvrzující počin (nikoli v negativním smyslu). Víte, co uvidíte a proč. Osobně mi takový diskurz nestačí, nicméně zcela chápu nadšené komentáře a vysoká hodnocení. P.S. Z úcty k mrtvým by se slušelo přidat třetí hvězdičku. Neudělám to. Protože doufám, že Xavier Beauvois není vyděrač.(8.2.2013)

Nie všetci vyznávači islamu sú teroristi, dokonca málo z nich je teroristov, na takúto jednoduchú pravdu sa snaží poukázať tento film. Zvonku sa nám to môže zdať ináč, ale tu ide o pohľad zvnútra malej komunity rehoľníkov uprostred nepriateľského územia ovládaného islamom. Dilema ostať alebo odísť sa tu rieši po celý film a rozhodnutie je nakoniec osudné. Z väčšej časti sa dá film označiť ako nudný s predlhými pasážami modlenia sa, ale scéna poslednej večere ako labutej piesne bez slov vynahradí čakanie. Zostávam užasnutý nad tým, ako môže hudba dotvoriť jednoduchú scénu s postupným približovaním detailov tvárí na nazabudnuteľný zážitok.(5.11.2013)

Výborný film o mnišské komunitě v Alžírsku v době propukajících teroristických akcí islamistů. Představuje hluboké podobenství života křesťanských hodnot víry, naděje a lásky ve světě islámu. Přestože je zde křesťanství cizí či nepatřičné, vztah místních s mnichy je oboustranně přátelský, naplňující a přínosný. Dokud se neobjeví náboženský fanatismus ničící vše okolo sebe a burcující podobný fanatismus ze strany vlády. Takový fanatismus nemá základní víru v člověka obsaženou v každém náboženství, bez které není možné soužití lidí, láska k lidem, ani dialog lidí vyznávající jiné názory a hodnoty. Jak se vyrovnat s tímto setkáním, se světem bez pozitivního vztahu ke všemu lidskému? Je možné v takovém světě dále žít se svojí odlišnou vírou, nadějí a láskou? Nebo je lepší zvolit útěk do bezpečí a opustit vše a všechny blízké?(4.1.2014)

Človek je spoločenská bytosť, potrebuje pre rozvoj svojej jedinečnej osoby spoločenstvo, ktoré ho podrží. Takéto spoločenstvo tvorí aj partia trapistov v severnom Alžírsku. Spolu jedia, spolu sa modlia, spievajú, slúžia dedinčanom, a spolu idú až do konca... Poctivá trpezlivá filmárčina pre trpezlivého diváka, ktorý čaká od filmu niečo viac. Slovo, príbeh jednoduchého života, múdrosť. Ticho.(23.7.2012)

Tento film mě fascinoval, fascinoval, fascinoval.(10.8.2013)

• dormouse

Na můj vkus přílis artový a meditativní snímek, působící místy jako dokument z křesťanské komunity. Ano, je hlubokymslný, ale myšlenky, jimiž se zabývá, bůhví jak revoluční a vyjímečné nejsou. Pro mne je největší záhadou, jak se mniši dokáží naučit tak nepravidelně neharmonické a nerytmické melodie svých náboženských básní.(21.3.2011)

70%. Celkem se to dalo, velký boj mezi tím, že mniši odolají zlu pomocí svých motliteb. Bohužel zlo na ně nebere ohledy, možná proto, že se obě skupiny obracejí k jinému bohu. Jedná se o střed dobra a zla.(4.2.2013)

[6/10] Jednotlivé časti filmu, ako zobrazenie krestanstva, vojny a podobne - výborne natočené. Skvelý výber prostredia, melodická hudba, réžia a kamera - všetko OK. Dokonca to ani nenudí.. Ale v konečnôm dôsledku to bolo iba pekne spracované video ktoré viedlo od ničoho nikam. Preto nedám vyššie hodnotenie. Nuž ale aj tak je to dosť zaujímavý film.(3.1.2013)

" Odchod znamená smrť."(30.3.2013)

Nepochybne veľmi autentický, miestami skôr dokumentárny film, ktorého veľkou dómenou je herecké obsadenie a nezjednušovanie zložitých tém, no i tak musím, čo ako nerada, priznať, že miestami som sa nudila. 120 minút je predsa len 120 minút ... menej tichých miest by naozaj bolo prínosom. Minimálne takým, ako krásne dopasovaná Čajkovského hudba.(2.4.2012)

Boli tu momenty silné ale vyskytli sa aj pasáže, ktoré boli tak trochu nudné. Najmä v momentoch, keď sa mnísi po 258krát hromadne modlili a človek vedel, že sa najbližších pár minút určite nič nestane. Vrchol filmu bola jednoznačne pasáž s Labutím jazerom, ale rovnako sa mi páčila aj úvodná konfrontácia s vodcom militantov. Momenty v ktorých by boli mnísi konfrontovaný s teroristami mi veľmi chýbali, respektíve som myslel, že ich bude viac, keďže ma ten rozhovor z úvodu na túto vlnu vcelku navnadil. Príbehová linka, v ktorej sú mnísi konfrontovaný s domácou armádou ma ale veľmi príjemne prekvapila. Rovnako boli skvele zvládnuté vnútorné súboje jednotlivcov, keď sa rozhodovalo o tom, akým smerom sa budú uberať ich kroky. Mám teda z tohto filmu zmiešané pocity, ale skôr pozitívne ako negatívne. Niečo mi v ňom chýbalo, niečo som dostal mimo očakávania. Celkové spracovanie bolo ale kvalitné a film ma donútil rozmýšľať nad súbojom rozumu a viery a ukázal, že je niekedy ťažké byť misionárom a nebiť pritom mučeníkom, takže celkovo spokojnosť. 80%(8.11.2013)

Filmova udalost roku 2010. Skvele vybudovane napeti je podeprene meditativnimi pasazemi. Film, ktery otazky nejen klade, ale i dava prostor na jejich promysleni. Co se tzv. "stretnuti kultur" tyka nevidel jsem ve filmu nic presnejsiho, film se obesel bez jakychkoli klise zobrazeni muslimu (to mam treba za zle Dumontove Hadewijch). Klise je zlo a zlu se nema ustupovat...(13.12.2011)

Trošku iný priečinok v záplave komercie. Hlavne pre veriacich. Pohľad na boj proti zlu pokorou, odovzdanosťou bohu, láskou k chorým a slabým. Áno, mal som chuť privolať Ramba, ktorý by to vyriešil za pár minút, no to je rozdiel medzi fikciou a skutočnosťou. Škoda neustálych modlitieb, ktoré síce neodmysliteľne patria k mníchom no tu mi to prišlo ako neustála reklama v komerčných televíziách..(13.3.2012)

Film, který rozhodně není pro každé publikum, pro každého diváka či pro každou náladu. Jen těžko může být pro lidi, kteří nemají rádi meditativní francouzskou kinematografii, kladení si otázek a kteří se snaží vyhnout veškeré přítomnosti náboženství v jejich životech. Tak si vysvětluju velmi dobré přijetí mezi mými francouzskými přáteli a poněkud rozporuplné reakce v ČR a jinde... (i když je to tak trošku zajímavé srovnání: společnost, která se snaží vytěsnit náboženství z veřejných prostor vs. společnost, která se snaží vytěsnit cokoli, co by člověka přesahovalo...) Pokud jde o zpracovanou tematiku, jen těžko lze hledat aktuálnější téma: soužití muslimů a křesťanů, nástup militantního islamismu. V tomto ohledu film ukazuje, že islám a terorismus ve jménu islámu jsou velmi rozdílné věci; velmi mne proto zaujal rozhovor představeného kláštera s vůdcem teroristů při jejich první návštěvě: ukazoval na možnost najít společnou řeč, pokud účastníci dialogu mají na čem stavět. Ke klášternímu životu v zapadlé vesnici mi sedělo pomalé tempo filmu. Krásně ukazovalo kontinuitu tamějšího života - která ovšem byla narušena příchodem drastických událostí. Jednotliví aktéři byli lidmi se vším všudy, ne hrdiny amerického ražení. I přes nejistotu a tušení tragédie si dokázali zachovat svou lidskost a kráčet ve stopách těch, kteří je předešli.(31.12.2010)

• Carthorias

Sedm nesympatických mnichů sídlících kdesi na severu Afriky debatuje o tom zda odejít či neodejít před probíhající občanskou válkou (nebo čímsi podobným, film to nijak nerozebírá). Mniši pochopitelně nechápou o co jde, protože podle jejich naivních idejí jsou ti rebelové jsou přece také lidé, bůh by nedopustil aby se cokoliv stalo jejich klášteru a chraň bůh aby mniši museli odejít a začínat nový život někde ve Francii (podotýkám že všichni jsou rodilí francouzi a do Afriky byli pouze vysláni, takže tam nemají žádné závazky jako například rodinu). To by totiž bylo mnohem horší než to co by se jim mohlo stát tady, že ano. Všichni zůstávají v kláštěře i přes více a více explicitní známky násilí od rebelů (chorvatským stavebním dělníkům jen tak z plezíru podříznou hrdla). Z pro mě nepochopitelných důvodů se rozhodnou zůstat. Co mě ale hlavně zaráží, je důvod proč tam ti mniši v Africe vůbec jsou. Nemají žádnou kongregaci, jedině bohoslužby absolvují oni sami (což je nám připomínáno minimálně každých pět minut dlouhým žalmem nebo odstavcem z bible, napoprvé to potěší, podesáté už máte chuť jim tu bichli omlátit o hlavu), všichni v okolní vesnici jsou muslimové, jediným člověkem který má jakýs takýs kontakt s místní komunitou je mnich-doktor, a i tomu už je přes 80 a pomalu dosluhuje. Není proto absolutně žádný důvod aby tam ti mniši zůstávali a dokonce se ještě tvářili jako mučedníci. Naopak, jsou to sobečtí staří páprdové, kteří si nedokáží vážit života který jim byl dán a tvrdohlavě chtějí zůstat v zemi odkud by všichni její obyvatelé nejraději uprchli, kdyby na to měli. Film mně přinutil k tomu, abych fandil teroristům, což se mi nikdy nestalo a snad už ani nestane. Palec dolů(24.3.2012)

Na pomezí sledovatelnosti se potácející film (u někoho až za ním :-) o závažném tématu náboženské snášenlivosti a svobodě volby náboženským životním principům zavázeného člověka. Jak dostát ideálům, s nimiž se kdysi člověk ztotožnil, tváří v tvář podmínkám, které je neustále zpochybňují a nutí k úvahám o rezignaci? Vše je v tomto filmu vyjádřeno spíš implicitně, moc se toho nenamluví, ale když vydržíte, závěr vás přimrazí.(10.7.2010)

* život mníchov * kláštor a dedina * motívy rozhodovania a vnútorný boj * strach a terorizmus vs láska a vzájomná podpora * hudba(15.11.2010)

Rozhodne mal tento film našliapnuté myšlienkou naviac, je však veľká škoda, že od začiatku do konca kolíše svojim tempom ako krivka srdcového ekg.(12.11.2013)

Najpravdivejšia veta príde asi v strede filmu: „Ľudia nikdy nepáchajú zlo tak ochotne, ako je to v mene náboženstva.“ Aktuálne máme takýto názorný príklad v jednom peknom náboženstve zvanom islam. A pritom tí fundamentalisti ani korán nečítali, nepoznajú ho, nerozumejú mu, len sa nechajú hlúpo zmanipulovať. Aj toto tu môžeme vidieť. Pozabíjať ľudí, ktorí nikomu nič zlé nerobia, naopak pomáhajú okoliu, to si vyžaduje naozaj nulové svedomie. Snímok ukazuje skutočné udalosti z jedného neznámeho miesta presvedčivo a zrozumiteľne. Nebyť mnohých modlitebných scén, mohlo to byť aj za 5 hviezd. Predzáverečná scéna s hudbou z Labutieho jazera bola poetická.(4.8.2016)

• Joostas

Film je zaměřen na nejdůležitější otázku každého člověka,otázku víry,náboženství,přístupu ke smrti.Činí tak prostě a téměř nehlučně.(2.4.2013)

• pOne

Složení: 70 % nuda, 10 % náznaky děje, 10 % modlení, 10 % náboženská omáčka. Děkuji, nedám si.(9.7.2010)

Bez pokory tento film ani pozerať nechoďte. Nič pre konzumných ľudí, ktorí si chcú bezducho odpozerať jeden z večerných filmov. Tento druh snímky je pre mňa to pravé - nenecháva ma v polohe stagnatívneho zmýšľania.(6.4.2012)

Dosť dlho veľká nuda. Pridávam jednu hviezdičku za skutočný príbeh.(20.5.2013)

Francúzsky film so zaujímavým námetom, ktorý však ťažko držal moju pozornosť po celé dve hodiny. Jeden z filmov, ktoré si viem prestaviť asi len na obrazovkách verejnoprávnej televízie. Scéna s labutím jazerom bola v rámci celého filmu výrazne nadpriemerná a najlepšia... 60%(4.3.2014)

Vynikající duchovní film, ze kterého chvílemi až mrazí. Nečekejte nic odpočinkového, tady jde o zamyšlení nad smyslem života a smrti, nad láskou k druhým a nad nesmírnou vytrvalostí a odvahou.(11.4.2014)

zial som dostal verziu bez konca, to mam za to ze som nesiel do kina. co sa stalo po tom co nahrali ze su zivy a zdravi si tak skoro nepozriem asi kedze film online prakticky nie je. trochu roztahane zial ale do toho som s tym uz siel. zaujimave snad sledovat postupy radikalov a dilemu mnichov.(14.11.2014)

Čekání na smrt ve jménu jediného Boha ve víře na život... Duchovní film, který není určen pro běžného diváka.(2.4.2011)

Tenhle film není pro každého, ale pro mne byl silným zážitkem a to jak po stránce vizuální zvukové, tak i co do myšlenek. Filmová duchovní poezie. (Jo a krajina taky super.) Dík.(12.4.2011)

Velmi pěkný duchovní snímek, ale je to lehce...rozpačité a neurčité. 80%.(11.3.2012)

• Engardo

Film s dobrou myšlienkou avšak nanič spracovanie len nudí a zabíja akýkoľvek zážitok. Zabitý potenciál(16.3.2012)

Cynicky povedané, film o tom, že modlitby asi nie sú najlepšou odpoveďou na terorizmus. Pre niekoho vleklé, artovo nudné, bez deja. Avšak natrieskať film dejom, zbytočným hudobným podmazom a odbočkami len tak naoko, ťažko by vyznelo hlavné posolstvo filmu, keď napriek predsudkom a inému názoru ste schopný prijať a pochopiť rozhodnutie mníchov zostať a čeliť smrti. Film dáva otázky, na ktoré niet správnej odpovede. Nedá mi nespomenúť a neporovnať to s Malickovym eposom Strom života, ktorý svojim pátosom, nabubrelosťou a dinosaurami ako i jednoznačnou odpoveďou na záver zabil myšlienku filmu a na mňa pôsobil skôr ako efektný kresťanský nábor.(24.3.2012)

Aby ste mohli precítiť myšlienky, ktoré poskytne tento film, tak musíte mať otvorenú nielen hlavu, ale aj dušu. Možno jedinou slabotou tohto filmu je veľmi nepravidelné tempo „rýchlych“ a pomalých scén. PS: „Naozaj chcete odísť?“ „Sme ako vrabce na konároch, nevydržíme dlho na jednom mieste.“ „Vy ste konáre a my sme vrabce! Keď odídete, kto sa o nás postará?“ Osobné hodnotenie: 82% (****) (8.8.2013)

Tento film asi plně vychutnají věřící, kteří nejspíše bezezbytku plně pochopí a vnitřně odsouhlasí jednání mnichů. Ostatní si budou klást otázky, proč se nezachovali mniši troch pragmaticky. Pro vnímavé film nabízí spoustu námětů k zamyšlení.(17.5.2011)

O tom, jak slabá boží věc je silnější než lidé a silná, drsná, krvavá lidská záležitost je marnivá, směšná a nesmyslná. S téměř dokumentární pečlivostí nahlížíme do trapistického kláštěra a prožíváme jejich skutečné drama. S drobnými výhradami k tempu filmu a předvídatelnými scénami je to výborný film.(6.4.2012)

Už jen pro to poselství nezbývá než dát pět hvězdiček... Výborně jsou rozkresleny různorodé charaktery mnichů a taky jejich různá cesta k rozhodnutí zůstat. Nejlepší je stejně ten starý mnich...(19.11.2012)

Celkom nuda.(2.5.2011)

Přesně jak píše Blizzard, jedna scéna je nezapomenutelná: hostina, kdy si mniši pochutnávají na sklenici dobrého červeného vína, poslouchají Labutí jezero a kamera snímá jednu tvář za druhou, emoci za emocí, smích se mění postupně v pláč, protože víte, že to musí skončit...Těchto pár minut stojí za to trápení nad vleklými minutami celého filmu :-)(31.8.2011)

• floppy4

Vytrpel som hodinu aj nejake minuty a uz som nedokazal cakat na to kedy to konecne zacne. Nuda, nuda, nuda, cakal som aj nejaky duchovny rozmer, ktory vsade spominaju, nic sa nekonalo a nemienil som cakat, dalej.(28.3.2012)