O bozích a lidech (festivalový název)

• Francie

Des hommes et des dieux

Of Gods and Men

O bohoch a luďoch

Drama / Historický

Francie, 2010, 120 min

Výborný film o mnišské komunitě v Alžírsku v době propukajících teroristických akcí islamistů. Představuje hluboké podobenství života křesťanských hodnot víry, naděje a lásky ve světě islámu. Přestože je zde křesťanství cizí či nepatřičné, vztah místních s mnichy je oboustranně přátelský, naplňující a přínosný. Dokud se neobjeví náboženský fanatismus ničící vše okolo sebe a burcující podobný fanatismus ze strany vlády. Takový fanatismus nemá základní víru v člověka obsaženou v každém náboženství, bez které není možné soužití lidí, láska k lidem, ani dialog lidí vyznávající jiné názory a hodnoty. Jak se vyrovnat s tímto setkáním, se světem bez pozitivního vztahu ke všemu lidskému? Je možné v takovém světě dále žít se svojí odlišnou vírou, nadějí a láskou? Nebo je lepší zvolit útěk do bezpečí a opustit vše a všechny blízké?(4.1.2014)

Bez pokory tento film ani pozerať nechoďte. Nič pre konzumných ľudí, ktorí si chcú bezducho odpozerať jeden z večerných filmov. Tento druh snímky je pre mňa to pravé - nenecháva ma v polohe stagnatívneho zmýšľania.(6.4.2012)

Dosť dlho veľká nuda. Pridávam jednu hviezdičku za skutočný príbeh.(20.5.2013)

Francúzsky film so zaujímavým námetom, ktorý však ťažko držal moju pozornosť po celé dve hodiny. Jeden z filmov, ktoré si viem prestaviť asi len na obrazovkách verejnoprávnej televízie. Scéna s labutím jazerom bola v rámci celého filmu výrazne nadpriemerná a najlepšia... 60%(4.3.2014)

Vynikající duchovní film, ze kterého chvílemi až mrazí. Nečekejte nic odpočinkového, tady jde o zamyšlení nad smyslem života a smrti, nad láskou k druhým a nad nesmírnou vytrvalostí a odvahou.(11.4.2014)

zial som dostal verziu bez konca, to mam za to ze som nesiel do kina. co sa stalo po tom co nahrali ze su zivy a zdravi si tak skoro nepozriem asi kedze film online prakticky nie je. trochu roztahane zial ale do toho som s tym uz siel. zaujimave snad sledovat postupy radikalov a dilemu mnichov.(14.11.2014)

Čekání na smrt ve jménu jediného Boha ve víře na život... Duchovní film, který není určen pro běžného diváka.(2.4.2011)

Tenhle film není pro každého, ale pro mne byl silným zážitkem a to jak po stránce vizuální zvukové, tak i co do myšlenek. Filmová duchovní poezie. (Jo a krajina taky super.) Dík.(12.4.2011)

Velmi pěkný duchovní snímek, ale je to lehce...rozpačité a neurčité. 80%.(11.3.2012)

• Engardo

Film s dobrou myšlienkou avšak nanič spracovanie len nudí a zabíja akýkoľvek zážitok. Zabitý potenciál(16.3.2012)

Cynicky povedané, film o tom, že modlitby asi nie sú najlepšou odpoveďou na terorizmus. Pre niekoho vleklé, artovo nudné, bez deja. Avšak natrieskať film dejom, zbytočným hudobným podmazom a odbočkami len tak naoko, ťažko by vyznelo hlavné posolstvo filmu, keď napriek predsudkom a inému názoru ste schopný prijať a pochopiť rozhodnutie mníchov zostať a čeliť smrti. Film dáva otázky, na ktoré niet správnej odpovede. Nedá mi nespomenúť a neporovnať to s Malickovym eposom Strom života, ktorý svojim pátosom, nabubrelosťou a dinosaurami ako i jednoznačnou odpoveďou na záver zabil myšlienku filmu a na mňa pôsobil skôr ako efektný kresťanský nábor.(24.3.2012)

Aby ste mohli precítiť myšlienky, ktoré poskytne tento film, tak musíte mať otvorenú nielen hlavu, ale aj dušu. Možno jedinou slabotou tohto filmu je veľmi nepravidelné tempo „rýchlych“ a pomalých scén. PS: „Naozaj chcete odísť?“ „Sme ako vrabce na konároch, nevydržíme dlho na jednom mieste.“ „Vy ste konáre a my sme vrabce! Keď odídete, kto sa o nás postará?“ Osobné hodnotenie: 82% (****) (8.8.2013)

Tento film asi plně vychutnají věřící, kteří nejspíše bezezbytku plně pochopí a vnitřně odsouhlasí jednání mnichů. Ostatní si budou klást otázky, proč se nezachovali mniši troch pragmaticky. Pro vnímavé film nabízí spoustu námětů k zamyšlení.(17.5.2011)

O tom, jak slabá boží věc je silnější než lidé a silná, drsná, krvavá lidská záležitost je marnivá, směšná a nesmyslná. S téměř dokumentární pečlivostí nahlížíme do trapistického kláštěra a prožíváme jejich skutečné drama. S drobnými výhradami k tempu filmu a předvídatelnými scénami je to výborný film.(6.4.2012)

Už jen pro to poselství nezbývá než dát pět hvězdiček... Výborně jsou rozkresleny různorodé charaktery mnichů a taky jejich různá cesta k rozhodnutí zůstat. Nejlepší je stejně ten starý mnich...(19.11.2012)

Celkom nuda.(2.5.2011)

Přesně jak píše Blizzard, jedna scéna je nezapomenutelná: hostina, kdy si mniši pochutnávají na sklenici dobrého červeného vína, poslouchají Labutí jezero a kamera snímá jednu tvář za druhou, emoci za emocí, smích se mění postupně v pláč, protože víte, že to musí skončit...Těchto pár minut stojí za to trápení nad vleklými minutami celého filmu :-)(31.8.2011)

• floppy4

Vytrpel som hodinu aj nejake minuty a uz som nedokazal cakat na to kedy to konecne zacne. Nuda, nuda, nuda, cakal som aj nejaky duchovny rozmer, ktory vsade spominaju, nic sa nekonalo a nemienil som cakat, dalej.(28.3.2012)

1 2 3 4 následující >>