Zatôichi: The Last

座頭市 THE LAST

Zatoichi: The Last

Akční

Japonsko / Francie, 2010, 132 min

Na tohle jsem se fakt strašně těil. Původní mnoha dílnou sérii (23 filmů ..) s Shintarem Katsu z 60. a 70. let naprosto miluji, stejně tak remake od Takeshi Kitana byl dost dobrý, ale tohle mne tedy nebralo ... Celková atmosféra Zatoichiho jako v podstatě dnes již kultu a "subžánru" zde byla naprosto ztracena. Herec, který jej hrál, se na něj vůbec nehodil. Vtípky a vyjebávky s nepřáteli chyběly, film se strašlivě táhne, Zatoichi dostává docela sadu od nepřátel ... Prostě to není ono. Výborná je kamera. Choreografie soubojů na meče je dobrá ... pozor, pouze dobrá!! S původními díly série se absolutně nemůže rovnat. Navíc přemrštěná stopáž a nevýrazné herecké výkony ... Všechno prostě těžce průměrné ... Perfektní je jen kamera. Škoda, tato legenda si zasloužila mnohem lepší poctu. Ale i tak je to dobré samozřejmě ...(15.2.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $3,680,822(9.2.2011)

Dost mě to mrzí, ale byť snímku přeji vysoké hodnocení, sám nemůžu dát víc než ***. Ono to není špatné, ale ducha původního Zatoichiho to téměř ničím nepřipomíná a narozdíl od Kitanova snímku ani nepřichází s dostatečně silným odlišným pojetím, Shingo Katori se navíc pro titulní roli příliš nehodí. Audiovizuální stránka je pěkná, silnou stránkou je především zajímavá, stabilně působivá lyrika (Ichi působí tak nějak ztraceně a vnitřně vyčerpaně), která dynamicky vygraduje ve zvlášní konec. Potěšující samozřejmě také je, že film zdobí herecké veličiny Chieko Baisho, Yoshio Harada a hlavně Tatsuya Nakadai.(22.2.2011)

Ja som sa dlho na tento film tesil. Film ma nesporne pozitiva ako dobra kamera, hudba a herecke vykony. Zial, pribeh ma trochu sklamal - je zbytocne rozvlacny a najvacsou slabinou je scenar. Napad spravit pribeh o mladom Ichi je prevratny, zial tvorcovia prilis spekulovali a chceli sa vydat uplne novou cestou. Zmarili mnozstvo silnych stranok, ktore im davali predosle filmy a vytvorili zapleteny pribeh, bez humoru, konca aj zaciatku.(8.8.2011)

S původními filmy o Zatoichim nemá tento snímek bohužel mnoho společného. Audiovizuální stránka snímku se povedla, ale Zatoichiho nešikovnost a nemotornost při soubojích nekoresponduje s tím, že je mistrem svého meče schovaného v hůlce. Ichiho rodná vesnice nebyla u moře a tady najednou je. Určitě by pomohla kratší stopáž, film se vleče, ale stále by nějaké ty neduhy zůstaly.(11.7.2011)