Make the Yuletide Gay

USA, 2009, 89 min

Rob Williams

Ian McGlocklin

Rodney Johnson

Rozhodně jeden z nejteplejších vánočních filmů, ať už jde o samotné téma či o skutečnost, že snad v žádné scéně nebyl sníh, byť se děj odehrával v prosinci. Chvílemi mi Make the Yuletide Gay přišel jako sitcom v celovečerním formátu, když vezmu v potaz způsob herectví některých aktérů a podávání vtipů, narážek a dvojsmyslů, kterých rozhodně nebylo pomálu ("You're just in time, I'm getting my beaver ready for Christmas time!"). Olafovi rodiče se chovali a vypadali hodně bizarně, skoro jako živé karikatury, nicméně vesměs pobavili, a to i přes ten místy "trochu" otravný smích paní matky. Hádka mezi Nathanem a Olafem mi přišla sice poněkud přitažená za vlasy a sklouzávala pomalu do telenovelových vod, avšak zbytek filmu dobře odsýpal a divákovi se dostala jedna z nejoriginálněji naservírovaných reakcí na coming out v rámci svého žánru. Zkrátka mile natočená jednohubka, která na jednu stranu okatě poučuje, ale na druhou stranu pobaví, což je u komedie hlavní.(1.12.2018)

Jeden z nejpříjemnějších vánočních filmů vůbec a nejlepší queer film za hodně dlouhou dobu. Vtipné, srdce-hřející, skvěle zahrané (za Olafovo rodiče bych dal hned nějakou cenu) a krásně atmosférické. Nový vánoční Top 5 je na světě.(14.9.2015)

Hezká a příjemná vánoční romantická komedie, která má pro svůj žánr všechny atributy - sympatický ústřední pár, bláznivou hrdinovu rodinu - tedy rodiče, pár figurek okolo (ačkoli tu protivnou sousedku jsem nepochopila, pro děj je absolutně postradatelná), stromeček, žárovičky... super oddechovka s vtipným happyendem.(12.5.2015)

Čistý romantický americký milý priemer, len s trošku netradičným párom.(14.9.2015)

Poněkud nevyrovnaný film, který si nehraje na žádné velké umění. Profláknuté téma je vyváženo zapamatovatelnými postavami rodičů, které se vymykají z šedi tuctových postav hollywoodských vánočních příběhů - tak nesourodý a praštěný pár aby pohledal. Film nabourává klišé o všeobecně přijímané charakteristice etnik - "chladní" Seveřané mají v sobě víc lásky a pochopení než Nathanovi židovští rodiče.(7.11.2010)