poster

Ženy SHR (TV film)

 • anglický

  Coal in the Soul

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2010, 58 min

(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • noctambule
  ***

  Zajímavý nápad ukázat problematiku z pohledu dvou žen, které stojí na opačných stranách barikády. Jedna miluje uhlí, těžbu a to, co s tím souvisí. Druhá nechce mít ze své vesnice měsíční krajinu. Obdivuhodná je jejich angažovanost, ale čekala bych nějakou konfrontaci, hlavně když vyšlo najevo, že se dámy znají. Co mi po chvíli začalo lést strašně na nervy byly vkládané útržky zpěvu paní kastelánky, muzikál nemusím a navíc mi to znělo falešně.(5.3.2011)

 • rodl
  *****

  Začal jsem sledovat dokument o ničení krajiny kvůli uhlí a dokoukal jsem dokument o dvou nešťastných ženách, pro které je jejich až fanatická angažovanost v boji za lepší zítřky (a je zcela lhostejné, že je vidí úplně opačně) zřejmě pouze náplastí na vlastní osobní trápení. Aspoň já to tak viděl. Vzhledem k tomu, že s jednou z obou dam jsem se svého času poměrně pravidelně vídal, bylo pro mě toto vyznění dokumentu překvapivé.(17.10.2011)

 • Slarque
  ***

  Zajímavý pohled na problematiku těžby hnědého uhlí prostřednictvím dvou žen, které kopou za opačné tábory. Obě mají trochu extrémní pohled na problematiku, obě vypadají trochu švihlé, takže dokument působí vyváženě. Kastelánka Hanka a její přítel mě ovšem trochu vyděsili tím, že jsou v tomto boji ochotni obětovat opravdu hodně, tak moc že to ani nemohou říci na kameru. To už bych radši fandil firmě Czech Coal. :-/(20.10.2011)

 • Aidan
  ****

  Filmu by prospěl větší odstup na straně dokumentaristů. Ti zjevně straní paní Haně, která chce zachránit Horní Jiřetín, což paradoxně (a bohužel) poněkud staví mluvčí společnosti Czech Coal do role oběti. Základní myšlenka konfrontace světů dvou odhodlaných dam je však dobrá. Stejně jako mnohé scény: zejména závěrečný panoptikální výjev z "Večírku pro regionální novináře" uspořádaného těžaři. Scéna je postavena do kontrastu se zpěvem vánočních koled v jiřetínském kostele, až k prasknutí zaplněném místními. Tady není třeba slov.(1.5.2012)

 • Karp
  ****

  Těžařům nejde o nějaké dobro respektive o to, aby lidé měli čím topit. Těžařům jde o zisk... což je na jednu stranu normální a na tu druhou problematické. Protože ať chceme nebo ne, za ziskem stojí mimo jiné drancování přírodního bohatství. A kdyby nešlo o uhlí, kde lze berličku pro omluvy a nutnost nalézt, byl by výsledek stejný, kdyby se jednalo např. o zlato. Jedna z dam by se rozvášnila na kameru, jak je taková těžba krásná, a druhá by jí až fanaticky oponovala. Smutné je i to, že jsou obě dvě poměrně nevyrovnané.. zvlášť zástupkyně Czech Coalu. Několikrát jsem měl pocit, že se sype a bude k tomu stačit jen "zrada" v podobě racionálního uvažování vlastních dětí. Za tím vším cítím obrovské neštěstí, které si zřejmě kompenzuje prací. Vzít ji i tu, neměla by už dost možná pro co žít, kde hledat oporu... Zajímavý dokument...(20.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace