Tutanchamon, tajemství mladého vládce (TV film)

• Česko

Tutanchamon: Tajemství chlapeckého krále

Tutankhamun: Secrets of the Boy King

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2007, 50 min

Robert Connolly

Tutanchamon (pôvodným menom Tutanchaton) bol faraón osemnástej dynastie. Na čele Horného i Dolného Egypta bol v rokoch 1347 až 1339 pred n.l. Hovorí sa o ňom, že bol najmenším na veľkom tróne Egypta. Avšak jeho hrobka je najstaršou, ktorú sa podarilo objaviť nepoškodenú. Našlo sa v nej tisíce exemplárov, ktoré sú dnes súčasťou Egyptského múzea v Káhire. Sú to tróny a kreslá, vojnové vozy, postele, rúcha, sochy, nábytok, šperky, amulety, magické i úžitkové predmety.... Nesmierne množstvo zlata, farebných polodrahokamov, alabastru a vzácneho dreva. Tento objav výrazne posunul smerom vpred výskum egyptológov. Je to neoceniteľný zdroj informácií o živote v starovekom Egypte. No ako povedal sám obajviteľ Tutanchamonovej hrobky Angličan Howard Carter: "Podľa toho, čo sa nám podarilo dodnes zistiť, môžeme s istotou povedať, že jedinou pozoruhodnosťou v jeho živote bolo, že zomrel a bol pochovaný." Autori tohto dokumentárneho filmu sa však snažia s týmto tvrdením polemizovať. ****(5.11.2013)

• Tominecek

Odkaz pořadu na stránkách tvůrce Atlantic Productions Ltd.: "Tutankhamun: Secrets of the Boy King".(20.6.2010)

Moc hezký dokument, leč místy s dost závažnými nepřestnostmi. Ale i tak jsem si ho vychutnal a zaslouží si ode mne krásné čtyři hvězdy. Při sledování takovýchto dokumentů mám vždy neovladatelnou touhu vrátit se zpět v čase, a nahlédnout do života egyptských králů. Postava Tutanchamona je pro mě snad nejzajímavější ze všech starověkých egyptských vládců, i když podle historiků nejméně významná. Škoda jen, že je dokument tak krátký.(10.2.2014)

Pěkný dokument o světoznámém panovníku starověkého Egypta, který je opředený spoustou tajemství. Určitě se v tomto dokumentu o Tutanchamonovi dozvíte něco, co jste dosud nevěděli. K závěru si ale stejně budete klást otázku "Kdo byl Tutanchamon?"(25.5.2012)