• JFL
  ***

  Nenáročný midcultek podle pravdivé události o tom, kterak náckové na Olympiádě 1936 v Berlíně ve snaze, aby nezvítězila za Německo židovská přebornice ve skoku vysokém do týmu atletek jako konkurenci nasadí transvestitu. Vyprávění (faktograficky pochybné) oddaluje odhalení pohlavní identity konkurenční sportovkyně, čímž vytváří absurdní situaci, neboť divák tváří v tvář evidentně mužskému tělu a obličeji v dívčích šatech nedokáže pochopit, jak žádná z okolních postav ani na chvíli nezpochybní, že by šlo o ženu. Jenže stačí se podívat na fotku reálného předobrazu a nelze než uznat, že v tomto ohledu film odpovídá realitě.(7.12.2010)

 • Volodimir2
  **

  Film je skutočnou udalosťou z roku 1936. Nemecko organizuje svoje prvé letné olympijské hry a rieši problematiku nadradenosti árijskej rasy. Adolf Hitler zakázal súťažiť židom pod nemeckou zástavou. Na túto skutočnosť reagovali Spojené štáty, ktoré pohrozili bojkotom. Nakoniec z toho zľavil, ale nemecký olympijský výbor dostal úlohu, všetkými prostriedkami zabrániť aby získali olympijské medaily. To bol aj prípad jednej z najlepších skokaniek na svete nemeckej židovky Gretel Bergmann. Mám slabosť pre športové filmy, keď sú zdokumentované presne a Berlín 36, to práve nie je. Bergmann v roku 1936 vytvorila nemecký rekord v skoku do výšky, ale nacistický pohlavári ho odmietli zapísať do rekordných listín. Tak sa stalo až po 73 rokoch, v roku 2009. Namiesto tejto skokanky na olympiáde súťažil chlap Heinrich Ratjen (Dora Ratjenová). V Berlíne skončil(a) na štvrtom mieste, ale na ME v roku 1938 získal(a) zlatú medailu a prekonal(a) i svetový rekord a na spiatočnej ceste vlakom do Magdeburgu po incidente a privolaní polície sa jeho identita prevalila a jeho atletické výkony boli anulované. Heinrich musel narukovať na vojnu. Gretel Bergmann emigrovala v roku 1937 do USA, v tom roku vyhrala americký šampionát v skoku do výšky a vrhu guľou a v roku 1938 opäť skok vysoký. Keď začala 2. svetová vojna, ukončila športovú kariéru. Hodnotenie filmu som znížil z dôvodu veľkých historických nepresnosti.(21.3.2016)

 • Johnny.ARN
  ***

  aj keď som to nevidel celé, tá polhodinka mi jasne ukázala, že Nemecko nemôže natočiť poriadny vojnový film. Pačíli sa mi uniformi, kordíky a celková predvojnová atmosféra. To že išlo o skutočný príbeh, popretkávaný autentickými zábermi a výpoveďami hlavných postav v súčastnosti, filmu dodal umeleckú hodnotu. To je asi tak všetko. 3 z 5(1.1.2013)

 • indyka
  ***

  K tomuto filmu jsem se dostala skrz hledání informací o skutečném případu, na kterém je film založen, tím pádem mi nemohlo uniknout, jak málo se film drží skutečnosti ohledně postavy Marie Ketteler. Jenomže snímek se tváří jako historický film podle skutečné události, tak si asi dost lidí bude myslet, že takto to doopravdy bylo, bohužel. K filmu - Sebastianův věčně vyplašený pohled perfektně seděl k jeho roli, ale v těch ženských šatech působil jako pěst na oko. Celkově snímek dost stojí na výkonu dvou hlavních hrdinů, zbytek je poněkud průměr.(23.5.2013)

 • NinadeL
  ****

  Atraktivní téma, které se mělo dostat do českých kin. Události kolem olympiády v Berlíně 1936 poznamenaly osudy také mnoha Čechů, takže by nebylo od věci pohled prohloubit. Nadto Karoline Herfurth každým rokem zraje a i když začínala v blbinách, dnes je možné v její filmografii najít mnoho zajímavého. Čili skok do výšky, Gretel Bergmann a Marie Ketteler (Dora Ratjen) a příběh nejistoty a nečekaného přátelství mezi židovkou a transkou.(3.1.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace