All in This Tea

Dokumentární

USA, 2007, 70 min

Werner Herzog

David Hoffman a jeho príbeh ako "dobyl" čínsky čaj. Budeme mať možnosť vypočuť si veľa zaujímavých informácii od jeho pradávnej ceste, kedy jeho celý majetok spočíval v batohu na chrbte, až po stretnutie s Dalajlámom na šálke čaju (na oplátku Tändzin Gjamccho praktikoval angličtinu). Zistíme aké zdraviu prospešné benefity sa ukrývajú v čaji a že kvalita čaja záleží na veľmi veľa aspektoch od typu čaja, kvality zberu, nepoužitia pesticídov/chemikálii až po jeho samotnú prípravu = akú vodu použijeme, koľko necháme lúhovať atď atď. Podozvedáme sa celkom zaujímavé legendy ako napríklad o Bódhidharmovi - Zen Budhistickom mníchovi, ktorý si nechal odrezať svoje viečka (nakoľko počas meditácie zaspal) a na miesto kam ich odhodil začali rásť prvé čajové kríčky (od vtedy sa zaužívalo pitie čaja medzi mníchmi aby ostali bdelí pri meditáciách). Letmejšie, ale zaujímavo sa nám tu predstaví pár zástupcov Čínskych čajov ako napr: Puerh (produkovaný v Tang Dynastii 700-900 AD a viac zaujímavých infošiek o biologickom procese, atď), Green Tea (musí sa zbierať za včas ráno, aby sa prirodzene usušil atď...), Oolong (najaromatickejší čaj, urobiť kvalitný oolong čaj vyžaduje najviac zručnosti a preto vzniká aj najviac súťaží práve v tomto čaji...) ... David neustále poukazuje, že farmári majú lepšie čaje ako fabriky, ktoré aj tak používajú pesticídy/chemikálie (celkovo sa stavia a vysvetľuje ako eko. zástanca v boji za prírodný proces) a teda nechce mať s nimi nič spoločné (chce si sám ošahať, ovoňať, ochutnať a importovať, lež zákony a byrokracia mu stoja neraz v ceste - podarí sa mu to nakoniec bez konexií?, prečo pred 80 rokmi boli čaje úplne organické, prečo nastal potom zlom? -> viď. viac v dokumente)... James Norwood Pratt sa sem tam tiež ukáže a povie nám niečo zaujímavé ako napr: ,,..všetok čaj na svete prišiel z Číny, až dokým neobjavili tento čaj (poukazuje na ASSAM, teda divoko rastúcu rastlinu nájdenu na Indickej strane Himalájii v 20rokoch 19 storočia), pravda je, že skoro všetok čaj, ktorý pijeme po celom svete od vtedy pochádza z Assam rastliny, toto je čaj, ktorý sa rozšíril po celom svete".. takisto spomenieme čaj Darjeeling, atď... ---80%---______ Offtopic: Tak našťastie takéto kvalitne čajíky sa dajú už aj u nás vychutnať v supr. atmoške a to v kvalitných čajovňách (teda okrem atmosféry sú vám ponúknuté veľmi podrobné informácie ako napr. zber, aróma, chuť a jednotlivé špecifické tóny pri daných čajoch) ako napr. v Bánskej Štiavnici preslávená Čajovňa Klopačka... tak isto v Bratislave dnes nájdete 2-3 veľmi kvalitné (spolu som navštívil 9 v BA), kde na pomyselnú špicu by som dal Čajovňu v Podzemí. (22.2.2016)

Je to spíš prezentace jednoho amerického obchodníka s čajem než plnohodnotný dokument, ale i tak hodnotím vysoko. Jako člověku, který má rád dobré čaje, ale nemá povědomí o pozadí jejich pěstování, sklizně, prodeje či problémech celého odvětví, mi to poskytlo zajímavý vhled do této oblasti. Možná bych hodnotil hůře, kdyby to nebyl můj první dokument o čaji.(12.1.2019)

Putování s Davidem Hoffmanem za pravým čínským čajem, pěstovaným farmáři v horách. David mluví s farmáři, ukazuje (ale jen velmi zlehka) jak je čaj tradičně vyráběn a vysvětluje jakým nástrahám musí tento čaj čelit v boji proti čaji pěstovanému v Číně velkými firmami, které používají automatizaci, hnojiva a pesticidy. Jako povzbuzení ke hledání a pití výjimečných čajů výborné. Umožňuje nasát atmosféru hor zahalených oparem, tam kde rostou ty nejlepší čaje. Nečekejte ale přednášky o rozdílech mezi černým a zeleným čajem či jakou konvičku si koupit. O tom tento film není.(15.7.2010)