Reklama

Reklama

Muži, kteří nenávidí ženy

 • USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Trailer 1
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA / Švédsko / Velká Británie / Německo, 2011, 158 min

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (47)

 • Na konci filmu ve sklepě, kde je držen Mikael (Daniel Craig) a následně osvobozen Lisbeth (Rooney Mara), se ho Lisbeth zeptá: „Můžu ho zabít?“, na což ji Mikael kývne. Není zde pochyb, že jde o narážku na filmovou sérii Jamese Bonda, kde Daniel Craig ztvárnil agenta 007, který taktéž žádá o povolení zabíjet. (venca)
 • Celosvětová premiéra proběhla 12. listopadu 2011 v Londýně. (Varan)
 • Jedním z odkazů na trilogii knih „Millenium“ je nápis na dveřích kanceláře postavy Robin Wright. (Varan)
 • Natáčelo se také ve státech - Norsko, Velká Británie, Švýcarsko a ve státech USA - Kalifornie. Natáčelo se od 27. září 2010 do ledna / února 2011. (Varan)
 • David Fincher řekl, že na něj z knihy velmi zapůsobil vývoj vztahu mezi hlavními postavami. (Krub)
 • Ve scéně v závěru filmu v čase 2:22, kdy si Lisbeth (Rooney Mara) chce půjčit od Mikaela (Daniel Craig) 50 000 korun, je možné za výlohou spatřit vůz Škoda Fabia druhé generace. (palmrus)
 • Filmový scénář takřka věrně kopíruje švédský originál Muži, kteří nenávidí ženy ( 2009). Scéna, kdy Lisbeth (Rooney Mara) přijde "zkontrolovat" svého poručníka, vychází však z druhého dílu trilogie Dívka, která si hrála s ohněm (2009). (LiborGondek)
 • Film měl premiéru 20. prosince, tedy přesně v den, kdy začíná i děj knižní předlohy. (JayZak)
 • Hedestad ani Hebeby Island ve skutečnosti neexistují. Autor si místa vymyslel pouze účely tohoto příběhu. Ostatní lokace, o kterých se případně v předloze mluví, jsou skutečná. To samé zopakoval Larsson i v dalších dílech v případě několika dalších klíčových míst. (Lukaash)
 • Český název Muži, kteří nenávidí ženy je překladem švédského názvu knižní předlohy „Män som hatar kvinnor“, kdežto anglický název The Girl with the Dragon Tattoo je spíše sjednocením názvu se zbývajícími dvěma díly knižní trilogie: "Flickan som lekte med elden" ("Dívka, která si hrála s ohněm") a "Luftslottet som sprängdes" (doslova "Dívka, která vybuchla", ale v angličtině i češtině shodně "Dívka, která kopla do vosího hnízda"). (Lukaash)
 • Blomkvist (Daniel Craig) ve filmu navštěvuje obchod, který se jmenuje Sjöström, jehož název se shoduje s příjmením švédského režiséra Victora Sjöströma. [Zdroj: Empire] (Filty)
 • První víkend po premiéře navštívilo kino pouze 6 tisíc diváků. (LEGACY)
 • Scéna, kdy Lisbeth přijde v metru o batoh, trvá cca třicet sekund, ale natáčela se tři dny. (Terva)
 • Rooney Mara (Lisbeth) získala krom nominace na Oskara i cenu Virtuoso 2011 (Santa Barbara) za Nejlepší herečku. (Terva)
 • Indičtí cenzoři označili nahé scény za příliš šokující a promítání ve své zemi zakázali. (Karlos80)
 • Podle slov Davida Finchera jsou úvodní titulky "něco jako pravěký druh téru a bahna podvědomí, v podstatě Lisbethina (Rooney Mara) noční můra". (Zuzyzss)
 • Dvě mota filmu "Zlo bude vypuzeno zlem" a "Co je ukryto ve sněhu, ukáže se při oblevě" jsou švédská přísloví. Když je Stellan Skarsgård řekl Davidu Fincherovi při filmování, režisérovi se zalíbila a vsadil je do příběhu. (Zuzyzss)
 • Snímek byl parodován v traileru k filmu Mupeti (2011). (Zuzyzss)
 • Na začátku filmu je možné spatřit Lisbeth (Rooney Mara), jak svému opatrovníkovi kupuje knihu "My 60 Memorable Games" od šachového velmistra Bobbyho Fischera. Scenárista patrně knihu nevybral náhodně, protože je autorem snímku Nevinné tahy (1993), který o slavném šachistovi vypráví. (Othello)
 • Úspěch snímku by mohl pomoci krizí zmítanému studiu MGM, které v květnu 2011 vložilo do produkce filmu 20 % z rozpočtu odhadovaného na 100 milionů amerických dolarů, za něž podle Los Angeles Times dostalo část mezinárodních televizních práv. (DivX)

Související novinky

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

12.08.2022

Noir Film Festival letos slaví 10. narozeniny. Unikátní žánrová akce, která se v roce 2013 poprvé konala na hradě Kokořín a rok poté se přestěhovala na hrad Křivoklát, se již podruhé v řadě bude… (více)

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (více)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (více)

David Fincher: Oheň nebo voda?

David Fincher: Oheň nebo voda?

18.02.2013

Tak co to bude, pane Finchere? Pokračování Mužů, kteří nenávidí ženy pro studio Sony, nebo dlouho připravovaná adaptace klasiky Julese Vernea „Dvacet tisíc mil pod mořem“ pro Disneye? Momentálně to… (více)

Reklama

Reklama