Řev

(neoficiální název)
  • USA Roar

Hank (Noel Marshall) je ochránce přírody, který žije harmonický život vedle nezkrotných zvířat včetně gepardů, slonů nebo lvů pro zachování africké přírody. Když jeho žena a děti dorazí na návštěvu, dlouhotrvající bitva o dominanci mezi dvěma lvy vrcholí a začne ohrožovat životy celé rodiny. (ARI50)

Goldbeater

Řev, některými označován jako nejnebezpečnější snímek všech dob (z hlediska výroby), je bizarní filmová hříčka a výhradně autorské dílo Noela Marshalla, který společně s Tippi Hedren chtěl upozornit na porušování práv majestátních afrických šelem a jejich bezbřehé lovení. Ovšem Marshallův přístup a odhodlání k natočení tohoto díla vyznívají téměř maniakálně - produkce byla tak nebezpečná, že k hraní ve filmu dokázal přemluvit jen své rodinné příslušníky - a ti, včetně dalších členů štábu, utrpěli během natáčení mnohačetná zranění a je ku podivu, že nikdo z nich nezemřel. Zápletka prakticky není důležitá a z každého záběru je vidět, že šelmy se rozhodně nechovaly podle očekávání a jakákoliv jejich režie byla nemožná, takže děj je jen sporadický, záběry mnohdy nepovedené a střih rušivý. I tak však divák musí celý film hltat od začátku do konce s otevřenou pusou a vnímat každý fyzický i psychický záchvěv herců na plátně, protože ti si opravdu nemohli být ničím jisti a jejich strach je reálný. Bizarní a nervy drásající podívaná z doby, kdy se na bezpečnost práce ještě moc nehledělo. ()

Radko

Nečudujem sa, že kameramana Jana de Bonta mačkovité šelmy pri nakrúcaní skalpovali. Pretože to, čo nakrútil, je tak neuveriteľne divoké, nebezpečné a nečakané, že niečo podobné si v dnešných časoch nijako neviem predstaviť. Scenár je jednoduchý. Prírodovedec a ochranca zvierat z USA sa stará v dome uprostred tanzánskej prírodnej rezervácie o desiatky levov, tigrov, púm, leopardov a panterov aby študoval ich správanie a vzájomné vzťahy. Na to potrebuje grant. Keď sa prídu členovia komisie presvedčiť o projekte a o podpore na výskum, tigre ich čln napadnú a škaredo komisárov poškriabu. Hneď na to ide prírodovedec na letisko privítať ženu a deti, s ktorými sa ale minie. Manželka s potomkami, po jazde linkovým autobusom z letiska, prichádzajú do opusteného domu. No, opusteného. Dom je plný všakovakých zubatých levov, tigrov a púm, ktorí sú doslova v každom kúte či okne. Márne sa im snažia uniknúť člnom. Čln zničí slon, čo práve potreboval nejakú hračku. Ústrednú časť filmu tvoria nečakané strety šeliem s členmi rodiny, snažiacimi sa uniknúť a skryť kde sa len dá. Množstvo odvážnych záberov povyšuje divácky zážitok na maximum. Vzájomná blízkosť ľudí a šeliem je neskutočná. Nie je dôležité, ako to všetko skončí, dôležité sú práve zábery vzájomných interakcií ľudí a nebezpečne pôsobiacich zvierat. Pri filmovaní bolo zranených vyše 100 členov štábu. Často sa museli striedať, pretože zranení odmietali ďalej pracovať. Výroba filmu trvala viac ako desať rokov. Hlavným zámerom a cieľom navzdory si vydupaného projektu režiséra Noela Marshalla (a jeho jediným filmom) bol apel na dôslednú ochranu divoko žijúcich zvierat v Afrike. Apel na zastavenie lovu mačkovitých šeliem a slonov a apel na zákaz ich komerčného predaja. Zaujímavosťou je herecká účasť Tippi Hedrenovej a Melanie Griffithovej, mamy a dcéry. Hedreniným manželom bol v čase nakrúcania filmu režisér. Práve režisérovi sa z hercov podarilo, kvôli extrémnej nebezpečnosti nakrúcania, dostať do filmu akurát vlastnú rodinu. ()

darkrobyk

Dobrodružný příběh má v podstatě jednoduchý děj - Hank se stará o rozličné kočkovité šelmy v africké rezervaci a přijíždí za ním zbytek rodiny - manželka Madelaine, dcera a dva synové. Hank se jim vydá naproti, ale minou se, a tak rodina dorazí do jeho království sama. Zde musí čelit útokům zvířat, ale nakonec zjistí, že s většinou se dá velmi dobře vyjít. Některé scény jsou komické  - kdy se členové rodiny zavírají do skříní, lednice, lezou do sudů prázdných i s vodou a střídavě prchají v domě i jeho okolí. Jenže občas vidíte, že kočky jsou zuřivé a že přestává legrace. A scéna se slonem cupujícím plechový člun je přímo děsivá. Osobně bych mezi ta zvířata, jakkoliv ochočená, protože divoká by všechny roztrhala, nevlezl. Zajímavé je, že kromě afrických šelem - lvů a gepardů (u černých panterů si nejsem jist, zda šlo o jaguáry nebo levharty) zde jsou i z jiných kontinentů - tygři, pumy a jaguáři. Většinu filmu zabírají potyčky se šelmami, tudíž ho ocení milovníci zvířat. A nechybí ani mstiví lovci, kteří dostanou, co si zaslouží. Reálným pohledem muselo být natáčení opravdový horor, kdy nejhrůznější byl asi vzpurný zkrvavený lev. ()

ricci.s

Dostal som niečo iné, čo som čakal. V 80. rokoch som už narazil na množstvo podarených animal attack snímkov z divočiny (za zmienku stoja napr. In the Shadow of Kilimanjaro či Savage Harvest), no v tomto prípade si tvorcovia mali najprv ujasniť, či má isť o adrenalínový thriller, alebo dobrodružno-prírodopisný film, pretože jedná sa o tú druhú možnosť. Musím uznať, že film je perfektne nakrútený, máme tu prekrásne levy, tigre, leopardy, pantery, slony a všetko možné, ale je to len obyčajná dobrodružná oddychovka pre celú rodinu. Škoda, ja som sa tešil, že opäť uvidím thriller, kde lev niekomu povedzme odhryzne hlavu, tak nič, možno nabudúce. ()

corpsy

Aj keď si v nebezpečných scénach, zrejme každý nepriznane nahnedil do nohavíc, tie vo filme pôsobia akosi komicky, pričom hudba to ešte posilňuje. Film samotný je však z hľadiska natáčania legendou a neostáva nič iné, len s veľkou úctou zložiť tvorcom a hercom ( aj tým zvieracím ) poklonu za svoj čin. Hra na mačku ( doslova ) a myš môže začať. ()

• Natáčení filmu trvalo dlouhých 11 let. Točilo se tedy od roku 1970 do roku 1981. (ARI50)
  • Během natáčení filmu byly kvůli autenticitě použiti skuteční živí lvi, což mělo za následek zranění více než 70 členů štábu. Jednoho z nich lvi oskalpovali a druhému se zakousli do hrdla, přičemž většina těchto útoků se dostala i do samotného filmu. (TheSpearCZ)
  • Kvůli nápadu její matky při natáčení lev pokousal Melanie Griffith (Melanie) tak, že musela podstoupit rekonstrukci obličeje. (RizekCRF)