Reklama

Reklama

Řev

(neoficiální název)
  • USA Roar
Dobrodružný / Thriller
USA, 1981, 102 min

Obsahy(1)

Hank (Noel Marshall) je ochránce přírody, který žije harmonický život vedle nezkrotných zvířat včetně gepardů, slonů nebo lvů pro zachování africké přírody. Když jeho žena a děti dorazí na návštěvu, dlouhotrvající bitva o dominanci mezi dvěma lvy vrcholí a začne ohrožovat životy celé rodiny. (ARI50)

Videa (1)

Recenze (11)

ricci.s 

všechny recenze uživatele

Dostal som niečo iné, čo som čakal. V 80. rokoch som už narazil na množstvo podarených animal attack snímkov z divočiny (za zmienku stoja napr. In the Shadow of Kilimanjaro či Savage Harvest), no v tomto prípade si tvorcovia mali najprv ujasniť, či má isť o adrenalínový thriller, alebo dobrodružno-prírodopisný film, pretože jedná sa o tú druhú možnosť. Musím uznať, že film je perfektne nakrútený, máme tu prekrásne levy, tigre, leopardy, pantery, slony a všetko možné, ale je to len obyčajná dobrodružná oddychovka pre celú rodinu. Škoda, ja som sa tešil, že opäť uvidím thriller, kde lev niekomu povedzme odhryzne hlavu, tak nič, možno nabudúce. ()

Quint 

všechny recenze uživatele

Tahle filmová kuriozita je opředena tolika šílenými historkami, že jsem si jí prostě musel pustit. Film vznikal údajně 11 let. Herečka Tippi Hedren (které zřejmě nestačilo náročné natáčení hororu Ptáci) prohlásila, že šlo zřejmě o nejnebezpečnější natáčení všech dob a napsala o tom všem knihu. Během natáčení tohoto zvířecího „(ne)hororu“ bylo prý zraněno 70 členů štábu. Proč tolik? Poněvadž, když se někomu něco stalo, už ho další den na place neviděli, a tak ho museli nahradit někým jiným. Tohle všechno bylo využito k propagaci filmu (jehož trailer se např. chlubí tím, kolik stehů a zlomenin si jednotliví herci z natáčení odnesli), ale k úspěchu mu to moc nepomohlo a na dlouhá léta byl Roar zcela zapomenut. Nyní ho distributor Drafthouse Films znovuobjevil a vydá ho na podzim na Blu-rayi, a tak se o něm znovu začíná psát. Nejde v žádném případě o dobrý film. Scénář (jakkoli primitivní) nemá hlavu ani patu a režie je dosti chaotická. Dalo by se říct, že jde o vysokorozpočtový, podomácku vyrobený amatérský vysněný projekt hollywoodského agenta Noela Marshalla, který do něj zatáhl (a málem tak zabil) celou svojí rodinu (mj. manželku Tippi Hedren a nevlastní dceru, tehdy ještě neznámou Melanie Griffith). V centru jednoduchého příběhu stojí rodina, která se vrací do Afriky navštívit hlavu rodiny – zoologa (hraje ho sám Noel Marshall), jenž bydlí v dřevěném domku s desítkami lvů, tygrů, pum a gepardů, kteří se rádi z legrace vrhají na lidi. Rodinka přijde zrovna ve chvíli, kdy je otec pryč, a celý film je prakticky o tom, jak ostatní členové rodiny utíkají a schovávají se před jeho domácími mazlíčky, protože (až do konce filmu) netuší, že jde vlastně o roztomilá zvířátka, která si chtějí jen hrát. Film byl natočený na podporu africké divé zvěře a má zřejmě ukázat, jak se dá se zvířaty koexistovat (i navzdory tomu, že např. skalpovali kameramana Jana de Bonta). Celé to působí jako neskutečně bizarní slepenec groteskních akčních scén, kdy herci a zvířata nekontrolovaně pobíhají sem a dostávají se do divokých konfrontací. Není přitom úplně jasné, jestli má jít o grotesku, nebo o horor. Nebojíme se ovšem o postavy ve filmu, ale spíš o herce, kteří je hrají. Jelikož to, co se ve filmu odehrává, vypadá opravdu VELMI nebezpečně (zvířata nebyla vycvičená), a je jen zázrak, že to všichni přežili. Uvidíte například, jak obrovské množství lvů skáče na člověka, jak tygr potopí loď, zatímco další loď rozmačká slon a poté vyhodí Tippi Hedren do vzduchu a (skutečně) jí zlomí nohu – nic nebylo nahrané. Těžko říct, kolik tomu dát hvězd. V každém případě jde o fascinující podívanou, kterou si klidně zopakuju, když budu chtít nějaké návštěvě pustit něco úžasně obskurního (a zrovna nepojede YouTube). ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Nečudujem sa, že kameramana Jana de Bonta mačkovité šelmy pri nakrúcaní skalpovali. Pretože to, čo nakrútil, je tak neuveriteľne divoké, nebezpečné a nečakané, že niečo podobné si v dnešných časoch nijako neviem predstaviť. Scenár je jednoduchý. Prírodovedec a ochranca zvierat z USA sa stará v dome uprostred tanzánskej prírodnej rezervácie o desiatky levov, tigrov, púm, leopardov a panterov aby študoval ich správanie a vzájomné vzťahy. Na to potrebuje grant. Keď sa prídu členovia komisie presvedčiť o projekte a o podpore na výskum, tigre ich čln napadnú a škaredo komisárov poškriabu. Hneď na to ide prírodovedec na letisko privítať ženu a deti, s ktorými sa ale minie. Manželka s potomkami, po jazde linkovým autobusom z letiska, prichádzajú do opusteného domu. No, opusteného. Dom je plný všakovakých zubatých levov, tigrov a púm, ktorí sú doslova v každom kúte či okne. Márne sa im snažia uniknúť člnom. Čln zničí slon, čo práve potreboval nejakú hračku. Ústrednú časť filmu tvoria nečakané strety šeliem s členmi rodiny, snažiacimi sa uniknúť a skryť kde sa len dá. Množstvo odvážnych záberov povyšuje divácky zážitok na maximum. Vzájomná blízkosť ľudí a šeliem je neskutočná. Nie je dôležité, ako to všetko skončí, dôležité sú práve zábery vzájomných interakcií ľudí a nebezpečne pôsobiacich zvierat. Pri filmovaní bolo zranených vyše 100 členov štábu. Často sa museli striedať, pretože zranení odmietali ďalej pracovať. Výroba filmu trvala viac ako desať rokov. Hlavným zámerom a cieľom navzdory si vydupaného projektu režiséra Noela Marshalla (a jeho jediným filmom) bol apel na dôslednú ochranu divoko žijúcich zvierat v Afrike. Apel na zastavenie lovu mačkovitých šeliem a slonov a apel na zákaz ich komerčného predaja. Zaujímavosťou je herecká účasť Tippi Hedrenovej a Melanie Griffithovej, mamy a dcéry. Hedreniným manželom bol v čase nakrúcania filmu režisér. Práve režisérovi sa z hercov podarilo, kvôli extrémnej nebezpečnosti nakrúcania, dostať do filmu akurát vlastnú rodinu. ()

šarka 

všechny recenze uživatele

dle pověsti tohohle filmu, jsem čekalarůzné šílenosti...nejvíc asi nějaký krvák, kde se lvi bezhlavě vrhají na lidi .což se tady sice vrhají, ale místo, aby je žrali za živa, chtějí se mazlit. Příběh za moc nestál, ale podívaná to byla nezapomenutelná, protože toto, byl ten úplně nejvíc cute film vůbec...prostě čím víc čičinek, tím víc roztomilosti... a tady je skutečně HODNĚ titinek. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Řev, některými označován jako nejnebezpečnější snímek všech dob (z hlediska výroby), je bizarní filmová hříčka a výhradně autorské dílo Noela Marshalla, který společně s Tippi Hedren chtěl upozornit na porušování práv majestátních afrických šelem a jejich bezbřehé lovení. Ovšem Marshallův přístup a odhodlání k natočení tohoto díla vyznívají téměř maniakálně - produkce byla tak nebezpečná, že k hraní ve filmu dokázal přemluvit jen své rodinné příslušníky - a ti, včetně dalších členů štábu, utrpěli během natáčení mnohačetná zranění a je ku podivu, že nikdo z nich nezemřel. Zápletka prakticky není důležitá a z každého záběru je vidět, že šelmy se rozhodně nechovaly podle očekávání a jakákoliv jejich režie byla nemožná, takže děj je jen sporadický, záběry mnohdy nepovedené a střih rušivý. I tak však divák musí celý film hltat od začátku do konce s otevřenou pusou a vnímat každý fyzický i psychický záchvěv herců na plátně, protože ti si opravdu nemohli být ničím jisti a jejich strach je reálný. Bizarní a nervy drásající podívaná z doby, kdy se na bezpečnost práce ještě moc nehledělo. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Během natáčení filmu byly kvůli autenticitě použiti skuteční živí lvi, což mělo za následek zranění více než 70 členů štábu. Jednoho z nich lvi oskalpovali a druhému se zakousli do hrdla, přičemž většina těchto útoků se dostala i do samotného filmu. (TheSpearCZ)
  • Natáčení filmu trvalo dlouhých 11 let. Točilo se tedy od roku 1970 do roku 1981. (ARI50)
  • Krev, která je ve filmu použita, je skutečná. (TheSpearCZ)

Reklama

Reklama