Hektorova cesta aneb hledání štěstí

Hector and the Search for Happiness

• německý

Hectors Reise oder Die Suche nach dem Glück

Komedie / Dobrodružný / Drama

Kanada / Německo / Velká Británie / Jihoafrická republika, 2014, 120 min

• arbitr

Co je štěstí? Muška jenom zlatá. V tomto filmu ale podstatu štěstí nehledej. Zahrané bohužel i přes kvalitní obsazení průměrně, poskládané tak nějak na sílu a snahu o vyvolání emocí a hlubokých myšlenek. A tak co mě bavilo nejvíc, na tomhle rádoby moralizujícím spletenci prvních lásek, přátelství, manželství, rodiny, homosexuálních párů, mnichů, gangsterů, prostitutek a v dnešní době skloňovaných motiivátorů (psychiatrlů) či vědeckého výzkumu lidského vědomí, byly cesty vzdušným dopravním prostředkem. Žádná komedie k popukání to však, na rozdíí od v úvodu citované klasiky, rozhodně není.(16.10.2016)

Další z řady filmů naplněných pseudomoudry. Měl by ve Vás zanechat dobrý pocit a "donutit" Vás se radovat z maličkostí a každodenního života. No, ale nezanechá a nedonutí. Simon Pegg sice tyhle životní ztracence umí jako málokdo, ale tady jsem mu Hectora příliš nevěřil. Bylo to možná dáno i tou "sluníčkovou" stylizací (všude na světě je přece krásně, ať jsme chudí nebo bohatí). P.S.: Možná je to jen určeno naprosto jiné a úzké cílové skupině, protože buďme upřímní, kdo má v dnešní době čas a hlavně peníze se na x měsíců sbalit, letět do Tramtárie (Čína, Afrika a Los Angeles je přece skvělá kombinace) a hledat štěstí a smysl života?(8.6.2015)

R. Pike úžasně ztvárnil poznávací cestu světem, při které zjistil, že to co hledá se nachází úplně jinde. Nádherná vizuální stránka, výbroná kamera a hudba. Hector je vtipný, dobrodružný i dramatický, a těch 120 minut prolítne tak rychle jako Hector světem =).Jediné, co mě trošičku štve, je neoriginalita, protože tenhle námět tady už za poslední rok byl viděn, a to ne jedinkrát.(28.3.2015)

Niečo na štýl The Secret Life of Walter Mitty, avšak s oveľa väčším potenciálom, no bohužiaľ nie plne využitým. Ten koncept hľadania šťastia bol síce vynikajúci, len som dúfal, že ten geografický rozsah bude väčší ako len os Čína-Afrika-LA. Na druhú stranu sa mi však páčilo, že na otázku "čo pokladáte za šťastie?" sa Hector pýtal obrovskej škály ľudí, ktorých pri svojom putovaní stretol. A je to naozaj tak, že každý pokladá za šťastie niečo iné, a každý má inšie priority. Presne tak ako to bolo vo filme prezentované. Ale aj tak si nemôžem pomôcť a v tom filme som videl oveľa vyšší potenciál ako sa napokon podarilo dosiahnuť. A ja osobne akosi nemusím ani Simona Pegga - jeho herecký prejav mi pasuje jedine tak do komédie, inak akúkoľvek vážnu tému tá jeho prehnaná mimika viacmenej degraduje.(25.1.2015)

Simon Pegg mě rok od roku více překvapuje. Nejen, že už přestal téměř pracovat s Nickem Frostem a nedělá takové ty trhlé komedie typu Shaun of the dead a nebo Hot Fuzz, ale on se naučil docela solidně hrát. Vůbec jeho posun z velkých ostrovů do holywoodu k Tomu Cruiseovi, nebo i ke Chrisi Pineovi... a teď výborný německý film. Nepamatuju se, kdy jsem řekl, že je německý film výborný... tak možná u porna, ale ne u seriozního filmu... respektive u filmu, který to bere trochu odlehčeně, ale snaží se být seriózní... Ale jo... já jsem z takových filmů nadšen, každý si v tom musí hledat to, co najde, nebo najde, to co hledá? Kdo ví... .. 6. Vyhýbat se neštěstí, není cesta ke štěstí.(29.6.2017)

• - Předlohou filmu byla kniha "Hector's Voyage or the Search for Happiness" autora Françoise Lelorda, který je také psychiatr. (Domajzlik)