Hektorova cesta aneb hledání štěstí

Hector and the Search for Happiness

• německý

Hectors Reise oder Die Suche nach dem Glück

Komedie / Dobrodružný / Drama

Kanada / Německo / Velká Británie / Jihoafrická republika, 2014, 120 min

Není to film k popukání, ani se nesnaží moc moralizovat. Spíš něco mezi. Nicméně mládež není cílová skupina, ti ještě nedošli ke krizi středního věku. Hector je tak spokojený ve svém usedlém životě, až najednou zjistí, že není. Ve skutečnosti zažívá pracovní vyhoření a potřeboval delší dovolenku a změnu prostředí. Proto film končí tak, jak skončil. Romantici hledající vášnivé shledání se studentskou láskou dostali studenou sprchu. Hector je skutečný život, ne filmový návod na pálení mostů. Minimálně poukazuje na to, že je třeba vaší mizérii dát do perspektivy. Opustit rodinu, práci a vydat se do Afriky páchat dobročinnost není pro každého a navíc tu není jistota, že člověk, který se neumí radovat z maličkostí, bude šťastný jenom tím, že kompletně převrátí svůj život naruby.(6.12.2016)

• eye candy

To že je film poměrně předvídatelný a plný těch nejotravnějších stereotypů o cestování a hledání štěstí bych ještě ustál, kdyby šlo o dobrou komedii, třeba i mnohem více improvizovanou a uvolněnou (nejlepší by byl tematicky podobný dokument s Peggem v roli průvodce), na úkor vážných scén v druhé polovině filmu a vůbec celého toho seriozního (přesto velmi povrchně uchopeného) poselství o vztazích, lásce a jakési krizi středního věku, Tato línie šla mimo mě, nejspíš proto, že hlavní hrdina je tak trochu šulín, co se od začátku (a během celého filmu) chová jako středobod vesmíru, velmi naivní a otravné povahy. Navíc ani komediální rovina mi nesedla, většině humorných scén chybí šmrnc (čili vtip), když pominu že už je člověk viděl stokrát jinde. Podstata vtipu a komedie obecně, velmi zjednodušeně řečeno, spočívá v tom, že nečekáte pointu. Proto také někdy i úplně blbá komedie (Blbý a blbější) může být hodně vtipná, protože něco tak blbého člověka překvapí. Co se mi ale líbilo bylo DP a vizuální zakomponování Hectorova deníku do některých scén. Také docela příjemný popový soundtrack a fajn camea.(19.2.2015)

Tak nějak nemám rád lifestylové časopisy, jejichž vyphotoshopované obálky vnadí na umělé štěstí, a tak když se v první půlce filmu titulní Hektor snaží najít smysl života a vycestuje k tomu do standartního Tibetu a divoké Afriky, málem jsem se u toho uzíval. V jedné konkrétní scéně filmu, ale jakoby tvůrci mávli kouzelnou hůlkou, se to celé v čele se Simonem Peggem zcivilní (sakra, on je ale dobrej herec), a dostane to ten správný šmrnc i s jistou dávkou přidané hodnoty.(11.10.2016)

• DwayneJohnson

Hector a jeho štěstí, nebo lépe řečeno, Hector a jedna velká nuda. Zabalená do pěkného obalu, kde ovšem po rozbalení zjistíte, že tenhle obsah nebyl určitě pro Vás. Je to bohužel další z filmů, kde nefunguje téměř nic. Bezchybná je tak možná pro příznivce zeměpisu a jen na koukání. Když se pořádně zadíváte a zaposloucháte, že ta chemie, ta přirozenost, která se mi tak líbila ve Walterovi, ta je nenávratně pryč a zbyl jen chabý pokus, který se úplně minul účinkem. Sice se známými, ale naprosto průměrnými herci, což platí hlavně pro Simona a poté hlavně s příběhem, který kulhá skoro na všechny čtyři nohy a je jen stěží uvěřitelný. A já se blbec tak těšil, když jsem viděl tu Kajdovu dvojku. Hned jsem si říkal, že tohle bude něco pro mě, ale nebylo. Teď za A: zjišťuju, že jsem se mýlil, nebo za B: začínám mít stejný vkus, jako Kajda, což, když to vezmu kolem a kolem, je pro mě hrozné v obou bodech. Snad se z toho co nejrychleji vyspím!(4.3.2015)

• arbitr

Co je štěstí? Muška jenom zlatá. V tomto filmu ale podstatu štěstí nehledej. Zahrané bohužel i přes kvalitní obsazení průměrně, poskládané tak nějak na sílu a snahu o vyvolání emocí a hlubokých myšlenek. A tak co mě bavilo nejvíc, na tomhle rádoby moralizujícím spletenci prvních lásek, přátelství, manželství, rodiny, homosexuálních párů, mnichů, gangsterů, prostitutek a v dnešní době skloňovaných motiivátorů (psychiatrlů) či vědeckého výzkumu lidského vědomí, byly cesty vzdušným dopravním prostředkem. Žádná komedie k popukání to však, na rozdíí od v úvodu citované klasiky, rozhodně není.(16.10.2016)

• - Předlohou filmu byla kniha "Hector's Voyage or the Search for Happiness" autora Françoise Lelorda, který je také psychiatr. (Domajzlik)