Borgiové (TV seriál)

• Maďarsko

Borgiák

Borgiovci

Drama / Historický / Krimi

Kanada / Irsko / Maďarsko, 2011–2013, 24 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Neil Jordan

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, Vernon Dobtcheff, David Oakes, Bosco Hogan, Gina McKee, David Alpay, Sebastian De Souza, Thure Lindhardt, Steven Berkoff, Ruta Gedmintas, Ronan Vibert, Michel Muller, Luke Pasqualino, Pilou Asbæk, Simon McBurney, Roger Lloyd Pack, Augustus Prew, Cyron Bjørn Melville, Edward de Souza, Björn Hlynur Haraldsson, Brendan Cowell, Peter Stebbings, Mickey Sumner, Jemima West, Emmanuelle Chriqui, Derek Jacobi, Attila Árpa, David Dencik, Edward Hogg, Noah Taylor, Robert Cavanah, Serge Hazanavicius, Richard Durden, David Bamber, Nicholas Rowe, Russ Bain, Matt Stokoe, Robert Demeger, Richard Bremmer, Elyes Gabel, Sarah Solemani, Ondra Dorian, Danny Midwinter, Jamie Blackley, Darwin Shaw, Matt Devere, Matias Varela, Leo Bill, Tom Austen, Ferenc Hujber, Charlie Carrick, Luke Allen-Gale, Callum Turner, Jamie Beamish, Caitlin Joseph, Nathan O'Toole, Ivan Kaye, Péter Horkay, Declan Hannigan, Noah Silver, Emily Taaffe, Melia Kreiling, Abraham Belaga, Mackenzie Munro, Sam Keeley, Edward Petherbridge, Csaba Vékes, Sarah Finigan, Giacomo Gonnella, David Dawson, Zoltán Schmied, Dermot Keaney, Donal Gallery, Patrick O'Kane, Helen Bradbury, Andrew Gower, Gabriela Dorantová, Charlie Anson, Edmund Kingsley, Steven Hartley, Alex Lanipekun, Julian Bleach, Linda Marlowe, Montserrat Lombard, Anne Lambton, Simon Gregor, Arkie Reece, Lucy Drive, Jalaal Hartley, Máté Haumann, Richard Rifkind, Emil Hostina, Barbara Flynn, Sophie Thompson, Camilla Rutherford, Raffaello Degruttola, William Ruane, Lukács Bicskey, Iván Fenyő, Tristan Sturrock, Ana Ularu, Kevin Griffiths, Liam McMahon, Seymour Matthews, Mal Whyte, Lenka Burianová, Tom Keller, Alan Westaway, Robert Reina, Paul Putner, Katie McGuinness, Edward Akrout, Tam Dean Burn, Prometheus Aleifer, László Konter, Gergely Boronyák, Gábor Atlasz, Réka Császár, David Lowe, Olivér Tóth, Alexis Latham, Joseph M. Kelly, Ferenc Lengyel, Levente Törköly, Levente Tasner

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

Seriál se zařadil k mým oblíbeným "historickým" počinům od HBO podobně jako Řím a Tudorovci. Ani v tomto případě se tvůrci nenechali příliš svazovat skutečnými událostmi a ohýbali si historii tak, jak zrovna potřebovali, ale já s tím u těchto HBO záležitostí počítám, takže mi to nekazí výsledný dojem. Navíc mám pak důvod pátrat po tom, v čem se od skutečných událostí odchýlili, takže je možné, že budu o něco vzdělanější:-) Jako bonus jsem dostal naservírovány různé pokrytecké církevní praktiky, takže jsem měl další důvod k blahé spokojenosti.(21.7.2019)

Po první sezóně jsem spokojený. Nadšení ve mně sice tvůrci vyvolat nedokázali, přece jen jsem narazil na nějaká hluchá místa a i v těch lepších epizodách mi chybělo něco, co by mé hodnocení o tu hvězdičku zvedlo, ale většinu času jsem se slušně bavil.(15.7.2019)

Léto je obdobím repríz, takže jsem se rozhodl, že si zopakuji další seriál, který jsem viděl už před lety. Hned úvodní epizoda mě okamžitě vtáhla do děje, a jako zavilého odpůrce náboženství obecně a všech možných církví zvláště mě velice bavila. Jen jsem měl pocit, že byly některé pasáže (jako třeba korunovace nového papeže) příliš zdlouhavé.(13.7.2019)

Ani druhá epizoda mě nezklamala, církevní preláti se naplno pustili do toho, co jim jde kromě sodomizování malých ministrantů nejlépe, totiž do intrikování a honby za majetkem. U tohoto dílu jsem se velmi dobře bavil, a kdyby se tvůrci s neřestmi vysoce postavených flanďáků přece jen nedrželi příliš u zdi, přidal bych i pátý kousek.(13.7.2019)

I tentokrát jsem se (podobně jako v obou předchozích případech) slušně bavil. Tvůrci nezapomněli na Torquemadův vliv na migraci obyvatelstva v Evropě a chystaná, politicky výhodná svatba vhodně doplnila děj. Na pět hvězdiček to sice nebylo, ale na čtyři to s přehledem stačilo.(13.7.2019)

Putování odbojného kardinála po italských državách ho tentokrát přivedlo do Florencie, což mě nemálo potěšilo, protože došlo i na Niccolo Machiavelliho, kterého jsem na rozdíl od různých církevních zmetků viděl hodně rád. Děj měl opět příjemné tempo, které nezpomalila ani Lucreziina svatba.(14.7.2019)

Přestože silně ubylo církevních intrik na úkor milostného života členů rodiny Borgiů, nemusel jsem snižovat hodnocení, nejenže nedošlo na recitaci veršů rozněcujících vášeň a vlahé pohledy se podařilo udržet ve snesitelném množství, navíc se kuly pikle, které si ve výsledku s těmi vatikánskými nezadaly.(14.7.2019)

Jestliže mě předchozí díl nijak nezklamal, šesté epizodě se to už povedlo. Tvůrci se do různých milostných afér ponořili tak úspěšně, že se jim podařilo veškerý zajímavý děj dostat jen na okraj zájmu, případně ho obětovali úplně. Poprvé jsem se u tohoto seriálu místy nudil, a to určitě není dobře.(14.7.2019)

Sedmá epizoda se zbavila zbytečného balastu, který zatěžoval předchozí díl, a hned to bylo znát. Děj nabral svižné tempo, události se daly do pohybu, signor Machiavelli byl zase jednou sám sebou a já jsem se opět bavil. Proti minulému zážitku šlo o výrazný posun k lepšímu.(15.7.2019)

Přestože se tentokrát spíše mluvilo, byl jsem s epizodou spokojen. Stateční obránci víry mě velice bavili a jejich interakce s papežem neměly chybu. Podobně mě pobavil i gonfaloniere Juan Borgia, který se projevil jako "geniální" taktik, a vylepšil mi den.(15.7.2019)

Závěrečná epizoda první sezóny se tvůrcům vcelku povedla. Mě každopádně nejvíce pobavilo papežovo totální vítězství v nevyhlášené válce proti kolegiu kardinálů, ale ani ostatní události a rozhovory mi nezpůsobily žádné výraznější zklamání, takže šlo o solidní zakončení první řady.(15.7.2019)

Ani ve druhé sezóně se tvůrci nevyhnuli hluchým místům, víc mi ovšem vadily některé záležitosti postrádající logiku při obléhání Forli. Ale tím bych asi své kritické poznámky uzavřel, protože jsem byl jinak s celou řadou vcelku spokojený, a nechci proto zbytečně rýpat. I druhá série si po celou dobu udržela vysoký standard, bavila mě, a je proto jasné, že se rád podívám i na další sezónu.(18.7.2019)

První epizoda druhé řady mě tedy ničím zvlášť neohromila, řekl bych, že tvůrci předvedli svůj standard. Nejzajímavější pasáž pro mě byla ta, ve které papež rozebíral nutnost pomsty na všech zrádcích, pak ale příběh uhnul úplně jiným směrem, a to mu vůbec neprospělo. 4*-(16.7.2019)

U druhé epizody jsem se k vlastnímu překvapení bavil víc než u předchozího dílu, přestože jsem měl velké obavy z návratu přebujelé romantiky. Obavy to byly naštěstí zbytečné, děj měl solidní tempo a v žádném případě mě nenudil, takže si své čtyři kousky zasloužil.(16.7.2019)

Tentokrát jsem se opravdu dobře bavil, protože se ve Vatikánu zase jednou radostně intrikovalo, Sforzové přešli otevřeně na stranu nepřítele a pomstychtivá Lucrezia mě zaujala mnohem víc, než když byla v naivně romantickém módu. Byly by to asi silnější čtyři hvězdičky, na pět kousků jsem hodnocení zaokrouhlil, díky Potěmkinově artilerii.(16.7.2019)

Ve čtvrté epizodě se tvůrci konečně rozhoupali k nějaké ucelenější akci a na ději to bylo hned znát. Aby toho nebylo málo, potěšily mě i papežovy intriky, takže jediné, co mi trochu vadilo, bylo obvyklé: "Teda řeknu vám, to byla ale bitva." Já to chápu rozpočet nepustí, ale mrzí mě, že všechny důležité boje probíhají mimo záběr.(16.7.2019)

Druhá sezóna pokračuje pátou epizodou ve správně nastaveném kurzu. Zatímco jsem předchozí díl chválil hlavně za to, že jsem konečně dostal pořádnou akci, tentokrát se mi líbilo hlavně intrikování (papežovo i proti papeži). Hodně mě bavily i dialogy ve Forli, takže jsem se znovu rozhodl pro plný počet.(17.7.2019)

Asi jsem se u předchozích dílů příliš namlsal, takže mi v šesté epizodě něco chybělo. A bylo to právě to něco, které bylo potřebné pro udělení páté hvězdičky. Měl jsem prostě dojem, že dílu trochu chybí tempo, na které jsem si v předchozích částech rychle zvykl.(17.7.2019)

Tak nějak jsem předpokládal, že si v tomto případě zase zapětkuji a napovídal tomu i detailně vysvětlený urologicko- chirurgický zákrok, ale nakonec mě obléhání Forli poněkud zklamalo. Tentokrát za to nemohl ani tak evidentně omezený rozpočet, jako spíš celá řada drobných nelogičností.(17.7.2019)

Osmá epizoda nebyla vůbec špatná, její děj ovládla nenávist a intriky mezi bratry, a když se k tomu přidaly protipapežské pikle, nemohl jsem se nudit. Veškeré dění probíhalo ve velmi slušném tempu, a bavily mě i šachy okolo případného sňatku Lucrezie, takže jsem byl spokojen. 4*+(18.7.2019)

Tentokrát byl děj o něco málo slabší než u předchozího dílu, ale přesto nebyl nezajímavý. Dokonce jsem se mohl škodolibě pochechtávat při zkoušce ohněm, tu by potřebovala většina flanďáků jako prase drbání i dnes, možná by se pak nad sebou dokázali zamyslet.(18.7.2019)

Závěrečná epizoda druhé sezóny se tvůrcům opět vydařila. Rodrigovo duševní rozpoložení se po celou dobu zajímavě vyvíjelo, i když musím uznat, že se mu při tom množství jobovek vlastně ani nemůžu divit. Děj měl opět pěkné tempo, můžu pochválit i atmosféru a zakončení, které člověka přímo nutí, aby sledoval i další řadu.(18.7.2019)

Třetí sezóna naštěstí nepřinesla pokles kvality, jak se často stává, takže si opět nebudu hledat důvody pro to, abych mohl být přehnaně rýpavý. Tvůrci se ve třetí řadě zaměřili detailněji na postavu Cesareho Borgii a více vykreslili jeho ambice i temnější stránku jeho povahy. Pobavily mě i Machiavelliho narážky na Vladaře a pohledy do duše nájemného vraha. I s třetí sérií jsem byl velmi spokojen, určitě nešlo o ztracený čas.(21.7.2019)

Úvodní epizoda třetí sezóny mě nemálo potěšila. Tvůrci přesně navázali na události druhé řady (vlastně ani nemohli jinak) a vytvořili díl s velmi kvalitní atmosférou, slušným napětím a překvapivě nešetřili ani akcí. Celá tahle kombinace způsobila to, že jsem se moc dobře bavil a navnadila mě na další pokračování.(19.7.2019)

Kvalita tentokrát trochu poklesla, přestože se mohutně intrikovalo. Kdyby se tvůrci po celou dobu věnovali všem těmto zákeřnostem, určitě bych hodnotil pěti kousky, oni ale odbočili k rozpitvávání různých milostných vztahů, tempo příběhu se okamžitě snížilo a hvězdička šla dolů.(19.7.2019)

Já si tedy nechci nějak přehnaně stěžovat, protože jsem si seriál dost oblíbil, ale ty svatební epizody mě fakt moc neberou. V závěru to tvůrci narychlo zachraňovali alespoň incestem. Nic proti tomu, když se mají brácha se sestrou opravdu rádi a nehodlají přivést na svět nějakou podivnost, ať si to užijí, dokud mohou. 4*-(19.7.2019)

No, z první epizody jsem byl hodně nadšený, předchozí díl byl spíše rozpačitý a tento byl tímtéž v bledě modrém. Místy jsem měl dokonce pocit, že se dívám na Hru o trůny. Některé záležitosti byly velmi dobré, ale středověká peep show zabrala až příliš mnoho času, který mohl být využit mnohem lépe. 4*-(19.7.2019)

V případě páté epizody došlo přece jen k mírné změně k lepšímu. Cesareho diplomatická mise ve Francii mě převelice bavila, a kdyby se celý díl nesl v tomto duchu, bylo by to za plnou palbu. Příliš velký prostor ale dostala záležitost mezi papežem a Biancou a hvězdička šla dolů.(20.7.2019)

Tentokrát jsem při hodnocení váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem vyměknul a udělil slabší čtyři kousky. Spokojený jsem ale rozhodně nebyl, místo pořádných vatikánských intrik jsem dostal nové, poměrně nudně sestavené spojenectví a nezáživná jednání s židovskou delegací. 4*-(20.7.2019)

Se sedmou epizodou bych mohl být spokojenější než s předchozím dílem, i když se o politické kličky starala hlavně Lucrezia v Neapoli, ale už mě fakt štve, jak se musím téměř v každém filmu nebo seriálu dívat na propuknutí testosteronových vášní, takže tři kousky musí stačit.(20.7.2019)

U sledování osmé epizody jsem si prostě nemohl nevzpomenout na jeden z dílů první série Černé zmije, v němž se Edmund stal arcibiskupem z Canterbury a obchod se svatými ostatky a artefakty dostal zelenou. A jaké z toho plyne poučení? Správný věřící musí být schopen uvěřit sebevětšímu blábolu a musí mít stádní instinkt. 4*+(21.7.2019)

Tvůrci přišli v tomto případě s jednou ze svých standardních záležitostí, epizoda sice diváka ničím neohromí ani nenadchne, zároveň ale nehrozilo, že bych se mohl nudit. Z celého dílu bylo ale až příliš cítit, že jen připravuje půdu pro finále seriálu, takže se trochu přešlapovalo na místě.(21.7.2019)

Při sledování závěrečné epizody třetí sezóny i celého seriálu mi došlo, jak moc už mi scházela nějaká ta vojenská akce, takže jsem si dobývání Forli docela užil, přestože bylo místy úsměvné. Nejvíc mě ale dostala finální scéna, ta byla jako z nějakého psychothrilleru.(21.7.2019)