Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. (oficiální text distributora)

sniper18

Je to dosť dobrá vojnová dráma. Má veľmi dobrý príbeh o slovenskom dôstojníkovi, ktorý je nútený bojovať na východnom fronte na strane fašistov, čo je ale proti jeho presvedčeniu a preto sa po príchode domov zapojí do Slovenského národného povstania, kde si vďaka svojej odvahe hneď získa rešpekt a navyše svojho presvedčenia sa nevzdá za žiadnu cenu. Ale kvôli svojej individualistickej a zbrklej povahe spôsobuje sebe a ostatným aj viaceré problémy. Spracovanie je celkom slušné, ocenil by som trochu dlhší úvod, takto sa hlavný hrdina rýchlo pridá na stranu bojovníkov proti fašizmu, pričom by som chcel vidieť lepšie ten prechod, čo je ale skôr len detail, pre mňa sú väčším problémom hlavne situácie, v ktorých hlavný hrdina nie je práve najsympatickejšia postava, obzvlášť kvôli tým problémom s alkoholom a podobne. Ale inak sa na to pozerá skutočne dobre, okrem tých spomínaných scén ma veľmi bavil samotný kapitán Dabač, ktorý tu stvárňuje hrdinský a nekompromisný charakter, veľmi dobre zvládnutá je nielen akčná línia s partizánmi, ale aj odboj, kde každý pomáha ako môže, pričom nevie, komu sa dá veriť a všetky tie problémy s Nemcami a ich prisluhovačmi na fronte ale aj mimo neho. Takže dej je väčšinu času nadmieru zaujímavý a nájde sa tu mnoho nezabudnuteľných scén, ako pomsta za smrť koňa, masové popravy civilistov, oklamanie nákladných vozidiel, alebo scéna s mojou obľúbenou hláškou o pilulkách proti fašizmu. Nadmieru spokojný som aj po stránke akcie, je jej dosť a vydarili sa nielen veľkolepejšie bojové scény s množstvom vojakov a nasadením bojovej techniky, ale aj rôzne menšie prestrelky. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Ladislav Chudík v hlavnej úlohe, pri ktorom ma skutočne mrzia len tie spomínané problémy s alkoholom, inak je to prakticky plnohodnotný akčný hrdina, ktorý si vie získať rešpekt a z vedľajších úloh ma zaujali hlavne postava lekárničky, Ctibor Filčík na strane Gardistov a plno známych tvárí. Réžia a technická stránka sú úplne ideálne, tu nemám v rámci možností žiadny problém. Kapitán Dabač je klasika filmov na tému SNP, už v detstve sa mi plno scén natrvalo vrylo do pamäti a stále je to vydarený film, na ktorý sa dá občas pozrieť. 76% ()

tron

„Chceli ste ma počuť. Nuž počúvajte.“ Ďalší príspevok do fondu o SNP (Keby som mal pušku, V páse zlomená) a akiste riadne slávny film, ale mňa pravdupovediac trochu nudil. Hore spomenuté tituly ma bavili viac, hoci boli paradoxne oveľa komornejšie. Chudík je tu každopádne skvelý a ťahá to dopredu ako naštvaný buldog. Na konci ich tam Laco od*ebe pomaly až na Tarantina, ale film obsahuje divné veci, ktoré mi vadia, ako nerealistické akčné scény, kedy sa smrteľne zranení vojaci smiešne chytajú za hruď a pomaly padajú k zemi, alebo vedľa nich vybuchne granát a ich neodhodí tlaková vlna... ale sa pateticky chytia za hruď a zosunú sa k zemi. To fakt nie, cítil som sa ako v paródii Leslieho Nielsena. Naopak, oceňujem o čo komornejšiu a civilnejšiu, o to napínanejšiu scénu s návštevou domu, v ktorom ukrývajú nepriateľského vojaka. Palec hore i za intenzívnu scénu masovej popravy. ()

MM_Ramone

Spisovateľ, publicista a scenárista Vladimír Mináč napísal v roku 1959 scenár ku vojnovej dráme "Kapitán Dabač". Keďže bol horlivým členom KSS (Komunistickej strany Slovenska), tak je to celé hodne propagandistické. Réžie sa ujal Paľo Bielik. Ten odviedol výbornú prácu. Titulnú úlohu stvárnil herec Ladislav Chudík. Kapitán Dabač je jeho asi najznámejšia filmová postava. Tento čiernobiely film som zhliadol v deň 65. výročia SNP (Slovenského národného povstania). *** ()

Wacoslav1

Musím říct, že tohle dílko na mě dost zapůsobilo. Na svoji dobu určitě jeden z nadčasových filmů. Žádná propagační agitka o hrdinných partizánech, ale spíš vykreslení historické skutečnosti. Jinak Chudík v hlavní roli exceluje a celou zbývající sestavu strká do kapsy i díky jeho sugestivnímu výkonu lze toto dílo vnímat spíše než jako čistokrevný válečný film jako strhující drama o tragédii jednoho muže na pozadí války. Nicméně najde se tu i akce plus několik nezapomenutelných hlášek. Prostě pecka film. Dávám 85% ()

gogo76

Mám slabosť pre tento film...Paľo Bielik, veľký talent slovenskej kinematografie, natočil výbornú vojnovú drámu z obdobia SNP. Aj keď mnohých rok výroby 1959 odradí, napriek tomu film ani po rokoch nestratil nič zo svojej príťažlivosti. Dodnes mi nie je jasné ako mohol tento film prejsť vtedajšou cenzúrou. V koľkých filmoch ste videli, že slováci bojovali s fašistami bok po boku? Excelentný hlavný predstaviteľ Ladislav Chudík nesie celý film svojim kvalitným herectvom, ale nielen on, obsadenie je celkovo výborné, miestami vtipné hlášky (No, mário!,.... Ale chlap si,vieš trafiť rovno po hube!) Na dnešnú dobu veľmi realisticky zobrazená poprava dedinčanov, ktorej atmosféru aj dnešní filmári môžu iba závidieť. Nezabudnuteľných scén je tu viac. Zastrelený kôň a pomsta, prestrelka v krčme... . Mám fakt radosť, že to vyšlo na DVD, aj keď dosť zahanbujúco, pretože jeden z najlepších slovenských filmov musel vydať český distribútor Řitka video. ()

pepo

Občas treba pozerať aj slovenské filmy, najmä ak sú vydarené ako tento vojnový opus. Ladislav Chudík sa zhostil titulnej roli s neskutočnou charizmou a minimálne v scéne v krčme dokazuje, že by sa bez problémov uživil aj ako Hollywoodsky akčný hrdina. Drsný a strhujúci titul z našeho rodného kraja. ()

Posheidon

Na tomhle filmu je perfektně vidět, jakáže ta herecká profese umí být nevděčná potvora. Kdyby po tomto filmu Ladislav Chudík už nic jiného nenatočil, tak by byl do dějin československé kinematografie navždy zapsán tučným písmem (a předvedeným výkonem rozhodně po právu) jako československý Rambo. Ironii osudu, se však do paměti většiny z nás zapsal jako Sova...doktor Sova. ()

dr.horrible

My Slováci, národ hrdý. Čo všetko poprieť dokážeme, na čom sa podieľať, suseda zavraždiť, arizovať pre pol kila múky, Sviatok práce máme. Sme veľkí kresťania, keď treba buzerantov lynčovať, sme veľkí slovania, keď s nejakým rusáckym pseudodiktátorom treba sa tepliť, vlastenci, hrdí na kolaboráciu s Hitlerom. Dokonalí v hľadaní imaginárneho nepriateľa, nenávidiaci všetko okolo. Robotníci, tí nech nám určujú smer! Pologramotní netolerantní idioti, ten bastard malosti, lakomosti, pokrytectva, alibizmu a cynizmu. Sám mám z toho zovšeobecňovania radosť; Musíme sa držať svojich predsudkov, veriť poverám a stereotypom, chrániť svoje hrdé biele korene a selektívne uplatňovanie viery... Aspoň pár dní v roku si môžem klamať. A nehanbiť sa. 161 ()

Jordan

Film je založený na silnej postave, charaktere, ktorý prevyšuje všetky ostatné. Zároveň je postavený na úžasnom hereckom výkone Ladislava Chudíka. Paľo Bielik (pre slovenskú kinematografiu niečo ako Griffith pre americkú resp. svetovú) natočil hrdinský epos v ktorom skĺbil slovenské reálie SNP (súčasné) so všeobecnými alebo dejinne kontextovými (hrdina nápadne podobný s Jánošíkom) a zároveň týmto filmom po prvýkrát verejne na filmovom plátne vyslovil niektoré veci, ktoré dovtedy boli alebo mali byť tabu. Jeden zo základných filmov konštituovania slovenskej filmovej tvorby. ()

Anderton

Paľo Bielik bol známy tým, že na prvom mieste bol uňho divák a tým pádom dbal zreteľ na všeobecnú zrozumiteľnosť. Kapitán Drabač je však ambiciózny film, ktorému predchádzalo isto poctivé štúdium situácie na slovenských frontoch a dedinách počas druhej svetovej vojny. Film obsahuje možno najkrutejšie zábery čo sa týka žánru v našich dejinách. Kapitán Drabač je síce nafúkanec, ale je to vojak, pevný ako skala. Pri niektorých jeho skutkoch a špeciálne pri prestrelke v krčme som si hovoril, že by som sa nečudoval, ak by niektoré jeho výrazy tváre a reč tela podchytili Charles Bronson a Clint Eastwood a zužitkovali ich v svojich slávnych westernoch. Dejovo príťažlivo zauzlené vďaka viacerým dôležitým postavám a historicky asi celkom presné. Dabač je celkovo dosť frajerský film. ()

Campbell

A jeje, další válečný film? Ne děkuji. Pro pána Boha kolik jsem jich už letos viděl 50? Začínám na mě mít postupně alergii. Moc mě to nebavilo, hlavně naprosto příšerní herci který byly fatk otřesný, kamera se furt třásla a já polovinu filmu koukal na to jak se něco třáslo, a nepomohl tomu ani nic moc kvalita obrazu. Nicméně filmu se nedá upřít zajímavý nápad a i to že to natáčely Českoslováci, takže film tím více dává pro Českýho diváka, ale i tak prostě nemůžu dát ani průměrné hodnocení protože jsem docela trpěl. ()

nascendi

Kapitán Dabač nie je iba "mierne nadpriemerný" film, ako som ho pôvodne ohodnotil, ale film výnimočný, minimálne v kontexte slovenskej kinematografie. Nebudem sa zaoberať povinnými cvikmi, ktoré musel absolvovať aj Paľo Bielik, aby tento film vôbec vznikol. Iným režisérom povinná služba režimu a zopár klišé vystačili na celý život. Paľovi Bielikovi nie. Kto iný spracoval tému osudov individualistu a dôstojníka Slovenského štátu počas vojny a osobitne počas Povstania, v ktorých súdruhovia partizáni zohrávajú iba podružnú úlohu? Kto iný by zveril náročnú a pre neho netypickú úlohu Ladislavovi Chudíkovi? A to všetko v roku 1959! ()

klerik

Sklamanie. Hlavný hrdina je skôr alkoholom a emóciami unášaná neriadená strela, než ozajstný vojak (možno to mala byť pointa filmu – ukázať hrdinu s kvantom slabostí?). Lenže konanie postáv je dosť hlúpe. Ak chcem niekomu niečo tajne predať, tak to spravím naozaj tajne – nie na ulici plnej ľudí, ak chcem robiť spojku partizánom, tak si nenecháme ležať granáty na stole, ak chcem niekoho zastreliť, tak ho zastrelím a nejdem si s ním pripiť, a keď z nejakej izby vybehne žena s granátom v ruke, tak sa do tej izby asi najprv pozriem... Celkovo film pôsobí nesúdržne, pretože Dabač miestami vyslovene vypadáva z diania a v príbehu sa dnes už ťažko orientuje, lebo nie je jasné, na koho strane vlastne bojujú slovenskí vojaci, resp. kedy je reč o prebehlíkoch a kedy o oficiálnych ozbrojených silách... ()

Flego

Netradičné spracovanie povstaleckej histórie s psychologickou kresbou jednotlivca, ktorý nie je prototypom bezchybného hrdinu, ale človekom z mäsa a krvi, so svojimi chybami či túžbami. Možno práve preto, že majster Chudík dokázal svojej postave vtlačiť dôveryhodnosť, má film veľkú výpovednú hodnotu i po toľkých rokoch. ()

ScarPoul

Paľo Bielik dokázal Dabačom akým je režisérom. Stáva sa tvorcom dobrodružných filmov, s častokrát charizmatickým hlavným hrdinom, ktorého obklopujú často krát rovnako silný a odhodlaní bratia v zbroji a osudové ženy. Bielik ako scenárista dopomohol k lepšej zrozumiteľnosti a ľudovosti, ktorá dopomohla k popularite tohto diela. Film sa môže pýšiť akčnými scénami, ktoré obklopuje síce priamočiari, ale technicky a dramaticky výborne vystavaný príbeh, ktorý nenudí, je atraktívny a ktorý rovnako ako väčšina Bielikových diel je multijazyčný. Ladislav Chudík ako hlavná postava uhrančivo dominuje scénam a stáva sa slovenským hrdinom, ktorému by ťažko konkuroval aj Jánošík. Jeho snaha o poľudčtenie - alkoholizmus a nevera ženy - z neho robia človeka, akých poznáme mnoho a ktorý sa so svojim osudom snaží vysporiadať po svojom. Vrcholné dielo Bielikovej tvorby aj slovenského filmu 50 rokov. ()

Marek1991

Vlčie diery neboli zlý film, ba naopak tesne po vojne boli niečím výnimočným, no pre mňa je tento film o povstaní o niečo lepší. Herecky je to niečo výnimočné, profesionálne, kde som si rolu, ktorú hral Chudík ozaj užil. Aj keď nie je všetko v deji správne, však čo vlastne vo vojnových filmoch je úplne správne? Asi nie veľa vecí, tak je to silný film s ktorým sa pohrali, ku koncu 50. rokov na Slovensku skvost. Dokonca sa mi páčil viac, než Oscarom ocenený Obchod na korze. Klasika slovenského a československého filmu, ktorá neprovokuje papierovými tankmi a obsahuje vypaľovanie dedín a pomstu mučením a vraždením na civilnom obyvateľstve, bojové scény, osobné nešťastie, víťazstvo domácich, či hrdinské romantické úmrtie na koniec. Ozaj pozoruhodný film s pamätným preslovom. ()

curunir

Asi najznámejší film z obdobia SNP s legendárnym Ladislavom Chudíkom v jednej s jeho najosobitejších úloh. Aj keď sa s veľkolepejšími zahraničnými produkciami z toho obdobia nedá veľmi zrovnávať, patrí k našej najlepšej klasike. Kiež by aj v dnešnej dobe vznikali takéto filmy! ()

Volodimir2

Kapitán Dabač je dôstojníkom tisovskej armády. Na rozkaz bojuje na Ukrajine proti Červenej armáde. Zvrat v Dabačovom konaní nastal po tom keď pristihol svoju manželku pri nevere. Potom odmieta zlikvidovať Ukrajinskú dedinu a rozhodne sa pre odboj. Nemci sú ale rýchlejší a zatknú ho a odsúdia k trestu smrti. Tesne pred popravou sa mu podarí utiecť a zrazu sa bez akejkoľvek logiky objaví s vlastnou jednotkou v SNP. ()

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015