Čestná medaile (festivalový název)

• rumunský

Medalia de onoare

Medal of Honor

Německo / Rumunsko, 2009, 104 min

Tudor Voican

Liviu Marghidan

Priznám sa, že s Rumunskou kinematografiou nemám veľmi skúsenosti. Omnoho viac ma zaujímajú filmy mimo našu sociálnu oblasť, kde nie je chudoba výrazna a každý sociálny problém nesmierne depresívny. Medal of Honor je ale kupodivu úsmevný film o jednom dôchodcovi, zlých štátnych úradníkoch a akejsi snahe znamenať niečo, aj keď svetu je to vlastne úplne jedno. Peripetie Iona I. Iona mi prišli blízke a zároveň som mu držal palce. Aj napriek tomu, že atmosféra diela má bližšie k sociálnej dráme ako ku komédií. Páčia sa mi tam ale drobnosti. Sťažovanie, že je v byte zime, lebo je pokazený radiátor a následné sťažovanie sa, že je v byte teplo, keď je radiátor opravený. Nespokojnosť a akýsi stav pred odchodom, kedy dôchodcovi zostáva naozaj málo za čo by mohol bojovať má správnu vlnu depresie a vzbudzuje vo mne empatiu. Finálny záber vo svojej zničujúcej ľahostajnosti je dokonca perfektný. Hoci nie úplne moja šálka čaju, je mi to kupodivu sympatické. Takže za 4.(9.10.2015)

Na rumunskej novej vlne ma príjemne prekvapuje jej nenápadný humor, založený na neuveriteľnej absurdnosti postkomunistickej éry krajiny a nakoniec aj celého východného bloku. Škoda, že naši tvorcovia tento prvok do svojich diel zakomponovať nedokážu. Ion dostane od štátu ocenenie za zásluhy v druhej svetovej vojne a verte, že keď vám nejde doma kúrenie, synak múdro utiekol do Kanady a príliš sa o vás nezaujíma a sused robí brajgel, tak sa na toto "osvieženie" vo vašom živote až patologicky upnete. Lenže veci sa vyvinú trochu inak a k tomu budú patriť aj tie spomínané absurdno-tragicko-vtipné momenty.(11.10.2017)

videno na 45. IFFKV, odpocinkove komedy/drama s dobrymi dialogy, uveritelnym pribehem(kdo zna ceske urady i ceske duchodce da jiste za pravdu).... vlastne je to cele takova usmevna zalezitost, dokud si neuvedomite, ze az budem jednou travit dopoledne nad procitanim letaku z Billa / Lidl / Tesco / Penny, muze byt nase role pro okolni svet podobne usmevnou zalezitosti(7.7.2010)

Rumunska dramata jsou asi nejak oblibena v posledni dobe, nejenze je nespocet podobne ladenych filmu, ale i knizek je dostatek. Proto, kdo se v podobnem pochmurnem vychodoevropskem dogmatu rad pohybuje, tomu tento snimek doporucuji. Odehrava se takrka v soucasnosti a je natocen velmi milym zpusobem (neco jako ceske Babi leto).(10.7.2010)

Originální film s vtipnými dialogy a velmi příjemné odlehčení v řadě náboženských a depresivních dramat. Victor Rebengiuc by si v 77 letech za svůj herecký výkon a charisma zasloužil medaili i ve skutečnosti. (8/10) [MFFKV 2010](12.7.2010)