poster

To nejdůležitější

 • Velká Británie

  The Be All and End All

Komedie / Drama

Velká Británie, 2009, 100 min

Režie:

Bruce Webb
 • hellstruck
  ***

  Britům taková témata jdou, ale musíte být zvyklí na jejich neobvyklý styl, pokud nejste, pak se obávám, že se líbit nebude. Be All And End All netlačí nijak na pilu a sentimentu je tu opravdu málo. Každopádně to není vyloženě komedie a touha vrznout si před smrtí taky nehrála hlavní roli, podle mě šlo ukázat o to, jak silné přátelství může být i mezi puberťáky, kteří nemají v hlavě nic jiného než fotbal a holky. Kamarád Ziggy dostal ve filmu více prostoru a je to jedině dobře. Přiznávám se, že ke konci mě více dojalo setkání syna a otce po letech, než smrt Robbieho. Scouse, tedy liverpoolský akcent, vůči kterému mám totální averzi a nemůžu si na něj zvyknout ani po roce bydlení u Liverpoolu, mi trhal uši (obzvlášť shit=šajt!), ale dal se skousnout. Škoda, že neukázali víc z města, každopádně v závěrečné scéně potěšil záběr na krásnou Crosby beach. Film celkově není nijak silný a je to takový průměr, ale líbila se mi myšlenka filmu (i když ne to,že jediné,na co puberťák těsně před smrtí myslí, je sex,ale to podle mě ani nebylo záměrem a kdo nepochopil, jeho smůla).(31.8.2012)

 • Dale
  ***

  Je fajn, keď filmári berú ťažké témy s troškou nadhľadu, no tu ho bolo až príliš, takže mi to vôbec neprišlo ako dráma. Za celý čas vo mne nevzbudila postava Robbieho nejaký súcit alebo iné podobné emócie. Stále som to bral tak, že veď vlastne o nič nejde, len o ďalšieho teenagera, čo chce zasunúť. Žeby človek pred smrťou myslel práve na to? No budiž. Ale hodilo by sa dať viac priestoru aj rodičom a sledovať ich emócie, keďže dvaja hlavní predstavitelia prejavili silnejšie emócie spojené s blížiacim sa koncom len veľmi ojedinele.(8.8.2011)

 • freddy
  *****

  Úžasný film, který s lehkostí a velice pohodově vypráví o tak závažném tématu, jako je umírání patnáctiletého chlapce. Filmů o umírání a o sžívání se s pocitem, že musím umřít, je opravdu hodně, a většinou hrají na melancholickou strunu a jsou vážné. Ne tak tenhle film, který se rozhodl vydat poněkud jinou a značně odlišnou cestou než většina jeho předchůdců. Zde jsem se několikrát opravdu upřímně zasmál a pobavil, smutných a vážných momentů jsem zde našel jen naprosté minimum, převažovaly tu totiž typické teenagerovské radosti a starosti, a to především ty, které se týkaly sexu. Hlavní hrdina chce ještě před smrtí zjistit, jak chutná sex a jeho nejlepší kamarád se mu snaží zajistit dívku, která by do toho šla a nevadilo by jí, že se to odehraje v nemocnici. Jasné a stručné téma je zde podáno velice atraktivně a já jsem si celý film od začátku do konce dokázal užít, na čemž mají zajisté zásluhu také vynikající herecké výkony obou hlavních herců, kteří i přes svůj mladý věk své role zvládli s přehledem a i díky nim to byl jeden z nezapomenutelných filmových zážitků. Nemám důvod neudělit pět hvězd.(17.2.2011)

 • emma53
  *****

  Přiznávám se, že v první půlhodině jsem se lekla, že se dívám na kopii filmu Poslední přání, protože ústřední nosná myšlenka byla téměř totožná. Pak ovšem nastal příjemný obrat k lepšímu, kdy jsem mohla vidět rozhodně o třídu vyšší úroveň filmu, co do kvality zpracování. Nejsem si zcela jistá, zda-li by v reálu a za těchto podmínek opravdu napadlo patnáctilétého kluka řešit zrovna svoje sexuální touhy, ale budiž. V tomhle příběhu je to ale středobodem snahy Ziggyho, aby našel dívku pro Robbieho, který by ještě moc rád poznal opravdovou lásku, než zemře na nevyléčitelnou smrtelnou nemoc. Ano, Angličani opravdu umí podat i tak vážné téma s citlivostí, ne s drsným, ale jemným humorem a přitom bez zbytečného sentimentu. Chvála patří určitě i dvěma hlavním protagonistům, kteří se svých rolí ujali na výbornou. Smutný, ale velmi povedený snímek. A skoro bych zapomněla pochválit i výborný soundtrack.85%(1.8.2015)

 • Malarkey
  ****

  Perfektní film...a opět z anglického prostředí. Angláni celkově tyhle sociální témata zvládají na jedničku a to kolikrát zajdou i tam, kam by si jen tak někdo zajít nedovolil. A stejně jim to nakonec ve výsledku vyjde. Jinak britský přízvuk výborný stejně tak jako samotný humor. To je vlastně to nejdůležitější, co ty jejich tragikomedie tak nádherně vyvyšuje. Tady to ještě posiluje fakt, že hlavní role ztvárnili dva kluci a celé to dostalo takový ten lidský nádech. Moc hezký film.(29.12.2011)

 • - Ve filmu se mluví liverpoolským přízvukem, kterému se říká "scouse". Lidé z Liverpoolu obvykle prohlašují, že se nejedná o přízvuk, ale jazyk, protože některá slova vyznívají zcela jinak než v britské angličtině. (hellstruck)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace