Jaro na Podkarpatské Rusi

(festivalový název)

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1929, 10 min

Karel Plicka

Jaro na Podkarpatské Rusi je spíše jen zajímavostí. Okouzlení hornatým krajem je nezpochybnitelné. Chybějící zvukový doprovod nás uvrhne doprostřed sympatického snažení o poezii obrazu. Jaro v rozpuku sil je časem nejsilnější živočišné vášně. Můžeme být nadšeni z československého dokumentu, ale nepřeceňujme toto filmové dílko. Vrcholy samotného tvůrce leží jinde.(15.3.2018)

Jaká radost objevit ještě něco z díla Karla Plicky, něco, co jsem ještě neviděla! Nádherný, ve všem všudy "plickovský" dokument: divák si ani neuvědomí, že chybí barva, chybí zvuk... místo toho mluví kamera a za kamerou oko a srdce pana Plicky! https://www.youtube.com/watch?v=ChoyWoa3JNM(16.4.2016)

• - Většina záběrů z filmu byla začleněna do filmu Zem spieva (1933). (JoranProvenzano)

• - Zachovaná filmová kópia obsahuje anglické medzititulky. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Natáčané v Poloninských Karpatoch, mestečku Jasina a obci Ganyč. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)