Tygři železnice

• Čína Tie dao fei hu (více)

Jistý železniční dělník v Číně v roce 1941 vede skupinu bojovníků za svobodu proti Japonsku, aby získal potraviny pro chudé. (Canal+ Action)

Rodriguez

Kdyby snímek působil jenom na válečnou tématiku, bylo by vše naprosto ok. Jenže když v tom lítá komedie a ještě ke všemu Jackie Chan, tak to nijak chvalně dopadnout nemůže. Jsem lehce zklamán z výkonu, ale zase musíme brát ohled dnes už na starého pána. Přeci jenom nikdo nemládne a ani filmovým hvězdám se to nevyhýbá. 55% ()

sniper18

Po dlhšej dobe konečne zase trochu zaujímavejší Jackie Chan, či už film samotný, ale aj jeho úloha a síce ani tentoraz sa nejedná o žiadny klenot, ale aspoň som pri sledovaní nemal pocit, že je to už vlastne len taká strata času. Zápletka nie je ničím originálna, ale má množstvo prvkov, ktoré mám rád, tématika japonskej okupácie, vlaky, snaha zničiť most a podobne. Dejovo sa to ale určite dalo ešte doladiť, hlavne prvá tretina ma teda moc nebavila, jeden nudný dialóg strieda druhý, ale potom sa to celkom slušne rozbehne, začnú pribúdať zaujímavejšie scény a už sa stále niečo deje. Hlavne táto prostredná časť filmu mi prišla dosť vydarená, aj celkom nápaditá a cítiť v nej aspoň záblesky z Chanovej tvorby osemdesiatych rokov, ale nie akčných, skôr tých dobrodružnejších filmov. Zvyšok filmu sa mi už zdal trochu moc preakčnelý, čo zase tak moc nemusím, ale už sa mi na to celkom dobre pozeralo až do konca. Akcia sa už moc nevenuje bojovým umeniam a reálnym kaskadérskym kúskom, čo mi ale vyhovuje, predsa len Jackie Chan už má svoj vek a tak som radšej, keď sa trochu preorientuje, ako keď má byť vidno, že na to už nemá. A tak akciu tvoria skôr samé naháňačky, explózie a prestrelky, ktoré určite stále mohli byť nápaditejšie a technicky doladenejšie, ale celkom ma to bavilo, obzvlášť tie humornejšie momenty, ako krádež výbušnín v skladisku, ale aj záverečná tretina ponúkne pár dobrých momentov. A na Chanove pomery sa tu až prekvapivo dosť zabíja, samozrejme to nie je nič drsné, ale aj tak sa tu pozabíja mnoho japonských vojakov a to ma teší. Humor je ale skôr sklamaním, akcia ponúkne pár vtipnejších momentov, ale mimo nej som našiel len jednu výbornú scénu, neúspešné seppuku sa mi veľmi páčilo a ešte asi dve úsmevné scény a to je všetko. Herecké obsadenie ale mohlo byť aj o dosť lepšie, je tu veľa výrazných postáv a preto ma prekvapivo, že sú tak priemerne obsadené. Jackie Chan mi tu vyhovoval a páčil sa mi hlavný záporák Ikeuchi Hiroyuki, ale tým to vlastne aj končí, ešte sú tu možno dve, tri aspoň trochu zaujímavejšie postavy a nič viac. A režijne mi to príde skôr len žánrový priemer, tu sa dalo mnoho vecí vylepšiť, ale stále si to drží obstojnú úroveň. Takže Railroad tigers má do tých skutočne dobrých Chanových filmov poriadne ďaleko a vylepšiť sa tu toho dalo mnoho, chcelo by to trochu nápaditejšiu akciu, viac vtipných scén, lepších hercov a doladiť technickú stránku, ale zo všetkých Chanových filmov natočených v posledných rokoch som sa práve teraz bavil najviac a ak sa Jackie Chan stále chce držať akčnejších filmov, práve takýto typ je podľa mňa pre neho najvhodnejší. 67% ()

MickeyStuma

Klasický příběh o okupované zemi a partyzánech snažící se do povětří vyhodit železniční most. Je tu ale podstatný rozdíl. Příběh se odehrává v Číně v době okupace Japonci. S chutí si tu zahrál Jackie Chan a není to postava ledajaká. O dramatických rolích se zmiňoval velmi často a tady máme jednu z nich. Humoru a komedianství se s ohledem na zaměření snímku samozřejmě nevzdal a nějaké té kaskadérské scény také ne. Snímek je velice zábavný a na svou dvouhodinovou stopáž bez jediného hluchého místa. Každá scéna je vygradována do své dokonalosti jak to jen šlo a co se se týče akce a humoru, velice dobře se doplňují. Nádherná výprava, dokonalé kamerové nájezdy, povedený střih a velice dobrá práce s CGI efekty. Ať si říká kdo chce co chce, jedná se o nejzábavnější akční snímek z asijské kinematografie z poslední velice dlouhé doby. ()

kaylin

Skoro se chce říct, že to je taková Jackieho klasika. Je zde i nějaké poselství, ale především je zde akce a humor. Bohužel v posledních letech už převládá humor nad akcí, což je škoda, ale dá se s tím počítat. Nikdo nemládne, ani taková legenda, jakou je právě Jackie Chan. Ale historické prostředí a vlak filmu sedly. ()

Lacike

Od tohto Jackieho filmu som mal velke ocakavania, kedze to po dlhsej dobe nevyzeralo ako dalsia agitka s ktorou by Jackie liezol do riti ČLR ale ako nieco, co aspon vzdialene pripominalo jeho stare dobre filmy a popritom by napravilo povest jeho cerstvo prepusteneho synacika z basy za prechovavanie drog. Medzi klady by som dal, ze az na predigitalizovane finale na moste sa väcsina filmu vyvaruje CGI a predratovanych bitiek. S casti aj preto, ze bitiek tu je minimum a ked k nejakej dôjde, tak je to jeden, dva udery alebo nejaky kop a to je vsetko. Ale aspon tie udery a kopy pôsobia dynamicky a dost tvrdo. Az ma to obcas prekvapilo. Sem tam sa od ostatnych postav dockame aj nejakeho toho slusneho kaskaderskeho kusku ako su rôzne skoky na vlak a podobne. Jackie sa vzhladom na svoj vek toho nezucastnuje, ale to mi nevadi. Najväcsi problem vidim v dejovej omacke, ktora je neskutocne nezazivna a na tak bohatu stopaz riedka. Behom uvodnych 10 minut nam je predstavenych asi 20 zbytocnych postav z ktorych som si zapamätal 2. Jackieho a jeho milu s ktorou zije. O ostatnych neviem povedat nic blizsie. Dokonca aj Jaycee Chan tam je neustale v pozadi ale o jeho charaktere nic napisat neviem. Za zaporakov tu su znova hnusni Japonci. Komicky neschopny general a jeho drsna podriadena. No a v zapletke ide o to, ze skupinka zlodejov, ktoru vedie Jackie sa po kratkom vahani rozhodne pridat k odboju a vyhodit do vzduchu zeleznicny most, lebo je to vraj potrebne ale uz sa nedozvieme preco. To je asi jedno. Takze po kratkom uvode nasleduje nekonecna priprava a zaroven neznesitelne nudne cakanie na to, kedy sa im to uz konecne podari. Zaverecna akcia sa bohuzial zmeni na klasicky CGI festival nizsej cenovej kategorie. Uplna katastrofa to nie je ale ani ma to nenadchlo. Vzhladom na to, ze film obsahuje aj sceny v ktorych sa s gulometom striela do masy vojakov je film prekvapivo krotky v zobrazeni nasilia. Jak keby bol natoceny v PG-13 ratingu. Definitivnym zaverom sa Jackie znova uchylil do riti ČLR a popritom snad aj zrehabilitoval synacika v ociach cinskej verejnosti. Ved ked môze byt vojnovym hrdinom byvaly zlodej, tak aj byvaly fetak si zasluzi odpustenie. Humoru je vo filme minimum. Jedina scena, ktora ma pobavila bol neuspesny pokus o harakiri jedneho japonskeho vojaka. Vysledkom je sice film o dost lepsi ako katastrofy typu Kung Fu Yoga ale na Jackieho klasiky hoci aj z jeho pozdneho americkeho obdobia to ani zdaleka nema. Ked chcete vidiet nejaky dobry film s Jackiem odohravajucim sa aj vo vlaku, tak si pustite radsej Shanghai Noon. 4/10. ()